mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
ponedeljek, 29.04.2024 : 12:24:06

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Tema: Zakaj psi mahajo z repom?
Strani: [1] 2  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Zakaj psi mahajo z repom?  (Prebrano 6346 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
mary
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 458


« : sreda, 26.05.2004 : 15:44:36 »

No, kot že naslov pove me zanima vaše mnenje zakaj psi mahajo z repom. Nekje sem prebrala da je to znak zmedenosti oz. da en del psa hoče tisti trenutek nekaj narediti, drugi del pa ne in zato začne pes mahati z repom Huh Samo po pravici povedano se to meni ne zdi ravno res... Huh
Kaj o tem mislite vi? Wink

Lp


ps: mislim, da take teme še nikjer ni bilo. Najprej nisem vedela kam naj usvrstim temo, upam, da sem nekako zadela, drugače pa Jano prosim, da jo prestavi Wink
Logiran
linchaich
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.241


« Odgovor #1 : sreda, 26.05.2004 : 15:46:25 »

VESELJE!!!   Cheesy

Zakaj ga pa potem, ko se bojijo skrijejo med nogice!!!

U.
Logiran
mary
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 458


« Odgovor #2 : sreda, 26.05.2004 : 16:42:01 »

VESELJE!!!   Cheesy

Zakaj ga pa potem, ko se bojijo skrijejo med nogice!!!
U.

No, to sem mislila tudi jaz, a je v knjigi lepo napisano, da ko se bojijo spodvijejo rep zato, da čimbolj zakrijejo svoj vonj.
Čeprav se meni to kar piše v knjigi ne zdi ravno... Roll Eyes



Cititat iz knjige ZAKAJ PES MAHA Z REPOM
resnice in zmote o vedenju psov

Avtor: Desmond Morris

Zakaj pes maha z repom?
Pogosto slišimo, tako od laikov kot od strokonjakov, da pes, ki maha z repom, na ta način pokaže svojo prijateljsko naklonjenost. Toda temu ni tako. Enako se zmotimo, ko mislimo, da mačke z mahajočim repom izražajo nejevoljo in jezo. Obema živalskima vrstama (psom in mačkom) je v tem trenutku skupno eno čustvo. To je stanje notranjega konflikta. To navsezadnje velja tudi za vse druge sem-in-tja gibe v živalskem sporazumevanju.
Kadar je žival tako razdvojena, se počuti, kot bi jo hkrati vleklo v dve nasprotni strani. Rada bi šla naprej in bi se prav tako rada tudi umaknila, rada bi šla v levo in obenem tudi v desno. Ker ena želja izklučuje drugo, žival ostane na mestu in pri tem čuti naraščajočo napetost. Zato se začne njeno telo ali del telesa premikati sem in tja oziroma naprej in nazaj. To pomeni, da za trenutek prisluhne eni želji, se ustavi in se takoj nato obrne v nasprotno smer. Takšno notranje nihanje pokaže različne znake telesne govorice pri različnih živalih. Nekatere zvijajo vratove, se majejo ali stresajo z glavo, druge poplesujejo, se prestopajo, tretje se vrtijo na mestu, kopljejo s kopiti, ostro tolčejo z repom ali - tako kot je dobro znano pri mačkah in psih - z njimi živahno mahajo.
Kaj se pravzaprav dogaja v glavi psa, ki na videz prijazno maha z repom? Takšna žival bi pravzaprav rada ostala tam, kjer je, in ob enem odšla stran. Želja po umiku je lahko razumljiva - je posledica strahu - medtem ko je nasprotna želja bolj zapletena. Pri tem niti ne gre za en sam, temveč za več različnih inpulzov. Pes bi rad ostal morda zato, ker je lačen, ker je po natavi krotek ali bojevit, lahko pa tudi zaradi kakšnega drugega razloga. To pomeni, da mahanje z repom ni reakcija z enim samim pomenom. Je znak, ki pa ga je potrebno razumeti v tesni zvezi z drugimi sočasnimi dejanji.
.
.
.
Kakor kaže ima poleg omenjenega mahanje z repom še eno funkcijo. Pospešuje izločanje vonjav, ki so pomembne za sporazumevanje med psi samimi. Ljudje si tudi to le težko predstavljamo, saj sveta ne moremo doživljati s pasjega zornega kota. Vsekakor pa ima vsak pes svoj poseben vonj, ki ga izloča iz analnih žlez. Kričevito in močno mahanje z repom učinkuje tako, da mišice ritmično pritiskajo na te žleze. Če samozavesten pes hitro maha z visoko kvišku dvignjenim repom, kar je značilno za zaupljive živali, se s tem zelo poveča njihovo izločanje. Naši nosovi so premalo občutljivi, da bi zmogli zaznati vse te odtenke, zato pa so ti toliko bolj zgovorni za živali v okviru njihovega sporazumevanja. Torej še ne razlog več, da ima preprosto, z notranjimi konflikti sproženo gibanje mahajočega repa tako zelo pomembno vlogo v družabnem življenju pasjega rodu.
Logiran
LIZA
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.939


« Odgovor #3 : sreda, 26.05.2004 : 21:50:38 »

Jaz sem tudi tole knjigo brala,ampak sem še vedno mnenja,da pes,ko maha z repom izraža veselje.Včasih,se mogoče res zazdi,kot da je tisti trenutek zmedena,npr. ko pride več ljudi,ki jih obožuje,ampak ko pridem do nje samo jaz s kakšno hrano,sem pa 100% da ni zmedena ;DPa še več je takih situacij...
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #4 : sreda, 26.05.2004 : 21:56:01 »

Po moje mahanje z repom ni vedno znak veselja. Lahko je tudi opozorilo, odvisno pac od ostale govorice telesa.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #5 : sreda, 26.05.2004 : 21:59:38 »

Odgovor je preprost: ker rep s psom ne more  Grin
Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #6 : četrtek, 27.05.2004 : 13:05:52 »

Se strinjam z Nuki. Dominanten ali agresiven pes bo ob srečanju z drugim psom ali ob nevarnosti visoko dvignil rep in mahal z njim.
Seveda pa tudi veselje, vendar na drugačen način. Ko pes maha z veseljem maha tudi z ritko. Pri mojem se to še bolj opazi ker je prikrajšan za rep in maha samo z ritjo Grin
Logiran
Tanya
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 7


« Odgovor #7 : petek, 28.05.2004 : 13:42:16 »

Čau!!! Cool
ja meni osebno se zdi, da peski, ki mahajo z repom, kažejo veliko veselje.  Cheesy :DSem pa tudi jaz že ugotovila, da obstajata 2 vrsti mahanja z repom:
1. Nekateri psi se na vso moč vzravnajo, visoko dvignejo rep in mahajo- ti so ponavadi malo jezni, ali pa hočejo ovohavati tvojega psa Sad
2. Drugi psi malo pokrčijo zadnje nogice, začnejo mahati z repom in hkrati mahajo še z ritko Grin Grin- ti so fuuul veseli!!!
lep dan, tanya
Logiran
EBRANKA
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 304


« Odgovor #8 : sreda, 27.07.2005 : 17:00:20 »

V eni knjigi (mislim da govorimo po pasje) sem brala, da lahko mahanje z repom pomeni vse živo... odvisno od situacije... tako kot ostali gibi ... se mi pa zdi, da lahko hitro vidimo, če je pes vesel, ne samo po mahanju repa ampak znajo to mrcince še drugače pokazati ... Cheesy Cheesy Cheesy
Logiran
korenjak
novinec
*
Sporočil: 9


« Odgovor #9 : ponedeljek, 25.08.2008 : 12:35:35 »

Pozdravljeni. Imam dalmatinko in mram reči, da njeno mahanje z repom izraža izključno veselje in zadovoljstvo. Z repom maha ko je vesel npr. dobi obrok, ob igri, ob pozdravu priljubljene osebe.... dočim pa ob nejevolji tega ne počne. Dalmatinci imajo močan navzgor usločen rep, tako da ni težko zamešati ali maha ali ne.  Ko srečujeva druge pse in ko se ovohava z njimi, maha z repom, če ga umiri, je to očiten znak, da nekaj ni vredu in jo rajši umaknem, ker ponavadi zarenči. Tako da tako je moje mnenje navkljub knjigam, sem le že dve leti po več ur s svojim psom in nekako poznam njegovo telesno govorico. Lep pozdrav
Logiran
nyssa
rad pišem
****
Sporočil: 438


« Odgovor #10 : ponedeljek, 25.08.2008 : 12:52:51 »

Jaz za Paxxa ne bi mogla rečt, da je dominanten, vseeno pa ob srečanju z drugim psom dvigne rep visoko in z njim maha, ušesa postavi pokonci in nasploh celotna govorica telesa izraža dominanco. V bistvu pa je samo nesiguren oz. previden.
Ko pa zagleda človeka, ki ga ogovarja, pa ušesa zloži nazaj in mu začne odnašat rit od mahanja z repom.
Logiran
gj1984
novinec
*
Sporočil: 13


« Odgovor #11 : ponedeljek, 25.08.2008 : 19:50:19 »

Naša Aya ko vidi kakega človeka (in jo ogovori) pa tudi psa, se kar zvija maha z repkom in ritko....pa še polula se-mislim da s tem izraža veselje.
Logiran
nezzek
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.483


« Odgovor #12 : ponedeljek, 25.08.2008 : 20:04:44 »

Moja Bella (angliška koker španjelka) vedno maha z repom! Grin Cheesy
Ja ni kaj je res pasma ki je znana po tem, da ves čas maha z repom. Je sodnik tudi pohvalil njeno "veselost" na razstavi. Grin
Logiran
Datelj
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 84


« Odgovor #13 : petek, 29.08.2008 : 04:58:01 »

Naša Aya ko vidi kakega človeka (in jo ogovori) pa tudi psa, se kar zvija maha z repkom in ritko....pa še polula se-mislim da s tem izraža veselje.

Sem brala in slišala, da se psi polulajo v znak podrejenosti.
Logiran
nezzek
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.483


« Odgovor #14 : petek, 29.08.2008 : 10:00:45 »

Sem brala in slišala, da se psi polulajo v znak podrejenosti.
Tudi če so vznemerjeni. Wink
Logiran
Strani: [1] 2  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Tema: Zakaj psi mahajo z repom?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines