mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 20.04.2024 : 03:32:26

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Legalna manipulacija z rodovniki iz države bivše Jugoslavije
Strani: [1] 2 3 4 5 6   Dol
Natisni
Avtor Tema: Legalna manipulacija z rodovniki iz države bivše Jugoslavije  (Prebrano 33667 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« : petek, 28.09.2007 : 12:28:24 »

Legalna manipulacija z rodovniki iz države bivše Jugoslavije

ali kako nerodovniški odrasel pes pridobi rodovnik

Na razstavah psov se vse večkrat srečujemo s prijavljenimi psi, katerih lastniki ob prijavah ne priložijo rodovnikov, ki naj bi bili še v izdelavi. Seveda je to razumljivo, če psi prihajajo iz različnih držav, za katere vemo, kako dolgi so postopki izdaje rodovnikov, kljub temu, da so bila legla in paritve objavljene pravi čas in po mednarodnih pravilih. Zaplete pa se lahko, če se razstavlja pes, ki je bil skoten v Sloveniji, lastnik na prijavi je Slovenec, pes pa je star že več kot leto dni in še vedno brez rodovnika! Po poizvedovanju na SKZ pa je tudi jasno, da temu psu ni bil rodovnik nikoli izdan niti ni bilo zanj nikoli zaprošeno. In kako lahko takšen odrasel pes naknadno pride do rodovnika in tako posledično naenkrat postane rodovniški pes?

Konkreten primer se je zgodil pred dnevi, ko sem kot predsednik sekcije za nemške doge pri SKPVM, zaradi pritožb nekaterih članov povprašal glede (ne)rodovnika neke nemške doge, ki se pojavlja na razstavah in je kot vse kaže namenjena za nadaljnjo vzrejo. Glede na to, da je psica skotena v Sloveniji, njena mama takrat ni imela vzrejnega dovoljenja, paritev in leglo iz katerega izhaja, pa ni bilo nikoli prijavljeno, pomeni, da ta pes nima rodovnika. Po naši zakonodaji torej ne more dobiti vzrejnega dovoljenja, njeni morebitni potomci pa ne morejo dobiti rodovnikov.

Lastniki so se na moj poziv, da pojasnijo situacijo in predložijo rodovnik, odzvali z molkom. Glede na to, da je bila psičkina mama pripeljana iz Srbije, sem povprašal na srbski kinološki zvezi, če je kdo mogoče paritev, leglo in kotitev pred skoraj letom in pol prijavil tam. Na Kinološki zvezi Srbije so mi po telefonu celo dvakrat potrdili, da jim o tem leglu ni nič znanega, da ni bilo nikoli prijavljeno in da niso nikoli prejeli nobene vloge za izdelavo rodovnikov. To pa se je kmalu po mojem poizvedovanju spremenilo, saj je ravno takrat prišla prošnja za izdelavo rodovnikov.

Da je to mogoče, je potrebno imeti veze v Srbiji in kot lastnika psa v času kotitve prikazati nekoga od tam! V tem konkretnem primeru je bila prva prijava legla narejena 15 mesecev po kotitvi mladičev, brez preverjanja podatkov o starših ter brez kakršnega koli pregleda legla in števila mladičev. V tem primeru je Kinološka zveza Srbije potrdila rodovnik(e) tem odraslim psom iz Slovenije že takoj na dan prejetja prijave! Psi so tako pravno formalno naenkrat postali rodovniški, brez pravno formalnih postopkov, ki so za to predpisani v Evropi. Seveda tukaj nima pomena primerjati vložek pravega vzreditelja v leglo z vložkom preprodajalca, ki pride do rodovnikov na ta način. Nov bodoči lastnik je tako lahko srečen, če je mladiček vsaj veterinarsko pregledan in cepljen, če že ni tetoviran, kot je to praksa pri nas.

Hipotetično gledano je ob poznavanju pravih oseb iz Srbije mogoče dobiti rodovnike za pse, ki jih v svojih matičnih državah zaradi strogih predpisov ne morejo dobiti. Tako je mogoče pariti psičko brez vseh obveznosti, ki jih zahtevajo naši in mednarodni predpisi in so pogoj za izdajo rodovnikov, nato pa mogoče tudi po več letih zaprositi Kinološko zvezo Srbije za izdajo rodovnikov. Pred tem je potrebno seveda lastništvo psičke navidezno napisati na nekoga, ki živi v Srbiji, vpisati na prošnjo za rodovnike oziroma prijavo legla podatke, ki so lahko ali pa tudi ne resnični (število mladičev, identiteta staršev itd.) glede na to, da je leglo že razprodano. Resničnost podatkov temelji na podpisu pošiljatelja. Po prejetju prijave in denarja Kinološka zveza Srbije še isti dan, brez pomislekov in kakršnegakoli preverjanja resničnosti podatkov, kar po vsem tem času tudi ni več mogoče, rodovnike potrdi, natisne ter ji pošlje plačniku oz. "vzreditelju" legla. Ta pa jih nato lahko posreduje naivnim lastnikom psičkov. Rodovnike lahko na ta način dobi praktično vsak mešanček, s tem pa se razvrednoti delo dobrih in priznanih slovenskih vzrediteljev psov in podoba slovenske kinologije v očeh ostalih evropskih kinoloških organizacij.

Glede na zgoraj opisano že ustaljeno prakso je sedaj mogoče npr. celo odkupiti celo nerodovniško leglo nemških dog v Sloveniji, kasneje pa v Srbijo dostaviti vlogo s podatki, ki jih vpiše vzreditelj, srbski kinologi pa proti plačilu potrdijo in izdajo rodovnike.

Celoten postopek, kako priti v Srbiji do rodovnikov traja približno tako dolgo, kakor dolgo potuje pošta! Po besedah tajnice in sekretarja Kinološke zveze Srbije je to v Srbiji stalna praksa, ki po njunih besedah izhaja iz nizkega življenjskega standarda v Srbiji in pomanjkanja denarja, kar se kaže v tem, da si srbski vzreditelji ne morejo privoščiti prijav legel. Zato jim dopuščajo pozne prijave in izdajo rodovnikov, ko so mladiči že odrasli! Žal pa je ta filozofija odličen poligon za preprodajalce pri pridobivanju srbskih rodovnikov nerodovniškim psom in leglom v Sloveniji.

Bodoči kupci pri nakupu takšnih mladičkov, čeprav rodovniških, nikoli ne vedo, kakšna je resnična zgodba, ki stoji za njihovim novim družinskim članom. Nemška doga pa je pes, pri katerem potrebujejo novi lastniki marsikakšen nasvet in pomoč glede vzgoje in odraščanja. Le-to pa lahko nudi le pravi vzreditelj oziroma poznavalec pasme.

Mislim, da se ob koncu nima več smisla sklicevati na vprašanje morale in etike, saj v očeh nekaterih "ljubiteljev" in "vzrediteljev" psov še vedno igra večjo vlogo denar kot dobrobit pasme in psov. Žal lahko takšne in podobne zgodbe zasledimo tudi pri ostalih pasmah.

Damijan GOTLIN
Predsednik sekcije za nemške doge
SKVPM
Logiran

Zobek
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 310


« Odgovor #1 : petek, 28.09.2007 : 16:20:36 »

Jaz sem bila ob branju prispevak g. Gotlina naravnost zgrožena.
Da je možno proti denarni podkupnini dobiti celo rodovnik!!!
To je pa višek! In bogsigavedi koliko psov ima na ta način pridobljen
rodovnik pa ne bomo morda nikoli vedeli za njih Angry.
Res ne razumem, kako lahko nekateri v psih vidijo samo dobiček. Sad
RES ŽALOSTNO!

LP, NINA
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #2 : petek, 28.09.2007 : 16:56:05 »

Zobek, problem ni podkupovanje, temvec legalnost takega "posla".

Gre za to, da potrebuje nekdo od tukaj (t.i. "vzreditelj" oz. lastnik nerodovniskega legla) samo nekoga "od tam", da v njegovem imenu odda prosnjo in zadeva stece. Verjetno tudi kaksen denar vmes menja lastnika (ta, ki rabi rodovnike in tisti, ki naroci rodovnike), vendar le-ta ni bistven. Bistveno je, da lahko povsem legalno dobis "post festum" za nerodovniske mladice rodovnike neke zveze v okviru FCI. In ker je SLS v FCI, imajo njihovi podpisi in njihove stampiljke enako veljavo kot podpisi in stampiljke katere od drugih kinoloskih zvez v okviru FCI. Torej, ko taksen rodovnik pride do KZS, tudi nobeno preverjanje ne pomaga, ampak se zgodi vpis v SLR kot za vsak drug povsem v redu rodovnik.

Zakaj predvsem gre pri tem obvestilu?
Za to, da so ljudje pozorni, ko se pri nakupu psov srecujejo s srbskimi rodovniki (tako mladicev kot njihovih prednikov).
Lahko, da je pes, ki ga kupujejo to, kar pise na papirjih, lahko je pa nekaj povsem drugega.
Tudi zato je nadvse pomembno, da poznate vzreditelja, da mu zaupate, da preverite vse, kar je le mogoce, da vcasih tudi na kaksno zvezo v kaksni drugi drzavi poklicete, pa na KZS in tako naprej. Samo rodovnik kot tak vam se ne zagotavlja, da boste domov pripeljali tisto, kar pise na papirjih. Zal.

Upam pa, da se bo to v nekem doglednem casu spremenilo (obvezni DNK testi, morda rodovna knjiga v "rokah drzave") in da bo na take postopke odreagirala tudi KZS po svojih najboljsih moceh in s tem zascitila svoje slovenske vzreditelje, ki ji placujejo clanarino in vse pristojbine za povsem legalna legla po slovenskih pravilih - obvezno vzrejno, obvezna prijava paritve v ustreznih in predpisanih rokih, popisi legel, tetoviranje, izdaja rodovnikov ...
Logiran

IMPERIAL FLN
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 87


« Odgovor #3 : petek, 28.09.2007 : 19:23:09 »

Tukaj je pa pozabil g. Gotlin povedati, da se takšen primer, ko je pes star leto in več in še nima rodovnika ne dogaja samo pri psih iz Srbije, ampak tudi pri psih iz Italije in mogoče še kakšne države.
In mislim, da je točno ta primer trn v peti njemu in še komu zato, ker je ta pes-psica njegova konkurenca.
Logiran
mia
novinec
*
Sporočil: 20


« Odgovor #4 : petek, 28.09.2007 : 19:29:51 »

Pozdravljeni!
No pa smo se končno malo spopadli z zelo aktualno temo ,ki je stara že vsaj 10 let ali več.Povprašajte malo pri dalmatincih in huskijih,argentino doge  pa še bi se našlo.Zelo so zanimivi tudi kitajski goli psi.Samo obrniti se je treba na prave ljudi in prave države(SCG;Bosna;Italija)Ampak če hočeta imeti rodovniškega psa poiščite prave vzreditelje in čim več informacij.
LP
MIA
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #5 : petek, 28.09.2007 : 19:44:12 »

Mene tezko se kdo preseneti. Upam samo, da se bo o teh stvareh se veckrat pisalo in opozarjalo potencialne kupce, pa tudi lastnike psov, ki iscejo plemenjaka ali plemenko za svojega psa/psico. Ob vsem tem pa pomislim tudi na postene srbske vzreditelje na katere zdaj gledamo zviska, pa ceprav delujejo v skladu z vsemi kinoloskimi pravili in standardi. Oni se zdaj kazejo v slabi luci, saj pac ne mores vedeti ali gre za orenk vzreditelja ali tisto drugo.

Imperial, ce sem prav razumela gre tukaj za malo drugacno stvar kot v primeru ostalih drzav, ki potrebujejo malo vec casa za izdajo rodovnikov. Namrec, ce v Italiji (Franciji....) kupis psa, ze nekako pricakujes, da rodovnika se nekaj casa ne bos videl. Ampak, leglo je na njihovi zvezi prijavljeno v roku nekaj (ne vem tocno koliko je doloceno) dni, tukaj pa berem, da je bilo leglo prijavljeno leto in pol po kotitvi. Roll Eyes Ce poklices na katerokoli kinolosko zvezo po Evropi in isces doloceno pasmo ti povedo katera legla imajo prijavljena tisti cas, v opisanem primeru pa prijave legla ocitno ni bilo, ker drugace si ne znam predstavljati zakaj bi na zvezi tako rekli.
Kar pa se konkurence tice pa samo to. Imam zelo malo razstavljalskega staza, zato pa hodim po svetu (razstavah) z odprtimi ocmi in ce mi je kaj smesno mi je govoricenje o konkurenci. Argument, da se mecejo polena pod noge zaradi strahu pred konkurenco, pri meni ne zdrzi. Navaden bulshit je to. Ce bi bili papirji postimani, te teme ne bi bilo, anede. Oz. ce ne bi nekdo zacel tezit, te teme ne bi bilo. Cool
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #6 : petek, 28.09.2007 : 20:34:25 »

Ker sem ta trenutek silno na tesnem s casom, se bom vzdrzala konkretnejsega komentarja, bi pa rada vprasala IMPERIAL FLN, ker ocitno pozna psico in "primer", o katerem pise g. Gotlin, ce nam zaupa, katera psica je to in kje se ona (IMPERIAL FLN) vidi v celi storiji?

Je g. Gotlin direktno trn v peti ali se je bilo treba oglasiti zaradi koga/cesa drugega?

Ja, in prav enako mislim, kot kaja - ce bi vse stimalo, tega opozorila, teh objav in te teme ne bi bilo treba.
Logiran

IMPERIAL FLN
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 87


« Odgovor #7 : petek, 28.09.2007 : 21:13:41 »

G. Jana, prav vi ste mi pred časom prepovedali govoriti o drugih psih in mi je bilo naročeno, naj se osredotočim samo na svojega psa, zato o tej psici ne bom govorila.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #8 : petek, 28.09.2007 : 21:21:37 »

Hm, zanimivo, saj nikoli ni bilo "prepovedano" govoriti/pisati o imenih psov. Nisem sprasevala po akterjih, temvec, za katero psico gre, glede na to, da si napisala, da je "ta pes-psica..."
Logiran

micimici
nekaj malega že vem
***
Spol: Moški
Sporočil: 107


« Odgovor #9 : sobota, 29.09.2007 : 07:32:29 »

Ga. Jana,
doma NIMAM nemške doge, bi pa vas vprašal zakaj tako agresivno angažiranje z vaše strani glede gotlina, tega psa/psice......

 A je tudi vam kdo trn v peti?Huh Wink
Če prihaja do takšnih in drugačnih "svinjarij" je pravi kraj za to reševati KZS oz SKVPM ali pa mogoče še kje drugje ne pa na Mojpes.net.
Lp
Erik.   
Logiran
bullyzone
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 398


« Odgovor #10 : sobota, 29.09.2007 : 08:22:23 »

Ali v nekaterih državah ne zahtevajo DNK dokazilo, da potem ne pride do takšnih ''zadevic''?  Huh

Menim da bi morala tule poseči vmes FCI.   Sad

SIcer pa sama vidim, da nekateri za denar delajo vse mogoče svinjarije. Tako tale primer, do parjenja nezdravih psov, do parjenja psov, ki nimajo vzrejnega dovoljenja.   Angry

Eva

Ps
Če se tole dogaja samo v Srbiji, bi jaz spremenila naslov in ne bi metala več držav v isti koš.
Logiran
maja01
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.095


« Odgovor #11 : sobota, 29.09.2007 : 13:04:40 »

njena mama takrat ni imela vzrejnega dovoljenja, paritev in leglo iz katerega izhaja, pa ni bilo nikoli prijavljeno, pomeni, da ta pes nima rodovnika.

Imperial FLN - kako lahko po legalni poti pes dobi rodovnik, ce pa njegova mama niti nima opravljenega vzrejnega dovoljenja? :-/ Tako da ja, verjetno nerodovniska psica, ki sodeluje na razstavah in ki bo uporabljena v vzreji je trn v peti. Meni se to zdi obup, pa nisem ne lastnica nemske doge, se manj pa se udelezujem razstav.
Dost zanimivo, da je bilo okoli tega istega legla ze dovolj povedanega - med drugim so se psi prodajali (so sli v nove domove) pri 6ih tednih. Da so se pri 5ih tednih "socializirali" na enem od bolj prometnih pasjih travnikov, ... Aja, cena je bila seveda povsem rodovniska, :-P
Sicer pa o psici in o tem kako ona vidi to kolobocijo (in ali se ji zdi vse ok) lahko kar lastnica sama kaj vec pove. Saj sodeluje tukaj.
m.
Logiran
nemškadoga
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 539


« Odgovor #12 : sobota, 29.09.2007 : 19:54:12 »

Da - maja01 sodelujem tukaj in berem in preprosto ne razumem kako ste lahko ljudje tako naivni. Slišite eno plat zgodbe in gremo - akcija. Prav. Mene do sedaj ni nihče nič vprašal - zato tudi ne odgovarjam. Očitno vam zadostuje samo ena zgodba.
Logiran
Agnes
Neža Vilhelm
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.127


Setri so carji!


« Odgovor #13 : sobota, 29.09.2007 : 19:57:15 »

Ja, kakšna pa je tvoja plat zgodbe Smiley? Lp Neža
Logiran

Ne hodi pred menoj, morda ne bom sledil. Ne hodi za menoj, morda ne bom vodil. Hodi ob meni in mi bodi prijatelj.
(Albert Camus)
nemškadoga
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 539


« Odgovor #14 : sobota, 29.09.2007 : 20:00:01 »

Citat
Sicer pa o psici in o tem kako ona vidi to kolobocijo (in ali se ji zdi vse ok) lahko kar lastnica sama kaj vec pove. Saj sodeluje tukaj.

Pardon - sem spregledala.

Maja - a sem zate jaz psica? Ali sprašuješ, kako psica vido to stvar? Ali ....
Jaz osebno ne vidim nobene kolobacije in če bi bilo to potrebno bi morala biti jaz prva, ki bi karkoli lahko  paničarila.

Tako, da Vas lahko javno pomirim, da je vse o.k.

Lp, Ines!

Logiran
Strani: [1] 2 3 4 5 6   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Legalna manipulacija z rodovniki iz države bivše Jugoslavije
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines