mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 20.04.2024 : 11:07:31

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: samo nekateri imajo rodovnik
Strani: [1] 2 3 4   Dol
Natisni
Avtor Tema: samo nekateri imajo rodovnik  (Prebrano 21507 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Lea*
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 128


« : ponedeljek, 12.11.2007 : 20:03:32 »

včeraj sem se sprehajala s svojo psičko, nakar sem naletela na čudovitega ši cuja. Z lastnico sma se nekaj časa pogovarjali, nato pa sem se opogumila in jo vprašala če ima njena psička rodovnik. odgovorila mi je da ne, ker so imeli rodovnik samo nekateri ši cuji  ona pa ne ker ima neko napako Shocked
do sedaj še nisem tega nikjer zasledila da bi v leglu imeli rodovnik vsi razen enega. Huh to se mi zdi malo čudno. kaj pa vi menite?
Logiran
Agnes
Neža Vilhelm
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.127


Setri so carji!


« Odgovor #1 : ponedeljek, 12.11.2007 : 20:04:54 »

Če je s papirji vse v redu, kar pomeni, da je leglo rodovniško, dobijo rodovnike vsi psi v leglu. Tako je pri nas vsaj že 15 let, če ne več. Lp Neža
Logiran

Ne hodi pred menoj, morda ne bom sledil. Ne hodi za menoj, morda ne bom vodil. Hodi ob meni in mi bodi prijatelj.
(Albert Camus)
Lea*
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 128


« Odgovor #2 : ponedeljek, 12.11.2007 : 20:08:23 »

tudi meni se je tako zdelo Smiley
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #3 : ponedeljek, 12.11.2007 : 20:18:16 »

Lea, ljudje, ki prodajajo nerodovniške šicuje (pa tudi druge pse) dostikrat navedejo takšen iz trte zvit razlog, zakaj mladički nimajo rodovnika, ljudje pa seveda nasedejo, ker ničesar ne preverjajo...
Logiran
Mel
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.795


« Odgovor #4 : ponedeljek, 12.11.2007 : 20:21:24 »

odgovorila mi je da ne, ker so imeli rodovnik samo nekateri ši cuji ona pa ne ker ima neko napako Shocked
do sedaj še nisem tega nikjer zasledila da bi v leglu imeli rodovnik vsi razen enega. Huh to se mi zdi malo čudno. kaj pa vi menite?

Tudi, če bi imela psička "napako" bi dobila rodovnik, v kolikor bi šlo za rodovniško leglo, bi pa zraven tudi avtomatično dobila vzrejno prepoved. Rodovnik dobi v vsakem primeru.
Logiran
Lea*
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 128


« Odgovor #5 : torek, 13.11.2007 : 07:40:19 »

aha, razumem. res hvala da ste mi tako lepo razložili vse skupaj  Smiley
Logiran
Maja.
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.065


« Odgovor #6 : torek, 13.11.2007 : 11:41:05 »

Tudi, če bi imela psička "napako" bi dobila rodovnik, v kolikor bi šlo za rodovniško leglo, bi pa zraven tudi avtomatično dobila vzrejno prepoved. Rodovnik dobi v vsakem primeru.

Mel kako avtomastko dobi vzrejno prepoved? Kdo pa jo da že zraven rodovnika? Ni to na vzrejnih pregledih?
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #7 : torek, 13.11.2007 : 12:24:22 »

Iz PRAVILNIKa O STROKOVNEM DELU KZS

5. LEGLA

25. člen

KZS registrira samo legla, skotena v skladu z določili tega poglavja in vzrejnega pravilnika pristojnega strokovnega organa.

26. člen

Psica sme imeti v koledarskem letu praviloma samo eno leglo, število mladičev ni omejeno.
Vpišejo se vsi zdravi mladiči.
Izjeme obravnava in odobri pristojen strokovni organ.
Upošteva naj se naslednji merili:
• kvaliteto obeh staršev in
• vzrejno kondicijo psice.

7. RODOVNIK

37. člen

Na podlagi predložene dokumentacije in po overitvi s strani strokovnega organa, vodja rodovne knjige KZS vpiše v rodovno knjigo vsakega mladiča in izda ustrezen dokument - rodovnik. O vpisu mladičev v rodovno knjigo in njihovih številkah rodovnika KZS praviloma do 6. tedna starosti mladičev obvesti tetovirnega referenta, ki je leglo pregledal in pristojen strokovni organ.

38. člen

KZS je dolžna v roku šestdeset (60) dni po prejemu celovite in popolne dokumentacije o leglu, vpisati mladiče v ustrezne evidence pasemskih psov in rodovnike poslati vzreditelju.
Pse se vpisuje v rodovno knjigo (SLR) in v evidenco pogojnega rodovnika (SPR).

39. člen

Vzreditelj dobi za mladiča, po vpisu v rodovno knjigo, rodovnik, ki ga izda KZS.
Rodovnik je javno-pravna listina KZS, ki jo predpiše SS in s katero se dokazuje poreklo in pasemska pripadnost določenega mladiča .
Rodovnik mora biti overjen s podpisom vodje rodovne knjige in s pečatom KZS.
Rodovnik je tiskan v slovenskem in angleškem jeziku; pasma je vpisana v slovenskem in v matičnem jeziku. Pasma je izražena tudi s kratico oziroma oznako ter s številko zaporednega vpisa v rodovno knjigo KZS. Pri pasmah, ki se delijo po barvi, se vpisuje tudi barva. Iz rodovnika mora biti natančno razvidna tudi identifikacijska številka in način označitve psa.
Na rodovniku mora biti na vidnem mestu vtisnjena oznaka FCI – KZS; poleg tega mora biti vsak izvod rodovnika tudi oštevilčen.

------------------------------------

O nekaksnih avtomatskih vpisih vzrejnih prepovedi za "mladice z napakami" sem tudi sama "slisala", vendar v zgoraj navedenem pravilniku tega ni nikjer. Je pa nekako logicno, da tak mladic kasneje ne more biti vkljucen v vzrejo, ne glede na to, ali ima prepoved vpisano v rodovnik ali ne, saj "psi z napakami" ne morejo biti pozitivno ocenjeni na vzrejnem pregledu.

Torej, ce povzamem primer, o katerem pise Lea*, so bili "z napako" ze starsi sicujke gospe, s katero se je srecala, in so bili parjeni brez vzrejnega dovoljenja, zaradi cesar je bilo celotno leglo brez rodovnikov. Ali pa je slo za "skrivanje" nekaj mladicev, v kar pa glede na "lepoto psice", o kateri pise Lea*, tezko verjamem.

Obicajno sta predvsem dva osnovna razloga, zakaj ljudje ob vprasanju "ali ima vas pes rodovnik?" tako hitro odgovarjajo z razlogi, zakaj ga nima:
- lazejo sebi in drugim, ker bi zeleli imeti tudi papir, pa ga nimajo,
- radi bi povdarili, da je papir brez veze, ker so seveda kinolosko nadvse osvesceni (beri v sarkasticnem tonu), v resnici pa nimajo pojma ali pa gre za zavestno laganje, kar pocnejo predvsem steparji "nerodovniskih pasemskih psov" - mesancev, za katere vedo laiki na cesti povedati, da so izjemni predstavniki "neke pasme".

Torej, da povzamem - rodovnike dobijo vsi psi v leglu dveh vzrejno pozitivno ocenjenih pasjih starsev iste pasme. Kaj se zgodi na vzrejnem pregledu s psi, ki imajo "napako"? Ne dobijo pozitivne ocene na vzrejnem pregledu in z njimi ni mogoce vzrejati rodovniskih psov - za njihove mladice ni mogoce pridobiti rodovnikov v nobenem primeru.

Razen ... Glej temo o manipulacijah z rodovniki Angry Undecided
-
Logiran

Lea*
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 128


« Odgovor #8 : torek, 13.11.2007 : 12:49:15 »

hvala Jana za tvojo obsežno razlago Cheesy gotovo si se namučila
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #9 : torek, 13.11.2007 : 12:50:49 »

Namučila?
Logiran

Lea*
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 128


« Odgovor #10 : torek, 13.11.2007 : 13:09:49 »

 ja, da si mi vse razložila in napisala tako dolgo sporočilo. ne me narobe razumet
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #11 : torek, 13.11.2007 : 13:13:52 »

Glede vzrejnih prepovedi za mladiče, to se prakticira ponekod v tujini. Konkretno vem za Anglijo, kjer je izredno velika populacija šicujev in s tem tudi velik razpon kvalitetnih in nekvalitetnih predstavnikov pasme. Tam se že pri mladičih pojavljajo napake, ki so diskvalifikacijske: modre oči, napačen ugriz, zelo pomanjkljivo zobovje itd. Pri nas na srečo teh tako očitnih napak, ki bi bile vidne že pri mladičih, pri rodovniški populaciji šicujev (zaenkrat) ni, zato se vzrejno ocenjujejo odrasle pse, ki so že razviti, saj se določene napake pojavijo z razvojem. V Angliji pa na primer kupec mladička s takšno napako (ki ga dobi seveda za nizko ceno), zraven dobi rodovnik, na katerem jasno piše, da mladič NI primeren za vzrejo. Nekateri vzreditelji tudi za druge, kvalitetnejše mladiče naročijo rodovnike s takšno oznako in tako poskušajo zavarovati svojo vzrejo.

Pri nas pa je seveda narobe obrnjen svet, ko vsak Pepe in Franci bolje pozna pasmo kot vzrejna komisija. Samo da je malo, kosmato, šekasto in luštno, pa je že šicu in seveda mora imeti mladiče, ker drugače se bo svet podrl, zraven pa se seveda še malo zasluži.

O šteparjih pa ne bi izgubljala besed.

Dokler bo narod zaplankan, nam ni rešitve.

Logiran
Maja.
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.065


« Odgovor #12 : torek, 13.11.2007 : 13:37:41 »

O nekaksnih avtomatskih vpisih vzrejnih prepovedi za "mladice z napakami" sem tudi sama "slisala", vendar v zgoraj navedenem pravilniku tega ni nikjer. Je pa nekako logicno, da tak mladic kasneje ne more biti vkljucen v vzrejo, ne glede na to, ali ima prepoved vpisano v rodovnik ali ne, saj "psi z napakami" ne morejo biti pozitivno ocenjeni na vzrejnem pregledu.

Torej, da povzamem - rodovnike dobijo vsi psi v leglu dveh vzrejno pozitivno ocenjenih pasjih starsev iste pasme. Kaj se zgodi na vzrejnem pregledu s psi, ki imajo "napako"? Ne dobijo pozitivne ocene na vzrejnem pregledu in z njimi ni mogoce vzrejati rodovniskih psov - za njihove mladice ni mogoce pridobiti rodovnikov v nobenem primeru.
 

To sem imela v mislih. Poznam primer, kjer je bil mladič nepravilno obarvan, pa je dobil rodovnik, v pogodbi je vzreditelj napisal, da ni primeren za vzrejo in tudi cena je je bila temu primerna. Vzrejno prepoved bi dobil, če bi ga lastnik hotel pripeljati na vzrejni pregled.

Kalsang ko si ravno omenila modre oči. Mislim, da je to pri določenih pasmah celo dovoljeno, ampak to sedaj ni važno. Po mojih podatkih ta zadeva ni dedna, je le genetska mutacija. Na internetu pa so zadeve, kjer piše da je dedna ali pa članki, ki trdijo nasprotno.
Kaj hočem povedati? Da sta standard in vzreja tako napisana, da se izogneta vsem zadevam, ki niso 100 % dokazane, da so v redu. Je le manj rizika.
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #13 : torek, 13.11.2007 : 14:26:37 »

Ja, vem, da so modre oči pri nekaterih pasmah dovoljene. Jaz sem pisala konkretno za šicuje. Wink
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #14 : torek, 13.11.2007 : 14:55:29 »

Torej bel bokser ne dobi avtomatske prepovedi vzreje? lp
Logiran

Strani: [1] 2 3 4   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: samo nekateri imajo rodovnik
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines