mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 14:30:20

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: samo nekateri imajo rodovnik
Strani: 1 2 [3] 4   Dol
Natisni
Avtor Tema: samo nekateri imajo rodovnik  (Prebrano 21504 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
skogkatt
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.691


Dogs have owners, Cats have staff ;)


WWW
« Odgovor #30 : sobota, 13.06.2009 : 08:19:07 »

Ja folk še vedno naseda Roll Eyes

Pri dalmatincih je pa tak, da tisti premalo pikasti ne dobi rodovnika Grin Da o prveč opikanih ne govorimo. Pa ta 7. v leglu tudi ne. Pa ta gluhi itak, da ne. Un ta plavooki pa sploh ne. Jao Roll Eyes
Logiran

zalarjeva
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.197


« Odgovor #31 : sobota, 13.06.2009 : 08:47:46 »

A to že od nekdaj velja, da vsi v rodovniškem leglu dobijo rodovnik? Ali to velja šele par let ali kako? Pa če velja šele par let in jih je prej samo prvih nekaj dobilo rodovnik, koliko je teh prvih nekaj? Upam, da sem jasna kaj sprašujem  sram Pa se opravičujem, če sprašujem stvari, ki bi jih po tolikšnem času na forumu že morala vedeti, samo se v to nisem nikoli poglabljala, saj imam doma mešanca in tudi moj (ne od staršev) naslednji pes bo po vsej verjetnosti kar mešanec iz zavetišča. Wink
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #32 : sobota, 13.06.2009 : 09:19:53 »

Ne, ne velja od nekdaj, velja pa zadnjih 15 let sigurno. Pa tudi prej si recimo dal neko prosnjo na KZS, da ti odobrijo nadstevilcno leglo in so praviloma vedno odobrili. Ne vem pa kako so dolocevali kateri mladicki ostanejo in kateri ne. Verjetno tisti najbolj "korektni", zivahni. Ce je pri pasmi problem barva, potem so sigurno ostali le tisti s pravo barvo. Dovoljeno pa je bilo mislim, da 8 mladicev. lp
Logiran

oaza88
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.748


WWW
« Odgovor #33 : sobota, 13.06.2009 : 09:28:57 »

Ja folk še vedno naseda Roll Eyes

Pri dalmatincih je pa tak, da tisti premalo pikasti ne dobi rodovnika Grin Da o prveč opikanih ne govorimo. Pa ta 7. v leglu tudi ne. Pa ta gluhi itak, da ne. Un ta plavooki pa sploh ne. Jao Roll Eyes
...in niti tisti, ki mu rep postrani nese, kadar teče - a je tko, Skogkatt, a so me nafarbali?  Shocked
 Wink Grin
Logiran
zalarjeva
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.197


« Odgovor #34 : sobota, 13.06.2009 : 10:04:11 »

Aha, hvala. Me je zanimalo predvsem zato, ker sem zadnjič vprašala prijateljico, ki ima amstaffa, če ima rodovnik pa je rekla, da ne ker je nevem kateri po vrsti bil (kao na to foro, kot sem že parkrat slišala, da samo prvih 5 dobi rodovnik). Star je pa ene 6 let, torej nateg do konca.  Angry Ji nisem nič rekla, ker nisem vedela kako to gre-oziroma vem, da sedaj vsi dobijo rodovnik, nisem pa vedela koliko časa je tako.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #35 : sobota, 13.06.2009 : 11:04:20 »

No tako je bilo: Rodovnike je dobilo 6 psov v leglu, lovci so omejili celo na 4 mladiče v prvem leglu. Ostali so morali biti uničeni. Naj bi izbirali ven najbolj zdrave in tipične, odstranjevali so se tudi preveliki in premajhni. V praksi so se najprej uničile psice, šele potem, če je bilo preveč samcev, so izbirali med temi. To je bilo zelo strogo, popuščati so začeli šele nekako 20 let nazaj. v tistih strogih časih si je malokdo dovolil skriti 7. mladiča, če pa že ga je, je šel od hiše brezplačno, pri največ 3 tednih, da so ga morali novi lastniki še dohranjevati. in se ni smel pojaviti nikjer na kakšnih prireditvah, ker če so ugotovili od kod je, je za nazaj celotno leglo izgubilo rodovnike. Poleg vzrejne prepovedi za najmanj 1 leto. kasneje smo lahko pisali prošnje za nadštevilne, najprej do 8, kasneje za vse leglo. Ali so bile odobrene ali ne je bilo odvisno od pasme, najbolj trdi so bili pri nemcih. Keč je bil pa v tem, da je morala biti prošnja napisana preden so se mladiči skotili. Tudi po tem ni bilo dovoljeno obdržati v leglu netipične mladiče.

Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #36 : sobota, 13.06.2009 : 11:18:13 »

zalarjeva, to je v danasnjih dneh najpogostejsi nateg preprodajalcev in steparjev. Bi rekla, da kar 3/4 kupcev nategnejo na to foro, ki pa ne pije vode, kot pravi kaja, ze vsaj 15 let.
V trenutku, ko ti prodajalec psa rece karkoli v zvezi s stevilom mladicev v leglu, ki dobijo rodovnik, lahko z gotovostjo ves, da te nateguje in zeli od tebe le denar in nicesar drugega. Dol mu visi pes, dol mu visi kupec.
Logiran

miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #37 : sobota, 13.06.2009 : 12:45:10 »

Veste česa pa jaz ne razumem. Da sem v zadnjih dveh mesecih od dveh različnih oseb, ki sta kupovale čisto različne pasme, slišala, kako so jim pri vzreditelju prodali psa "čistokrvnega brez rodovnika", ki da ima preveč pik (to je bilo pri dalmatincu), ima napačno barvo oči (ne vem več, katera manjša pasma).
Kje vzrediteljem interes, da to počnejo, če pa lahko vsakega psa prodajo z rodovnikom. Res ne štekam.
Logiran
skogkatt
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.691


Dogs have owners, Cats have staff ;)


WWW
« Odgovor #38 : sobota, 13.06.2009 : 12:49:38 »

miskica, v takih primerih to pomeni, da je celo leglo itak brez rodovnika Wink
so samo kao izgovori, da pa točno ta ga nima, ker... v bistvu so pa vsi brez, ker bi drugače seveda bili vsi z Wink
Logiran

Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #39 : sobota, 13.06.2009 : 12:52:47 »

Mogoče nekateri utajijio "nadštevilne" mladiče zato, da lahko psico čimprej spet parijo - pri večini pasem velja, da mora imeti psica po večjem leglu daljši počitek.
Logiran
skogkatt
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.691


Dogs have owners, Cats have staff ;)


WWW
« Odgovor #40 : sobota, 13.06.2009 : 12:55:54 »

a tako, torej jih šlepajo z ostalimi in pač tiste z napako zatajijo in so zato brez  Undecided
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #41 : sobota, 13.06.2009 : 13:10:24 »

Mislim, da niso tako pogosti tisti, ki imajo rodovnisko leglo in "skrijejo" kaj mladicev. Oz. bi raje rekla tako: ognite se vsakogar, ki vam ponuja nerodovniskega mladica, ne glede na razlog, zakaj nima rodovnika.

miskica, clovek, ki ponuja na tak nacin psa, je definitivno goljuf. V primeru, da je leglo po reglcih, torej so opravljeni vzrejni pregledi in urejena dokumentacija, dobijo vsi psi v leglu rodovnik, ne glede na to, ali imajo prevec ali premalo pik, prevelika ali premajhna usesa, predolg ali prekratek jezik ali karkoli pac. Kako se potem izloca iz vzreje te rodovniske pse, je druga pesem. Rodovnik je rojstni list psa, ki je napisan za tocno dolocenega psa v tocno dolocenem leglu po tocno dolocenih pravilih. Nikakor ne more vec biti v enem leglu nekaj psov z rodovniki in nekaj brez. Laznjivcev, ki tako ponujajo psa, se izogibajte, ne glede na to, ali so vzreditelji, preprodajalci ali steparji.

Osnovno dejstvo, ki mora biti laiku poznano je, da dobijo dandanes (ze vrsto let) vsi psi v "regularnem" leglu rodovnik. Vse ostalo, kar natrese prodajalec (ali kupec) so samo izgovori, izmisljevanja in lazi.
Logiran

Lynn
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.504


« Odgovor #42 : sobota, 13.06.2009 : 13:26:52 »

Mene pa zanima, če je nek pes na razstavi ocenjen odlično, ne dobi pa CAC ali CACIB, ali je ta pes dovolj lep (če se lahko tako izrazim) primerek te pasme, da bo dobil vzrejno dovoljenje, ali dobijo vzrejno dovoljenje samo tisti psi/psice, ki imajo tudi CAC/CACIB ?

Hvala za odgovor.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #43 : sobota, 13.06.2009 : 13:38:35 »

Lynn, nazivi z razstave nimajo druge funkcije pri vzreji, kot le to, da lastnik psa ali psice s kaksnim sampionatom lahko pred njegovo/njeno ime napisejo Ch Slo, recimo Wink. Mora pa zbrati vec kartonckov s CACi ali CACIBi, da postane sampion. Seveda mu/ji nazivi pomagajo pri vzreji tudi v tem, da lazje najde partnerja za parjenje: samec sampion bo veckrat iskan za parjenje kot tak, ki se na razstavi ne pojavlja, oz. ne dosega nazivov. Vse zelo poenostavljeno Smiley

Za vzrejno dovoljenje psa obicajno ni potrebno peljati na nobeno razstavo, temvec ga lahko sodnik oceni pred samim vzrejnim pregledom. Govorimo o oceni zunanjosti psa, podobno, kot dobijo oceno zunanjosti psi na razstavah. Ne govorimo o nazivih CAC, CACIB, BOB, BIS ali podobnih.
Logiran

Lynn
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.504


« Odgovor #44 : sobota, 13.06.2009 : 14:51:38 »

Aha, hvala za razlago.
Logiran
Strani: 1 2 [3] 4   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: samo nekateri imajo rodovnik
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines