mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 09:13:11

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  predpisi in dokumenti  |  Lastništvo psa  |  Tema: Pes na povodcu
Strani: [1] 2 3 4   Dol
Natisni
Avtor Tema: Pes na povodcu  (Prebrano 27055 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Petra
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 786


« : torek, 27.07.2004 : 18:50:09 »

Zanima me točno kje in  kdaj mora biti pes na povodcu.
Zakon (če obstaja) oz. predpis, kjer je navedeno v kakšnih primerih MORA biti pes navezan.

To bi rada vedela predvsem zato, ker se najde en kup ljudi, ki teži da MORA BIT PES NA VERIGI Roll Eyes, na divji plaži, ker gre mimo njih, sredi travnika, med vinogradi in podobnih krajih kjer meni tudi na kraj pameti ne pade, da bi psa privezovala  Lips Sealed

Jasno mi je, da mora biti pes na povodcu v urbanem okolju...

Lp
Logiran
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #1 : torek, 27.07.2004 : 19:54:23 »

Petra, pravzaprav povsod Roll Eyes Na poljih, travnikih, gozdovih obvezno, javnih površinah,...
Logiran
Teja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.854


« Odgovor #2 : torek, 27.07.2004 : 21:20:38 »

Zakaj pa imamo potem pse sploh proste??  
Danes sva bila z boljšo 1/2 v gozdu in na travnikih- psi so bili spuščeni;
ma nisem nora, da bi imela psa privezanega, žal Roll Eyes Roll Eyes
Sicer smo srečali dva psa na povodcu, pa vseeno; onadva sigurno nista tako pridna kot naši Grin Grin Grin

Malo resnosti- jasno mi je, da mora biti pes v urbanem naselju privezan (čeprav moja Oxa ponavadi ni sram ), jasno mi je tudi, da ni zaželjeno, da je prost v gozdu (sama delam ravno nezaželeno Tongue ), ampak travniki in polja??!! Undecided Undecided  

LP
Teja, ki krši pravila sram
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #3 : torek, 27.07.2004 : 21:59:36 »

Zivjo,

Kranjske gore ne smatram kot mestne obcine, zato bo mogoce v pomoc podatek, da na obmocju te obcine na travnikih in pasnikih psi ne smejo biti brez povodca, pa se drugih "reci" ne smejo pocet Smiley

Odlok o javnem redu in miru v Občini Kranjska Gora
6. člen
Za zagotovitev javnega reda in miru je prepovedano:
tč.18: voditi pse brez vrvice in dopustiti živalim, da z iztrebki onesnažujejo pašnike in travnike, ki so v tuji zasebni lasti, površine, kjer se igrajo otroci, parke in druge javne površine;
http://www.mojpes.net/modules/news/article.php?storyid=433&page=4

V vsaki obcini bi morali imeti odlok o javnem redu in miru, v katerem so tudi dolocila o tem, kaj smejo in cesa ne smejo poceti psi. Najbolje je dobiti odlok (ali kaksen drug dokument, ki ga obcina ima v zvezi s psi in njihovimi lastniki) za svojo obcino.

V Velenju imamo v veljavi recimo tole:

O D L O K  o obveznostih lastnikov in vodnikov psov v Mestni občini Velenje

I. SPLOŠNE DOLOČBE

1. člen
Ta odlok določa obveznosti lastnikov in vodnikov psov na območju Mestne občine Velenje.

2. člen
Odgovornost ljudi za zaščito živali, to je zaščito njihovega življenja, zdravja in dobrega počutja, pravila za dobro ravnanje z živalmi, ter skrb za zapuščene živali, ureja Zakon o zaščiti živali, veterinarsko preventivo, najmanjši obseg zdravstvenega varstva živali, pristojbine in stroške zdravstvenega varstva živali, registre, baze podatkov in informacijski sistem pa ureja Zakon o veterinarstvu.

II. OMEJITVE GIBANJA PSOV

3. člen
Pse ni dovoljeno voditi na:
- otroška igrišča
- zelenice v bližini vzgojno-varstvenih ustanov
- površine, ki so označene s posebnimi oznakami.

4. člen
Na ulicah in trgih v mestnem območju ter na drugih gosto naseljenih območjih občine, ki so namenjena pešcem, se psi lahko vodijo le na povodcu.

III. OBVEZNOSTI LASTNIKOV IN VODNIKOV PSOV PRI VZDRŽEVANJU ČISTOČE

5. člen
Lastniki in vodniki psov morajo z javnih površin, stopnišč in vhodov v stanovanjskih zgradbah na območju MO Velenje sproti odstranjevati pasje iztrebke.

6. člen
Po Zakonu o zaščiti živali je zagotovitev ustreznega števila mest v zavetišču za zapuščene živali lokalna zadeva javnega pomena, ki se izvršuje kot javna služba in jo bo MO Velenje uredila v skladu z Zakonom o gospodarskih javnih službah.
Posebni pogoji in način ureditve oz. zagotovitve ustreznega števila mest v zavetišču za zapuščene živali bodo podrobneje urejeni s posebnim odlokom.

V. NADZOR

7. člen
Nadzor nad izvajanjem tega odloka opravlja pristojni organ občinske uprave, če za posamezne zadeve ni pristojna veterinarska inšpekcija.
Kdor na javnem mestu najde zapuščenega ali poškodovanega psa, je dolžan o tem obvestiti zavetišče za zapuščene živali.

V. KAZENSKE DOLOČBE

8. člen
Z denarno kaznijo se kaznuje za prekršek imetnik ali vodnik psa:
- če sproti ne odstrani pasjih iztrebkov (5. člen tega odloka) – 40.000 SIT
- če vodi psa na prepovedana območja (3. člen tega odloka) – 40.000 SIT
- če vodi psa brez povodca (4. člen tega odloka) – 40.000 SIT

VI. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE

9. člen
Župan s posebno odredbo določi:
- površine, ki so označene s posebnimi oznakami (3. člen tega odloka)
Odredba iz prvega odstavka tega člena se sprejme v roku 60 dni od uveljavitve tega odloka.

10. člen
Z dnem uveljavitve tega odloka preneha veljati Odlok o vzreji psov in obveznostih pri vzdrževanju čistoče javnih površin (Uradni vestnik MO Velenje, št. 2/96).

11. člen
Ta odlok začne veljati osmi dan po objavi v Uradnem vestniku Mestne občine Velenje.

Številka: 322-06-0001/2002-423
Datum: 18. 2. 2004
Župan Mestne občine Velenje
Srečko MEH, s.r.
Logiran

Petra
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 786


« Odgovor #4 : sreda, 28.07.2004 : 08:12:12 »

Madona kakšne kazni  Shocked (no sej je prav...) se pravi, če prav razumem pes nikjer ne sme biti spuščen  Shocked Angry, ja pa ja  Lips Sealed.

No kakorkoli Teja jaz tudi kršim pravila, ker Bluja ne zavezujem na sprehodu (btw kakšen sprehod je potem to  Huh)
Je pa tudi res, da pri nas nimamo travnikov v smislu obdelanih (kot so npr na gorenjskem...pa gozdov tudi ne....mogoče dve drevesi navzkriž...če se temu lahko reče gozd Roll Eyes)

No to pomeni, da mora bit pes zavezan tudi na divji plaži  Roll Eyes, pa v morju? Samo še štrik za vrat se nam manjka  Angry...jaz sem pa včeraj nagnala ljudi s plaže (no ne dobesedno), ker so se nekaj usajali okoli psa, ki sploh ni prišel zdraven in bil parkiran 200 m stran oz. v vodi....

Če jim kaj ne paše naj ne hodijo na divjo plažo Lips Sealed (al pa naj bojo tiho) in naj plačajo vstopnino na urejeni... Angry tam sigurno ne bo psov niti na spregled.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #5 : sreda, 28.07.2004 : 08:18:43 »

Na http://www.mojpes.net/forum/index.php?board=21;action=display;threadid=87 je tema o obcinskih odlokih. Vsebuje nekaj kar zanimivih komentarjev Wink.
Logiran

Agnes
Neža Vilhelm
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.127


Setri so carji!


« Odgovor #6 : sreda, 28.07.2004 : 08:27:05 »

Kranjske gore ne smatram kot mestne obcine, zato bo mogoce v pomoc podatek, da na obmocju te obcine na travnikih in pasnikih psi ne smejo biti brez povodca, pa se drugih "reci" ne smejo pocet Smiley

Hehehe, to pa vemo, ja. Ampak zaenkrat sama v vseh teh letih, kar s psi skacem po kranjskogorskih in podkorenskih travnikih in gozdovih, kaksnih vecjih prepirov nisem imela. Psi so na vrvici v 'mestu' (=Kranjska gora) in po vasi (=Podkoren), mimo obdelanih njiv zraven vasi, so tudi na vrvici, ampak po travnikih so pa spusceni. Enkrat je sicer en jager nekaj kihal, ampak ko sem mu pokazala, da poslusnost ni problem, je sicer nekaj zugal. Potem sva se zmenila, da vem, kaj cucek v loviscu sme in cesa ne, zdaj mi da pa kar mir, res pa je, da tudi mojedva bumbarja ne bezljata brez glave cez sumo in tranike. LP Neza
Logiran

Ne hodi pred menoj, morda ne bom sledil. Ne hodi za menoj, morda ne bom vodil. Hodi ob meni in mi bodi prijatelj.
(Albert Camus)
Chris
gost
« Odgovor #7 : sreda, 28.07.2004 : 15:22:47 »

Hahaha kakšne kazni.....pa saj se norca delajo iz nas! Višje, kot pa za nekatere prometne prekrške, kjer življenje igra pomembno vlogo. Ni kaj neumnost ne pozna meja.
Logiran
Jure
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 141


« Odgovor #8 : sreda, 28.07.2004 : 15:29:51 »

Za crknit, ljudi, ki onesnažujejo okolje z raznimi odpadki vseh vrst pa ne doleti prav nobena kazen Huh Undecided....
Logiran
amo
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 53


« Odgovor #9 : petek, 06.08.2004 : 16:55:37 »

Res se mi zdi brezveze ta teza,da psi onesnažujejo travnike z svojimi istrebki,kar me je že en kmet opozoril,vendar ko sem ga vprašal kakšne odplake so v greznicah ki jih praznijo na travnikih in njivah in kakšna je razlika razgradnje greznice in pasjega dreka mi pa ni znal odgovoriti.Jest sem prepričan da je to samo še en izmišljen zakon ki pa nima velikega pomena in koristi.
Logiran
Uti
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 28


« Odgovor #10 : petek, 06.08.2004 : 21:33:51 »

Še jaz nekaj dodam...glede sprehodov v naravi!

Ko je bila naša kužika stara 5 mesecev, naju je prestregel lovski čuvaj...grozil mi je s kaznijo 100.000 sit, ker pes ni bil na povodcu  Shocked no, naj omenim, da hodim na sprehod v neposredo bližino doma, torej na okoliški travnik, ki je od samega naselja oddaljen cca. 300 metrov (na vsaki strani so hiše). Kot prvo, na poljsko pot se je pripeljal s skuterjem (seveda brez čelade na glavi), me ustavil in mi začel trobezljati, če slučajno še nisem poučena o novem zakonu, ki je stopil v veljavo z majem - da mora biti pes v naravi na povodcu...najprej sem ga blesavo gledala, ker sploh nisem vedela, kaj in kdo je  Huh, nato pa sem ga opomnila, ali se mogoče ne bi najprej predstavil....no, ko je končno izjavil, kdo je, se je pa začelo...to, da me je obravnaval ko neko 15 letno šmrkljo, ki nima pojma o ničemer, sploh brezvezeze zgubljat besede...bolj jaz njemu, da se sprehajam v neposredni bližini naselja, da je kuža sta 5 mesecev, bolj on meni, kak srnice drugo leto ne bodo imele mladičkov, ker jih bo pes prestrašil (Huh??)...no, potem pa me je minila prijaznost in sem ga najprej opomnila, da naj najprej počisti pred svojim pragom in naj se ne vozaka s skuterjem po polju, saj to tudi straši srnice, kot drugo pa naj spoštuje še kakšen drug zakon (nošenje čelade) in ne samo to, kar njemu ustreza- me je ujezilo, kakšen lovec je to, če se vozi s skuterjem po travniku in nadleguje ljudi....za konec pa mi je še rekel,d a me že dalj časa opazuje....sem mu samo še izjavila, da ga bom prijavila na policijo, ker zalezuje ljudi brez da bi se identificiral...potem se je obrnil, še zagrozil, da drugič pa ne bo tako "prijazen" in se odpeljal....

No, ker sem pač človek, ki ga take zadeve razhudijo, sem klicala na lovsko zvezo slvoenije....odgovor je bil sledeči - da se mu je šlo vejretno za kaprice, ker v kolikor je pes vodljiv in neposredno ne ogroža divajdi, ni potrebno, da je na povodcu...sploh pa ne v neposredni bližini naselja...preverila sem še v zakonu, kjer pa ni striktno določeno, kaj pomeni "v naravi"....zato sem preverila še v t.i. starem zakonu....tam je zapisano, da mora biti pes na povodcu v naravi, kar pa pomeni nekje 200 metrov od zadnjega naselja...me je imelo, da bi šla pa dedca za uho...travnik, okrog in okrog hiše, pa on meni, da mora PO ZAKONU pes na povodcu sram res žalostno, s kakšnimi butci imamo opravka....

Mi je popolnoma jasno, da mora kuža na povodec, ko resnično ogroža okolico (ob cesti, v gruči ljudi, če je popadljiv,...), mi je skrajno nehumano, da pa bo kuža kar naprej na vrvici sram...pa saj se mora malo tudi nadirkat...

Skratka...čimmanj srečanj s takimi težaki.... Undecided
Logiran
amo
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 53


« Odgovor #11 : petek, 06.08.2004 : 22:11:39 »

Kaj pa veš mogoče tako dobr zgledaš,da te je moral ogovoriti,pa ni vedel kako naj Wink
Logiran
Uti
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 28


« Odgovor #12 : sobota, 07.08.2004 : 04:27:57 »

Kaj pa veš mogoče tako dobr zgledaš,da te je moral ogovoriti,pa ni vedel kako naj Wink

maš pa ideje  Undecided

torej moram imeti sedaj pesiko obvezno na povodcu  Tongue da mi bo dal mir... al pa menjat lokacijo za sprehode  Grin hihihihi...

P.S. no, sem pa vsaj pri kakcih pridna....jih redno pobiram...me že kar čudno folk gleda, kaj vraga non stop pobiram  Grin
Logiran
linchaich
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.241


« Odgovor #13 : torek, 31.08.2004 : 08:46:39 »

Tukaj si lahko preberete odlok za LJUBLJANO!
http://www.ljubljana.si/zamescane/izmestneuprave/odloki/odlok_2.html

Lp, Ursa
Logiran
markec
novinec
*
Sporočil: 11


« Odgovor #14 : četrtek, 05.01.2006 : 10:26:43 »

Mene pa zanima kako je s tem, ko se psa kr spusti brez prisotnosti lastnika in potem pes nenadzorovano teče povsod. Danes sma bla z mojim malim pesekom spet v nevarnosti. Na srečo naju ni opazil.
Lahko kako ukrepam? Če lahko, kaj naj naredim, koga pokličem in tako dalje. Ker na moja opozorila se sploh ne odzovejo. Me je pa zelo strah, da se ponovi tisti poletni dan, ko sem moral mojega trgat iz gobca temu pesu, ker je bil spuščen.
Logiran
Strani: [1] 2 3 4   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  predpisi in dokumenti  |  Lastništvo psa  |  Tema: Pes na povodcu
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines