mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 23.05.2024 : 15:35:14

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?
Strani: 1 ... 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 ... 56   Dol
Natisni
Avtor Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?  (Prebrano 184707 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #510 : sreda, 09.02.2005 : 13:23:04 »

Ja Bina, kaj pa ce ti psica uide, to pa je mogoce, pa ce pazis 200%.

Zakaj pa ti psica uide? Jo imaš stalno pod nadzorom in je. Jaz ne vidim opravičila Roll Eyes Še enkrat trdim: moja psica se bo sparila samo s tistim samcem, ki ga bom jaz izbrala. In mladički bodo rodovniški.

Ko se mi Bina goni, je pač vedno na povodcu. Niti minute ni sama spuščena, ker ne vem, kaj ji lahko šine v glavo. In da mi slučajno ne bi ušla. S samcem sta pa itak ločena (v njenih godnih dneh) ali pa pod nadzorom (pred in po godnih dneh).

Lp Jana
Logiran
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #511 : sreda, 09.02.2005 : 13:39:07 »

Imam pa jaz eno vprašanje za kupce pri preprodajalcih: Kako se počutite, ko zvečer pobožate svojega ljubljenčka in mu zaželite lahko noč? Vam je toplo pri srcu, ko pomislite, da cca 80% takšnih kužkov ne preživi? Ste ponosni na to, da ste zaradi 1-ega poslali na drugi svet celo leglo ali celo več?

Razmišljajte....

Yo

Tole pa ni fer Yo. Kaj naj se zaradi tega vsak dan sekiram ko pobožam svojega psa? Kot da nimam že dosti težav z njim, mislim da je to dovolj velik nauk, se ti ne zdi?
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #512 : sreda, 09.02.2005 : 13:42:09 »

Tole pa ni fer Yo. Kaj naj se zaradi tega vsak dan sekiram ko pobožam svojega psa? Kot da nimam že dosti težav z njim, mislim da je to dovolj velik nauk, se ti ne zdi?

Vem, da do marsikoga ni fer, do marsikoga pa tudi je  Tongue Ti si šla na led 1x in te je izučilo ter se trudiš po svojih najboljših močeh, da bi se kaj spremenilo.
Nekateri pa ne le, da so se nasmolili več kot 1x - celo promovirajo takšno prodajo.

Lp, Yo
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #513 : sreda, 09.02.2005 : 14:12:36 »

Ja "upsa" se lahko dogodi na različne načine. Tudi meni se je, čeprav sem imela več psic mnogo let , pa se mi ni, dokler ni imela "moja draga", kako bi se temu reklo "tihe gonitve". Se  pravi, da ni bilo nobenega zunanjega znaka gonitve- ne zatekanja, ne krvavitve, vede se pa itak vedno nespremenjeno. Celo moj samec (na srečo iste pasme in ne v sorodu), s katrim živita skupaj, ob moji prisotnosti ni pokazal večjega zanimanja, takoj ko ga je sem psico umaknila, ker sem predvidevala, da se bo začela gonitev- ampak izkazalo se je, da je bilo to na koncu , ko mu v njuni "privatnosti" ni več "dala" Grin.
No zadevo sem rešila tako, da sem dobila vzrejno in rodovnike, ko smo ugotovili zadevo. Ker je psica itak ves čas pod 100% kontrolo ni bilo drugaga potencialnega očeta. Vse naslednje gonitve so bile zopet normalne- se pravi opazne.
Naslednji nenavaden primer- moj kolega je treniral obrambo in na poligonu potem privezal svojo gonečo psico medtem , ko je sam markiral. Prisotnih je bilo ene deset ljudi, a vsi smo gledali obrambo in ko je pes odnesel rokav, smo se ozrli... in v smeh vseh zagledali "vaškega cucka" kako binglja na psici privezani nekaj mertov od nas. Ta "ups" so potem rešili s hormonsko inekcijo... a glej ga zlomka, psica je bila policijska in naslednjo gonitev je uspel samec v sosednjem boksu izbiti del dile v predgradi in splezati v njen boks- zalotena sta bila post festum..ker se ni trudil zlesti nazaj.... inekcija je tokrat odpadla, ker se zaradi zdravja psice ne smet dat dvakrat zapored...
Da n egovorimo o podobnem primeru moj eklepetave sosede, ki je s svojo "gonečko" n avrvici zavzeto klepetal as sosedo in ko j ehotl aodit ni mogla , ker je psica stala prilepljena z enim mimoidočim....za hormonske splave še ni slišala in tako so imeli mlade....
Bi pa pristavila, da se ups samo res izjemoma zgodi med dvema psoma iste pasme..predvsem če nista istega lastnika ni pa nemogoče.
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #514 : sreda, 09.02.2005 : 17:29:55 »

al pa moje, ki se je na dan vrnitve z "dopusta" ko sva oropana imela polne glave drugega "sranja", odločila da bo Bark kar primeren. Par minutk, pa je šlo.
Zaradi neumnih pravil, nisem na možnost izrednega vzrejnega za samca niti pomislil, ker ima kolke B, kar pa zanjo ni "dovolj dobro", torej rodovniško leglo odpade. po naših bebavih pravilih, ki nimajo v boologiji nobenega temelja, ker niso z dodatnimi testi podkrepljene. No ne bi o tem...
Kakorkoli, imel sem možnost čistokrvne baštarde znanih staršev na svet spravit in posterilizirat v štartu pred oddajo, al pa dat hormonske injekcije. Sem se pač za manjše zlo odločil.
Ja, seveda je pa človeški faktor botroval upsu. Fuj fej Alti. Jebiga.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.323


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #515 : sreda, 09.02.2005 : 21:16:17 »

V temi o rodovnikih je Alan postavil tri vprasanja, na katera se je odprla debata, ki pa v omenjeno temo ne spada, zato so sporocila prestavljena sem.

Pozdravljeni vsi!
Mislim da smo lahko vsi srecni da je ta nerodovniski mladicek prisel v roke Maji, ki pravi da bo zanj skrbela enako kot bi za psa, ki bi imel urejene papirje.
Tudi sam nisem imel pojma o rodovnikih dokler po naklucju nisem odkril mojpes-foruma in ce ne bi tukaj toliko zvedel o tem, vprasanje kaksnega psa bi kupil.
Mislim da se nima smisla kregati, raje povejte cim vec stvari o tem, ker mi se vedno ni vse jasno.
1.Zakaj je tak problem, ce kupis psa brez rodovnika (razen tega, da  placas vec), saj ima vsak svojega psa najraje (pa ce ima papirje ali ne) in mu ni zal denarja, ki ga je dal za psa?
2.Zanima me zakaj bi bili psi z pravim rodovnikom bolj zdravi kot ostali (koliko ljudi ima mesancke brez papirjev in nimajo nobenih zdrav. tezav)?
3.Kaj storiti s takimi mladicki, ki niso cistokrvni ali nimajo rodovnika (mislim da se vsakemu lastniku psice to lahko zgodi)

Upam, da me ne bo kdo "napizdil",ker o teh stvareh nimam pojma.
Maja tebi in tvojemu psu pa zelim vse najboljse.
Logiran

Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #516 : sreda, 09.02.2005 : 21:22:25 »

Citat
2.Zanima me zakaj bi bili psi z pravim rodovnikom bolj zdravi kot ostali (koliko ljudi ima mesancke brez papirjev in nimajo nobenih zdrav. tezav)?

Koliko teh mesanckov pa ima slikane kolke in komolce, pregledane oci (za PRA recimo), redne veterinarske preglede (urin, krvna slika, biokemija) in tako dalje? Ce necesa ne iscemo, se ne pomeni, da tega ni, kajne.

Ce recimo mi ne iscemo asteroidov in kometov...se ne pomeni, da teh ni.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.323


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #517 : sreda, 09.02.2005 : 22:20:16 »

Citat
2.Zanima me zakaj bi bili psi z pravim rodovnikom bolj zdravi kot ostali (koliko ljudi ima mesancke brez papirjev in nimajo nobenih zdrav. tezav)?

Jaz bi dopolnila Nanook.
Koliko mesancev prezivi prvi teden po rojstvu? Koliko mesancev prezivi prva dva meseca po rojstvu in koliko mesancev docaka prvi, peti, deseti rojstni dan? Kam lahko pogledamo za te stevilke? Govorim o populaciji vseh mesancev in ne le tistih, ki jih poznam v nasi vasi in ki vsi veljajo za izjemno zdrave Undecided.
Na zalost nikamor, ker veliko mesancev pogine (s pomocjo cloveka ali s pomocjo narave) kmalu po rojstvu, veliko jih pogine pred dopolnjenima dvema mesecema in veliko jih tako ali drugace od bolezni ali nesrecno konca pred svojo starostjo. Za njih evidenc ni. O njih v javnosti ne govorimo, o tem se ne da izvedeti iz dokumentacije, obicajno niti ne iz ust "odgovornih" vzrediteljev.

Recimo, da poznas sosedovega Murija, ki kar sije od zdravja. Kaj lahko izves o ostalih mladicih v leglu, v katerem je bil skoten Muri? Koliko jih je poginilo? Koliko se jih je skotilo presibkih in jih je ze psica pokoncala, ce ne pa njen gospodar? Koliko jih je imelo zdravstvene tezave v svojih prvih mesecih zivljenja? Kdo sploh to raziskuje? Sploh lahko verjames na besedo nekomu, ki ne poskrbi za zdravje svoje psice in pusti, da se pari pac takrat, ko ji narava narekuje? Kako lahko verjames na besedo nekomu, ki izkorisca svojo psico za produkcijo mladicev in jo pari (recimo s psom, ki je po izgledu enake pasme kot psica) dvakrat letno ter prodaja "cistokrvne nerodovniske pse"? Kako lahko verjames "vzreditelju", ki sam pred sabo ne prizna, da njegov pes ne ustreza zdravstvenim in vizuelnim pogojem za produkcijo mladicev in zato ne dobi vzrejnega dovoljenja, tebe pa naplahta, da v vzrejni goljufajo, da je vzrejni pregled samo strosek in za psa - kavcarja ne potrebujes nobenega papirja.

Torej, s cim lahko primerjamo zdravstveno stanje mesancev in zdravstveno stanje rodovniskih psov?

Ob tem upostevaj, da je mesancev v Sloveniji (sem spadajo tudi t.i. "cistokrvni psi brez rodovnika") po nekaterih ocenah nekaj nad 200.000, psov z rodovniki pa mislim, da (ne) nekajkrat 10.000 (naj nekdo, ki je blizu KZS, pove bolj tocno stevilko, ki jo lahko mnozimo z 2, da zajamemo tudi pse s tujimi rodovniki).

Se en komentar na tvoje vprasanje.
Rodovniski pes ima v rodovniku vpisane obicajno tri generacije prednikov (ob predpostavki, da ima "pravi" rodovnik in da je bil vzrejen pri odgovornem vzreditelju). Ko raziskujes po drevesu prednikov, najdes spet tri rodove v rodovniku vsakega od prednikov, torej ne ostane samo pri treh generacijah. Ti, kot kupec, lahko ze ob napovedi parjenja nekega psa in neke psice (seveda, ce kupujes psa kot vesten kupec in se za nakup zanimas ze takrat, ko sele parijo psico), preveris zdravstveno stanje njunih prednikov. Ce ugotovis, da vzreditelj pa le ni tako vesten in je paril psa z boleznijo, za katero je znano, da se prenasa dedno (ali pa ima kaksno od takih bolezni vec prednikov), potem bos psa iz takega legla lahko pac odklonil. Ob preverjanju prednikov nimas moznost preveriti samo zdravstvenega stanja prednikov, temvec tudi to, ali so ustrezali standardu, je bil njihov "tipicni izgled za pasmo" potrjen na razstavah (razstavne ocene in rezultati...). Poleg prednikov lahko preveris tudi ostalo sorodstvo (brate sestre, tete, strice...). Te podatke ni tako strasno tezko izbrskati.
Pri nerodovniskih psih te moznosti nimas. Pri nerodovniskih psih VEDNO kupujes macka v zaklju, saj lahko v najboljsem primeru verjames samo na besedo prodajalca, ne glede na to, za kako vestnega vzreditelja se ti predstavlja. Vsi pa nimamo pozlacenih besed, torej nam tudi verjetni ne gre vsem. In najhujse pri vsem je, da si ravno taki kupci najbolj zelijo videti cudez zivljenja. Le zakaj?

Citat
1.Zakaj je tak problem, ce kupis psa brez rodovnika (razen tega, da  placas vec), saj ima vsak svojega psa najraje (pa ce ima papirje ali ne) in mu ni zal denarja, ki ga je dal za psa?

Alan, preberi in oglej si vse, kar najdes na strani Just one litter.. Predvsem "Responsible Breeders vs Backyard Breeders". Link na navedeno primerjavo najdes na vec mestih na omenjeni strani. To, kar bos prebral v primerjavi, najdes tudi v tej temi. Vsekakor pa na omenjene Backyard Breederje glej kot na tiste, ki producirajo pse iz tvojega vprasanja, na kupce pa kot na tiste, ki s svojim denarjem podpirajo pocetje teh "proizvajalcev". Seveda ne izpusti stevilk, ki so navedene v osrednjem clanku omenjene strani in koncne poti revezev iz celotne zgodbe "nerodovniske produkcije".

Citat
3.Kaj storiti s takimi mladicki, ki niso cistokrvni ali nimajo rodovnika (mislim da se vsakemu lastniku psice to lahko zgodi)

Brezpogojno zagotoviti sterilizacijo in kastracijo vseh mladicev iz legla takoj, ko so dovolj stari. Ce si odgovoren za "ups", potem bodi tudi odgovoren za posledice, kar ti mladici (z vsemi morebitnimi svojimi potomci) so.
Seveda je tudi takim mladicem treba skrbno izbrati nove lastnike in jih prav tako kot vse ostale pse, imeti neizmerno rad.
Logiran

Alan
novinec
*
Spol: Moški
Sporočil: 7


« Odgovor #518 : četrtek, 10.02.2005 : 01:06:10 »

Zivjo!
Hvala lepa vsem za pojasnila.(se posebej Jani, ki se je potrudila in mi odgovorila na vsa vprasanja)
Tisti ki je vse to prebral sigurno ne bo naredil enake napake, kot jo je Maja, pa tudi njej je zal.
Hotel sem samo povedat, da ni kriva ce vse to ni vedela.
Tudi jaz pred mesecem o teh stvareh nisem imel pojma.
Ce se pa kdo spomni se kaj, kar bi morali vedeti, ga lepo prosim naj napise.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #519 : četrtek, 10.02.2005 : 09:44:27 »

Tisti ki je vse to prebral sigurno ne bo naredil enake napake, kot jo je Maja, pa tudi njej je zal.
Hotel sem samo povedat, da ni kriva ce vse to ni vedela.
Tudi jaz pred mesecem o teh stvareh nisem imel pojma.



V bistvu....nekateri kljub vsemu napisanemu, prebranemu itd. se vedno naredijo enako napako. In tudi po tej napaki gredo nekateri se enkrat na led (celo osel ne gre dvakrat, se je za zamislit...).
Kar se pa krivde tice. A da ne? A se pozanimamo preden kupimo zival ali ne? Se mi je zdelo, da ne, ja. In kdo je zdaj kriv? Tisti, ki pac sledijo trgu in ponujajo kar ljudje iscejo ali tisti, ki iscejo?
Na netu je ogromno clankov o tem, na forumih se o tem precej govori, celo na tv je bilo, v revijah se pise, tako da prosim...ce hodite naokrog z zaprtimi ocmi in zamasenimi usesi in niti toliko niste, da bi kaj prebrali PREDEN greste in si nabavite zival, ne jokcat kako so vas nategnili.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #520 : četrtek, 10.02.2005 : 11:16:39 »

Čisto preprosto:

Zapeljem čez rdečo, ustavi me policaj, jaz rečem, da NISEM VEDELA, da se to ne sme.
Sem kriva ali ne? Odgovor poznamo, ne?

Yo
Logiran
luka
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 906


« Odgovor #521 : četrtek, 10.02.2005 : 11:32:07 »

Yo,

ne velja za vse, temveč samo za izbrance, ki so dovolj visoko Grin Grin Grin.

Sicer pa, tudi jaz trdim da se "ups" ne more zgodit vestnemu lastniku. Je ena čisto enostavna rešitev, katero mi je povedala ga. Kojek (najboljša slovenska rejka francoskih buldogov). Svojim psičkam v tistem času enostavno obleče hlačke Wink Smiley. Nekateri se temu smejejo, je pa 100% učinkovito in še vedno lahko klepetave sosede brez vseh skrbi premlevajo TV nadaljevanke po mili volji brez skrbi, da bi z njihove psiče v trenutku nepozornosti bingljal kak vaški lover.
Se pa popolnoma strinjam z Jano in Nan, da je bilo dovolj povedanega in napisanega o tej temi, tako da so res pravi norci (ne osli!) tisti, ki gredo dvakrat na led. S tem žalijo celo osle - kot je rekla Nan - in postavljajo na laž njihov pregovor Grin .
Logiran
hipo
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 342


« Odgovor #522 : petek, 11.02.2005 : 11:52:27 »

OK, te razni...upsi.. in  podobno se res nebi smeli dogajat,ampak moji sosedi se je pa recimo zgodilo takole;psičko je imela večinoma notri in jo je dala kdaj samo čez dan malo ven.okoli hiše ima ograjeno,psička pa je bila še privezana,ker je najbrž vedela da se goni.tako da tu ne more nihče reči da ona ni dovolj dobro poskrbela da se ups nebi zgodil.pa je prišel čez ograjo en kuža...in sta bila mladička tu Undecided
no je po eni strani tudi res da bi jo mogoče morala imet ves ta čas na očeh...ampak vseeno tu ni bila ona neodgovorna ampak lastnik kužata.
glede teh hlačk...pomojem jih večinoma vsak pes kar hitro dol sname ;)vsaj moj bi jih 100%

LP,petra
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #523 : petek, 11.02.2005 : 12:02:16 »

Ja, strašno "odgovorno" dejanje je pustiti psico samo zunaj kadar se goni  Roll Eyes
To me spominja na naše sosede z vikenda, ki psico med gonitvijo dajo na ketno - to naj bi namreč preprečilo, da bi šla do vasi in se tam sparila. No, doma pa sta bila 2 psa samca (eden je bil Piki, ki smo ga k sreči rešili iz tega šita  Cheesy ).

Lp, Yo
Logiran
hipo
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 342


« Odgovor #524 : petek, 11.02.2005 : 12:10:57 »

glej,ni je pustila zunaj pol ure al še kaj več!
pustila jo je mogoče 5 minut...kaj pa vem,lahko da je šla samo na wc,pa ni bila na ketni,kot si najbrž ti predsavljaš,ampak jo je samo za teh 5 minut privezala.ker je bila drugače frej,ko je bila lastnica zunaj na vrtu.
jaz je nikakor ne zagovarjam,ampak najbrž tudi ona ni pričakovala da bo čez ograjo kjer še mačka težko skozi pride prišel pes.
no vsaj sterilizirat jo je dala potem... Roll Eyes
Logiran
Strani: 1 ... 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 ... 56   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines