mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 09.06.2024 : 20:00:00

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?
Strani: 1 ... 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 ... 56   Dol
Natisni
Avtor Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?  (Prebrano 185251 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #615 : sobota, 02.07.2005 : 19:17:41 »

ni nobene panike, samo kva pa misliš, kaj na kinološki delajo z rodovniki? prepisujejo jih.
preverjajo - daj,daj - matoša rules!
pravila me ne motijo, sam jih nikoli ne bom pisal - samo naj bodo preverljiva in preverjena.
ali dobiš - je dobil - bo dobil kdo to kar je plačal se bo pa vedelo takrat, ko bodo DNK analize standard v vseh pasmah. do takrat pa : jest že pošten - kaj pa če vzreditelj moje psice ni bil, al' pa lastnik tistega samca, skateim je on paril, al' pa eden  x vzrediteljev y generacij nazaj - že je pedigre "pi..... dim"
lp
marko
Logiran
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #616 : sobota, 02.07.2005 : 19:39:42 »

aja pa še to: vse skupaj ne bi bil problem, če bi naše vzrejne komisije bile dosti kompetentne oz v to bi celo verjel da so, ampak če bi tudi bobu rekli bob.
primer: moj pes ima v sloveniji vzrejno oceno odlično - sem ga dal pa oceniti še sodniku pasemskega kluba iz države iz katere izhaja pasma in je bi fenotipsko zadosten (ali se iz tega da sklepati kaj je n.pr.pes ki dobi vzrejno oceno prav dobro ali "omejeno na en skok" ne bom niti trdil)
vic je pri nas v tem - če piše v rodovniku "šar pei" je "šar pei" - pa tudi če je dolgodlak!
Logiran
inge
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 516


« Odgovor #617 : sobota, 02.07.2005 : 19:43:18 »

Ja poglej, kaj misliš, koliko panike bi nastalo, če bi začeli pri ljudeh delati DNk  teste, potem bi se šele zapletlo. Tudi naši rodovniki niso verjetno vsi čisto čisti - eno pa je ziher - tema je za razmislit.
lp
Logiran
inge
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 516


« Odgovor #618 : sobota, 02.07.2005 : 19:52:14 »

Ja, v tem primeru si res lahko v dvomih, ka je res in kaj ne. Sama sem imela  rimer s psico, ki je pri nas dobila odlično, pa tudi na nemškem vzrejnme se bila, kjer je dobila potrjeno oceno (odlično). Res pa je, da če bi naše psice (govorim o bokserjih) hodile na nemške vzrejne preglede, verjetno nobena ne bi naredila, saj se dela na nemškem vzrejnem pregledu obramba po sistemu izpita IPO -1 in če ga je psica naredila, potem bo naredila tudi vzrejni pregled. Nemci imajo  pri bokserjih povdarek tudi na delu - ker je to delovni pes in ne tisto, čemur bi jaz rekla "plesala je eno poletje".  Moj nasvet - poglobitev v pasmo, učenje, spremljanje trga- vendar ne moditet- včasih je človek v tem tudi osamljen, ampak če verjameš v to kaj delaš, potem si poplačan.(zraven si pa lahko tudi kdaj jezen).
lp
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #619 : sobota, 02.07.2005 : 19:57:12 »

Ja poglej, kaj misliš, koliko panike bi nastalo, če bi začeli pri ljudeh delati DNk  teste, potem bi se šele zapletlo.

Uf, cela panika, tozbe oz. locitve, ko bi ocetje ugotovili, da to sploh niso, ampak da je pravi ocka v bistvu postar... Mislim da so imeli cele stale s tem v Nemciji.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Dunja
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.306


« Odgovor #620 : sobota, 02.07.2005 : 20:18:19 »

vic je pri nas v tem - èe piše v rodovniku "šar pei" je "šar pei" - pa tudi èe je dolgodlak!

Vem, da je malo off topic - ampak, ali ni pri shar pei-ih dve tipov dlake? Horse in brush, če se ne motim?
Logiran
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #621 : sobota, 02.07.2005 : 21:13:28 »

Vem, da je malo off topic - ampak, ali ni pri shar pei-ih dve tipov dlake? Horse in brush, èe se ne motim?
ok, potem pač jazbečar je jazbečar, tudi če ima 80 cm plečne (se opravičujem za šar peje)
inge: v sloveniji,kjer so preživnine za otroke minimalne (jaz plačujem za svojo 16 letno hčerko - DNK -preverjeno ;-) 360 evrov na mesec) verjetno dnk analize pri ljudeh ne bi povzročile vetrčka, iste analize pri rotvajlerjih ali dobetmanih pa vihar!
Logiran
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #622 : sobota, 02.07.2005 : 21:18:30 »

Moj nasvet - poglobitev v pasmo, uèenje, spremljanje trga- vendar ne moditet- vèasih je èlovek v tem tudi osamljen, ampak èe verjameš v to kaj delaš, potem si poplaèan.(zraven si pa lahko tudi kdaj jezen).
lp

dober nasvet - samo, če ga upoštevaš - adijo demokracijaaa in vzrejna komisijaaa
Logiran
mal1
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 153


« Odgovor #623 : nedelja, 10.07.2005 : 09:11:44 »

Koliko pa stane pregled DNK-ja?
Prav zaradi vseh teh  dogajanj ,me list papirja ,imenovan rodovnik ,težko prepriča ,da je rodovniški pes boljši od nerodovniškega.(kar nekateri slepo verjamejo).
Kaj je narobe z Musherjem če vzreja odlične delovne pse brez rodovnika?Tekmovalni rezultati govorijo ,da je dober vzreditelj,ki ve kaj počne in to s psi ,ki niso" oh in sploh" rodovniški.
Mall
Logiran
Right_Thing
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 114


« Odgovor #624 : nedelja, 10.07.2005 : 17:24:09 »


Mislim, da je tema precej skrenila. Namen le te je bolj v smislu kot je že bil podan nek link  - pa dodajam še en link je na to temo  http://www.stoppuppymills.org/
Vi pa razpredate kar o nekih hipotezah (ne vem začela je Inge) , da rodovniki pasem, ki so "enake" lahko ne ustrezajo psom  , napr. dobermanom, rotweilerjem .... ne vem točno, kaj bi radi s takimi posti sporočali ljudjem, ki so na meji, da kupujejo ,prodajajo, redijo pse brez rodovnikov? Če se vam zdi neka tema pomembna odprite ali pišite tam kamor spada. Če veste kak (preverjen) primer iz boxeraških krogov, povejte raje tega, drugače pa kar postaviti  hipotezo kar v "ene par pasem, ker so enake".  Poleg tega  pa je ravno pri dobermanih  junijska  št. kinologa je bilo prijavljeno leglo v kinologu z uradno navedo, da ima samec ZTP test (za uspešno opravljen test, mora imeti pes identifikacijo (tatu) in opravljen DNA test). Sploh pa za  področje Slo je uradnih legel dobermanov tako malo, da jih v številu legel prehitevajo "eksotične pasme"  .
Vse ostalo, ki jim vzreja dobermanov nekaj pomeni  (kvalitetna vzreja  tujina) - gre pa več ali manj skozi ZTP teste (kot sem rekla, sestavni del tega  testa so pa posledično DNA testi).

Mušer je bil nekako omenjen od nekoga drugega. Jaz sem bolj vprašala kdo je to.  No  medtem sem si prebrala vlečni psi - ne vem kaj naj rečem. Stil življenja je FASCINANTEN - namen aktivno živeti s psmi in po vrhu še v sožitju z naravo - fantastično - pa še krasen šport . Ampak zadnji posti v temi "vlečni psi"  so me pa vseeno razočarali , ker je bilo omenjeno tudi to , da se psi, ki ne ustrezajo kriterijem na koncu  oddajo (oziroma so se oddajali v tisti temi) , mislim, da je šlo za 6 psov (od tega je bila  samo  ena psica sterilizirana). Mislim, če se človek ukvarja na ta način kot se on - da bi bilo bolje, da preden odda tovrstne pse , vseeno prej le te sterilizira/kastrira ali pa jih odda prijatljem , za katere bo nekako vedel, da jih ne bodo razmnoževali naprej - ker gre vseeno za križanja tudi z lovskimi psi.   
Logiran
Primavera
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 600


« Odgovor #625 : nedelja, 10.07.2005 : 18:38:45 »

Poleg tega pa je ravno pri dobermanih junijska št. kinologa je bilo prijavljeno leglo v kinologu z uradno navedo, da ima samec ZTP test (za uspešno opravljen test, mora imeti pes identifikacijo (tatu) in opravljen DNA test). Sploh pa za področje Slo je uradnih legel dobermanov tako malo, da jih v številu legel prehitevajo "eksotične pasme" .
Vse ostalo, ki jim vzreja dobermanov nekaj pomeni (kvalitetna vzreja tujina) - gre pa več ali manj skozi ZTP teste (kot sem rekla, sestavni del tega testa so pa posledično DNA testi).


S temle se pa hudo strinjam... Smiley


Logiran
mal1
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 153


« Odgovor #626 : nedelja, 10.07.2005 : 18:45:18 »

S temle se pa hudo strinjam... Smiley

tudi jaz,čeprav ne razumem vloge sterilizacije,ker so vmes lovski psi
Mall
Logiran
inge
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 516


« Odgovor #627 : nedelja, 10.07.2005 : 22:19:45 »

Mogoče sem res zgrešila temo, vendar bi rada povedala, da pozdravljam dnk teste pri katerikoli pasmi, ki jih bo uvedla ali pa jih je že, nisem pa govorila o tem, da rodovniki pasem, ki so enake ne ustrezajo psom - v vzrejnem smislu - s tem se naj ukvarjajo, tisti, ki za to so, ampak sem govorila o tem, da se na razstavah pojavljajo psi, ki ni nujno, da so identični s svojim rodovnikom - ker tega nihče ne preverja (čitalec čipa bi bil čisto zadovoljiv v  tej funkciji). Sicer pa verjetno to skrbi samo mene, ker sem pač jaz omenila to temo. Da pa bi omenila kakšen primer- verjemite da ne bi - verjetno bi me natepli, tako, kot so se danes na mariborski razstavi - da ne bo pomote - niso se stepli bokserji ampak dva razstavljalca bokserjev. Upam si verjeti, da sta imela tehten razlog za tak pretep pred ringom, na očeh vseh.
lp
 
Logiran
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #628 : ponedeljek, 11.07.2005 : 08:46:36 »

Koliko pa stane pregled DNK-ja?
Prav zaradi vseh teh dogajanj ,me list papirja ,imenovan rodovnik ,težko preprièa ,da je rodovniški pes boljši od nerodovniškega.(kar nekateri slepo verjamejo).
za človeka stane dnk-preled nekje okoli 100 jurčkov (za pse pa ne vem)
da je rodovniški pes "boljši" od nerodovniškekga pa ni mogoče kar tako trditi. kot rečeno, celo fci pravi, da so njihovi rodovniki zgolj "potrdilo o poreklu" (in izrecno tudi da niso "potrdilo  kvalitete")

pa še čisto enostaven primer: če jaz svojega legla ne bi dal registrirati, bi imel iste mladiče, enako zdrave (ali ne-) enako vitalne (ali ne-), enako tipične (ali ne-) - rodovnika  ne bi imeli
ne bi bili pa zaradi tega nič bolj ali manj "kvalitetni".

rodovnik pomeni samo, da je pes iz "kvazi"-nadzorovane vzreje - ali je vse res, kaj piše v rodovnikih??? - to bomo pa vedeli, ko bodo dnk-analize za vse pasme obvezne.

lp
marko
Logiran
Vixen
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.804


« Odgovor #629 : ponedeljek, 11.07.2005 : 10:13:15 »

pa še čisto enostaven primer: če jaz svojega legla ne bi dal registrirati, bi imel iste mladiče, enako zdrave (ali ne-) enako vitalne (ali ne-), enako tipične (ali ne-) - rodovnika ne bi imeli
ne bi bili pa zaradi tega nič bolj ali manj "kvalitetni".
To je res, če bi imela oba - pes in psica - opravljene vse veterinarske preglede, ki jih za pasmo zahtevajo ob vzrejnem pregledu, pa oceno zunanjosti, pa pri delovnih pasmah še oceno delovne sposobnosti... Skratka, vzrejni pregled. Ampak starši večine legel, ki so "čistokrvna brez rodovnika" tega nima - ali pa, še huje, so padli na kakšnem od pregledov.
Logiran
Strani: 1 ... 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 ... 56   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: Zakaj producirati mladiče brez rodovnikov?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines