mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 26.04.2024 : 00:52:48

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Kratkodlaki škotski ovčar [Smooth collie]
Strani: 1 2 3 4 [5]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Kratkodlaki škotski ovčar [Smooth collie]  (Prebrano 19607 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #60 : sreda, 11.03.2009 : 09:55:20 »

Ja, sem mislila z lucko. Kako je pa s PRA, pregledujejo DNA ali bolj ne?

Ma ja, sem malo cudno napisala; nisem mislila prav direktno pri Optigenu, ampak pregledan DNA. Smiley Samo avtomaticno pac napisem optigen (namesto DNA).
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Alma
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 57


« Odgovor #61 : sreda, 11.03.2009 : 10:59:24 »

Pri optigenu pregledujejo PRA. Pri Genomii ne.
Ko sem dala delat test se je že začela gonit (moja napaka, ker delam vse na zadnji moment) in mi je bilo
zelo pomembno, da pride rezultat čim hitreje. Opazila sem, da je na njihovi strani pisalo 5 dni (+čas pošiljanja po pošti epruveto s krvo). Pri optigenu so tudi zelo hitri, samo tako zelo pač ne. Po mojem občutku je štel vsak dan.
Hotela sem vedat, da je vse ok...neglede na to, da ima samček pregledane (s lučko).
Razmišljam pa da bi tudi PRA dala naredit, samo sedaj je že itak parjena.

Logiran
Alma
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 57


« Odgovor #62 : sreda, 11.03.2009 : 11:41:06 »

Aja, pozabila sem še omenit...Tia (smoothka iz hr) je lepotička in tudi karakterno zelo simaptična. Upam, da boš tudi njo imela priložnost spoznat.
Mi smo jo spoznali prvič v Koprivnici...nastale so super slike kako se Tia in Sena igrata.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #63 : sreda, 11.03.2009 : 11:47:48 »

Tiste slikce sem pa mislim da videla nekje. Je res lepa, pa se trikolor. Kako pogosta pa je PRA pri smoothih?
So ti DNA testi (konkretno za skote) relativno novi ali obstajajo ze nekaj casa?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Alma
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 57


« Odgovor #64 : sreda, 11.03.2009 : 12:00:05 »

CEA na osnovi DNA ni nič novega...je pa PRA pri škotih.
Logiran
Alma
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 57


« Odgovor #65 : sreda, 11.03.2009 : 12:08:26 »

Pozabila sem...na osnovi DNA je najbolj zaneslivo, ampak če pes ne gre za vzrejo je to manj smiselno (baje je z lučko tudi zelo zanjesljivo)...
in zato delajo CEA s lučko...seveda je razlog tudi finančen...s lučko je recimo 20€/mladiča, na osnovi krvi pa 85€ (Genomia), če pa še daš naredit PRA pa vse supaj nad 200€.
Če pa vseeno gredo psi za vzrejo in ne naredijo na osnovi DNA (to vidiš pri veliko vzrediteljih) je verjetno vzrok ta,
da so psi preko več generacij zdravi (testirani). Recimo v smooth bazi lepo lahko pregledaš vse podatke posameznih psov v rodovnikih- zelo olajša zbiranje informacij in iskanje primernega samca, mladiča.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #66 : sreda, 11.03.2009 : 14:04:33 »

Hvala za odgovore. Ta CEA se kar zastopim (pocasi in ziher Grin ). Upam, da se bo tudi za PRA testiralo DNA cimpogosteje. Se mi zdi vcasih tak luksuz, ker imajo nekatere pasme gen. teste za bolezni, pri drugih pa se kar tavajo v temi.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Laetitia
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 133


« Odgovor #67 : sreda, 11.03.2009 : 17:44:31 »

Prejšnja tema o dedovanju barve mi je zbudila radovednost...zanima me, ali so pri škotih kakšna pravila glede parjenja različnih barvnih kombinacij in ali se v vsakem leglu potemtakem lahko pričakuje katerokoli obarvanost?
Logiran
GoldenGirl
midi
****
Spol: Ženska
Sporočil: 263


« Odgovor #68 : petek, 13.03.2009 : 12:45:39 »

Laetitia ta link pove vse o genetski dednosti barv... http://www.specialcollies.com/Color%20Inheritance.htm

 Wink GG
Logiran
Strani: 1 2 3 4 [5]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Kratkodlaki škotski ovčar [Smooth collie]
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines