mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 16:58:55

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Težave z vedenjem  |  Tema: kako odvaditi skakanje po ljudeh?
Strani: 1 ... 7 8 9 10 11 [12] 13   Dol
Natisni
Avtor Tema: kako odvaditi skakanje po ljudeh?  (Prebrano 55413 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #165 : nedelja, 25.12.2011 : 19:48:20 »

Spet sem zmeden da imajo psi rajši kazen kot nič... Tu imava očitno različne definicije kazni, ker kazen ne more biti boljša od nič! (neodvisno od pasme, živali, karakterja itd.)
Kje si pa to pobral?? Seveda je kazen lahko boljša kot nič - marsikdaj je želja po pozornosti tako velika (ali pa pozornosti tako zelo malo), da enostavno imajo (živali IN ljudje, predvsem otroci) rajši negativno pozornost kot nobene pozornosti.

Cukanje pa večinoma ni ˝pravilno˝ izražanje nezadovoljstva lastnika ob nekem neželjenem obnašanju psa. Pri večini psov na dolgi rok bolj deluje vse kaj drugega.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #166 : ponedeljek, 26.12.2011 : 10:36:51 »

Pes ne skače, ker misli da je glavni in da mu je to dovoljeno. Pes ne razmišlja na ta način. Pes skače, ker ima veliko energije, je vesel in je to za njega normalen odziv v dani situaciji. Ne zelo podoben način pozdravijo mladiči mamo. Od nje dobijo pozornost in hrano. Enako pes skače v človeka, ker si želi pozornosti. Pes, ki mu je bilo v odsotnosti lastnika dolgčas (ali tudi v prisotnosti lastnika, ki se ne zmeni zanj) ne vzame za pozornost (= nagrada) samo božanje, crkljanje ali kar je še takega prijetnega ampak tako rekoč vsako reakcijo človeka. Tako je za psa lahko nagrada tudi: kričanje, zmerjanje, odrivanje, cukanje....torej tudi stvari, ki jih lastnik smatra za kazen. (nekaj zelo podobnega se da videti pri čustveno zelo zanemarjenih otrocih, še vedno. Žal) Nekateri psi znajo kot potrditev vzeti celo kazen, ki povzroča fizično bolečino. Edina resnična kazen za skakajočega psa je, da človek ne odreagira. V takem primeru se pes prej ali slej ustavi in skuša najti drug način, kako priti do tako željene pozornosti. In ta trenutek je tisti pravi za povelje (s katerim uvedemo nadomestno vedenje, recimo sedi) ali pa kar pohvalo (= pozornost). Pes ugotovi, da so ljudje čudna bitja, od katerih se pozornost ne izsili s skakanjem, ampak s sedenjem, mirovanjem....Zadeva rešena.

Misel, da pes dela kar dela zato, da bi zadovoljil lastnika je antropocentrična.
Pravzaprav se mi na moč dozdeva, da psi sebe smatrajo za center vsega, enako kot to mi mislimo zase. Vse, kar se dogaja na svetu se dogaja zaradi njih. Kar počnejo ne počnejo zato, da bi bil njihov lastnik srečen in ponosen, ampak zato, ker to prinese takšno ali drugačno korist njim samim.
Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #167 : ponedeljek, 26.12.2011 : 12:44:04 »

En konkreten primer:
Smo en krajši čas kregali prihajanje psičke dol v garažo vedno ko sem se vrnila domov in zapeljala not v hišo (se je morala prav prebit tja in odpret kar nekaj vrat). Nobenega rezultata, ker je bil moj prihod zanjo vseeno dovoljšen razlog, da se ji je splačalo prit tja, pa magari če je bila takoj poslana nazaj gor in kregana (kazen). Mirno bi jo lahko tudi nekdo cuknil, bi bilo enako. Nič učinka. Sploh ker je takrat preveč vznemirjena in vesela ter poleg vsega še prekipeva od potrebe po gibanju.

Potem sem si vzela nekaj časa in presenetljivo hitro rešila težavo. Ko sem stopala iz avta, je ona že odprla notranja vrata iz stopnišča v kletne/garažne prostore. Čim je pomolila nos not, sem sedla nazaj v avto. Čez okno sem ji taprvič rekla, naj gre gor. In sedela not. Potem sem vrata za par cm odprla. Čim se je približala avtu (kar je bilo takoj), sem vrata spet zaprla. In sva se šli igrico ti greš stran, vrata se odprejo... Počasi je dojela, da bežim nazaj v avtomobil kadar se ona približa. In je sedla na predpražnik pri vratih, skozi katera je vdrla, počasi pa se je ritensko pospravila gor v bivalni štuk od koder se je uspela izmuznit. Parkrat je bilo še treba (mirno in brez besed) ponovit zapiranje in odpiranje vrat, zdaj je pa mir.

To je to, kar ti hoče Lanabela povedat. Jasen vzrok-posledica, samo premočrtno razmišljat, to je edini način, ki ga pes obvlada pa ne boš rabil nič cukat - ker pes sešteva nekako takole: 'če jaz odprem vrata, da jo lahko pridem pozdravit, ona - čudakinja - zleze nazaj v avto in je ne morem pozdravit. dol hodit se torej ne splača. če počakam gor, pride pa takoj in me počoha'. Ali pa: 'ko jaz skačem, me ona neha šljivit. ko sedem in mirno repkam, me pa počoha. bom rajši sedel, ker se hočem čohat'.

In si dosegel bistveno - drugo vedenje je avtomatično nagrajujoče, zato se tebi s cukanjem sploh ni treba mešat. S tem pa dejansko ohraniš precej avtoritete, ker psa tvoje zanj nerazumljivo in nepričakovano 'zoprno' vedenje ne bo spravljalo v situacije, v katerih se mu boš zdel nepredvidljiv in nerazumen vodnik.
Logiran
AndrazM
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 89


« Odgovor #168 : torek, 27.12.2011 : 10:17:10 »

@kocka: kazen po sami definiciji ni boljša od nič... Pa nočem še naprej filozofirat.
@Lanabela: Vidim da izkušnje očitno niso zagotovilo za znanje, ker če navajaš da je dretje kazen, očitno ne znaš kaznovati Smiley Po mojem se lastnik NIKOLI ne sme vznemiriti ali pokazati jeze, žalosti, straha, namesto jeze pokažeš jasno nestrinjanje in odločnost, dokler pes ne oboga.
Človek mora narediti nekaj kar bo pes vzel za kazen in ne to kar človek misli da je. Niso pa kazni primerne za vse pse, pasme, karakterje. Pri enih že oster pogled zaleže, pri drugih ignoriranje, pri tretjih poteg za povodec in pogled... V nobenem primeru pa ne vidim smisla v zapiranju/izoliranju psov od drugih ljudi/psov. 
Logiran
riry
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.052


« Odgovor #169 : torek, 27.12.2011 : 10:50:23 »


Človek mora narediti nekaj kar bo pes vzel za kazen in ne to kar človek misli da je. Niso pa kazni primerne za vse pse, pasme, karakterje. Pri enih že oster pogled zaleže, pri drugih ignoriranje, pri tretjih poteg za povodec in pogled... V nobenem primeru pa ne vidim smisla v zapiranju/izoliranju psov od drugih ljudi/psov. 

Nisem noben stručko na področju pasje filozofije, tako da v tej debati ne mislim sodelovat Tongue, me je pa tole kar sem pudarila zmotilo - zakaj sploh mora pes nekaj doživeti kot kazen, oz. zakaj vzrtajaš pri tem ?  Huh Če ga pravilno preusmeriš (pač vse kar so punce  gor napisale), ne rabiš nobenega kaznovanja - oz. za psa bi bila pol kazen (iz njegovega zornega kota) ravno izolacija, ki jo pa ti ne podpiraš...

Samo tole sem hotela pokomentirat...mi smo itak izgubljeni primer glede skakanja, ker psici pustimo, da nas pozdravi Evil (je pa manjša, tako da nam ni moteče Wink. Za obiske pa poskrbimo, da je na "prostor"-u, dokler se ne umiri)
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #170 : torek, 27.12.2011 : 11:06:46 »

...ker piše v njegovi bibliji  Evil
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #171 : torek, 27.12.2011 : 11:25:05 »

V nobenem primeru pa ne vidim smisla v zapiranju/izoliranju psov od drugih ljudi/psov. 
To je eden od boljših načinov korekcije neželenega vedenja - ohlajanje. Pri nas pali 100 na uro. S cukanjem prejšnjih psov nismo dosegli nič (se je v pasji šoli še takrat še izvajala rukn-cukn metoda), tako da pri zdajšnji nismo niti poskusili. In rezultati so brez rukn-cukn veliko boljši. Priznam pa, da je tudi razlika v karakterju prejšnjih in zdajšnjih psov, pa vseeno bidanes tudi s prejšnjimi psi delala tako, kot delam zdaj (ob določenem upoštevanju njihovega karakterja iun temu potrebnih prilagoditvah, seveda).
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #172 : torek, 27.12.2011 : 12:22:24 »

Nikjer nisem napisala, da je dretje dobra kazen. Dretje je kazen in to zelo huda - že samo z dretjem lahko psa popolnoma sesuješ. Dretje uporabljajo kot kazen tudi nekateri, ki sicer fizično silo odklanjajo in mislijo, da vzgajajo brez prisile. In moram priznati, da se v določenih situacijah na psa tudi zaderem - ko je treba hitro reagirati in se kaj boljšega v tistem trenutku ne spomnim, večinoma namreč delam brez tehničnih pripomočkov kot so ovratnice in povodci.
Izolacija zna biti zelo dober vzgojni pripomoček, če se uporablja v pravem trenutku na pravi način.  Gre pa za kratkotrajne "izolacije" ki trajajo največ par minut. Lahko s ponovitvami Toliko, da se pes umiri. Zelo podobna učinkovita kazen je "time out" - ko recimo v primeru nezbranosti prekineš delo, daš psa na prostor (na privez/v boks...).

Meni osebno se zdi fizično kaznovanje (beri cukanje, brcanje, stopanje na tace, nastavljanje kolena...)psa, ki iz iz prijaznosti skače v ljudi skrajno neprimerno iz več vzrokov - celo v primeru, če deluje. Namreč....pes je vesel prihoda človeka in to hoče pokazati na zanj najbolj normalen način. Za prijazen pozdrav, s katerim ne izraža nič drugega, kot veselje in željo po pozornosti (socialnem stiku) pokasira bolečino. ki si jo ne zna razložiti. Kar vodi kvečjemu v zmedenost in negotovost, ne pa v krepitev povezave človek/pes na podlagi medsebojnega spoštovanja.
Na "prijazne" načine, ki so bili opisani, pes brez kakšne travme ugotovi, da njegovo vedenje (skakanje) ni učinkovito in da se bolj splača narediti kaj drugega (sedeti, stati pri miru, delati poklončke ali kar si že lastnik zamisli).

Pri nekaterih hiperaktivnih in nervoznih psih pa skaknje na ljudi ni samo želja po pozornosti ampak s tem tudi sproščajo notranjo napetost - v takem primeru pa zgolj ignoriranje ne deluje, ker je pes nagrajen že z samim vedenjem (s sprostitvijo napetosti). Mislim da je povsem odveč poudarjati, da bi bila fizična kazen v takem primeru lahko uničujoča. V takem primeru bi se verjetno kot nadomestno vedenje dobro obnesli kakšno kroženje na mestu ali podoben trikec, v katerega bi bilo treba vnesti še nekaj reda, da se ne bi sprevrgel v novo obsedenost (recimo s povelji levo, desno, naprej, nazaj)....
Logiran
Barbara10
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 216


« Odgovor #173 : torek, 27.12.2011 : 14:10:58 »

Nisem sla brati cele teme, je pa prav gozno, da se se vedno najdejo primerki, ki imajo tako raje negativen princip solanja/ucenja, presolanja... kot pozitiven. Pa povrhu vsega si upajo kritizirati nekaj, kar sploh ne razumejo, kar sploh niso probali in so ze apriori proti... Kako si lahko proti necemu, ce sploh ne poznas, ce ne razumes, ce niso probal? Dolocene zadeve meni ne bodo nikoli jasne.
Logiran
AndrazM
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 89


« Odgovor #174 : torek, 27.12.2011 : 15:23:31 »

Potem pa preberi nekaj knjig o psihologiji psov in ti bo mogoče kej bolj jasno Wink
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #175 : torek, 27.12.2011 : 15:30:39 »

Človek ne ve ali bi se nasmehnu ali zavil z očmi  Shocked Tongue

AndražM, ne obstaja samo par knjigic od CMja...  Roll Eyes
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #176 : torek, 27.12.2011 : 16:17:24 »

Tako v literaturi kot v praksi najdeš različne pristope. S tem ni nič narobe, do cilja se da priti na več načinov. Se pa moramo zavedati, da pri je psih končni rezultat odvisen tudi od uporabljenih metod.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #177 : torek, 27.12.2011 : 16:19:52 »

Potem pa preberi nekaj knjig o psihologiji psov in ti bo mogoče kej bolj jasno Wink

Tudi tebi ne bi skodilo, ce bi jih.  Roll Eyes
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
AndrazM
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 89


« Odgovor #178 : petek, 30.12.2011 : 11:55:18 »

Zdej nevem no al CM pise bucke al pa dejansko pise nekaj dobrega da ga nekaj zelo svetovno priznanih dreserjev podpira (saj se je tudi od njih ucil) in vsa velika kinoloska drustva... pustmo
100 ucitlov 100 nacinov al kok pravjo Smiley zaradi mene lahka psa tudi na vecerjo in v kino peljete ce bo zato nehal skakat.
Logiran
skogkatt
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.691


Dogs have owners, Cats have staff ;)


WWW
« Odgovor #179 : petek, 30.12.2011 : 12:30:48 »

Vse kar ti nekateri želijo povedati, je to da spoznaš/preizkusiš še kakšno drugo "svetovno priznano" metodo preden sam sebe omejiš, da je ta ena, katero poznaš, najbojša Wink

Učimo se celo življenje, zato nič narobe če mnenje vmes spremeniš ali trenutno obdržiš.

Ampak priznaj, da ne moreš soditi kaj boljše/slabše, če razlik ne poznaš Wink
Logiran

Strani: 1 ... 7 8 9 10 11 [12] 13   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Težave z vedenjem  |  Tema: kako odvaditi skakanje po ljudeh?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines