mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 09:44:51

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Akcije  |  Tema: Akcija "Pomagajmo žabicam čez cesto"
Strani: 1 ... 17 18 19 20 21 [22] 23   Dol
Natisni
Avtor Tema: Akcija "Pomagajmo žabicam čez cesto"  (Prebrano 95670 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Sanny
midi
****
Spol: Ženska
Sporočil: 336



« Odgovor #315 : petek, 27.03.2015 : 20:04:54 »

Tudi jaz na poti v službo vedno nosim čez cesto tako žabe kot močerade. Sploh močeradov je pri meni ogromno, ravno danes zjutraj me je eden pričakal pred vhodom Smiley.
Logiran

Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life, Confucius
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #316 : sreda, 01.04.2015 : 09:49:40 »

Zala sporoča:
1. 4. 2015
-----------------------

Dragi prostovoljci,

obveščamo vas, da se žabja selitev v Hrašah počasi zaključuje. Mi smo že fajn utrujeni, ampak zadovoljni, saj smo letos čez cesto prenesli 8200 dvoživk, kar je dvakrat več kot lansko leto.

Do konca tedna bi v Hrašah pomagali čez cesto še zadnjim zamudnicam, tako da bi bilo fino, da sta na večer tam še 1 ali dva prostovoljca, več pa nima smisla.

V petek, 3. 4. 2015, ob 16. uri pa bi začeli s pospravljanjem zaščitnih mrež. Tu bi bila pa pomoč zelo zelo dobrodošla.

Vse, ki ste pozabili sporočiti število prenesenih dvoživk, prosimo, če nam cifre sporočite na zabe@zverca.si.

Prisrčna hvala vsem, ki ste nam pri akciji kakorkoli pomagali. Od leta 2008 naprej, odkar v Hrašah organiziramo to akcijo, smo s skupnimi močmi čez cesto prenesli več kot 77.000 dvoživk!



Hvala in se vidimo naslednje leto!

Zala (Žverca)


foto društvo Žverca
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #317 : torek, 23.02.2016 : 13:55:53 »

Akcija "Pomagajmo žabicam čez cesto" 2016

Zala sporoča:
23. 2. 2016

--------------------------------------------------

Dragi prostovoljci!

Ponovno je zadišalo po pomladi in v Hrašah smo danes zjutraj opazili prve povožene dvoživke, ki so se že odpravile proti mlaki. Zaradi malo nižjih nočnih temperatur, ki jih napovedujejo v naslednjih dneh pričakujemo, da dvoživk še ne bo veliko, zato bomo zaščitne mreže verjetno postavljali čez vikend (sledi ločeno obvestilo enkrat v naslednjih dneh). Kljub temu bi bilo fino, da se v prihodnjih večerih vsaj nekaj prostovoljcev sprehodi čez Hraše, ko se zvečeri in pomaga tistim najbolj neučakanim čez cesto. O dogajanju na terenu in poteku akcije vas bomo obveščali sproti.

Protokol vam je znan: Dobimo se okrog 18. ure (ko se zvečeri), s seboj imamo svetilko, odsevni jopič, vedro. Po akciji sporočite število prenesenih dvoživk na [b]zabe@zverca.si[/b]. Ker nikoli ne vemo, koliko nas bo, se nam je zdaj dogajalo, da je na posamezne dni preveč ljudi, potem pa več dni nikogar. Da bi se temu izognili, smo tudi leto ustvarili Doodle dogodek Pomagajmo žabicam, kjer se lahko prijavite: vpišete svoje ime in odkljukate dni, ko se nameravate udeležiti akcije.

Več na www.pomagajmo-zabicam.si, kjer najdete dnevno ažurirane informacije o poteku akcij. Prav tako pa se nam lahko pridružite na naši FB strani Pomagajmo žabicam. Povabite tudi prijatelje!

Zala (Žverca)


foto društvo Žverca
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #318 : petek, 26.02.2016 : 10:34:11 »

25. 2. 2016:
Pomagajmo žabicam - objava na FB

V soboto "po kosilu" (ob 13h) bomo v Hrašah postavljali zaščitne ograje in tukaj vas res prosimo za pomoč. Če nas bo 10, lahko vse naredimo v eni ali dveh urah. 3 prostovoljke Žverce bomo to počele cel popoldan ali celo dva. Vsaka pomoč bo torej zelo dobrodošla. Poskrbeli bomo tudi za malico za vse udeležence (donacija: Lidl). Kurjenje kalorij zagotovljeno. Prosim, pofočkajte se na Doodlu. 

FB stran Pomagajmo žabicam
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #319 : ponedeljek, 29.02.2016 : 22:23:29 »

Zala sporoča:
29. 2. 2016

-------------------------------------------------------

Dragi prostovoljci,

obveščamo vas, da se dvoživke prebujajo in tako je bilo pa parih hladnih dneh zatišja danes v Hrašah že kar veselo. Zvečr ob 18. uri sem tam namerila 5C in deževalo je. Žab je bilo polno (predvsem rosnic), samo jaz sem jih v eni uri nabrala 90. Za jutri in prihodnje dni so napovedali podobno vreme, zato bi nam v Hrašah prišla zelo prav pomoč vsa kakšnih 8 do 10 prostovoljcev na večer. Zaščitne ograje smo že postavili, tako da delo ni pretežko. Lepo vabljeni. Prijava tule: KLIK. Seveda pa bodo veseli pomoči tudi na drugih lokacijah.

Hvala za pomoč, Zala (Žverca)


foto društvo Žverca
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #320 : ponedeljek, 21.03.2016 : 18:01:50 »

Zala sporoča:
21. 3. 2016

-------------------------------------------------------

Dragi prostovoljci,

včeraj, 20. 3. 2016, so se dvoživke v Hrašah spet zbudile, 2 prostovoljki sta jih prenesli 140. Za danes je ob še višjih večernih temperaturah napovedan še dež, zato ponovno pričakujemo večje število dvoživk. Prostovoljci, vabljeni v Hraše danes zvečer in v prihodnjih dneh!

Protokol vam je znan: Dobimo se okrog 18.30 (ko se zvečeri), s seboj imamo obvezno opremo (svetilko, odsevni jopič, vedro). Po akciji sporočimo število prenesenih dvoživk na zabe@zverca.si. Vse zamudnike prosimo, da sporočite tudi številke dvoživk, prenesenih kadarkoli tekom letošnje akcije, da imamo zabeležene čim bolj točne številke. Po trenutnih podatkih smo jih v Hrašah letos prenesli okrog 3.000, kar je zelo malo.

Prijava na akcijo tule: KLIK.

Nekaj dodatnih navodil v zvezi z akcijo v Hrašah: prostovoljci se poskusite čim bolj enakomerno razporediti čez celo vas. Dvoživke pobirajte ob ograjah in ob cesti, ne po celotni površini travnikov. Tam jih boste najtežje našli in kmetje so zaradi tega slabe volje. Na spodnjih dveh travnikih je dovolj, da sta 2 prostovoljca na enem travniku. Prostovoljci so najbolj potrebni na odsekih, kjer ni mrež. Pobiranje žabic z otroki: najlažje se z mladino sodeluje tako, da otroci "pokrivajo" del za mrežami, odrasli pa hodimo na drugi strani mrež, ob cesti. Tako poberemo tudi tiste, ki uidejo spodaj.

Hvala in upam, da se vsaj z nekaterimi vidimo.

Pozdrav, Zala (Žverca)
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #321 : torek, 29.03.2016 : 16:24:44 »

Zala sporoča:
29. 3. 2016

--------------------------------------------------

Dragi prostovoljci,

žabja selitev v Hrašah še vedno traja, vendar vreme kar ni in ni primerno za žabe, zato le "kapljajo" čez cesto v manjših številkah, kot smo navajeni. Do sedaj smo jih v Hrašah prenesli 3.500, kar je zelo malo. Zelenih žab in zelenih reg letos sploh še ni bilo. Včeraj so se zaradi višjih temperatur ponovno pojavile, prenesli smo jih približno 150. V tem tednu bo še potrebna pomoč, zato vas še vedno vljudno prosimo za sodelovanje. Na večere, ko ne bo dežja, bodo dovolj 3 prostovoljci, če se enakomerno razporedijo, na deževne večere pa bomo rabili dodatne okrepitve.

Verjetno ste tisti, ki se letos udeležujete naše akcije, že malo naveličani, ker se vse skupaj tako vleče zaradi spremenljivih vremenskih razmer, vendar žal ne moremo storiti nič drugega kot da čakamo na dež, na ostale večere pa pač prenesemo tistih 100 do 200, ki so se odločile prečkati cesto kljub bolj suhem vremenu. Ne pozabite, da se zdaj zvečeri 1 uro kasneje, to je okrog 19:30.

Vesela bom udeležbe vsakega prostovoljca, tudi meni je že malo težko vsak večer dežurati v Hrašah ... Prijavite se prosim tule: KLIK.

Vsem se najlepše zahvaljujem za pomoč,
Zala (Žverca)
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #322 : torek, 05.04.2016 : 08:26:30 »

Zala sporoča, da bodo danes, 5. 4. 2016, popoldne podirali še zadnji del zaščitnih ograj v Hrašah. Začnejo okrog 17. ure. Pomoč zelo zaželena.
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #323 : četrtek, 14.04.2016 : 17:50:13 »

Zala sporoča:
14. 4. 2016

--------------------------------------------------

Pozdravljeni,

v Hrašah smo sicer že pospravili zaščitne mreže, vendar žabje selitve še ni čisto konec. Z vseh žabjih lokacij po Sloveniji poročajo o čudnem obnašanju dvoživk, o razvlečeni selitvi in predvsem o zelo nizkih številkah dvoživk v primerjavi s prejšnjimi leti. Pa žal tudi o upadu interesa prostovoljcev.

No, mi kljub temu nismo (še) obupali! Pretekli vikend so se končno pojavile tudi zelene žabe. Danes je vreme zelo primerno za žabe, saj je končno dobro namočilo zemljo, temperature so visoke in ni vetra. Z vseh lokacij se že javljajo organizatorji in prosijo za pomoč, enako tudi mi v Hrašah. Pomoč bodo torej potrebovale zelene žabe, ki se še selijo prosti mlaki, in krastače ter rjave žabe, ki se selijo nazaj proti gozdu. Lepo torej vabljeni danes in tudi jutri zvečer, ko bomo še pomagali žabicam. Verjetno jih ne boste rešili po več 100 na večer, nekaj 10 jih boste pa sigurno. Upamo tudi na kakšno zeleno regico, saj letos v Hrašah nismo videli še nobene. Vsi, ki se boste udeležili žabjega plesa v dežju, se prosim pofočkajte na spodnjem doodlu, da organizatorji vemo, na katero lokacijo naj se zvečer odpravimo sami pomagat. Upam na pomoč vsaj parih prostovoljcev, saj sem sama na tako dolgi relaciji kot so Hraše precej neuspešna.

http://doodle.com/poll/i6697g9gpcakrac9

Ob tej priliki tudi velika hvala prostovoljcem za pomoč v letošnji akciji. Brez vas in vaše pomoč bi bila ta akcija (in vse ostale po Sloveniji) neizvedljiva. Upam, da se drugo leto tudi vidimo.

LP, Zala


foto društvo Žverca


foto društvo Žverca
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #324 : petek, 03.03.2017 : 10:36:23 »

Akcija "Pomagajmo žabicam čez cesto" 2017

Zala sporoča:
1. 3. 2017

--------------------------------------------------

Pozdravljeni,

obveščam vas, da se selitev dvoživk v Hrašah počasi začenja.

Včeraj zvečer so cesto prečkale prve dvoživke (krastače in rosnice), prenesli smo jih okrog 50. Žabice zdaj pričakujemo vsak večer do nadaljnjega, zato bo potrebna pomoč prostovoljcev. Glede na napoved zaenkrat še najslabše zgleda četrtek, 2.3., ko bo malo bolj hladno, vsi ostali dnevi so primerni za žabe in res bomo veseli vaše pomoči. Prosim, prijavite se tule: KLIK.

Število prenesenih dvoživk nam prosim sporočite na zabe@zverca.si.

Hvala za pomoč, brez nje ne bi bilo akcije. Pa še to - ograje bomo v Hrašah postavili v prihajajočih dneh, počakati bomo morali, da preneha deževati.

Hvala in LP, Zala

--------------------------------------------------

2. 3. 2017

Postavljanje zaščitnih ograj v Hrašah

Pozdravljeni,

V Hrašah 3. 3. 2017 ob 9. uri zjutraj postavljamo zaščitne ograje za dvoživke. Dopoldanska ura je tokrat zato, ker bodo na našo prošnjo prvič pomagali 3 komunalni delavci z občine Medvode.

Seveda pa ste na telovadbo vabljeni tudi vsi prostovoljci, ki ste jutri dopoldne prosti. Več nas bo, prej bomo končali.

Hvala in LP, Zala (Žverca)


foto društvo Žverca
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #325 : petek, 03.03.2017 : 14:57:41 »

Zala sporoča:
3. 3. 2017

--------------------------------------------------

Dragi prostovoljci,

V Hrašah smo danes s pomočjo petih fantov z Občine Medvode postavili večino zaščitnih ograj, vas pa lepo prosim za sodelovanje na akciji v prihodnjih dneh. Za danes se ni še nihče pofočkal, jaz danes res izjemoma ne morem, postavljene ograje brez prostovoljcev so pa žabam le v oviro, ne v pomoč. Danes je toplo in mokro, žabic bo sigurno nekaj, zato lepo prosim za pomoč vsaj treh ali štirih prostovoljcev. Selitev se začne ob cca 18h, vedro, svetilka, odsevni jopič in nekaj dobre volje. Garantirano najboljša rekreacija Wink

Prijavite se tule: http://doodle.com/poll/wg48vuyrrvxs6qqq

Hvala vsem! Zala (Žverca)
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #326 : ponedeljek, 06.03.2017 : 08:03:32 »

Zala sporoča:
5. 3. 2017

--------------------------------------------------

Ponovno pozdravljeni,

obveščam vas, da smo samo včeraj v Hrašah prenesli skoraj 1.000 dvoživk (veliko jih je žal tudi povozilo), od začetka selitve skupno 1.400. Danes bo vreme podobno včerajšnjemu, zato jih tudi pričakujemo veliko, zato bo še kako prav prišla vaša pomoč. Včeraj so se zaradi dežja in primernih temperatur selile še ob pol 11h zvečer, vendar sem takrat tudi jaz po treh urah, 12 km in 420 dvoživkam obupala Smiley

Upam, da se bo komu od vas tudi danes (kljub morebitnemu dežju) vseeno ljubilo priti pomagat v Hraše, naredili boste veliko dobrega za žabice in zase.

Prijavite se tule: http://doodle.com/poll/wg48vuyrrvxs6qqq

Ob tem vas še prosim, če se lahko kar se da enakomerno razporedite čez cele Hraše, ne samo na spodnja dva travnika. Dva prostovoljca / en travnik sta čisto dovolj. Žabice iščite samo po pločniku ob cesti in za zaščitnimi ograjami, nikakor ne po celotni travnati površini - tam jih boste težko našli in kmetje nam težijo zaradi tega, ker jim pohodimo cele travnike. Številne žabice se tudi uspešno izognejo ograjam, zato lahko "uč vržete" tudi na površino med ograjami in cesto, tam se jih tudi najlažje vidi. Ne pozabite, najbolj kritični so odseki, kjer ni ograj, to je na začetku in koncu Hraš, tam bo najbolj potrebna pomoč.

V upanju, da se vidimo, vas lepo pozdravljam.

Zala.
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #327 : nedelja, 19.03.2017 : 14:53:29 »

Zala sporoča:
19. 3. 2017

--------------------------------------------------

Pozdravljeni,

Zaenkrat kaže, da so prostovoljci včeraj v Hrašah prenesli cca 200 dvoživk. Zunaj malo kaplja in toplo je, zato za danes zvečer in prihodnje dni, ko naj bi celo deževalo, prosimo za pomoč vsaj par prostovoljcev. Vsi smo že malo utrujeni, vendar vas res lepo prosimo za sodelovanje še v prihodnjem tednu, potem bomo počasi pospravili zaščitne ograje.

Na tole bi vas raba ponovno spomnila:

1. Obvezna oprema: odsevni jopič, vedro, lučka. Zakaj? Ker brez jopiča spravljate sebe v nevarnost in nas v hude težave. Lučk in veder mi ne posojamo več, ker sposojenih ljudje niso vrnili in zdaj jih nimamo.

2. Prijava na akcijo je OBVEZNA na http://doodle.com/poll/wg48vuyrrvxs6qqq.

Nobeno logiranje ni potrebno - vpišete ime, nickname in obkljukate dan, ko greste na teren. Zakaj? Ker potem vsi lahko vidimo, koliko nas bo tisti večer. Če se nihče ne prijavi, to zame pomeni, da moram jaz v Hraše, saj postavljene ograje brez prostovoljcev pomenijo le dodatno oviro za žabe. Če je prostovoljcev nekaj prijavljenih, mi potem vsaj kakšen dan vmes ni treba na teren, kar meni (in drugim rednim prostovoljcem) močno olajša delo. Tako se pa zadnje čase dogaja, da ni prijavljen nihče, šibam v Hraše, tam pa 10 ljudi, od katerih na koncu 3 sporočijo število žab. Res vas lepo vas prosim za prijavo.

3. Št. prenesenih dvoživk prosim sporočite na zabe@zverca.si.

Hvala vsem,
Zala.
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #328 : ponedeljek, 12.03.2018 : 17:39:33 »

Zala sporoča:
10. 3. 2018

--------------------------------------------------

Dragi prostovoljci,

Še vam posredujem spodaj poslano sporočilo. V kratkem se bodo dvoživke zbudile in letos smo se v Žverci odločili, da akcije v Hrašah ne organiziramo. To pomeni, da letos ne bo ograj, ne bomo obveščali medijev in ne bomo vsakodnevno pozivali k udeležbi, kljub temu pa nas boste lahko srečali na terenu.

Na tak način, kot smo delali do sedaj, preprosto ne gre več naprej. V preteklih 10 letih smo skupaj z vami šteli dvoživke, tako po odsekih, po vrstah, beležili vreme, temperature, itd... podatke posredovali pristojnim inštitucijam, premaknilo se ni nikamor. Z leti tudi prostovoljci vidno izgubljajo (izgubljamo) voljo, žal pa ob postavljenih ograjah potrebujemo ljudi na terenu prav vsak večer, drugače z njimi dodatno oviramo dvoživke na njihovi poti. Vsem je jasno, da se pri nas take stvari kot so podhodi ne zgodijo čez noč, bi pa v 11 letih vseeno pričakovali, da se vsaj kaj premakne. V le parih letih so v Domžalah s podhodi rešili črno točko v kraju Rova pri Radomljah, se pravi da se očitno da. Tudi delna zapora ceste ali obvoz za kak teden v spomladanskem času bi pripomogla k ohranitvi dvoživk, če podhodi res niso izvedljivi.

Kljub temu, da akcija ne bo organizirana, bomo (govorim zase in za svoja otroka) kljub temu v Hrašah in pomagali. O začetku selitve vas bom obvestila, tako da boste tudi vi lahko prišli pomagat, če želite. Moram vas pa obvestiti tudi o tem, kar je omenjeno tudi v besedilu spodaj - v Hraškem bajerju zadnji 2 leti opažamo, da spomladi ni več opaziti ne mresta ne paglavcev. Pred leti je bil bajer dobesedno črne barve od vseh paglavcev, ki so mrgoleli v vodi. Govorice med domačini so, da naj bi nekdo v bajerju na črno naselil ribe. ZRSVN naj bi bil obveščen in naj bi planiral odlov v prihodnjih letih. Dejstvo je, da je v mlaki nekaj hudo narobe.

Jaz sem sicer vesela sem za vsako žabico, ki jo poberemo in nesemo čez cesto, ne vem pa če s tem sploh še kaj pozitivno vplivamo na samo populacijo dvoživk v Hrašah :/ Tudi če ne, je neprecenljivo osveščanje otrok in vesela sem ko vidim, da se mladina vsako leto rada vrača v Hraše pomagat. Se mi zdi, da smo na tem področju v preteklih letih uspeli narediti reees velik korak naprej.

Upam, da se kljub vsemu tudi letos srečamo v Hrašah.

Lep pozdrav, Zala (Žverca)
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #329 : četrtek, 15.03.2018 : 04:56:04 »

Zala sporoča:
13. 3. 2018

--------------------------------------------------

Spoštovani,

domačin iz Hraš je sporočil, da so so dvoživke prebudile. Če bi jim želeli pomagat, ste lepo vabljeni v Hraše, žabice bodo zunaj prihodnjih par tednov, če le ne bo kake hude ohladitve. Kljub temu, da ograj letos ne bo, se žabice lahko pobira ob cesti in po pločnikih (na spodnjih 2 travnikih).

Ob misli na letošnje razmere v Hrašah povzemam misel g. Milana, ki skrbi za žabe na neki drugi lokaciji:

"Vendar bomo nadaljevali s skrbjo za preostale žabice dokler še bodo. Ne toliko zaradi skrbi za stalež in razvoj populacije, na kar očitno nimamo vpliva, ampak tudi prepričanja, da živali ne smemo prepustiti taki smrti na cesti pod kolesi avtomobilov."

Hvala in LP, Zala
http://www.pomagajmo-zabicam.si/kako
Logiran

Strani: 1 ... 17 18 19 20 21 [22] 23   Gor
Natisni
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Akcije  |  Tema: Akcija "Pomagajmo žabicam čez cesto"
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines