mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
torek, 16.04.2024 : 09:21:59

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 8  |  Tema: Curly coated retriever - čvek
Strani: 1 2 [3] 4   Dol
Natisni
Avtor Tema: Curly coated retriever - čvek  (Prebrano 23170 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
SunnyDay
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.364


« Odgovor #30 : torek, 21.06.2011 : 09:46:22 »

Je, že nekaj časa, pa verjetno ne samo eden. Vsekakor pa bo treba po mladiča v tujino.
Logiran
airedale10
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 244


WWW
« Odgovor #31 : sreda, 22.06.2011 : 10:05:38 »

Nažalost se ne zanimam za nakup ampak so pa eden bodočih kanddatov kodrasti prinašalci ko bodo pogoji. So mi krasni tako po videzu kot po karakterju.
Logiran
SunnyDay
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.364


« Odgovor #32 : sreda, 22.06.2011 : 10:38:41 »

Lani jeseni sva v mestu v bližini Sydneya prespala v hostlu, v katerem so imeli lastniki 4 curlyje Cheesy precej različnih starosti (in žal ne ravno negovane Roll Eyes), mislim, da je bil en čokoladen, 3 pa črni, spolov se pa ne spomnim. Po eni strani so naju ful spominjali na flatkote (gladkodlake prinašalce; imava ga tudi sama), pač s tisto hecno resasto kodrasto trdo dlako, tudi igrivi veseljaki so bili, ampak - vsaj vtis je bil tak - precej manj kot flati (niso bili taki "klovni" Smiley) in tudi do naju kot tujca so bili veliko bolj zadržani kot je večina flatov ali konec koncev tudi kak drug retriver. Mi delujejo bolj "gosposki" Wink.
Logiran
Barbara10
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 216


« Odgovor #33 : sreda, 22.06.2011 : 17:15:48 »

V Sloveniji sta 2 CCR samicki. Obe crni, v sorodu (od ene dedek je od druge oce).

Nimajo ravno resaste dlake, je kodrasta in mehka na otip oz. bom rekla, zanimiva, drugacna. Definitivno ne kot od kodrov (in dlaka jim ne raste, so to cisto navadni psi kot vsi ostali; 2x letno jo menjajo, takrat je obup, dobesedno; se jih takrat potrima ali znajde kako drugace). Se jih ne cese, voda dela cudeze.

Voda naredi kodre bolj vidne:

Tudi na razstavah je dobro zmociti (ne do te mere kot na sliki), poskropiti psa z vodo (dolocene dele je potrebno za razstave postrici).

Barve so pa res le rjave oz. crne (lahko je crn crn, ali pa crn in nosilec rjavega recesivnega gena).
Na svetu jih ni ogromno, 2x so ze bili na robu izumrtja tj. po obeh svetovnih vojnah in 2x se jih je razvilo iz tiste pescice, ki je ostala. Take zadeve imajo lahko svoje posledice. Zdravje: http://www.curlycoat.org/id7.html; problemi z dlako: http://www.curlycoat.org/id9.html.

So do tujcev zadrzani, tako tujec (dokler ga pes ne sprejme) ne bo spoznal "curlyja" (naceloma ga ne bo mogel niti pobozati, ker se mu bo pes umaknil). Ko pa 1x curly sprejme tujca za svojega, bozemili ta clovek... vcasih je curly en sam "satan" oz. klovn, ki naredi/dela stvari po svoje. Ce se bo on odlocil, da bo zadeve delal tako, jih bo delala tako...

Sicer ne zivim s flatom, a sem vsaj na tekmi v Italiji se imela priloznost pogovarjati z aktivnimi lastniki (retrieversko delo) in smo ugotovili, da so si kar podobni tudi karatkerno. Z razliko od flatov, goldnov in labradorjev pripadajo drugi polovici retrieverjev (chesapeake, toller, curly in nepriznana avstralska pasma MRCCR, ki ima zgodovino s CCR), ki je tujcem nenaklonjena (do njih zadrzana)... to so cuvaji, ne bodo sli kar z vsakim, se ne prodajo.

Klovni/veseljaki od glave do pete (naravnost obozujejo vodo...):






Niso primerni za prvega psa oz. za ljudi brez izkusenj, volje do dela!
Obvezna je zgodnja socializacija in da se psa nauci, kaj je prav in kaj ne!
To niso psi, ki bi lahko ziveli v pesjaku (oz. se huje, na verigi), to so druzabna pasma, ki ne bo normalno funkcionirala, ce ne bo s svojim clovekom!
Ta pasma ve, kdo je njihova druzina, kdo je njegov clovek (so "one man" psi)!

Premalo zaposleni lahko unicijo marsikaj:


Ker so najvecji med prinasalci, malo tezji za "upravljat", niso ravno za otroke, ki bi bili njihovi vodniki (pasma zna biti trmasta).

Sicer se jih uporablja za vse (od pomocnikov invalidom, do resevalcev, za delo v lovu, agility... ni da ni). Potrebno je seveda opozoriti, da se je te pse uporabljalo tudi za lov na divje lovce, skratka, na ljudi (vir: 300 pasem psov)... zato je vsaj z moje strani nezazeleno, da bi se s to pasmo delalo obrambo.

Vleka (naj bi pri nastanku pasme dodali pticarja, da so dobili na vzdrzljivosti in hitrosti; je dejansko nekaj pticarja v teh psih: pri 7 mesecih je sla prvic v pticarsko stojo zaradi rac cez reko, vmes so bila se drevesa) - tudi tu je dodatno delo, ker je tu in tam potrebno prehiteti cloveka...:

Rjava psicka je mocna, ne bo nikoli razvila hitrosti, CCR je hitra, a ni tako mocna kot rjava.

Prinasanje iz vode:


Razstave (dodatno delo!):


Socializacija v mestu pomembna:


Dummy trial:


Kaj pomeni, da so psi nezaupljivi do tujcev za delo: dodatno delo, ce zelimo, da pes dela kot pes za terapijo ljudem, dodatno delo za razstavo... pri resevanju je to plus, ker pes ne bo poskakal oz. se dotaknil ranjenca... dodatno delo za lovske preizkusnje (na koncu vlecke, ce lovec ni dobro skrit in ga pes vidi, pride pes nazaj brez najdbe)... Plus je seveda to, kar sem omenila prej, da ne bo sel z vsakim, dobra navezava na svojega cloveka.

Pogoji za imeti takega psa: dovolj je stanovanje (ce imate vrt gor ali pa dol), pa veliko energije za delo z njim, znanja, potrpljenja (pocasi odrstejo, ce sploh; imajo svoje "fore").

Ce ste pripravljeni deliti lastno posteljo, toliko bolje (curly bo naceloma spal cim blizje cloveku, ce se ne bo celo malo prevec naguzil na cloveka):
Logiran
Barbara10
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 216


« Odgovor #34 : sreda, 22.06.2011 : 17:26:02 »

Se manjkajoca slika od "dummy trial"
Logiran
SunnyDay
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.364


« Odgovor #35 : sreda, 22.06.2011 : 21:29:12 »

Ej, suuuper, hvala za vse info. Cheesy Afro
Ena psicka je torej tvoja?  Afro

Nimajo ravno resaste dlake, je kodrasta in mehka na otip oz. bom rekla, zanimiva, drugacna.
Slabo sem se izrazila Undecided, resasto je bilo misljeno bolj v narekovajih. Vsekakor ful drugacno od kodrov, ceprav od dalec izgleda podobno.

So do tujcev zadrzani, tako tujec (dokler ga pes ne sprejme) ne bo spoznal "curlyja" (naceloma ga ne bo mogel niti pobozati, ker se mu bo pes umaknil).
Z nama so se malo poigrali, tudi bozati so se takoj pustili - mlajsi, en je bil res ze v letih in je ocitno pokazal, da bi rad imel mir.

Z razliko od flatov, goldnov in labradorjev pripadajo drugi polovici retrieverjev (chesapeake, toller, curly in nepriznana avstralska pasma MRCCR, ki ima zgodovino s CCR), ki je tujcem nenaklonjena (do njih zadrzana)...
No, predvsem to sem hotla poudarit kot razliko. Ceprav tudi vsi flati niso "prodane duse".


Niso primerni za prvega psa oz. za ljudi brez izkusenj, volje do dela!
To bi rekla tudi za flate ... predvsem volja in dovolj dela oz. zaposlitve. Pa potrpezljivost, ker dretje, cukanje in nestrpnost ali celo tepez ... nic ne "pomagajo", predvsem pa zelo skodijo.

to so druzabna pasma, ki ne bo normalno funkcionirala, ce ne bo s svojim clovekom!
Tudi tukaj bi vlekla vzporednico oz. se bos verjetno strinjala, da velja kar za vse retriverje ...

zato je vsaj z moje strani nezazeleno, da bi se s to pasmo delalo obrambo.
Kolegica je imela (rodovnisko) flatico, posvojeno iz Gmajnic, ki jo je lastnik pri nekje dveh letih zapustil, ker je bila neuspesna pri obrambi. Le zakaj ...  Roll Eyes






Logiran
Barbara10
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 216


« Odgovor #36 : četrtek, 23.06.2011 : 10:04:16 »

Ja, ena je moja. Druga je v rokah enega lovca - ju zal ne poznam (si pa zelo zelim videti ta drugo psicko v zivo).

Si edina do sedaj, ki je rekla, da dlaka ni kot od kodrov (vsi ostali me ze kar jezijo s tem, ko recejo, ce je to koder ali pa mesanec s kodrom; sicer standardno vprasanje je, ce jim raste dlaka...) - hvala (vsaj eden).
Logiran
SunnyDay
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.364


« Odgovor #37 : petek, 24.06.2011 : 07:45:39 »

Kar je res, je res Wink ljubezen

Ko/če boš imela voljo, bi me pa zelo zanimala tudi primerjava s tollerjem, glede na to, da imaš oboje. super
Logiran
Barbara10
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 216


« Odgovor #38 : petek, 24.06.2011 : 10:54:54 »

Veliiika razlika. Kot dan in noc. Ne le v izgledu (velikost, barva, dlaka... CCR kot najvecji med prinasalci, toller kot najmanjsi me dprinasalci, eden kodrast, crn oz. rjav, drug oranzen oz. rdec, z dolgo dlako, sploh za usesi, na zadnjih nogah zadaj, rep, griva...), temvec tudi v delu. Sicer je toller tako ali tako unikat med prinasalci. Pri ostalih se lahko najde "vzporednice" (se sicer najde kdo, ki rece, da je Gea mesancek z ZP (ker dejansko sploh ne poznajo pasme oz. od prinasalcev poznajo le ZP; a dejansko z ZP nimajo nicesar; najhuje pa je, da se je v Nemciji nasla "brihta", ki bo vmesala v tollerje enega samca ZP... zato so nam vsem (Evropejcem) Nemci tako otezili nakup, sploh iz tollerju maticne drzave tj. Kanade. Tako bo potrebno paziti ob nakupu tollerja, ali je iz Nemcije, ali ima kaksno sorodstvo tam... seveda od leta 2011 dalje... sider mi ni jasno, kako in pod kaj bodo potem te mesance registrirali... prav tako mi ni jasno, zakaj hocejo v tollerja vmesati ZP, ker ce hocejo majhnega ZP, potem si naj kupijo ZP nizjih starsev... ker dejsnako so eni ZP majhni, drugi veliki... mi res ni jasno, zakaj se grejo ta cuden eksperiment - v bistvu ga ne morejo z nicemer utemeljiti).

CCR so bolj skrati, tollerji so v primerjavi z njimi prava nezna, mirna bitjeca (ceprav ima tudi toller hiter start po prinosilo... in ga tu in tam prime "silno norenje"). Imajo pa CCRji boljsi "steadiness" pri delu kot tollerji, pa ceprav se z obema enako dela. To pomeni, da bo toller preden se ga poslje po dummy... mencal na mestu in komaj ze cakal, da lahko gre, po drugi strani CCR "mirno" caka (zunanjemu cloveku se morda zdi, kakor da ni tako navdusen nad delom kot toller, samo dejsnko CCR samo caka, caka... da se ga poslje). Pri delu ima toller edino "problem", ker imajo slabso koncentracijo. Ce citiram Franka Morreya (http://www.tidelandgundogs.com/): "Cetudi s tollerjem naredis vse vaje, kot z ostalimi retrieverji, bo se vedno imel cas iti vmes kaj povohat... Tudi najboljsi tollerji si vzamejo tu in tam cas." Zaradi tega je le potrebno malo drugacen pristop pri solanju tollerjev oz. po korakcih... pri CCRju, z manj ucnih ur, je mozno vec ponovitev... pri Heidi sem nametala vse dummyje, ki jih imam, pa blindi ali pa marki (memoryji)... ni vazno; samo je potrebno pa pri obeh delati (kot pri vsakem psu). Nocem povedati, da so tollerji neumni, sploh ne... oni ne bodo ponavljali, pa ponavljali... se lahko zdolgocasijo (sploh tollerju je potrebno narediti solo zanimivo, hitro, zabavno...). Ne CCR ne toller ne delata pod prisilo, sploh toller ne (Sicer pa kateri pes raje dela pod prisilo?! Noben.).

So pa CCRji dosti bolj navezani na enega cloveka (meni je Heidi vecino skoz za petami), medtem ko je toller malo bolj na celo druzino (pri obeh je potrebno dodatno delo glede stika z ljudmi: razstave...). Oboji so "cuvaji" (z lajezem naznanijo tujca, spremebe... ob prihodu tujca na dvorisce... se CCR umakne tujcu bistveno bolj kot toller (slednji lahko laja na tujca zelo blizu, medtem ko CCR le od dalec opazuje; ko pa cloveka 1x sprejme, je pa za vedno njegov prijatelj). CCRji imajo "normalen" lajez (moja Heidi ima tak lajez kot Uma iz Pomurja ("NO")). Toller ima cisto drug lajez: vriskajo...

To so v bistvu glavne razlike med njima, kar se tice zivljenja in dela z njima. Samo zivim le z 1 primerkom tollerja in samo 1 primerkom CCRja, tako prave statistike zal nimam...
Logiran
Barbara10
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 216


« Odgovor #39 : petek, 24.06.2011 : 11:08:20 »

Se ena malenkost: oboji so lahko hitri, a tollerji lahko vse ostale prinasalce peljejo lulat na obratih... ko je toller ze zdavnaj obrnil, CCR sele bremza... Skratka, od prinasalskih pasem je toller najbolj primeren za agility.

Je pa CCRja dejansko povsod ogromno (je pa nezahteven za kolicino prostora; lahko spi tudi v posteljici od majhnih psov, ce hoce...): zleze, kamor lahko zleze toller, spleza in pride povsod... ni hec le v vzgoji, ampak dejansko ni moja Heidi edin CCR, ki smo jo zalotili sedeti na mizi (sem dobila sliko, ko so zalotili enega CCRja, ko spi na mizi...). Skratka, CCRji znajo presenecati...

Problematika prehranjevanja z iztrebki je pri CCRjih 1000x hujsa kot pri tollerjih (glede na statistiko, je  (vsaj) 1 CCR, ki nima problemov z iztrebki, vsi ostali pa (v skupini (fb) je 350 ljudi, kjer ima vsak vsaj 1 CCRja... pa jih imajo po vec)) Je pa tako, da bi rada videla, kako ta CCR, ki ne je kakcev, dejansko dela delo, za katerega je bil vzrejen oz. ce prijema dummyje tudi za drugimi. V fb skupini tollerjev, kjer je 475 ljudi se zaenkrat se nihce ni pritozeval nad prehranjevanjem z iztrebki... dejansko je CCR prav "mahnjen" na vse vrste kakcev...
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #40 : petek, 24.06.2011 : 11:47:16 »

Citat
...najhuje pa je, da se je v Nemciji nasla "brihta", ki bo vmesala v tollerje enega samca ZP... zato so nam vsem (Evropejcem) Nemci tako otezili nakup, sploh iz tollerju maticne drzave tj. Kanade. Tako bo potrebno paziti ob nakupu tollerja, ali je iz Nemcije, ali ima kaksno sorodstvo tam... seveda od leta 2011 dalje... sider mi ni jasno, kako in pod kaj bodo potem te mesance registrirali... prav tako mi ni jasno, zakaj hocejo v tollerja vmesati ZP, ker ce hocejo majhnega ZP, potem si naj kupijo ZP nizjih starsev... ker dejsnako so eni ZP majhni, drugi veliki... mi res ni jasno, zakaj se grejo ta cuden eksperiment - v bistvu ga ne morejo z nicemer utemeljiti).

Je (na dolgo in siroko, skupaj z viri) napisano in razlozeno na njihovi www zakaj.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Barbara10
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 216


« Odgovor #41 : petek, 24.06.2011 : 11:51:34 »

Se slabost tollerjev v primerjavi z ostalimi prinasalci za standardno retrieversko delo: so majhni in tako dosti tezje premagujejo ovire v naravi, tezje nosijo tezke zadeve...

Je pa na zadnjem TP-R zmagala tolleka Wi, kar pomeni, da se da (tudi pomeni, da ima lastnico/vodnico, ki ve kaj dela in ki dejankso dela s psom - zato kapa dol lastnici).


So napisali marsikaj, so dobili odobreno... samo njihov eksperiment je cisti nesmisel.
Logiran
Barbara10
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 216


« Odgovor #42 : petek, 24.06.2011 : 11:52:34 »

Pa sem sama znanstvenik po stroki...
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #43 : petek, 24.06.2011 : 11:53:53 »

Za LUA dalmatince so tudi rekli, da je nesmisel...
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Barbara10
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 216


« Odgovor #44 : petek, 24.06.2011 : 12:01:32 »

http://www.drc.de/aktuell/DRC-Tollerzuechter_Stellungnahme.pdf
Logiran
Strani: 1 2 [3] 4   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 8  |  Tema: Curly coated retriever - čvek
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines