mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 18:22:04

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  Tema: Vlečni psi
Strani: [1] 2 3 4 5 6 ... 8   Dol
Natisni
Avtor Tema: Vlečni psi  (Prebrano 42355 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
musher
novinec
*
Spol: Moški
Sporočil: 46


« : petek, 06.12.2002 : 21:49:13 »

Ne vem, če to ravno sodi v to rubriko, saj ne bi rad govoril o določeni pasmi, ampak o vlečnih psih, ki so mešanci. Sam se že enajst let ukvarjam z dirkanjem in tudi z vzrejo teh krasnih psov. Trenutno jih imam 22 in še enega AST-ja. Zanima me vaše mišljenje o teh psih in o dirkah z vlečnimi psi. Še vedno je namreč kar nekaj (preveč) ljudi prepričanih, da je to mučenje živali, zame pa je to krasen šport. Vidim tudi, da velika večina ljudi kot vlečne pse pojmuje izključno sibirske huskyje in aljaške malamute, mogoče še samojede. Psi, ki pa dosegajo najboljše rezultate v tem športu so mešanci in to z lovskimi pasmami (predvsem angleški pointer in kratkodlaki nemški ptičar). Tudi po videzu so dosti bolj podobni lovskim psom (kratkodlaki, povešeni uhlji,...) kot polarnim pasmam. Zanimajo me vaša mnenja, komentarji in vprašanja na katera bom z veseljem odgovarjal.
LP
Musher
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #1 : petek, 06.12.2002 : 21:54:58 »

Hojla,

meni je zelo všeč ta šport in ga nikakor ne pojmujem kot mučenje. Žal poznam vse preveč ljudi, ki ga. Že kar dolgo nazaj sem imela priložnost videti v živo kako izgleda vse to in toliko veselja kot so ga pokazali ti psi preden se je začelo "mučenje"  Wink in celo med njim, še dolgo nisem videla.  Cheesy Me je skor prijelo, da bi še sama laufala.  Grin
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Cat
gost
« Odgovor #2 : sobota, 07.12.2002 : 00:07:47 »

Musher lep pozdrav!
Tudi meni se ta sport ne zdi mucenje, sama sem bila navdusena nad obnasanjem psov, ko sem prvic v zivljenju vprego v zivo videla. Psi so bili kot tampirane bombe, energija je kar iz njih ven butala in so komaj cakali, kdaj bodo lahko zaceli. Ce ne vidis, je to iz besedami tezko opisat.
Imam pa eno vprasanje. Ena od poglavitnoh lastnosti vlecnih psov naj bi bila vztrajnost(ce se motim, me prosim popravi) in da so ponavadi prav zato liderji najveckrat psicke-veljale naj bi za vztrajnejse, ali je to res, ali je razlog, da so bolj poslusne. Kateri spol se pa drugace bolje obnese? Zanima me tudi kaksna mesanica psov je najboljsa in, ce poznas koga, ki je kdaj v vprego vkljucil katerokoli pasmo hrtov ali pa v vlecne pse vkrizal hrtovsko kri.

Lep pozdrav in veliko vpreznega veselja tebi in psom(ubogi revezi, kolk morjo trpet ob vsem tem gibanju in gospodarjevemu ukvarjanju in blizini Wink Grin)

P.S.
Spet, ce se motim me popravi:
mislim, da so malamuti in samojedi pretezke pasme, da bi lahko dosegale dobre rezultate v hitrosti. Verjetno bi se bolj obnesli  na daljse in pocasnejse razdalje z vprego, kjer bi bila v prvi vrsti odvisna sama moc psa.
Logiran
ewchy
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 533


« Odgovor #3 : sobota, 07.12.2002 : 10:19:18 »

Tudi meni se zdi ta šport krasen, sem gledala tudi film o neki zelo pomembni in dolgi dirki čez Aljasko ( Huh). Enkrat sem na Kopah celo videla trening teh psov, ko jih je en gospod pripeljal, vpregel in potem so šli. Toliko lajanja je bilo slišati in takšna predanost teku. Me je dobesedno fasciniralo. In ko jim je rekel da lahko grejo in ko so tako zašprintali so vsi ki so se prej nabrali okoli in so gledali kako jih je vpregel obstali z odprtimi usti. Me pa zanima, kako poteka tvoj dan in če lahko vse pse dosti natreniraš ker jih imaš kar veliko. Videla sem že tudi na slikah aljaške malamute in sibirske huskye da so vlekli vprego, vendar sem slišala da so boljši ti križanci. Koliko psov pa imaš v vpregi? Kakšni dobri rezultati?  
Tudi sama sem že razmišlajala, da bi bila musher vendar zaenkrat so to še sanje in baje je ta šport tudi zelo drag. Je res?

Lp, Eva
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #4 : sobota, 07.12.2002 : 10:55:04 »

Kako pa tvoji mešanci prenašajo mraz? Imajo kdaj ozebline, recimo na uhljih, saj praviš, da so povešeni in tako verjetno še bolj izpostavljeni mrazu? Kaj pa rep? Ne predstavljam si, da bi toliko psov živelo v hiši  Wink, zato jih imaš verjetno v pesjakih. Imajo posebej izolirane ute ali ne? lp
Logiran

musher
novinec
*
Spol: Moški
Sporočil: 46


« Odgovor #5 : sobota, 07.12.2002 : 23:55:45 »

Pozdravljeni!
Se je kar nabralo nekaj vprašanj. Bom skušal na vse čim krajše odgovorit. Ne mi zamerit, če bom kaj pozabil.
Pasme kot sta malamut in samojed so res preteške, zato imajo tudi na čistopasemskih dirkah sibirske huskyje ločene od teh pasem. Na naših odprtih dirkah se pa praktično sploh ne pojavljajo, še huskyji so zelo redki. Kot ste sedaj lahko opazili obstaja več organizacij za vlečni šport. Mislim, da sta sedaj dve zvezi za čistopasemske pse, ker so sev FISTECu, ki je bil prvotno za te pse skregali in so potem Nemci s še nekaj državami ustanovili svojo zvezo WSA. Mislim, da je šlo nekaj okoli tega, kaj se lahko prizna za pasemskega psa in kaj ne. Ne vem točno, ker me to nikoli ni zanimalo. Želel sem dirkat s čimhitrejšimi psi pa ni važno kakšne pasme so. Zato je slovenski klub vlečnih psov (KVPS) član ESDRA-e, ki dovoljuje nastop psom ne glede na pasmo in pod njenim okriljem nastopajo mešanci, ki so bistveno hitrejši od pasemskih polarnih psov. Kljub temu, da so kratkodlaki ni težav z mrazom, saj pravega mraza v Evropi že dolgo ni bilo. Kvečjemu so težave s previsokimi temperaturami. Tekmovanje in tudi treningi s temi psi kadar je več kot 15 stopinj je prepovedano. Najboljše temperature pa so tam okoli -5. Če je kdaj res mrzlo pa pse pač oblečeš. Vendar ne med tekmo. Plaščke nosijo samo na stake outu (prostor, kjer so stacionirani tekmovalci v času tekme) pred štartom, ali po tekmi, ko že počivajo. Samo to je res redkokdaj in še to samo posamezni res bolj zmrzljivi psi. Doma imam seveda pse v pesjakih po dva skupaj. Utice imajo lesene in nastlane s slamo, vendar nič posebej izolirane. Običajen dan treninga poteka približno takole: ob osmih zjutraj jim dam približno tretjino dnevnega obroka hrane zalitega z dobrim litrom vode (bistvo je da čimveč pijejo) nato jim počistim pesjake in spakiram vso opremo na avto. Nekje med deseto in enajsto naložim še pse in gremo na Pohorje. tam odlaufamo svojih 10 - 25 km (odvisno od časa v sezoni). Po treningu dobijo kak pasji bombonček in zopet slab liter vode, v katero pa mora bit kaj namočeno (n.pr. jetrca), ker drugače ne bi vsega popili. Vrnemo se nekje ob dveh, pol treh, nakar vse pospravim in jih do štirih še nahranim in končam. Torej puni šiht. To je sedaj štirikrat na teden, po novem letu pa trening dvakrat tedensko in za vikend dirka. Letos treniram 15 psov od katerih bi jih naj potem tekmovalo 12 ali vsaj 10 na posamezni dirki. Tekmujem namreč v odprtem razredu kjer imaš lahko v vpregi neomejeno število psov. Obstajajo pa še razredi do štiri, do šest in do osem psov. od ostalih sedmih psov so 4 letošnji mladiči (sedaj stari 8 mesecev), ki se sedaj učijo in trije starejši psi, ki jih učijo. Teh ne treniram tako redno, ker je za prvo sezono bistvo, da spoznajo kaj naj bi v svojem življenju počeli. Psov in psic imam približno pol pol, saj v nasprotju s človekom pri psih ni bistvene razlike v hitrosti med spoloma. V manjših vpregah pa prevladujejo psi, ker so pač večji in močnejši, saj je razlika, če vlečejo sanke štirje psi, ali štirinajst. Med vodniki sicer po nekih podatkih res prevladujejo psice, samo tisti najbolj poznani liderji so pa ponavadi psi (Lingo, Mars, in trenutno Mike od Egil Ellisa, ki v zadnjih štirih letih nima prave konkourence). Sam imam za liderja vedno psičko. Ne vem zakaj, so mi pač ženske bolj simpatične od moških Grin
Od leta 97, ko sem nabavil prvi par "lovskih" psov iz Norveške imam na mednarodnih tekmovanjih že kar precej uspehov. Mislim, da smo do sedaj prinesli domov že več kot trideset pokalov od tega kar nekaj tudi za prvo mesto. Le na evropskem prvenstvu še ni bilo prave sreče. Še najboljši smo bili na Poljskem leta 2000 - 7. mesto - vendar tam zaradi karantene, ki bi jih čakala ob povratku v domovino ni bilo skandinavcev, ki pa v tem športu poleg Nemcev največ pomenijo.
Šport je seveda zelo drag, še posebej če hočeš resno tekmovat v odprtem razredu. Če se pa hočeš samo malo vozit v štirkah, pa mislim da še kar gre.
Aja, še hrti. Probali so že vkrižat tudi hrte, vendar so se bolj obnesli ptičarji in poenterji. Pred leti sem imel psa, ki je imel štiri rodove nazaj enega hrta in moji letošnji mladiči so njegovi vnuki. Pomojem so hrti res najhitrejši, vendar oni tečejo na bistveno krajše razdalje (mislim, da kak kilometer) med tem ko so šprinti vlečnih psov v odprtem razredu dolgi do 25km. To razdaljo morajo psi preteči s povprečno hitrostjo 30-35km/h. zato rabimo tu predvsem vztrajne pse, ki gonijo in gonijo cel dan, če je treba, kar je pa značilno za lovske pse.
Upam, da še nisem predolg, bom kaj še za drugič pustil.
LP
Musher
Logiran
altervita
gost
« Odgovor #6 : nedelja, 08.12.2002 : 22:37:05 »

zdravo,
tale debata se mi zdi na moč poučna in bi se musherju lepo zahvalil, da je pripravljen delit z nami. Cheesy
In tudi mene seveda nekaj zanima.
1.Ko je govora o mešancih...v vpregi so sami mešanci ali tudi kak pasemski? ali pa se pasemske uporablja le za vkrižanje.

2.kako gredo paritve? Med tekmovalnimi predpostavljam?

3.če grem še naprej: kje se vodijo oziroma kdo vodi "rodovne" listine teh psov (domnevam, da se vse to beleži, saj je cilj te vzreje čimboljši tekmovalni pes, tudi sami omenjate hrta kot prednika za nekaj rodov nazaj, celo štiri -sam recimo, za svoje rodovniške vem le za tri). Ali pa je to prepuščeno vzrediteljem da vodijo sami zase evidenco.

4. Uh, a že težim? Še malo  Wink... musher, pišete:  "kljub temu da so kratkodlaki". Je to pomembno? kratkodlakost mislim.

ok, dovolj zaenkrat.

LP
Aleš
Logiran
Thor
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 103


« Odgovor #7 : ponedeljek, 09.12.2002 : 07:52:48 »


Citat

Še vedno je namreč kar nekaj (preveč) ljudi prepričanih, da je to mučenje živali, zame pa je to krasen šport. Vidim tudi, da velika večina ljudi kot vlečne pse pojmuje izključno sibirske huskyje in aljaške malamute, mogoče še samojede.


Odkar sem bila enkrat "slucajno" v Logarski dolini, ko je potekalo tekmovanje, je to zame fenomenalna zadeva. Od takrat tudi navdusenje nad polarnimi psi. In posledicno, kar nekaj let zatem, je tukaj Thor. Sicer aljaski malamut, ampak v Logarski je bila vecina huskyjev in malamutov. Kuzki tako presneto dobro vedo, kako kul je to, da vlecejo, da to res ni nobeno mucenje. Lastniki pa... morali bi jih videt, kako jih cartajo:))))) Ljubezen na visku. Predvidevam, da je tudi s tvojimi tako.

Se mi pa zdi, kolikor sem brala, da je malamut res pretezak in da dosega lepe uspehe v vleki tovora in vztrajnosti, ne pa v hitrosti.

Bi morali videti nasega 30-kilskega lepotca prejsnjo soboto po ljubljanski trznici, kako je vlekel svojo Tanjo (ze na kolenih), ko je zaslisal harmoniko:)!?!?!:)

HIhihi...

Lepo tecite se naprej, upam, da vas bomo imeli kdaj priloznost videti.

Tanja
Logiran
ewchy
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 533


« Odgovor #8 : ponedeljek, 09.12.2002 : 08:17:46 »

Kako se pa že reče tistemu športu, ko je vodnik na tekaških smučeh (no ne vem če so glih tekaške, vem pa da so neke vrste smuči) in ima okoli pasu privezanega psa in potem tekmujeta z ostalimi. Mislim da je skiording ali nekaj takega (joj upam da nisem popolnoma kiksnila). Tam pa sem videla tudi aljaške malemute oz. je bil enkrat celo zmagovalec aljaški malamut. Thor, tudi mene ti sibirski psi zelo navdušujejo, sploh ko sem jih imela enkrat na Kopah priložnost videti na treningu. Toliko energije in želje po teku, da smo tisti ki smo jih gledali (in nas je bilo kar nekaj) ostali dobesedno z odprtimi usti. In ko vidiš to želju po teku veš, da to ni mučenje.
Me pa zanima kdaj bo kakšna tekma, ker bi si jo z veseljem prišla pogledati. Mislim da je ena marca na Rogli, ampak nisem prepričana.

Lp in hvala musher za odgovore!
Logiran
nadja
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 894


« Odgovor #9 : ponedeljek, 09.12.2002 : 18:09:21 »

Mi smo bili lani na smučanju v Švici in smo videli pasjo vprego, res lep pogled, koliko kužkov na kupu in toliko veselja Cheesy Cheesy. Na žalost je oči slikal z rokavicami tako da imamo ene 10 slik njegovih rokavic namesto psov Tongue Grin Cry
Logiran
musher
novinec
*
Spol: Moški
Sporočil: 46


« Odgovor #10 : torek, 10.12.2002 : 00:44:49 »

Smučar tekač (na običajnih tekaših smučeh) plus pes (ali tudi več psov) se imenuje skijöring. To je zelo fajn šport, za tiste, ki imajo samo enega psa. Je pa šele od lani uradna disciplina tudi na svetovnih prvenstvih. Do sedaj je bila to le skandinavska pulka. Zelo podobna zadeva, le da so med psom in tekačem še manjše sanke, ki so obtežene glede na težo psa.
V Sloveniji zaenkrat še nihče nima pulke (teh majhnih sank), zato smo na naših državnih prvenstvih imeli vedno samo skijöring. Ker so tudi tu v glavnem nastopali le "rekreativci" se je lahko zgodilo, da je zmagal tudi kdo z malamutom. V tujini pa to ni tako. Tudi v pulki in skijöringu nastopajo v glavnem lovski psi (mešanci). Malamuti so res pravi tovornjaki in zato tudi niso dovolj hitri. Kolikor je meni znano, lahko en pes potegne na sankah tudi več kot dve toni. Ne more pa taka masa tekmovat v hitrosti s psi, ki so posebej narejeni za to. V odprtem razredu so ti psi visoki nekje med 50 in 60 cm in tehtajo 20-25 kg (nekateri tudi manj), kar je pol manj kot malamut. V kategoriji do štirje psi v vpregi so psi seveda nekoliko večji in težji, zato so pa tudi proge bistveno krajše (okoli 8 km).
Rodovnike vodi vsak vzreditelj sam, parijo se pa seveda psi glede na uspehe na dirkah in tudi po krvnih linijah. Gleda se tudi koliko % naj bi bilo lovskega psa. Po teoriji je najboljša kombinacija 1/4 lovskega psa z 1/2 lovskega psa (po teoriji naj bi ven dobil 3/8 lovskega psa). da še malo zakompliciramo, je najboljše, če imaš v eni liniji poenterja, v drugi pa nemškega ptičarja in ne v obeh iste pasme. Angleški poenter sam po sebi zna bit mogoče premehek (preobčutljiv). Vsako negativno stvar si zelo hitro zapomni in jo je potem težko odpravit, pa tudi precej plašnih in do ljudi nezaupljivih mladičev se pojavlja. Na drugi strani pa so ptičarji skoraj preveč "nori". Skratka vsakega malo bi naj bilo najboljše. Pasemskih psov v vpregi mešancev praktično ni. Pa še to, če je, sigurno ni sibirski husky ali kaka druga polarna pasma, temveč kvečjemu kak lovski pes (ang. poenter, ali nem. ptičar), pa še to so zelo zelo redke izjeme. V glavnem se ti psi uporabljajo samo za križanje. Tekmujejo pa pasemske vprege, kot sem že omenil na svojih dirkah, pa še tam so sibirski huskyji ločeni od ostalih pasem.
Kratkodlakost ni tako pomembna, le da se pri res dolgodlakih psih lahko lepi sneg na dlako, kar sigurno ni dobro. Želel sem samo povedati, da kljub temu, da so kratkodlaki niso zelo občutljivi na mraz. Vsaj na trenutne evropske zime ne.
Tekme v Sloveniji zaradi pomanjkanja snega že dve leti ni bilo. Upam, da nam bo letos ratalo vsaj eno naredit. Bom sigurno obvestil, ko bo.
Za vse tiste, ki bi radi zvedeli še kaj več sta tukaj dve internet strani, na katerih pa je še cel kup linkov:
www.sleddogcentral.com in www.esdra.net.
LP
Musher
Logiran
musher
novinec
*
Spol: Moški
Sporočil: 46


« Odgovor #11 : sreda, 11.12.2002 : 01:50:13 »

Cveto,
ne vem sicer, kaj je Sirtaki mislila s tem, da delovni psi ne morejo bit kratkodlaki, ampak sanke danes vlečejo (vsaj na odprtih dirkah) 90% kratkodlaki psi. Ampak za te pse je primerno poskrbljeno. Ne živijo sicer v hiši, ampak v pesjakih z uticami, ki so fajn nastlane s slamo. V takem okolju kar lepo preživijo. Je pa tudi res, da (verjetno tudi zaradi tega) porabijo ti psi dvakrat toliko hrane, kot njihovi enako težki kolegi z daljšo in predvsem bolj gosto dlako (tudi sibirski husky ni ravno dolgodlak pes).
Vodnika se pa izbere na osnovi psihofizičnih lastnosti (logično). Pes mora bit tak, da ko teče, ga ne zanima nič drugega kot samo to. Nobena stvar ga ne sme zmotit. Mora bit tudi dovolj hiter in vzdržjiv, da celotni vpregi diktira tempo. Pa tudi mora biti pripravlje tečt na čelu vprege. Vsi namreč to niso. Eni so lahko zelo dobri tekači, dokler so v timu, ko ga pa daš "naprej" pa čisto odpove. Komande danes pri šprintih niso več tako pomembne, saj so proge tako označene, da praktično drugam kot po progi itak ne moreš. Je pa moja sedaj "penzionirana" vodnica obvladala tudi to (gee = desno, whoa = levo, go ahead = naprej,...)
LP
Musher

P.S.: Včeraj in danes smo že trenirali s sankami. Danes je bilo na Pohorju -14. To je pravi užitek. 15 km smo prelaufali v pol ure.
Logiran
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #12 : sreda, 11.12.2002 : 08:26:45 »

Cveto-
Sirtaki nikoli ni govorila, da kratkodlaki ne morejo biti delovni. Pogovarjali smo se o poddlanki. Cveto - o tem, kam je krovna dlaka in poddlanka pa ne bova tukaj, a ne?

Musher
ne pozabi sporociti, kdaj boste imeli kaksno tekmo, da pridemo gledati!
Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
Tomster
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 325


« Odgovor #13 : sreda, 11.12.2002 : 10:42:58 »

Najprej moram rečt, da me pasje vprege zelo fascinirajo, tako da upam, da nas bo musher kaj povabil na kako tekmo! Wink

Ja, kar se pa tiče dlake, konkretno za borderje, ki jih Cveto vztrajno omenja, pa naslednje: sam imam borderja in sem se zelo zelo zelo dobro poučil o pasmi, pa ne vem še niti 10% vsega! Dolga dlaka kot taka je prej ovira kot prednost, zato so delovni psi v VB in Avstraliji večinoma kratkodlaki (predstavljajte si psa, ki cel dan dela na razmočenem pašniku, dlako ma pa skoraj do tal Shocked), nikakor pa to ne pomeni, da je dlaka slabe kvalitete, ti psi imajo celo zelo kvalitetno podlanko, da so zaščiteni. Psi, ki so pri nas in imajo daljšo dlako, imajo po večini tudi slabšo podlanko, oz. je sploh nimajo, zato marsikateri pes izgleda "suh", ker ga pokriva le dolga krovna dlaka. Cveto, mislim, da si malo zamešal kvaliteto in kvantiteto dlake pri psih, še posebej njun pomen pri delovnih pasmah. Koliko sem bral prejšne poste (ja, prebral sem vse), je Sirtaki napisala čisto prav, jaz sem jo razumel, očitno tudi Barbka in še kdo, ti pa, vsaj tako izgleda, nekako nočeš razumet!

Ne mi zamerit, sam sem še mlad, ti oz. Vi pa že izkušen gospod, v kinologiji z vsemi žavbami namazan, a vseeno dopuščam možnost, da se kdaj tudi kak stari maček zmoti. Če oz. ko se jaz, to tudi priznam in ne udriham po vseh.
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #14 : sreda, 11.12.2002 : 11:46:49 »

Tomster, ce bi bilo le vec takih mladih in zagnanih kinologov zacetnikov kot si ti...da priznavas da nimas pojma o pasmi, istocasno pa naredis vse da se cimvec naucis in ne solis pameti starim mackom.

Ok predlagam, da se tema vrne nazaj na vlecne pse. Se OPRAVICUJEM musherju in ostalim, se nisem nameravala niti oglasiti, ce ne bi bila neposredno omenjena v zvezi z necim povsem izven konteksta!

Cveto in Mitja, ce mi imata kaj za povedat izvolita preko maila, lahko tudi oba izvesta mojo cifro...se bomo pa itak videli na kaki tekmi, ce ne prej pa aprila v Ajdovscini (tj ce Stajerci niste prevec high za tekme, ki niso v 02 oziroma v 03...), ker predvidevam da si mi noben ne upa argumentirati izrecene stvari, ce nimata nekega backupa drug drugega  Tongue
Ja seveda se mi zdi zelo smesno, da VEDNO nastopata v paru na temu forumu. To pove marsikaj.



Logiran
Strani: [1] 2 3 4 5 6 ... 8   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  Tema: Vlečni psi
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines