mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 17:01:43

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  Tema: Vlečni psi
Strani: 1 ... 3 4 5 6 7 [8]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Vlečni psi  (Prebrano 42284 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #105 : četrtek, 28.06.2007 : 14:46:02 »

Ooo, točno ta tekma je bila! Sva ostala in tudi gledala.

Tekma je bila super. Verjetno ljudje samo vidijo, da imajo psi jezike do tal, ne pa tudi, kako jim od zadovoljstva neizmerno sijejo oči, kako komaj čakajo na štart. Name je naredila velik vtis njihova pripravljenost, stamina, volja in pa neizmerno zadovoljstvo, ko so prišli na cilj. Niso popadali od izčrpanosti na tla, kot bi mislili nekateri, ampak so se najprej ohladili v snegu, potem bi pa šli še en krog, norci zmešani...

Verjetno ljudje ob pasjih vpregah pomislijo na vse tiste Disney filme o krutih dirkah čez Aljasko, ko psi eden za drugim umrejo od izčrpanosti, potem pa tisti najmočnejši sam odvleče nespametnega avanturista nazaj v civilizacijo. Kako daleč je resničnost tega športa od takšnih bajk...

Uf, sem se napal'la in komaj čakam spet zime in upam da kakšne dobre tekme...

PS: Naša Tara je bila  takrat stara komaj štiri mesece, zato smo se pa toliko bolj režali tistemu štosu.
Logiran
satin
rad pišem
****
Sporočil: 380


« Odgovor #106 : petek, 29.06.2007 : 12:08:10 »

Jana po pravici povedno mi je kar malo žal, ker je pri nas teh tekem zelo malo, mislim da je bila letos samo v Kranjski, meni je te pse parvi užitek gledati in pri tem opazovati mojega sibirca, ki je ob vsaki vpregi ki je pritekla mimo pokazal velik entuzijazem da bi se jim tudi sam pridružil...
Letos sem bila že drugič na tej tekmi in nasldenje leto bom zagotovo spet, zakaj čisto preprosto zato ker je tako lepo videti te pse v njihovem naravnem elementu še posebaj meni ljube sibirce, ko vidiš s kakim užitkom in veseljem se ti psi zapodijo po stezi, kako komaj čakajo da jih bodo vpregli in so pri tem zelo vokalni, kot da bi svoje musherje priganjali gremo gremo kaj še čakamo Grin Cheesy
Še posebaj so mi všeč tisti pravi polarci, SH, AM, AH.... (houndi in ostali ne toliko sram) v bistvu njihovo gibanje - tek, kot da za njimi ni že kar nekaj km, znajo malce bolj razporejati in porabljati energijo, v očeh pa tisti sijaj, odločenost, veselje in čisti užitek, tako da lahko čisto mirno pozabiš da si v Kranjski in si mirno predstavljaš da jih gledaš kje na Aljaski  Grin Cheesy

Ti psi ne rabijo veliko počitka vsaj pravi polarci ne, to zelo dobro vidim pri svojem (sicer se je zdaj z leti malček umiril), smo naredili en dober cca 5 - 10 km krog z biciklom, prišli domov, jaz sem bila morto on pa je po 5 minutah đže zahteval da se podiva po vrtu, greva na sprehod, tako da sva včasih take izlete kombinirala po kratkem počitku še z obiskom hriba v naši neposredni bližini in kako zmotna je bila moja misel jah no sej to ga bo pa zmatralo ja pa kaj še, med tem ko sem jaz samo čakala da se nekam počim in dvignem noge v luft, je moj pesjan veselo nakazoval da on bi šel  pa še kam Shocked Grin Cheesy

Poleg tega ljudje pozabljajo še nekaj, na vseh teh dirkah so prisotni tudi veterinarji in če sem prav obveščena se tekme lahko udeležijo samo zdravi psi Smiley, mislim da pse pred samo tekmo tudi prečekirajo (ne bom pa trdila)  Smiley

Glede tekmovalnosti med njimi samimi, nekaj tega sem izkusila na svoji koži z mojim pesjanom, ok nekaj od tega je tudi znak da je zelo dominanten, vendar pa če ko se kdaj kje igramo in v igro vključimo tudi malo teka, mora biti vedno na čelu, pa ni važno ali tekmuje s kakšnim od svojih pasjih prijateljev, občasno z mano ali s katerim izmed mojih mlajših bratrancev, zgleda prav hecno kako fant to vzame resno in se ne pusti prehiteti, vedno čekira svoje nasprotnike in če vidi da se mu kdo nevarno približuje, pospeši in pri tem se še obrne nazaj z zmagoslavnim nasmeškom pa me dajte če me morate... Grin Cheesy Roll Eyes In ko se igra zaključi se pride za nagrado vedno pocrkljati k meni. Kadar greva tečt ob kolesu, po km dveh komaj še sledim njegovemu tempu, po večini ga samo še usmerjam, ga ja pa prav lepo gledati ko vidiš s kakim užitkom to počne s prav enakim kot takrat ko dela svoje kroge veselja ali pa ko divja po domačem vrtu Grin Cheesy

Logiran
satin
rad pišem
****
Sporočil: 380


« Odgovor #107 : petek, 29.06.2007 : 12:26:09 »

Citat
Verjetno ljudje ob pasjih vpregah pomislijo na vse tiste Disney filme o krutih dirkah čez Aljasko, ko psi eden za drugim umrejo od izčrpanosti, potem pa tisti najmočnejši sam odvleče nespametnega avanturista nazaj v civilizacijo. Kako daleč je resničnost tega športa od takšnih bajk...

Tudi te slavne dirke po Aljaski (najbolj znana je Iditarod) niso ne vem kak bav bav, ja so zahtevne zaradi vremenskih, naravnih pogojev in dolžine, vendar se je nekaj potrebno zavedati ti psi so bili vzgojeni za te razmere, med tem ko mi že postajamo ledene kocke ob samo pomisli na tisti mraz, ti psi prenašajo temperaturne razlike od -40 do +40, pri -10 bi mi poleg dveh puhovk najeli za gretje še kakega medveda Grin Cheesy, naše pse pa med tem ščiti njihov znameniti kožuh Wink
Poleg tega se ponavadi teh tekem udeležujejo samo profesionalci, ki se na njih pripravljajo kar dolgo časa in ki imajo veliko izkušenj s tem športom. Poleg tega sama tekma poteka v etapah, že zaradi same varnosti musherjev in psov.

Ena izmed mojih večjih želja je da bi si to znamenito Iditarod tekmo vlečnih psov ogledalo v živo Smiley Ja v času zlate mrzlice so se dogajale stvari ki jih zgoraj omenja Kalsang, sicer se ponavadi psi niso vrnili domov ampak so se v veliki večini pridružili volkovom ali pa ustvarili svoje trope. Nekateri od njih pa so ta svet zapustili skupaj z lastnikom.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #108 : četrtek, 01.03.2012 : 19:39:34 »

Saj verjetno ste ze vsi videli ta posnetek, ampak vseeno: KLIK

Pa, ce mi lahk kdo razlozi, zakaj tipcek sam ne odvlece sank do cilja?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #109 : četrtek, 01.03.2012 : 19:39:53 »

Aja, al je to skrita kamera?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #110 : petek, 02.03.2012 : 13:46:17 »

Baje so strica suspendirali.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Strani: 1 ... 3 4 5 6 7 [8]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  Tema: Vlečni psi
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines