mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 09:38:04

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Okostje in muskulatura  |  Tema: Slikanje kolkov
Strani: [1] 2 3 4 5 6 ... 8   Dol
Natisni
Avtor Tema: Slikanje kolkov  (Prebrano 32814 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Goldy
novinec
*
Sporočil: 1


« : sreda, 22.05.2002 : 07:27:28 »

Pozdrav vsem!
Sem novopečeni lastnik 3-mesečne zlate prinašalke in me zanima pri kateri starosti lahko greva v pasjo šolo in kdaj je potrebno slikati kolke.
Za odgovore najlepša hvala.
Goldy
Logiran
Sally
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 846


« Odgovor #1 : sreda, 22.05.2002 : 09:18:23 »

S pasjimi solami - vsaj na nasem (primorskem) koncu - je tako, da je od 3 do 6 meseca predvidena "mala sola", po 6 mesecih pa "osnovno solanje".

Za slikanje kolkov sem slisala ze veliko razlicnih odgovorov, naceloma pa naj bi se to pocelo po 18 mesecu starosti psa.
Logiran
NATI
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 305


« Odgovor #2 : sreda, 22.05.2002 : 11:39:43 »

Ojla,

Tudi jaz bi imela eno vprašanje v zvezi s slikanjem kolkov.

Zanima me, če na kateri od veterinarskih klinik v Sloveniji slikanje kolkov psom opravljajo tudi brez pomirjeval?

Katera pomirjevala pa sicer uporabljajo?

Od prijateljev iz tujine sem izvedela, da pri slikanju kolkov brez pomirjeval, dobiš boljše rezultate; pa še za psa je postopek potem veliko enostavnejši.

Zanimajo me vaša mnenja in vaše izkušnje.

Že vnaprej hvala vsem za odgovore.

Pa lep sončen pozdrav od,

Nati
Logiran
Agnes
Neža Vilhelm
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.127


Setri so carji!


« Odgovor #3 : torek, 18.06.2002 : 14:31:58 »

Nati,

sicer ne vem, ce je se aktualno, ampak mojega kuzka so ravno prejsnji teden brez pomirjeval slikali na Veterinarski kliniki v Ljubljani. Sicer je bil revez, ker so ga pac morali raztegniti, njega pa bolijo kolki, samo so ga potem tako 'ustimali', da je lezal na boku. Sicer so pa strici na rentgenu prijazni in znajo kuzka umiriti tudi brez injekcij. Baje je pa priporocljivo, da se slika psa po letu in pol starosti, ker naj bi se sele takrat pokazalo, ce je res kaj narobe. Sicer nisem prepricana, ampak rekli so mi tako. Lep dan, Neza
Logiran

Ne hodi pred menoj, morda ne bom sledil. Ne hodi za menoj, morda ne bom vodil. Hodi ob meni in mi bodi prijatelj.
(Albert Camus)
valvasor
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 794


« Odgovor #4 : sreda, 19.06.2002 : 00:41:48 »


 Hojla!
 
Jaz bi ti za slikanje kolkov priporočala kliniko v Mestnem logu , čeprav jo nekateri zelo pljuvajo. Meni osebno je zelo všeč način dela dr. Ivanuše ( ki pa je tudi mnogi ne marajo )Res je včasih sitna , ampak mislim , da za moje kužke poskrbi kot je treba.Gleda na to , da so to velike živali in bi jim pomirjevalo lahko škodilo ,  jim da čimmanjši možni odmerek. Sicer potem dalj časa traja , da zaspijo , ampak je bolj varno zanje.
  Od petih nemških dog , smo samo eno slikali brez pomirjevala, v Avstriji pri dr. Krebitz-u.(  Mislim , da bi Lisa takrat tudi raje spala , kot pa prenašala kako smo jo raztegovali na mizi.)  Velikega psa je težko čisto raztegniti , ker je to le precej močno. Za dobre slike , pa mora biti pes čisto iztegnjen in ne napol. Če pes leži na hrbtu in mu razteguješ noge, se bo vedno vlekel skupaj , ker mu je to neprijetno in se ne more branit. S tem pa se lahko tudi poslabša izvid.

 Pa še nekaj bi napisala Tanji . Skoraj trdila je , da dr. Ivanuša nobenemu molosu še ni dala dobrih izvidov za kolke. Če jih nima , jih verjetno ne more dati. Moji molosi- nemške doge - naslikani pri njej, pa imaji- štirje: A1-A1, eden A1-A2.Najslabše pa prav ta , ki je bila slikana brez v Avstriji -
A2-B1.

 Pa lep pozdrav-Slavi

Logiran
drevo
gost
« Odgovor #5 : sreda, 19.06.2002 : 08:02:04 »

Jaz bi dala samo pripombo na čas slikanja kolkov. Seveda gre samo za moje mnenje, ki temelji na pogovorih z različnimi osebami, tudi veterinarji.
Mislim, da je tako, da če želite svoje pse vzrejati, potem morate slikati v tistem času, ko je to določeno (ne vem, ali je to leto in pol), ko se vse napake na kolkih že lahko vidijo.
Če pa želite psa slikati zato, ker se bojite, da je z njim lahko kaj narobe, pa je bolje slikati prej, dokler kužatov razvoj še ni zaključen - v tem obdobju lahko sami še poslabšamo stanje ali pa ga vsaj omilimo (telesna teža, količina beljakovin v prehrani, prekomerno ali premalo gibanja, itd).
Eden od ljudi, ki se veliko ukvarja z delovnimi psmi - tudi sodnik, je priporočal slikanje kolkov in komolcev pri 6 mesecih za vse tiste, ki imajo načrte s svojimi psmi delati - torej z njimi trenirajo itd - psički z displazijo za to niso primerni in dobro je to vedeti na začetku, ne pa potem, ko si z njim že precej naredil, ga dosti naučil, pa mu verjetno kdaj tudi škodoval s pretiranim delom.

Kot zaključek pač samo to, da je od namena odvisno, kdaj je optimalen čas za slikanje.

Logiran
NATI
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 305


« Odgovor #6 : sreda, 19.06.2002 : 10:11:26 »

Hojla,

Najlepša hvala Neži, Slavi in Drevo za izčrpne informacije o slikanju kolkov. Smiley

Zadeva je še vedno aktualna. Moja psička pripada pasmi, ki težko prenašajo pomirjevala in so lahko preveliki odmerki zelo škodljivi.Zato bi ji kolke najraje slikala brez pomirjeval ali z minimalnim odmerkom.

Verjetno se bom odločila kar za Veterinarsko kliniko v Mestnem logu po priporočilu Neže in Slavi. Smiley

Še enkrat hvala vsem.

Slavi, ali mi lahko poveš kje v Avstriji se nahaja dr. Krebitz?
Že vnaprej najlepša hvala.

Lep sončen dan vsem in lep pozdrav, Smiley

Nati
Logiran
valvasor
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 794


« Odgovor #7 : sreda, 19.06.2002 : 13:20:04 »


 Ne vem , verjetno sem zgrešila, ampak ni mi čisto jasno zakaj greš ti slikat kolke? Ali za vzrejno dovoljenje ali zaradi problemov s kolki. Če greš zaradi slednjega , ti bodo tudi v Ljubljani  verjetno slikali brez pomirjevala. Seveda , če bo šlo. Če pa je pes nemiren , ga pa tudi Krebitz ne bo slikal brez.
Če greš zaradi problemov , bolečin ... ti svetujem Ljubljano , ker imaš tam dva zares dobra ortopeda. Dr. Zorko , ki je kar taglavni v Sloveniji ( in po mojem mnenju zares dober) , ter dr. Ivanušo, o kateri sem ti že pisala. Oni ti bodo znali tudi pomagati in svetovati za naprej.
 Dr. Krebitz pa ima ordinacijo v Celovcu. Viktringer ring str.3. Mislim , da je naslov točen , nisem pa čisto prepričana , če nisem falila kake črke.    Ne vem , če je on ortoped , zato je verjetno bolje , da greš k našim strokovnjakom.

 Če se pa odločiš za Avstrijo , se pa oglasi , ker imam nekje
še tel. št. od Krebitza.

 LP-Slavi
Logiran
NATI
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 305


« Odgovor #8 : sreda, 19.06.2002 : 13:49:18 »

Hojla, Slavi

Hvala za izčrpne informacije. Smiley

Vzrejno dovoljenje za mojo psičko že imam in za pridobitev le-tega ni bilo potrebno slikati kolkov.
Sicer se mi zdi da tudi problemov s kolki nima.

Ampak glede na to da imajo vsi njeni predniki v rodovniku vpisane izvide slikanja kolkov in opravljene preglede oči, bi tudi sama rada imela še uradno potrdilo.V sosednjih državah je slikanje kolkov obvezno, zato bi rada tudi sama vedela, kakšne kolke ima moja psička. Pa tudi vzreditelje in potencialne interesente za mladičke to zanima.

Verjetno se bom odločila kar za Ljubljano.

Hvala za vso pomoč.

Lep sončen pozdravček vsem, Smiley

Tadeja
Logiran
valvasor
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 794


« Odgovor #9 : sreda, 26.06.2002 : 23:21:22 »


 Ojla, Nati!

 Včeraj sem te pozabila vptašati , če si šla na slikanje kolkov. A je bilo v redu?

 Čao-Slavi
Logiran
NATI
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 305


« Odgovor #10 : četrtek, 27.06.2002 : 08:56:49 »

Ojla Slavi, Smiley

Na slikanje kolkov Nati še nisem peljala. Verjetno jo bom peljala septembra. Pričakujem, da se bo poleti gonila in baje v času gonitve slikanje kolkov ni priporočljivo.

A mladičke že imate?

Lep dan in koš pozdravčkov od

Nati
Logiran
valvasor
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 794


« Odgovor #11 : torek, 02.07.2002 : 12:11:13 »


   Živjo Nati!

Jaz sem bila v petek z Liso na kliniki (ker tako dolgo nismo rodili) in je bila na ultrazvoku ravno dr. Ivanuša. Vprašala sem jo , če res ni dobro slikati kolkov med gonitvijo , pa pravi da sploh ni problem. Sicer to ne delajo radi , ko se psica goni, če pa je nujno pa tudi. Kar pa se tiče zdravja , pa ni ovir  ali kasneje komplikacij.

 LP- Slavi
Logiran
NATI
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 305


« Odgovor #12 : torek, 02.07.2002 : 12:20:17 »

Slavi,

Najlepša hvala za informacijo glede slikanja kolkov.

Lp,
Nati
Logiran
mefisto
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 507


« Odgovor #13 : torek, 06.08.2002 : 15:25:59 »


Živjo, Nati!

Najbolj se strinjam z odgovori gosta Drevo. Sicer pa, da boš imela pestrejšo izbiro, ti prilagam tel. Veterinarske fakultete v Zagrebu, Zavod za rendgenologijo: 00385 (0)12390401, ali centrale:  00385 (0) 12390111, delovni čas: 8:00 do 12:00 in 16:00 do 18:00. Kolke slikajo brez pomirjevala, to, da so slike pri njih boljše ( če si namigovala nanje ) ne drži, poznam primere, ki so tudi pri njih dobili HD D in HD E. SO PA ZELO POCENI - ne glede na pasmo 120 kun=4.000,00 SIT. Izvid ti takoj vpišejo v rodovnik in velja tudi v Sloveniji.

Katero pasmo imaš, če ni skrivnost?

LP, Nataša
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #14 : torek, 06.08.2002 : 16:18:10 »


Ok k lih debatirate o veterinarski kliniki ZG, potem pa ena zanimivost. Znanec je slikal svojega psa v LJ in dal tudi oceniti kolke. Rezultat je bil C. Nato je vzel slike in jih nesel na "second opinion" v Zagreb. Ocena A.  Roll Eyes
Vredno razmisleka, ne glede na to da so res ful poceni in da ni treba psa uspavati.

Logiran
Strani: [1] 2 3 4 5 6 ... 8   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Okostje in muskulatura  |  Tema: Slikanje kolkov
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines