mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 10:20:40

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Tema: Človek Alfa v krdelu psov
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Človek Alfa v krdelu psov  (Prebrano 8813 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Teja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.854


« : petek, 27.06.2008 : 02:46:21 »

zadnje dni mi je branje določenih postov dalo za mislit...
Tudi čuvanje tujih psov, ki jih vidiš npr. drugič v življenju poleg npr. treh svojih psov me je popeljajo v razmišljanje...

torej zanima me, forumaši, kot stalni ali začasni skrbniki večih psov, kako ohranjate alfa položaj v množici psov?

Velikokrat slišim, da pri večih psih se je potrebno ukvarjati z vsakim posebej, vsakega posebej peljat na sprehod in podobno...
jaz pa se sprašujem zakaj...
moje ''krdelo'' je vedno skupaj. Moji psi bodo jedli po vrsti kot si bom sama zamislila, vrstni red pri poslušnosti bo tudi tak kot se bom sama spomnila. v krdelu je pes beta. Uravnavanje tega psa ima posledice, da se ostali psi ravnajo po njem. in to počnem Roll Eyes

Letos sem imela nekaj psov v varstvu, to je pomenilo, moji trije + en tuj pes... izziv, izkušnje, učenje...

Trenutno imam pri sebi v varstu bratca od Maika, frajerja božičnega večera 2007 Wink
Če sem iskrena... prvi dan sem mislila, da ga bom......... Angry sram
Oba božična frajerja imata praktično enak karakter, enaka velikost in teža, precej podobna zunanjost, ista barva, popolnoma enako navdušenje nad celim svetom... obnašanje pa Roll Eyes katastrofa!!! Sem končno le dojela, da je lastnik tisti, ki psa NAREDI.
Pa ne rečem, da so ga njegovi novi lastniki pokvarili, kje pa, njegovi novi lastniki so KRASNI, vendar pri meni ni takšnega skakanja, lajanja, štirinožnih fedrov itd... predvsem pa ni lulanja po tepihu Lips Sealed Pes se je ne vem kolikokrat polulal na tepih preden sem dojela, da lula zaradi ''cahnanja''. Pa je kastriran, pa vendar je bil tepih tako prijeten, da ga je bilo treba podolgem in počez prelulat Tongue Ko sem dojela kje je moja napaka, sem tepih odstranila se pes ni več polulal nikjer več v stanovanju...

Kuža se je še isti dan ujel v naš vsakdan, v moja pravila, zahteve in pričakovanja.
Vprašala sem skrbnike, če psa drugače kaj spuščajo. Odgovor je bil nikalen. Pa sem sprva mislila kakšna škoda, da bom morala imet kužka neprestano na povodcu Undecided, pa vendar sem že prvi dan dojela, da je lahko ob mojih tudi on svoboden (predno me kdo napade, Novo mesto ni Ljubljana Wink)...
Kuža je danes zadnji večer pri meni. Groza me je jutrišnjega dne... Ker bom potem imela ''le'' še tri pse...
In bog ne daj da imam le enega psa nekje s sabo. Takrat se počutim izgubljena... Takrat se mi zdi vse preveč enostavno... kot da sploh nimam psa.

Mogoče me je na to temo napeljalo tudi navdušenje nad C. Millanom, ne vem. pa mogoče nad nekom, ki živi z volkovi, točnega imena ne vem sram

skratka, zanima me, kako forumaši, skrbniki večjega števila psov skrbite za hirearhijo, kako ravnate z množico psov...
npr. kaj storite v primeru pasjega rangiranja, kaj storite v primeru renčanja ob pasji skledi in podobno?!

upam, da je tema zanimiva Smiley

lp
teja&krdelo Wink

Logiran
nyssa
rad pišem
****
Sporočil: 438


« Odgovor #1 : petek, 27.06.2008 : 10:00:26 »

Super tema!  Smiley
No, pri nas je tako, da imamo tri karakterno močne psice, ki bi vse po vrsti lahko bile alfa krdela in pa samca, ki sicer ne bi imel nič proti, če bi malo splezal gor po lestvici, sicer je pa čisto na koncu.
Krdelo pustim, da se samo rangira, ne dopuščam pa ''upora'' proti človeku- se pravi: naši družini.
Že prej sem živela s krdelom in sem se nekaj naučila-in sicer to, da ni potrebno (vedno?), da si podrediš alfo krdela in potem bodo vsi plesali, kot ti žvižgaš.
Naša praksa je, da vsakega novega psa individualno uvedemo v naše (človeško) življenje in ritem, pravila in podobno,  šele nato se lahko vključi v krdelo, kjer pač pristane na tistem mestu, ki mu gre(po mnenju psov).
Tako je pri nas trenutno takle vrstni red:
-mi
-krdelo
V krdelu pa:
-najstarejša psica
-najmlajša psica, ki si deli mesto z drugo najstarejšo(in tudi najmanjšo  Grin)
-samec
Rangirajo se lahko po mili volji, kakor želijo, dokler upoštevajo naše omejitve.
Najhujše kar se je do zdaj zgodilo, je bilo to, da sta se dve psici prijeli zaradi ene žvečke,ampak takrat je bila najmlajša stara komaj tri mesece in ji še ni bilo čisto jasno, da pač ne more skakat v psa, ki gre mimo nje, ko žveči nekaj  Roll Eyes

Pri renčanjih ob skledi(kdaj je bilo to nazadnje že?  Roll Eyes ), se psa umakne in malo nazmerja  Grin
Če to ne pali in naslednjič spet tišči nos zraven drugega psa, ki je, tisti pes malo porenči, malo dvigne šobe in ponavadi to zadošča, da se vsiljivec umakne.
Vsi imajo ločene sklede, vsi dobijo naenkrat za jest, ampak včasih kdo malo hitreje posesa brikete vase in se odpravi pogledat, če imajo drugi kaj boljšega.
Zdaj večinoma ostaja na tem, da se usede in opazuje, če bo kdo pustil kak briket za sabo.
Sicer se sklede pospravijo po obroku, ampak vseeno kdaj pade kak briket ven  Cheesy
Igra med psi je dovoljena večino časa, pazim samo, da se med igro ne razbije kaj  Roll Eyes
Čez dan so skupaj, ponoči pa dva spita pri meni v sobi, dve psici pa, kakor jima ustreza-v istem prostoru ali pa v različnih (vrata so odprta).


Alfa položaj ohranjam s tem, da ima vsak pes na dan z mano nekaj individualnega časa(npr.10 minutk)-npr.metanje žogice, malenkost poslušnosti (samo osnove, ker se s šolanjem ne ukvarjam), in podobno.... Medtem, ko se ukvarjam z enim psom, lahko drugi skačejo okoli in se igrajo ali pa vohljajo okoli... Določam omejitve-ni vse dovoljeno vsem psom...
Če bi se ukvarjala s šolanjem, bi verjetno več delala na individualnem stiku, tako pa smo kar zadovoljni s tem, kar imamo.  Smiley

Teja, mene zanima, če imaš ti kakšne težave, kar se tiče krdelnega življenja...oz. česa ne dovoljuješ?

Česa jaz absolutno ne dovoljujem?

Varovanje krdela:
Na skupnih sprehodih se vedno ena od psic spomne, da bo ''varovala'' svoje ovčke in to jasno kaže vsakemu psu, ki nam gre nasproti. To je eno od vedenj, ki so ga prevzele od starejše psice in je nesprejemljivo!
Ker ko zalaja en, se bo pognal drugi in tako naprej...kar pa ni izvedljivo, če imaš dve roki in štiri pse.
Doma so psice vse spuščene, ker imajo utrjen odpoklic, so pa z nami od malega, samec pa je zunaj vedno na povodcu(razen, ko sem 100%, da ni nikjer nobenega psa, mačke,...Do psov sicer ni agresiven, bi pa letel vsakega pozdravit in nekaterim potepuhcem to pač ni všeč).

Preganjanje mačk, kot krdelo:
Zanimivo...vse tri psice se odlično razumejo z našimi mački(pa tudi s potepuškimi  Roll Eyes ), ampak ko so vse tri na kupu, je tega konec! Samo da zagledajo mačka, se vsi tri naenkrat poženejo za njim...
Absolutno je to eden od nono's  Angry
Samec pa mačk ne more videt, zato njega ne štejem zraven,ker on bi jih podil tudi, ko je sam  Angry

Playing hard to get,ko pride kak nov pes:
Ko kakšnega novega psa predstavljam našim psom, vedno gledam na to, da ga bosta dve ''tahudi'' psici posebej spoznale. Nista hudi v smislu agresije, samo rabita par minutk, da psa sprejmeta in potem je vse ok.


Skupno lajanje na obiskovalce:
Ko začnejo štirje psi lajat na vso moč-lahko rahlo oglušiš, zato se tega ne dovoljuje. Včasih sicer komu kdaj uide, ampak... Takrat tega psa pokličem k sebi in ga umirim.
Če nas ni doma, pa...se radi povežejo v zborček, ko pripelje kak avto na dvorišče ali pa pozvoni zvonec.  Roll Eyes


Drugače pa se tudi sama počutim malo izgubljeno samo z enim psom...nekako mi nekaj manjka.  Undecided
Ker še študiram, imam dva vedno z mano na Obali, medtem ko sta psici od domačih. Tole celo leto smo bili sicer doma, tako da je najmlajša navajena na življenje s še tremi psi...ampak mislim, da ne bo problema, ko bomo šli nazaj študirat...
Logiran
vis in nox
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.797


« Odgovor #2 : petek, 27.06.2008 : 12:56:15 »

Zelo zanimivo branje! Jaz (kot članica krdela) sem še čisto zelena in bom najbolj vesela kakšnega nasveta.

Nas je trije odrasli ljudje, dva odrasla psa in 5 odraslih mačk. Se mi pa zdi, da nismo krdelo. Mačke so krdelo samo, ko pridejo na jutranjo in večerno konzervico in na priboljške (kar blazno obvladajo), sicer so individualisti.

Zdaj pa psa. Aja je pri nas 7 mesecev, Miško šele 4. Ko je prišla Aja, je bila izredno pohlevna in preplašena, ko pa je prišel še Miško, jo je v hipu nadvladal (rangiranje med njima, kajti jaz sem vedno dajala prednost Aji).

Zanimivo mi je to, da je po Miškovem prihodu postala Aja do mene dominantna (ljubosumna) kar sprva sploh nisem opazila, potem pa je pričela renčati ob hrani, česanju, celo malo me je ugriznila. Ko je enkrat zarenčala name, je nanjo planil Miško, ki je veliko manjši od nje, vendar me je hotel braniti. Po nasvetih na forumu, sem to z Ajo rešila, vendar moram vedno paziti, da ohranjam "red in disciplino". Popustljivost hitro izkoristi in ne uboga.

Zanimivo pa je to, da ko delim hrano, Miško vedno čaka zadaj in se nikoli ne rine v ospredje, pač pa prepusti Aji, da prva dobi hrano. Na sploh se mi njegovo obnašanje zdi čudovito: nikoli se ne rine v ospredje, nikakor pa ne dovoli, da bi ga drugi psi podrejali (tako Aja kot zunaj). Vedno se pa lepo obnaša do ljudi in je popolnoma neagresiven.

Aja pa ravno obratno: do drugih psov podrejena, do tujih ljudi tudi, do domačih pa ne. Midve sva dokaj "razčistili", hčerke pa niti slučajno ne uboga, včasih tudi moža ne.

Sicer se Miško in Aja ne družita in ne igrata skupaj, samo skupaj stanujeta. Na sprehode ju običajno vodim ločeno, zaradi različnih gibalnih potreb.

Upam, da bo tole branje razumljivo in se veselim kakšnega komentarja!
Logiran
lovethor
odvisnež
*****
Sporočil: 516


« Odgovor #3 : petek, 27.06.2008 : 14:39:35 »

No, pri nas je podobno, kot pri vas, vis in nox. Psa živita en mimo drugega, s to razliko, da se igrata skupaj - samo vlečenje, ne igrata pa se v smislu, da bi se igrala samo en z drugim, se lovila ali kaj podobnega.
On je tisti, ki se sili v ospredje, ko delim hrano, ona se na njega ne ozira.
On ji zagotovo ne bi pustil, da bi prišla v njegovo posodico medtem ko je, ampak ona tega niti ne poskuša.
Ne delita si kosti in delata ogromne kroge en okoli drugega, ko kateri žveči. Zaradi tega se še nikoli nista stepla, ker se že na daleč zmenita in se upoštevata.
Njej je za njega čisto vseeno, on pa se neprestano ozira za njo: mu gre na živce in jo pogreša Smiley
On jo zunaj brani, ona njega ne - čeprav včasih potegne z njim, če se je treba na ptiče dret, tudi na kakšnega psa. Če je sama, tega ne počne, on pa je tudi bolj miren, če nje ni.
Bi rekla, da sta zunaj precej bolj team kot notri, kjer sta vedno vsak na svojem koncu. Se je pa on že stepel, pa se ona ni pustila motit, medtem ko on dostikrat ne pusti niti, da bi se ji kdo približal.
Zdaj je že veliko bolje, ampak vedno se mi nekako zdi, da se on v tej želji nas branit in zaščitit postavlja nad nas, ker je takrat, ko je spuščen in nima backupa veliko bolj miren.
Med njima res ne vem, kdo je dominantnejši: on je bolj nervozen, ampak se mi vseeno zdi, da obvelja njena - če se ji da Smiley On tudi zunaj ne kaže dominance do drugih psov, nikoli ni nobenega poskusil npr. naskakovati, ampak jih pa ne mara v svoji bližini. Tistim, ki jih pusti blizu, je podrejen. Ona je dominantnejša, vendar tudi mirnejša.
Razen pri srečanju z drugimi psi ali ljudmi se mi zdi, da smo čisto lepo zrangirani (on sicer vsake toliko časa malo poskusi uveljavljat svojo), ampak Cesar pravi, da je pravi leader tisti, ki psa hendla v vsaki situaciji Smiley No, tega pa meni še ne rata. Znam preusmeriti pozornost, ne znam pa mu dopovedati, da bom kot alfa jaz poskrbela za krdelo in si on lahko v miru pusti povohat ritko Smiley
Logiran
nyssa
rad pišem
****
Sporočil: 438


« Odgovor #4 : petek, 27.06.2008 : 14:45:48 »

Zanimivo mi je to, da je po Miškovem prihodu postala Aja do mene dominantna (ljubosumna) kar sprva sploh nisem opazila, potem pa je pričela renčati ob hrani, česanju, celo malo me je ugriznila. Ko je enkrat zarenčala name, je nanjo planil Miško, ki je veliko manjši od nje, vendar me je hotel braniti. Popustljivost hitro izkoristi in ne uboga.
Tudi pri meni se je pojavil podoben problem, ko sem dobila Paxxa-prej sva z Gajo živeli sami oz. je bila edini pes.
Dajala sem ji prednost pred Paxxom, Paxx se je lepo ''ufural'' v tako življenje, Gaja pa se je spremenila. Postala je popadljiva do drugih psov, ko je bil Paxx zraven, tudi do ljudi...
Začela je lulat notri, kar prej ni počela, prav tako je začela kakat notri. Ko sem jo kaznovala (če sem jo zalotila ob dejanju), se je začela trest in kmalu so se začela bruhanja...
Stopnjevalo se je do te mere, da sem mislila, da bo revica najmanj umrla in ko sem jo peljala k veterinarju, se mi je nasmejal po pregledu in vprašal, če je v zadnje pol leta doživela kako spremembo...Povedala sem, da sem dobila še enega psa, ki ga normalno sprejema in ugotovili smo vzrok bruhanja- stres. Klicala sem pasjo psihologinjo (Katarina, hvala za nasvete), ki mi je lepo obrazložila, da se Gaja pač ne znajde v tej ''vmesni'' vlogi- Paxxu je nadrejena, meni pa ne. Jaz ji dajem dovoljenja, da se nad Paxxom ''znaša'', nad mano in ostalimi pa se ne sme. In da je to zelo stresno zanjo ( pozabila sem še dodat, da je začela poskušat delat stvari, ki jih prej ni- npr. skakanje na mizo,prosjačenje,...).
Takoj, ko se ji je želodček pozdravil, sva začeli z intenzivnimi vajami...pred jedjo je morala opraviti neko vajo, skozi vrata je šla za mano (to je sicer pri nas stalna praksa, samo Gaja jo je malo pozabila...), na kavč ni smela več, na posteljo samo izjemoma,... In kmalu je bilo gospodični bolje- zadovoljna, ker je končno na svojem mestu in se ji je popravilo vedenje in zdravje.
Popustljivost in nedoslednost hitro izkoristi, zato pazim, da jo vsake toliko časa opomnim na njen položaj, drugače pa ji je že prišlo pravilno vedenje v kri.
Logiran
nyssa
rad pišem
****
Sporočil: 438


« Odgovor #5 : petek, 27.06.2008 : 14:48:20 »

Začela je lulat notri, kar prej ni počela, prav tako je začela kakat notri. Ko sem jo kaznovala (če sem jo zalotila ob dejanju), se je začela trest in kmalu so se začela bruhanja...
Da ne pozabim-zdravstveni vzroki so bili izključeni...
Logiran
Pepsi
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.033



« Odgovor #6 : petek, 27.06.2008 : 20:49:34 »

Pri nas je pa takole: skupaj živimo ena človekinja (sposojeno pri Svetlani Makarovič) in tri psičke: yorkici Sherry in Pepsi, stari 8 in 9 let, pa desetmesečna horjulčica Cockta (čistokrvna blond gozdna terierka, ki misli, da je hrt).

Pri vzgoji nimamo problemov, ker sem jaz bolj Hitler  in se vse tri zelo dobro vedo, kaj se sme in kaj ne. Je pa tudi res, da je veliko lažje vzgajati več psov skupaj - ne mislim naenkrat; ampak če se pridruži nov član, ta ponavadi precej posnema starejše, že vajene hišnega reda in socializirane nove štirinožne znance. Vsaj po mojih izkušnjah je tako.

Absolutni vodja krdela med njimi tremi je najmanša, 2-kilska Pepsi. Ona recimo vedno naredi inšpekcijo v vseh skledah, ko dobijo hrano, in šele potem se lahko začne jesti. Na kavču si prva izbere prostor, kjer bo ležala. Če se slučajno čez pet minut odloči, da bi se kam prestavila, samo malo dvigne ustnico in pokaže dva zobka (čisto brez glasu, ali pa samo z rahlim "rrrrrr"). Ostali dve takoj, tudi na pol v spanju, dvigneta riti in se ji umakneta.
Sherry in Cockta se pa še nista zmenili, katera bo bolj glavna, zato je enkrat ena, enkrat druga.

Na sprehodu avtomatsko postanejo krdelo in držijo skupaj. Tudi jaz moram velikokrat ustaviti lajanje v pevskem zboru - pri čemer dva člana zbora ponavadi sploh ne vesta, zakaj pojeta, ampak si mislita, "ziher je kul".  Lajanje sicer dovolim samo na zvonec, ker pač branimo svoj teritorij. Ampak je treba na ukaz takoj nehati - za to, da ubogajo res TAKOJ, je precej zaslužna vodna pištola, ki jo še zdaj občasno uporabljam ob poskusioh nezaželenega vedenja.

Cockta sicer zelo rada spoznava nove pasje prijatelje in se z njimi igra. Pri tem se pokaže, da je zelo dominanten pes - zanimivo, ker doma tega nikoli ne počne. Zviti so kot preste, res...točno loči, kje lahko in kje nima smisla, da sploh poskusi.

Kar se tiče odnosov z ljudmi, sem jaz zakon. Mene se uboga brezpogojno in zmeraj. Moje mame, ki je občasna varuška, ne upoštevajo niti pod razno. Kar je zanimivo, ker njena psička jo recimo uboga - moje pa ne, in pika. Še sploh, ko jih pridem iskat, takrat vsi drugi odpadejo. ("Pa samo brikete jim daješ, jaz pa tako dobro meska skuham pa za njimi tečem, da bi kaj pojedle, pa me ne ubogajo...") - Takle potem poslušam.  Smiley
Se pa tudi jaz vsak dan vsaj malo ukvarjam z vsako posebej: Pepsi obožuje svojo fuzbal žogico, Sherry se rada čoha po trebuhu in lovi vodne curke, ko špricam rože, Cockta pa se zelo rada uči novih trikov - mi že zmanjkuje idej - in vsak dan ponoviva  vse, kar že zna.

Kljub vsej strogosti in redu, in čeprav sem Alfa,  moram vseeno povedati, da so moje tri psičke najbolj razvajene v Evropi. Ali pa kar na svetu!  Wink
Pa kaj. Če to napišem na tale forum, vsaj vem, da me ne bo nihče obsojal.
Logiran

A home without a dog is just a house.
(Anonymous)
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #7 : petek, 27.06.2008 : 21:20:55 »

Sicer je moje pasje krdelo manjše - dve psici - ampak sem se tudi jaz morala ukvarjati z rangiranjem in podobnimi zadevami.

Prva pri hiši je bila Tara. Čeprav je do drugih psov dominantna (kolikor vem je bila tudi dominantni mladič v leglu), ni imela nikoli težav s priznavanjem moje avtoritete. Res pa je, da sem se z njo od prvega trenutka ogromno ukvarjala, jo šolala, zaradi pasemskih značilnost sem od vsega začetka tudi vztrajala, da se mora pustit negovat itd.

Po treh letih krasnega sožitja je Tara skotila dve mladički. Ena je ostala doma, druga pa je odšla v nov dom šele pri šestih mesecih starosti (dogovor z novo skrbnico, ki živi precej daleč v tujini). Tako kot s Taro sem se tudi z obema mladičkoma veliko ukvarjala, ju učila reda, socializirala, opravili smo tečaj za mladičke, se navadili na nego, naučila sem jih razstavljanja, šli smo tudi na razstavo itd.

Zelo kmalu, pri komaj nekaj tednih, se je zelo jasno pokazal značaj obeh mladičk. Lhamo (ki ni več z nami) je bila po karakterju zelo podobna Tari - zelo aktivna, močna, zvedava, pa tudi štorasta in dostikrat groba. Pamo (ki je ostala doma) pa je prefrigano ostajala v ozadju, ampak vedno profitirala (dobila igračko, ta boljši sesek, mamino pozornost itd.) Ko sta mladički odraščali, je Tara začela s trdo vzgojo. Dostikrat je bil ogenj v strehi zaradi Lhamo, medtem ko je Tara Pamo večinoma razvajala. Je pa tudi res, da ji Pamo ni cefrala živcev. Če je bila Tara z Lhamo pregroba, sem situacijo takoj prekinila. Brez cirkusa, kaznovanja, samo narazen sem ju potegnila, ju ločila, poskrbela za to, da sta se zamotili s čim drugim, potem pa sem nadaljevala s svojim delom. Poseben problem je bil kavč. Ta je bil Tarina domena in na njem je tudi po lastni želji kotila. Ko sem začela na kavču crkljati mladički, je najprej burno reagirala z renčanjem itd., še zlasti, če je bila tudi sama na kavču. V takšnem primeru sem takoj vse tri postavila na tla. Ravnala sem se po načelu, da ima neprimerno vedenje za posledico prenehanje prijetne situacije za vse pse. Nisem jih kaznovala, samo s kavča so vse tri morale oditi. Ponavadi sta se mladički takoj zamotili z igračami ali druga z drugo, Tara pa je zmedeno mežikala in tuhtala, kaj se je zgodilo. Zadeva se je zelo hitro rešila in kmalu sem lahko imela vse tri psice na kavču ob sebi.

Hranjenje. Vse tri psice so dobile jest naenkrat in skupaj. Tako ravnam tudi, če imamo v gosteh kakšnega tujega psa. Ker imam samo dve roki, vseh skled nisem mogla naenkrat postaviti na tla, zato sem najprej dol dala Tarino skledo, takoj zatem pa še skledi od Pamo in Lhamo. Med hranjenjem sem stala zraven. Nisem tolerirala nobenega smukanja okrog tuje sklede, ovohavanja ali bog ne daj praznjenja tuje sklede. Pozorno sem jih opazovala in takoj preprečila vsak premik v smeri tuje sklede. Zelo hitro sem uvedla svarilno povelje, ki so ga tudi takoj skapirale in upoštevale. Po jedi sem sklede takoj pospravila.

Tarinega položaja alfa psice nisem ogrožala, ne utrjevala. Preprosto nisem dopuščala neprimernega vedenja pri nobeni od psic in nikoli nisem kaznovala ene od njih ter favorizirala drugi dve. Če mi kaj ni bilo všeč, sem situacijo preprosto prekinila, tako da nihče ni imel od nje nobene koristi.

Moram reči, da se je ta pristop zelo obnesel.

Zdaj sta z mano samo Pamo in Tara. Imam občutek, da sta si vlogo alfa psice razdelili. Nikoli ne lulata na istem mestu kot druga, ponoči spita obe pri meni in to tako, da se izmenjujeta pri tiščanju pod mojo pazduho. Ne poskušata se izrniti itd.

Opažam pa zelo subtilne znake rangiranja pri mlajši psici, se pravi pri Pamo. Tara je bila do nje vedno zelo popustljiva, veliko bolj kot do svoje druge hčerke. Pri igri se ji Tara tudi dostikrat "pusti premagat". Pusti ji, da poliže njeno skledo itd. Se je pa začelo dogajat nekaj drugega. Ko na primer po hranjenju dobita še vsaka svoj piškot, ga Tara takoj poje, Pamo ga pa odnese in ga nekje na zelo vidnem mestu čuva. Se pravi, ga ne poje, ampak ga položi predse. Tara, ki je zelo sladkosneda, seveda pride pogledat, Pamo pa potem piškot čuva, včasih tudi zelo tiho zarenči. To lahko traja tudi dalj časa. Ko pa se Pamo naveliča, preprosto odide in pusti, da Tara piškot poje. Zaenkrat to samo opazujem. Zdi se mi, kot da si Pamo ustvari situacijo, v kateri bo lahko alfa. Ampak potem pa izgubi zanimanje in nazadnje profitira Tara.

V isto kategorijo spada tudi kraja najljubših igračk. Tara jih ima cel kup, Pamo pa igračke ne zanimajo tako zelo, razen v primeru, ko igračko ukrade in jo noče vrniti Tari. Ponovi se podobna situacija kot s piškotom in prav tako prej ali slej Pamo Tari vrne igračko

Me prav zanima, če je kaj takega opazil še kdo.
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #8 : petek, 27.06.2008 : 21:32:41 »

Aja, pa še to. Ko delam z njima poslušnost, trikce itd., delam z obema skupaj oziroma, ena dela, druga vadi čakanje na prostoru. Izmenjujeta se nekaj minut. Pač po istem načelu kot druge stvari.
Logiran
NusaInKlaj
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 316


« Odgovor #9 : petek, 27.06.2008 : 23:15:47 »

Teja, ko si že omenila C. Milana. S fantom sva lastnika enega psa, trenutno bo moralo žal tako tudi ostati. (ni placa  Sad )
Vsak ubere svojo pot vzgoje psa, odvisno od karakterja psa, navad, izkušenj. Marsikdo se obregne ob njegove metode. Ampak, če pogledaš vso bistvo njegovih epizod, vseh sezon skupaj je: biti vodnik svojemu psu, alfa krdela, pa tudi, če je v "krdelu" samo en pasji član.
Jaz sem se od njega veliko naučila. Naprimer ukaz poleg, je bil pri nas cela znanost. Hvala bogu, smo zdaj vedno bolj poslušni. Pride kakšen dan, ko uboga bolj po svojem razpoloženju. In iz ene malenkosti, potem izvirajo vse neposlušnosti tistega dneva- čeprav je že kot 3 mesečni peso poznal ukaze sedi, prostor, ter ostale osnove. Je naporno, ampak moraš biti vedno dosleden, vstrajati, ponoviti stvar tisočkrat- čeprav bi naj pes storil ukaz, že ko prvič ukažeš. Ampak začetki so malo bolj naporni in rabiš več potrpljenja. Vsak trud se hvala bogu, na koncu izplača.
Pes, kot mladič nikoli ne pride v nov dom, kot vodja krdela. Vodja krdela je samica, pa četudi so pod njim vsi ostali mladiči. In, to je treba nadaljevati. M. Cesar je rekel nekako takole. Pes je najprej žival, nato pes, nato pasma in na koncu šele ime.
Moje mnenje je, da je treba psa obravnavat, kot psa in ga hkrati imeti rad, kot človeka.
Je pa včasih to težko- ga obravnavat, kot psa. Zato imamo pol doma na cajte občasno nevzgojene maze  Grin , ki poskušajo do kod lahko gredo. In včasih pridejo zelo daleč  Roll Eyes In potem začnemo skrbniki ves šmorn spet od začetka. Ampak iz izkušenj povem, da je lažje vzgojit psa, kot dopovedat ljudem, kako se naj vedejo v konkretnih situacijah, ko poskušaš vzgajat psa.
Logiran
Teja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.854


« Odgovor #10 : petek, 20.11.2009 : 23:59:04 »

zanimive izkušnje, pa da malce osvežim temo...

zanimivo se mi zdi kako kakšen novoprišlek preizkuša meje...
glede na to da imam stalne svoje 4 pse in zraven še vsakič kakšnega petega so rangiranja precej zanimiva Wink
včasih neopazna, jih dejansko ni.

tokrat je novoprišlek psička, ki se očitno malce še uči kaj pomeni pasja govorica Roll Eyes
največjo psico pusti popolnoma na miru ker očitno ne upa Tongue
najstarejšo psico ''izziva'' in ob njenem opozarjanju včasih frajari nazaj, vendar z razdaljo Grin

se mi pa spravlja na najmanjšega psa (ona ima 27kg moj mali pa le 9), ampak jo je mali spravil v red in jo ''napadel'' Roll Eyes če sem bila mnenja, da ga ne upošteva sem posredovala...

zanimivo pa je sedaj to, da se je začela spravljati na večjega samca, ki je karakterno v stanovanju precej sesut in podrejen. upala si ga je izzivat celo tako da je lezla  k njemu v boks Lips Sealed 
revček moj Roll Eyes
včasih imam ''probleme'', da je ta kuža ob prišlekih zafrustriran, ampak pod nobenim pogojem ne dovoljujem maltretiranja in nadvladanja. če je pes prišel zadnji (in bo od nas tudi odšel) bo tudi zadnji na lestvici...


me prav zanima kaj kdo od vas zagovarja; ali rangiranje med psi kakor se bodo zvrstili ali umetno narejen rang s strani alfe na 2 tacah? Wink

lp
Logiran
frigga
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.577


« Odgovor #11 : sobota, 21.11.2009 : 00:06:46 »

Pri nas smo ''umetno'' rangirali. Najprej Sisi, potem Ronja. Je pa res, da občasno ''1. mesto'' menjamo (npr. ne dobi vedno Sisi prva za jest/priboljške ali prva ovratnice pred sprehodom, ampak kdaj pa kdaj tudi Ronja), da ne bi Sisi kaj v glavo stopilo. Se mi pa dozdeva, da tudi če bi se sami med samo zrangirali, bi bil položaj enak, ker je Ronja zelo podredljiva.
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #12 : sobota, 21.11.2009 : 05:22:47 »

Jaz bi pa pogledala na karakter psov in kaj bi določena situacija doprinesla. Nisem zabetonirana. Čeprav do zdaj je bilo vedno "zadnji pride, zadnji melje. KAr pa sploh nima veze s tem kdo kdaj kaj kdo dobi ali gre prvi skozi vrata. Po uvajalnem času seveda Wink

Sicer pa bi jo jaz mirne vesti postavila na rep in bi bila zadnja na lestvici s takim nespoštljivim obnašanjem.
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #13 : sobota, 21.11.2009 : 09:24:05 »

me prav zanima kaj kdo od vas zagovarja; ali rangiranje med psi kakor se bodo zvrstili ali umetno narejen rang s strani alfe na 2 tacah? Wink

lp

Ne eno , ne drugo. Šef pri hiši sem jaz. Jaz določam neprimerno vedenje in ga ne dopuščam nobeni od psic. Kako se zmenita med sabo, je njuna stvar dokler se ne spuščata v neprimerno vedenje in dokler me upoštevata kot šefa. V nasprotnem primeru sledijo sankcije (odtegnitev privilegijev) za obe.
Logiran
Teja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.854


« Odgovor #14 : torek, 26.06.2012 : 17:09:16 »


sem se spomnila na tole temo  Smiley
letos smo podrli rekord...od konstantnih 5 (do 7) psov je trenutno 9 pesjankotov, 4 moja pasja srca ,3 počitnikarji, 2 pa sta začasna in iščeta nov dom... luštno Wink




lp
Teja, Oxa, Tayos, Indy, Maik, Miko, Prince, Ava, Azra, Roxy Smiley
Logiran
Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Tema: Človek Alfa v krdelu psov
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines