mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 27.04.2024 : 08:02:08

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: BBC novice
Strani: 1 2 [3] 4 5 6 7 8   Dol
Natisni
Avtor Tema: BBC novice  (Prebrano 32364 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Ferry
rad pišem
****
Sporočil: 257


« Odgovor #30 : sreda, 20.08.2008 : 12:15:05 »

Ja Lanabela,

verjamem, da imaš ti take izkušnje z allrounderji, nekateri pa imajo pač drugačne, kar se pa tiče izpitov oz. izobraževanja, pa je bilo že zgoraj napisano, da niso ravno lahki, so pa pomanjkljivi v določenih pogledih, ki smo jih omenili zgoraj, zato je žal v povprečju več slabih, kot dobrih, no to je seveda moje mnenje in videnje.

LP
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #31 : sreda, 20.08.2008 : 12:33:25 »

Ne samo da izpiti niso lahki, potem ko ima narejen teoretični del ima še veliiiko obvezne prakse preden dobi licenco. Je pa tako, da če ima prakso pri zanič sodnikih, se seveda ne bo mogel veliko naučiti.
Pa še to: kateri je dober in kateri slab je precej relativno. Meni recimo je pomembna delovna uporabnost psa, zato je zame vsak sodnik, ki spusti naprej psa z anatomskimi napakami zanič.
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #32 : sreda, 20.08.2008 : 12:34:41 »

Lanabela, v bistvo govorimo o istih stvareh in se popolnoma strinjam s tvojim zadnjim postom.
Logiran
Ferry
rad pišem
****
Sporočil: 257


« Odgovor #33 : sreda, 20.08.2008 : 13:31:35 »

Lanabela,

tako kot je napisala Kalsang, tudi jaz sem se pritoževala, kako sojenje izključuje delovno uporabnost in se kako zmagujejo beagle, ki se jim že na daleč vidi, da niti ne vedo kaj je gozd. Načeloma smo tukaj vsi zato, da bi se pri ocenjevanju upoštevalo dejansko stvari, ki so za vsako pasmo značilne, pomembne, ne pa da se počasi vse pse meče v en koš, važen, da se dobro "handla" ostalo pa je nepomembno. S tem, da večina sodnikov pod dober handeling smatra, handlerja (obleka, splošni vtis) in pa da pes lepo teče ali je pa ta tek pravilen, to je pa že druga zgodba, večina sodnikov niti ne ve, kaj je za določeno pasmo pravilen tek, na žalost, se tudi teka ne da posploševati pri pasmah. Seveda pa tukaj lahko rečem, da se pa deformiran tek (npr izvrženi komolci, krive noge, premalo prsnega koša...) pri večini pasem, opaziti, le oko mora biti strokovno.

Lp
Logiran
nezzek
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.483


« Odgovor #34 : sreda, 20.08.2008 : 13:50:18 »

S tem, da večina sodnikov pod dober handeling smatra, handlerja (obleka, splošni vtis) in pa da pes lepo teče ali je pa ta tek pravilen, to je pa že druga zgodba, večina sodnikov niti ne ve, kaj je za določeno pasmo pravilen tek, na žalost, se tudi teka ne da posploševati pri pasmah. Seveda pa tukaj lahko rečem, da se pa deformiran tek (npr izvrženi komolci, krive noge, premalo prsnega koša...) pri večini pasem, opaziti, le oko mora biti strokovno.
No res je veliko sodnikov, ki ne poznajo pravilnega teka. Na mojem primeru (angleškega koker španjela) sem imela res srečo, da so sodniki poznali pasmo. K temu je pasalo tudi veselo gibanje psa (pasma je znana po tem da je "vesela"), ki ga je sodnik pohvalil in ne grajal kot bi to naredil nekdo ki pasme ne pozna..
No pa da se vrnem nazaj na temo..
Mogoče bo ta oddaja dala nekomu misliti, da je treba zadeve v VB poštimat?? Da je vzreja težja kot si ljudje mislijo?? Da je mogoče čas, da se stvari spremenijo??
VB je središče kinologije, lahko bi se potrudili, da bi bili drugim v zgled.
Pa ne mislim na vse ampak na tiste, ki pač ne spadajo pod to "skupino dobrih kinologov."
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #35 : sreda, 20.08.2008 : 14:26:14 »

Mene pa to, da se ocenjuje tudi vodenje, pa obleka, pa splošen vtis ipd sploh ne moti. Razstava je pač show. Moteče je samo to, da so najbolj namazani handlerji vedno korak pred sodniki ko je treba pogoljufati in prikriti kakšno napako. In da sodniki tako pogosto nasedejo že najbolj primitivnim fintam.
Pri telesnih ocenah in pri vzrejnih pregledih pa naj bi se ocenjevalo izključno psa. (kar se vsaj tam, kjer situacijo malce bolj poznam, tudi res dela in potem je precej lastnikov, ki imajo kakšen boljši rezultat iz razstav globoko razočaranih nad oceno in bemtijo in pihajo kot risi, celo grožnje s fizičnim obračunavanjem so že bile.
Logiran
Ferry
rad pišem
****
Sporočil: 257


« Odgovor #36 : sreda, 20.08.2008 : 14:40:50 »

No pri nas je ravno obratno,

najboljše ocene na telesnih ocenah so dobili psi izven standardov (beagle - krepko preko 40 cm, zob se ni gledalo, ker jih nočejo kazati,  ker jih večina teh beaglov izhaja iz "pasjih hlevov" in je mogoče kdaj spuščen na lov in to je to, da ne govorimo o ostalih nepravilnostih, ki so za pasmo bistvenega pomena. Pač v teh krogih se vse deli po prijateljstvu in če poznaš predsednika lahko s čivavo narediš odlično telesno oceno za beagla, ni problema. Ravnotako je s PNZ-ji, lovci si jih med seboj delijo kot čokoladice in večina beaglov v Sloveniji ima PNZ narejeno z odličnim, čeprav niti v gozd niso stopili. Itak je naš eden izmed najslabše ocenjenih v Sloveniji ostali pa so v sami superlativi, ko jih pa vidiš pa ne veš ali gledaš posavskega, istrijanskega goniča ali nekaj podobnega. Pač vse je relativno in od pasme do pasme različno.

Mene pa recimo pošteno moti, da zmaga defekten pes, pred lepim psom in to izključno zaradi handlinga, to je bedarija, to naj se dogaja v BIS-u, ki je res šov za ljudi, ki o pasmah nimajo pojma in tam naj sodnik izbere najlepšega handlerja s psom, pri pasmah pa naj ostane na poudarku pes in ne handler.

LP
Logiran
nezzek
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.483


« Odgovor #37 : sreda, 20.08.2008 : 15:33:01 »

Mene pa recimo pošteno moti, da zmaga defekten pes, pred lepim psom in to izključno zaradi handlinga, to je bedarija, to naj se dogaja v BIS-u, ki je res šov za ljudi, ki o pasmah nimajo pojma in tam naj sodnik izbere najlepšega handlerja s psom, pri pasmah pa naj ostane na poudarku pes in ne handler.
Ja se strinjam. V BIS-u (ali v best of grup) je res velikokrat tako, da gledajo hendlarja, kako je pes hendlan. In to vam povem iz lastnih izkušenj!! Res je, da je pes lahko super lep in po standardu, samo, če se ne pusti dobro hendlad lahko kar pozabiš na BIS-e..
Nažalost se dogaja tudi to, da na razstavah zmagujejo eni in isti obrazi (ne mislim na pse ampak njihove hendlarje). Če pa je psarna še dobro znana pa itak ni nobenega dvoma..
Sem pa tudi že slišala, da je na eni razstavi sodnik z listka prebral zmagovalca razstave in to sem tudi na fotoaparatu (mislim slikano, kot dokaz ker pač nisem vrjela) videla! Shocked

Zdaj se pa lahko zamislite kam to pelje. Ni čudno, da se potem pojavljajo take napake na psih...
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #38 : sreda, 20.08.2008 : 15:45:24 »

Ma, ko vas tako berem, mam obcutek kot da vse diktira sodnik, kot da vzreditelj ne zna mislit s svojo glavo. Pa kaj potem, ce je un dobil BIS, saj menda lahko vsak vzreditelj sam pri sebi presodi, ali si npr. res zeli vzredit psa s tako fous glavo/gobcem/koti ipd. ali pac ne in je za kaj takega potrebno imeti sodnika?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #39 : sreda, 20.08.2008 : 15:50:02 »

Žal je dosti vzrediteljev, ki se osredotočajo na vzrejo razstavno čim uspešnejših psov. Dosti je takšnih, ki si želijo čim več bisov, caci in cacibi so že premalo. Zato pa se prilagajajo razstavni modi in zato uspešen razstavni pes še zdaleč ni dober plemenjak.

Ja, treba je mislit s svojo glavo.
Logiran
nezzek
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.483


« Odgovor #40 : sreda, 20.08.2008 : 16:02:46 »

Ma, ko vas tako berem, mam obcutek kot da vse diktira sodnik, kot da vzreditelj ne zna mislit s svojo glavo. Pa kaj potem, ce je un dobil BIS, saj menda lahko vsak vzreditelj sam pri sebi presodi, ali si npr. res zeli vzredit psa s tako fous glavo/gobcem/koti ipd. ali pac ne in je za kaj takega potrebno imeti sodnika?
Ja pod tole bi se pa kar podpisala.
Žal je dosti vzrediteljev, ki se osredotočajo na vzrejo razstavno čim uspešnejših psov. Dosti je takšnih, ki si želijo čim več bisov, caci in cacibi so že premalo. Zato pa se prilagajajo razstavni modi in zato uspešen razstavni pes še zdaleč ni dober plemenjak.

Ja, treba je mislit s svojo glavo.
S tem pa se tudi strinjam. Nekateri res ne mislijo z glavo. Ko bi vsaj sodniki mislili (ocenili) tako kot bi morali bi se tudi kvaliteta (po tej logiki) poboljšala.. Roll Eyes
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #41 : sreda, 20.08.2008 : 17:35:47 »

Problem je v tem da tisti tip verjetno misli, da imajo fouš glave drugi, njegov pa pravo, sodnik pa mu to tudi potrdi. Možno je tudi, da se lahko standard interpretira na več načinov in je možnih več različnih, pa v bistvu pravilnih tipov. Kar je krasno  -dokler ni vsak prepričan, da je samo njegov tisti pravi, drugi so pa fouš.
Nič tako zelo pretresljivega. Je pa hudo, če se pari bolne ali drugače defektne pse, čeprav se ve, da se napake prenašajo na potomce, ker pač ima pes lepe uspehe na razstavah. Nekaterih stvari pri najboljši volji na ocenjevanju ne moreš videti. Če nima napada ravno na licu mesta nikakor ne moreš vedeti, da je recimo epileptik. V končni fazi je odločitev odvisna od vesti vzreditelja. tam, kjer se vzreditelji zavedajo svoje odgovornosti in je tudi znanje kupcev na visokem nivoju, ni potrebno nobeno administriranje. V skandinaviji recimo. tam, kjer tega še ni, pa so razne kontrole v obliki vzrejnih pregledov še vedno potrebne - čeprav niso idealne in tudi njim marsikaj uide.
Logiran
Klavdija
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 868


« Odgovor #42 : sreda, 20.08.2008 : 21:20:49 »

Na to temo: http://doberpis.dobermanklub.net/
Logiran
Ferry
rad pišem
****
Sporočil: 257


« Odgovor #43 : četrtek, 21.08.2008 : 06:04:46 »

Nanook,

se popolnoma strinjam s tabo, vse je na vzreditelju samem, kakšne pse bo uporabil za razplod, enako je na kupcu, kakšnega psa bo kupil, tukaj sploh ni debate. Žalostno je, da je vestnih, dobrih vzrediteljev, ki to delajo s srcem še vedno zelo malo in prevladujejo tisti, ki to delajo le zaradi denarja.

Primer - lahko ga dam le iz beaglovskega sveta (iz drugih nimam izkušenj). Na prodročju beaglov v Sloveniji vlada izredno slaba kvaliteta psov, ker je poreklo slovenskega beagla narejeno iz Krkinih mešančkov (izcedki iz oči, izvrženi komolci, slaba okotenost, kolčna displazija, manjko zob, klešast ugriz, ....), da o izgledu niti ne govorimo, vendar to ni ovira da se uspešno naredi vzrejno dovoljenje in PNZ (večinoma so ocene I/I). V Sloveniji so že dolgo časa tudi 3 plemenjaki iz tujine, od tega sta 2 sama izstopila iz vzreje, ker so psice na tržišču porazne, edini plemenjak na voljo pa je naskočil že celo Slovenijo, potem se je pojavil še eden iz tujine, ki pa je popolnoma deformiran, ker primanjkuje samcev, je vzrejni pregled naredil z odličnim in seveda tudi on sedaj veselo naskakuje celo Slovenijo. Rezultat??? Porazen! Rejci - brezvestni, pohlepni, nesposobni kvalitetnega vzrejanja, v tujino jim pogled ne seže, ker je predrago, izbrali bodo samca za skok, ki je najcenejši in najbližji itd. To je realnost in to vodi v defektnost pasme in samo še vprašanje je, kdaj se bodo začele pariti bratje in sestre, ker nove krvi ni.

LP
Logiran
Ferry
rad pišem
****
Sporočil: 257


« Odgovor #44 : četrtek, 21.08.2008 : 06:07:54 »

Aja, pozabila sem, da skače še en slovencki samec, ki pa naj bi bil že 20 let pod rušo, normalno, spet so ponaredili rodovnik in ta pes je bogve katere sorte mešanec. In masaker se še nadaljuje.

Kupci? Veselo kupujejo, kljub nasvetom naj gredo v tujino, pač saj vemo, v tujini je dražje, če kupim pa od vaškega soseda, mi da pas pa ful ugodno.

Beagle v Sloveniji bo kmalu ena izmed zelo deformiranih pasem.

LP
Logiran
Strani: 1 2 [3] 4 5 6 7 8   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Rodovniški ali nerodovniški?  |  Tema: BBC novice
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines