mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 19:09:45

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Okostje in muskulatura  |  Tema: Radius curvus
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Radius curvus  (Prebrano 5963 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
zokster
novinec
*
Sporočil: 6


« : sreda, 29.10.2008 : 09:53:52 »

lep pozdrav!

pri našem 8,5 mesečnem berncu se je pojavlo šepanje na sprednjo tačko. kot zaskrbljeni lastniki smo ga peljali k veterinarju v upanju, da ni staknu displazije. displazija sicer ni, je pa najverjetnejša diagnoza radius curvus.

za tiste ki ne veste: del med komolcem in zapestjem je sestavljen iz dveh kosti. podlaktnice in koželjnice (radius in ulna). in pri našem hugecu se je na koežljnici (ulni) rastna ploščica (del kosti med sklepnim hrustancem in samo kostjo) zaprla, kar pomeni da je ulna nehala rast, radius pa se razvija še naprej. to je privedlo do zvijanja radiusa in posledično deformacije sprednje tačke (pes hodi malenkost navzven).

mene pa zanima, če se je slučajno že kdo srečal s tem. jutri sicer grem s slikami k ortopedu da bo povedal kako naprej. če pa je čigav kosmatinec že to doživel pa naj se prosim javi in me pomiri ali spravi v skrbi.

hvala
Logiran
zokster
novinec
*
Sporočil: 6


« Odgovor #1 : sreda, 29.10.2008 : 10:12:03 »

prilagam še rentgensko sliko.

na levi je zapestje, na desni komolec. na levi strani zgornja dolga kost je ulna, spodnja pa radius. in radius se vidi kako je ukrivljen.


http://lh3.ggpht.com/mejl4zoky/SQgoUhBI_-I/AAAAAAAAAIY/js5n-iN9r2s/s1024/hugo%20RC.JPG
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #2 : sreda, 29.10.2008 : 10:15:51 »

Zokster, nekam na internet moras dat sliko, ker do tvojega maila nimamo dostopa.
Logiran

zokster
novinec
*
Sporočil: 6


« Odgovor #3 : sreda, 29.10.2008 : 11:27:42 »

se opravičujem...čeprav je bila označena kot javna je noče prikazat očitno.

tale link se navezuje na zgornji post

http://picasaweb.google.com/lh/photo/MVV5m1emcbmxJAN1kcawGA
Logiran
bina
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.790


« Odgovor #4 : sreda, 29.10.2008 : 15:05:42 »

jaz se na sreco s tem problemom se nisem srecala osebno. Sem pa slisala ze kar od nekaj vzrediteljev bernardincev, da so evtanazirali mladicke, ki so imeli radius curvus. Niti ne vem, zakaj se niso odlocali za operacijo (mogoce pa jih v tujini ne poznajo  Huh)...

upam, da bo ortoped imel dobre novice!
Logiran
zokster
novinec
*
Sporočil: 6


« Odgovor #5 : četrtek, 20.11.2008 : 22:16:36 »

No zej pa lahk mal več napišem o tem.....

to se pojavi zaradi hitre oziroma neenakomerne rasti in je problematično pri večjih psih, saj se poruši arhitektura sklepa in sklep ni pravilno obremenjen (obremenjen je točkasto namesto na ploskvi). naj bi pa to bila genetska napaka.

zdravljenje je po doslej zbranih podatkih zgolj kirurško tako da odprejo tačko, prežagajo kost, jo naravnajo, nato pa kuža nekje en mesec ne sme uporabljat tačke. po tem je še zahtevna rehabilitacija, itd. to najprej opravijo na eni tački, nato pa še na drugi.  po posegu ima pes ZELO omejeno gibanje, in načeloma ne more bit več delovni pes (reševalni, agility, RO, ...) pač psu je odvzeto aktivno življenje. če se lastnik za operacijo ne odloči sčasoma privede do artritisa in prekomerne obrabe sklepnega hrustanca. v končni fazi tudi tako daleč, da je treba psa uspavati.

pri manjših pasmah je tut pogost pojav, vendar za njih ni problematičen, saj je sklep veliko manj obremenjen. marsikateri mešanec in manjše pasme imajo tačke obrnjene povsem navzven.

to so zaenkrat zbrani podatki. ko pa bo kaj novosti bom pa sporočil.
Logiran
piska
novinec
*
Sporočil: 33


« Odgovor #6 : petek, 21.11.2008 : 09:43:22 »

Pri nas smo imeli pri našem zdaj 12,5 letnem samcu pri starosti 7-9 mesecev  podoben problem. Za diagnozo sicer ne vem kako se je reklo vendar po opisu smatram da je imel prav to. Kost v sprednjih tačkah je imel krivo. Dr. Zorko je rekel, da če ga ne operiramo, v dveh letih ne bo več hodil.
Med operacijo so mu prerezali kost , jo nekaj odstranili  (tako da ni bila več ukrivljena oz predolga) in jo fiksirali z nekakšno žičko, ki je šla skozi kost. Čez  kakšen mesec je bil operiran še na drugi tački.
Pri nas je pes tačko uporabljal takoj ko jo je sam želel in mu to ni bilo treba preprečevati.
Čez nekaj mesecev, je zaradi težav bil še enkrat operiran, da so mu odstranili žice v kosti, ker so ga zbadale in ga je bolelo.
Od takrat ni imel z nogami nobenih problemov več in je normalno živel in še zdaj normalno funkcionira. 
Cena res ni bila nizka vendar mi mi žal da je šel pod nož, tako zdaj živi normalno in brez bolečin. Smiley

lp
Logiran
zeta
novinec
*
Sporočil: 1


« Odgovor #7 : četrtek, 27.11.2008 : 15:02:05 »

Mi imamo podoben problem (Nemška doga) in sicer sindrom kratke ulnae,  kar pomeni, da je koželjnica prehitro nehala rast oz. ji je nehala rasti hitreje kot podlahtnica. To se je pa zgodilo, ker je koželjnica skos pritiskala v rasno cono in je le-ta zaradi tega prekmalu nehala delovati. Zaradi tega se ji podlahtnica krivi in zaradi tega ima francosko stojo.
Ko smo izvedeli za diagnozo smo preletali vse veterinarje in ortopede. Tudi nam je bila kot prva rešitev predlagana operacija, vendar se po posvetih, predvsem pa glede na mnenje dr. Matkota (na koncu je bilo več strokovnjakov proti operaciji), nismo odločili zanjo. Matko je dejal, da on v tem trenutku (to je bilo spomladi) ne vidi problema. Če psa ne moti (kar naše ne) ni potrebe zdaj rezati. Če bi situacija postala kronična, jo bomo takrat reševali z operacijo. Moram še povedati, da se od takrat stanje tudi malo ni spremenilo oz. poslabšalo, nikoli ne šepa, tačke ima še vedno isto krive kot prej.
Logiran
Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Okostje in muskulatura  |  Tema: Radius curvus
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines