mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 26.04.2024 : 19:40:44

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Tema: ZNAČAJ PSA
Strani: [1] 2 3 4 5 6 7   Dol
Natisni
Avtor Tema: ZNAČAJ PSA  (Prebrano 33388 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« : ponedeljek, 13.12.2004 : 12:21:45 »

glede na to, da se dosti bere o tem kak značaj ima kaka pasma in glede na to, da se sliši, da so nekatere pasme nevarne, ker imajo tak ali drugačen značaj, bi rad sprožil debato o značajih:

po moje značaj NI deden (predstavljajte si, da ste rojeni z določenim značajem in nanj "obsojeni" do konca življenja), ampak se oblikuje.
pri psičkih se to res začne že v leglu (ali mogoče že v maternici psice), vendar mislim, da so "zapisi na kužkovem harddisku", če ga dobi novi lastnik z recimo osmimi tedni še dokaj nepopolni in predvsem spremenljivi.
psiček resda podeduje fizične znake in gotovo tudi nekaj "talentov", značaja in vedenja pa prav gotovo ne - to se oblikuje, je "naučeno" (tudi mladič bulldoga, ki odrašča v leglu pointerjev, bo "kazal" kje je divjad).

predvidevam, da je dejstvo, da se pasmam pripisujejo določeni značaji, posledica tega, da lastniki nočejo (kar je do določene mere razumljivo) ali ne znajo spreminjati oz. oblikovati značaja in so mladi psi predvsem prepuščeni "lastnim izkušnjam" in temu, kar so se naučili v leglu pri starših.

lp
marko



Logiran
linchaich
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.241


« Odgovor #1 : ponedeljek, 13.12.2004 : 12:32:16 »

Moje mnenje!

Psi imajo nek dolocen znacaj zacrtan ...  je pa res, da je vse odvisno od cloveka (lasntnika) ali bo za znacaj vzpodbujal ali zatiral!!!

Moji punci imata bokserski znacaj ... hiperaktivki, vendar sem ju vseeno malo zatirala pri njunih skokih v in na ljudi (na primer) in sta bolj mirni! Pa vseeno imata bokserski znacaj ... v vseh pogledih! Grin
Logiran
Peibie
rad pišem
****
Sporočil: 319


« Odgovor #2 : ponedeljek, 13.12.2004 : 12:45:14 »

Znacaj nikakor ni deden, ne pri psih ne pri ljudeh. Deden je temperament.

Lp, Mojca
Logiran
sonja
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 356


« Odgovor #3 : ponedeljek, 13.12.2004 : 13:05:19 »

Tudi jaz  mislim,da je  značaj psa odvisen od same socializacije že v leglu in seveda nato v njegovem prvem letu življenja,ko  se  njegov značaj  najbolj izoblikuje...Ker imamo doma dva predstavnika"nevarne" pasme(pod narekovaji zato,ker je to  mišljenje pogosto zmotno),lahko potrdim,da je glavna stvar vzgoja in še enkrat vzgoja!
Vse je odvisno od lastnika psa-ali hoče imeti socializiranega psa,kateremu zaupa ,ga pozna in ve,kako bo reagiral na določene situacije ali pa hoče killerja Angry
In kljub temu,da včasih slišim komentarje,da nimam "tipičnega" predstavnika pasme,kar se njegovega karakterja tiče,vedno znova dobivam potrditve  z vseh strani,da je ravno karakter tisti,ki jim je tako všeč..
Tudi prejšnji teden,ko so prišli snemat,je bila  glavna tema pogovora  vzgoja te pasme in mislim,da je to še dodatna  potrditev,da delam pravilno...
Pes ima tako ali tako tisti svoj prvinski karakter skrit nekje globoko v sebi in ko  je potrebno čuvati oziroma braniti(govorim o "svoji" pasmi),bo to tudi storil!  
Logiran
linchaich
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.241


« Odgovor #4 : ponedeljek, 13.12.2004 : 13:22:13 »

Znacaj nikakor ni deden, ne pri psih ne pri ljudeh. Deden je temperament.

No, ce si pav razlagam ... temperament je del karakterja/znacaja, ne?
Logiran
luka
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 906


« Odgovor #5 : ponedeljek, 13.12.2004 : 13:44:13 »

Tudi sam mislim, da lahko z vzgojo naredimo psa skoraj takega, kot ga želimo. Prepripričan pa sem, da nekje globo v njem le ostane nekaj značilnosti njegove pasme, ki se lahko pokaže v kakšni kritični situaciji, ko mora pes reagirati čisto nagonsko in ne naučeno. Tudi najboljši dresirani psi, z ne vem kakšnimi izpiti so odreagirali v taki situaciji čisto nepredvidljivo. Zato ne verjamem nikomur, ki pravi, da lahko psa spusti brez povodca med ljudi in 100% ne bo nikomur nič naredil. Nikoli ne veš.
Logiran
JennyK
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 435


« Odgovor #6 : ponedeljek, 13.12.2004 : 14:10:52 »

Jaz pa mislim, da so neke zelo okvirne in ohlapne značajske/karakterne lastnosti pri psu dedne! Ker sicer ne vem kakšen pomen ima pri izbiri in nakupu psa sicer ravno karakter tako težo?! Seveda se pa strinjam, da sta pa ravno vzgoja in socializacija tisti, s katero (pre)oblikuješ pasji karakter, ter vzpodbujaš ali pa eliminiraš karakterne lastnosti. Hehe, vem da se pri moji kužici lahko na trepalnice vržem, pa npr. lovec ne bo nikdar. Njen pogum seže do mravje ali pa v najboljšem primeru kakega hrošča.
Logiran
JennyK
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 435


« Odgovor #7 : ponedeljek, 13.12.2004 : 14:11:59 »

Pozabila dopisati: je pasma IX. skupine, družni pes...
Logiran
luka
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 906


« Odgovor #8 : ponedeljek, 13.12.2004 : 14:17:39 »

No, tudi angleški buldogi so bili včasih borbeni psi, pa naš Paco ne premore niti trohice njihove nekdanje napadalnosti in poguma. Huh Tudi jaz ga vzgajam tako, da je čim bolj miren. Je pa verjetno dejstvo, da karakternih lastnosti ne moreš popolnoma izkoreniniti. Saj zato pa obstajajo različne pasme z različnimi lastnostmi.
Logiran
Matic K.
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 342


« Odgovor #9 : ponedeljek, 13.12.2004 : 14:19:12 »

Se strinjam z JennyK!

Ce je znacaj res v celoti privzgojen tako kot pisete, potem bi bilo pri nakupu psa popolnoma vseeno katerega iz legla vzameš!! Kar pa ni res! Tudi sami opozarjate na to, da je treba biti pri nakupu zelo previden kakšen karakter ima naš bodoči pes.

Se pa strinjam tudi  s tem, da je veliko odvisno od lastnikov!!! Mislim pa, da nikakor ne vse!

To pa je sevda moje laično mnenje!!!

Lp
Matic, Era in Dona
Logiran
luka
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 906


« Odgovor #10 : ponedeljek, 13.12.2004 : 14:22:18 »

Citat
Ce je znacaj res v celoti privzgojen tako kot pisete, potem bi bilo pri nakupu psa popolnoma vseeno katerega iz legla vzameš!! Kar pa ni res! Tudi sami opozarjate na to, da je treba biti pri nakupu zelo previden kakšen karakter ima naš bodoči pes.

Točno. Mislimm, da lovskemu psu, npr. koker španjelu (te najbolj poznam, ker sem ga imel) ne moreš nikoli popolnoma pregnati oz. ga odvaditi njegovega lovskega nagona. To ima v genih in amen.
Logiran
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #11 : ponedeljek, 13.12.2004 : 14:29:01 »

maticc,
mislim, da kuža v leglu že pridobiva osnove svojega značaja. predvidevam pa, da to v osmem tednu starosti še nikakor ni "nespremenljivo".
značaj psa lahko oblikuje lastnik - samo večinoma ga oblikuje le v bolj majhni meri, ker pač ni (ne more?) biti 24h na dan z mladičkom.
da o "napakah" v vzgoji sploh ne govorimo (jaz jih n.pr. še vedno delam, čeprav imam že kar nekaj psov "za sabo")
lp

marko
Logiran
Matic K.
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 342


« Odgovor #12 : ponedeljek, 13.12.2004 : 14:35:11 »

marko006

Se popolnoma strinjam, da lastnik lahko naredi marsikaj, s čimer ZELO vpliva na vedenje in značaj svojega psa (veliko dobrega in žal tudi veliko slabega!!)!! Ne strinjam pa se s tem, da je to v celoti stvar lastnika, ter da ni nič prirojeno/dedno, kot so napisali nekateri!!

Priznam pa, da jaz veliko izkušenj s psi nimam, in da se lahko motim!! Povedal sem samo svoje mnenje.

Lp
Matic, Era in Dona
Logiran
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #13 : ponedeljek, 13.12.2004 : 14:35:49 »

Točno. Mislimm, da lovskemu psu, npr. koker španjelu (te najbolj poznam, ker sem ga imel) ne moreš nikoli popolnoma pregnati oz. ga odvaditi njegovega lovskega nagona. To ima v genih in amen.

jaz imam 2 psa ki naj bi bila "lovca na veliko divjad". eden je strašni lovec in ga je treba stalno opozarjati, da ne sme dirkati za divjadjo. drugega pa srne ne zanimajo. oba sta iste pasme - kaže da ni "v genih in pika".

marko
Logiran
linchaich
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.241


« Odgovor #14 : ponedeljek, 13.12.2004 : 14:36:49 »

značaj psa lahko oblikuje lastnik - samo večinoma ga oblikuje le v bolj majhni meri, ker pač ni (ne more?) biti 24h na dan z mladičkom.

Se pravi ... si starejsa upokojenka nabavii psa in iz druznega psa naredi lovca (jennyK, bi slo)Huh? Ker je ves cas z njim mislim??? Se ne strinjam!
Logiran
Strani: [1] 2 3 4 5 6 7   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Tema: ZNAČAJ PSA
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines