mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 18.04.2024 : 23:22:22

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Tema: ZNAČAJ PSA
Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7   Dol
Natisni
Avtor Tema: ZNAČAJ PSA  (Prebrano 33351 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #15 : ponedeljek, 13.12.2004 : 14:41:13 »

Se pravi ... si starejsa upokojenka nabavii psa in iz druznega psa naredi lovca (jennyK, bi slo)Huh? Ker je ves cas z njim mislim??? Se ne strinjam!

če si to želi in ve kako to lahko naredi - lahko. če si 24h na dan s psom - mu lahko 24h na dan dopoveduješ kaj si od njega želiš in česar ne sme.
samo zato, ker te lahko gleda še ne bo lovec Wink
Logiran
luka
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 906


« Odgovor #16 : ponedeljek, 13.12.2004 : 14:41:27 »

Citat
jaz imam 2 psa ki naj bi bila "lovca na veliko divjad". eden je strašni lovec in ga je treba stalno opozarjati, da ne sme dirkati za divjadjo. drugega pa srne ne zanimajo. oba sta iste pasme - kaže da ni "v genih in pika".

Ne pravim, da so te lastnosti venomer na površju. Lahko se zgodi, da nikoli ne pridejo do izraza. V določeni situaciji pa bo prav gotovo odreagiral kot lovski pes.
Logiran
Matic K.
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 342


« Odgovor #17 : ponedeljek, 13.12.2004 : 14:42:12 »

Marko006

Jaz imam dve psici (sestrici), ki sta si po obnašanju popolnoma različni!! Torej, če bi sledili tezi, da značaj psa oblikuje lastnik, bi se morali moji dve obnašati enako ali pa vsaj ZELO podobno! To pač zaradi tega, ker sem obe vzgajal na enak način. Zakaj potem ni tako?? Zakaj se tako razlikujeta??

Edina stvar pri kateri sta si enaki je to, da sta obe izredno prijazni (do ljudi in do psov/psic)!!

Lp
Matic, Era in Dona
Logiran
Matic K.
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 342


« Odgovor #18 : ponedeljek, 13.12.2004 : 14:43:40 »

Citat
Torej, če bi sledili tezi, da značaj psa oblikuje lastnik,

Popravek: v celoti oblikuje lastnik!!!

Lp
Matic, Era in Dona
Logiran
Peibie
rad pišem
****
Sporočil: 319


« Odgovor #19 : ponedeljek, 13.12.2004 : 14:44:12 »

No, ce si pav razlagam ... temperament je del karakterja/znacaja, ne?


Ne, linchaich, temperament ni del znacaja. Je pa eden od elementov (poleg znacaja in sposobnosti), ki skupaj dajejo osebnost, o kateri se govori tule.

Lp, Mojca
Logiran
linchaich
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.241


« Odgovor #20 : ponedeljek, 13.12.2004 : 14:46:06 »

No, ja ... saj tudi vsakega lahko "prepricas", da gre na agility ... hehe ... ampak sem skoraj prepricana, da nagona mu pa ne mores "dopovedat"! "Tec za zajcem in ga zbi na tla!" Wink No, ne gre ravno tako, ne vem tocno kako "delujejo" lovski psi! Ampak na primer!

Hehe ... no, meni je tema zabavna, pa upam, da nisem cisto mimo ustrelila! Wink Ce pa ja, pa sori! Undecided Wink
Logiran
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #21 : ponedeljek, 13.12.2004 : 14:49:57 »

v celoti lahko oblikuje značaj lastnik samo, če je lahko stalno s psom in ima pod kontrolo vsako situacijo v katero s psom pride.
značaj oblikujejo vse izkušnje, ki jih pes od rojstva naredi.

pravim samo, da značaj ni podedovan temveč priučen (na tak ali drugačen način, odvisen - od mame psice, od bratov in sester, od vzrejnika, od ostalih živalic, ki jih kuža spozna  in od "vzgoje")

lastnik LAHKO zelo vpljiva na značaj (vpljiva tako ali tako, hote ali nehote), in kako zelo lahko vpliva je po moje premosorazmerno s časom, ki ga prebije (aktivno) s psom.
Logiran
Yorki
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 468


WWW
« Odgovor #22 : ponedeljek, 13.12.2004 : 14:50:42 »

Hja, tudi pri nas smo imeli seterko, ki je nismo mogli odvaditi njenih lovskih nagonov, neki naši prijatelji pa še vedno imajo irsko seterko, pri kateri so potrebovali pet let, da so jo vsaj malo "omehčali". Tongue
Imeli smo rottweilerja. Prav jezi me, da ta pasma velja za napadalno in grobo! Angry Naš Nero je bil zelo velik crkljivec in niti malo napadalen. Bil je "reva" Wink, ampak s tem ne mislim nič slabega. Bal se je vsega; traktorjev, svojega odseva v prazni posodi in posodi z vodo... Tongue Roll Eyes Grin Pa ne mi rečt, da nismo imeli rottweilerja! Tako, da se niti malo ne strinjam z mnenji karakterja npr. rottweilerja!
Ja, se pa strinjam, da ga lahko vsaj delno "izoblikuje" lastnik. Nekoč em neki punci poslala neko zgodbo, ki sem jo pač napisala, ko mi je bilo dolgčas. Bilo je dosti magije - bele in črne. Ker sem nekaj narobe omenjala, me je opozorila, da je magija samo ena, potem pa je odvisno kako jo uporabljaš (v zgodbah, seveda Roll Eyes Grin). Da me ne bi zdajle kdo narobe razumel!!! Recimo, da je s karakterjem psa nekako tako.  Roll Eyes Tongue Psu je dan/usojen nek karakter, lastnik pa ga potem izoblikuje. Huh
Doma imam yorkshire terrierja, pri katerem bi se lahko strinjala z večino lastnostimi yorkijev, ki pa jih ne "izpolnjuje" v popolnosti. Je vesel, živahen, trmast, samosvoj, vztrajen... Ampak en delček svojega značaja pa je moral prilagoditi nam, pa tudi v svoje dobro!

Lep pasji pozdrav!
M&T
Logiran
andariell
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 381


« Odgovor #23 : ponedeljek, 13.12.2004 : 14:51:23 »

Če bi bil karakter psa, recimo očeta, irelevanten, potem pri bauceronih ne bi izločali agresivnih psov iz vzreje...

To so dolge debate, ki jim ni konca. Jaz pač zagovarjam tezo, da se to prenaša, nekateri pač ne, argumentov za in proti pa itak nobeden nima. Seveda se da vsakega psa malček prevzgojiti, oz. naučiti obnašanja, karakterja pa ne boste spremenili.

Jabolko ne pade daleč od drevesa in iskreno, nisem še videl ožjih sorodnikov, ki bi bili med seboj totalno nasprotujočih karakterjev.  
Logiran
luka
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 906


« Odgovor #24 : ponedeljek, 13.12.2004 : 14:52:29 »

Citat
Hehe ... no, meni je tema zabavna, pa upam, da nisem cisto mimo ustrelila!  Ce pa ja, pa sori!

Se strinjam, da je to ena zabavnejših tem na foromu. Predvsem zato, ker laiki (mislim, da smo v večini - naj mi strokovnjaki ne zamerijo) razpravljamo o stvareh, za katere mislim, da niti strokovnjakom niso najbolj jasne.

Citat
Jaz imam dve psici (sestrici), ki sta si po obnašanju popolnoma različni!! Torej, če bi sledili tezi, da značaj psa oblikuje lastnik, bi se morali moji dve obnašati enako ali pa vsaj ZELO podobno! To pač zaradi tega, ker sem obe vzgajal na enak način. Zakaj potem ni tako?? Zakaj se tako razlikujeta??

Kaj ni pri ljudeh isto? Imaš dva otroka, ju enako vzgajaš, pa taka razlika...
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #25 : ponedeljek, 13.12.2004 : 14:55:06 »

Marko pozabil si na še eno zelo pomembno zadevo - nagon

In mislim, da ima pes recimo lovski nagon (ali pa tudi ne) ne pa lovski temperament ali karakter.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Yorki
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 468


WWW
« Odgovor #26 : ponedeljek, 13.12.2004 : 14:58:37 »

Ja, Drejči, se strinjam!
Tudi naš yorki ima lovski nagon. Wink Cheesy Na podgane. Grin Res. Yorkije so prvotno uporabljali za lov na podgane in naš Toro ima ta nagon v krvi... Pred kakšnimi tremi leti je mačku želel pomagati loviti miš. Roll Eyes Wink
Logiran
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #27 : ponedeljek, 13.12.2004 : 14:59:46 »

Jabolko ne pade daleč od drevesa in iskreno, nisem še videl ožjih sorodnikov, ki bi bili med seboj totalno nasprotujočih karakterjev.  

po tvoje bi moral otrok nasilnega očeta (npr. morilca) imeti tdi značilen značaj - pa čeprav očeta nikoli ne bi spoznal in odraščal pri nunah.

marko
Logiran
linchaich
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.241


« Odgovor #28 : ponedeljek, 13.12.2004 : 15:05:17 »

Ja, Drejči, se strinjam!
Tudi naš yorki ima lovski nagon. Wink Cheesy Na podgane. Grin Res. Yorkije so prvotno uporabljali za lov na podgane in naš Toro ima ta nagon v krvi... Pred kakšnimi tremi leti je mačku želel pomagati loviti miš. Roll Eyes Wink

Hmm ... tukaj sem se pa malo zamislila ... no, kot pravim je vse odvisno od tega, ali psa pri njegovem obnasanju vzpodbujas ali zatiras ... namrec moja prijateljica ima Yorkico in podgano ... ljubzen ... yorkica ima podgano za mladicka ...
Logiran
nadja
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 894


« Odgovor #29 : ponedeljek, 13.12.2004 : 15:08:01 »

Celotno osebnost psa gradi več stvari in ne samo značaj. Pomembna je tudi genetska zasnova, okolje v katerem živi in nagon (to lahko morda tudi štejemo k genetsko zasnovi). Ne moremo zdaj kar posploševati in vse skupaj imenovati značaj.
Ti lahko plašnega psa navadiš, da ne bo več tako plašen, ne moreš pa čivave naučiti, da bi recimo pasla ovce  Wink Je treba gledati bolj na splošno.

lp
Logiran
Strani: 1 [2] 3 4 5 6 7   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Tema: ZNAČAJ PSA
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines