mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 28.04.2024 : 20:21:59

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Tema: ZNAČAJ PSA
Strani: 1 2 3 [4] 5 6 7   Dol
Natisni
Avtor Tema: ZNAČAJ PSA  (Prebrano 33399 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #45 : ponedeljek, 13.12.2004 : 19:30:32 »

ko bomo vsi istega mnenja glede gentike, bomo pa še epigenetične aspekte prediskutirali Wink
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #46 : ponedeljek, 13.12.2004 : 19:32:52 »

Nekaj povezav kar se tice epigenetike:

http://www.isrvma.org/article/56_2_8.htm

http://www.life.uiuc.edu/nanney/epigenetic.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Epigenetic_inheritance

http://www.cshl.org/AnnualReport1999/rh5.html

http://www.mcmanweb.com/epigenetics.htm

http://www.wellcome.ac.uk/en/genome/thegenome/hg02b002.html

http://www.sciencemag.org/feature/plus/sfg/resources/res_epigenetics.shtml

Sicer pa se vedno toplo priporocam v branje tole knjigo. Wink
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #47 : ponedeljek, 13.12.2004 : 19:34:18 »

Ma, sva hkrati pisala Marko006, samo da sem imela jaz vec za copypejstat. Grin
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #48 : ponedeljek, 13.12.2004 : 20:02:36 »

altervita, se strinjam, da je značaj odvisen od mnogih dejavnikov.

kar se ostalega tiče pa: vsak pes, če je "normalen" - neglede na pasmo - bo po moje branil svojega gospodarja, če se mu bo zdel ogrožen. vsaj moji so to delali vsi.
lahko pa tudi filo naučiš (in vsakemu lastniku fil to tudi priporožčam Smiley), da obisk, ki ga akzeptira gospodar "ni nevarnost" in da "ni potrebno čuvati, dokler je gospodar prisoten".
sam vem npr. za plemenjaka pasme fila brasileiro, ki ga je lahko lastnik samice prišel iskati, ga peljal domov k psici in ga pripeljal nazaj - pa še prav "znan" je bil - "parati da boa sorte"

marko
www.do-ribeiro-preto.com
filo sem dal kot generalni primer psa, ki absolutno naredi kar je treba. Logično je da to z vzgojo urediš-če poznaš to značilnost, toliko lažje, ker si pač "opozorjen" nanjo. Članek ki sem ga bral je bil pa spisan s strani nekega vzreditelja fil. Nisem niti hotel bit "pasemsko polemičen". Za mojo psico vem recimo da bi me branila -pred psi. Pred človekom pa mislim, da vsi moji, samo če bi jih šolal. Ne rečem da ni pri bokserjih izjem, ampak če bi primerjal tisto kar sem o fili bral z bokserjem, ni primerjave. Ampak, kot pravim, generaliziram zato, ker me res konkretno zanima za kaj gre tu pri nekih pasemskih značilnostih (ne takih v smislu: bokser je hiperaktivc. To je marsikjera pasma. Ampak k take značilnosti: stabilnost, privrženost krdelu-enemu gospodarju, itd...to se mi zdijo bolj neke značajske posebnosti). Za značajh, nagone kot take, posledico vzgoje...A je pripadnost enemu gospodarju značajska poteza al ne, recimo?
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #49 : ponedeljek, 13.12.2004 : 20:13:20 »

Aja, še nekaj.
Karakter mame moje Brine, je bil podoben Brininemu. Tudi sestra je enaka, samo da malce bolj izražena. Tretja sestra je enaka kot brina pa je iz prejšnjega legla. Ker sta dve podobni babi v hiši (dve generaciji sester, pri znanki), si lahko mislite...kaos.
So si med seboj različne, jasno, ampak neke značajske poteze imajo pa identične. Žal vse tri po vrsti, vključno z mamo, negativne -vsaj meni to ni všeč, no).

Primerjat U2 z njeno mamo, je tudi primerno. Tudi s sestro sta si v marsičem identični.

torej kaj zdej. je dedno al ne, lol?
Logiran
Liss
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 46


« Odgovor #50 : ponedeljek, 13.12.2004 : 20:18:12 »

Ni dveh ljudi čisto enakih, tako tudi psov ni (pomoje Grin ) Grin
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #51 : ponedeljek, 13.12.2004 : 20:19:07 »

A gledamo crnobelo ali v barvah? Saj je Dimy lepo napisala. Wink
Jaz se ne morem omejiti samo na genetiko. Pa to zdaj govorimo o pasemskem znacaju, o znacaju posameznika ali o znacaju psa kot vrste?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #52 : ponedeljek, 13.12.2004 : 20:33:24 »

kolkor sem sam razumel prvi post, naj bi o pasemski govorili, ne o psih kot komplet vrsti, al pa da se na posameznike znotraj vrste navezujemo. Ker potem lahko dam kak primer netipičnega predstavnika pasme, da bi spodbijal splošno znano pasemsko značilnost. Tudi se ve, kaj je bil primarni razlog vzreje v začetku (karakter, nagoni, telesne značilnosti etc.) in kaj se je priključilo vzreji kasneje (lepotna uniformiranost pasem in neoziranje na karakter pri vzreji- za lepotca/ico pač ni toliko pomembno...)

Tako da...ja, mislim, da se prvi post in želja v kateri smeri naj bi se debatiralo, navezuje na pasemske značajske  posebnosti. To da se semintja skoti kak značajsko "off" primerek, je pa stranskega pomena.
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #53 : ponedeljek, 13.12.2004 : 20:39:53 »

evo še en primer.
Karakter nagon, dednost ...

Poenter nakazuje z taco. Bojda jim je to v krvi, z šolo samo utrdijo vedenje zavoljo delovanja v točno določeni situaciji.
Tudi moj bark nakazuje. Ampak zakaj je pri poenterju to celo v imenu zapisano in se toliko povdarja, da je to pasemska značilnost. Je karakterna, nagonska? Dedno pa očitno, da je...al ne?
Logiran
čara
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 224


« Odgovor #54 : ponedeljek, 13.12.2004 : 21:40:52 »

Dejstvo je, da če je mama groba do psičkov in pokaže agresijo do tujcev, psov, da se bodo tega priučili psički, ampak če 8 tednov strar mladiček dobi dobrega skrbnika, ki ga bo dosledno vzgajal, lahko to oblaži, ali pa preusmeri. Vsekakor dva dominantna psa ni priporočljivo parit. Značaj se seveda izoblikuje psičku do prb 4 leta starosti ali pa prej. Karakter pa je deden. Osnovni zapisi so, na njih pa je potrebno graditi, ali jih preusmeriti.

papa
Logiran
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #55 : ponedeljek, 13.12.2004 : 22:34:56 »

Poenter nakazuje z taco. Bojda jim je to v krvi, z šolo samo utrdijo vedenje zavoljo delovanja v točno določeni situaciji.
Tudi moj bark nakazuje. Ampak zakaj je pri poenterju to celo v imenu zapisano in se toliko povdarja, da je to pasemska značilnost. Je karakterna, nagonska? Dedno pa očitno, da je...al ne?

očitno (po imenu) so pointerje vzrejali za to da "kažejo". dokaz za dednost pa to ni, ker po nekih študijah, ki sem jih prebral tudi mladiči bulldoga, ki odraščajo v leglu pointerjev "kažejo" - iz česar sklepam, da je priučeno in ne dedno.
by the way: bulldog naj bi po imenu bil pes za boje z biki - pa ne vem, če jih je še dosti, ki bi sami od sebe bike napadali.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #56 : ponedeljek, 13.12.2004 : 22:49:47 »

Ok, thx.
Se eno vprasanjce-kaj razumete pod karakter, znacaj? Se doda sem zraven se nagon in temperament in vse skupaj potem pojmujete kot znacaj ali kaj drugega?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #57 : torek, 14.12.2004 : 01:28:18 »

hja, težka....ne vem.  V bistvu mene osebno res zanima sama srž. Karakterne poteze sigurno obstajajo, ki "so" tam, in nimajo nobenega vpliva iz socijalizacije v leglu, niti ne pridejo iz nagona.

 Pri mojem barku se karakterna značilnost kaže, ki izvira od očeta, ki ni bil nikoli z njim.... Ok, ni karakter to...temperamet je. ne bom šel dalje s tem primerom...
Mogoče je pa to da se dobro razumem z lastnico fotra in sva si recimo podobna (gliha skup štriha) botrovalo temu da sem v vzgoji naredil enake stvari?? hmmm?? Ker mama je bila drugačna, se pa tudi kaže skozi psa.

Se pravi...grem poiskat definicijo značaja. A ti to namenoma kompliciraš nan, da medeš ljudi?
Logiran
altervita
živim tukaj
***
Spol: Moški
Sporočil: 4.029


« Odgovor #58 : torek, 14.12.2004 : 01:33:45 »

mam še boljši primer, ki bo pa čez čas aktualen. Gremo lahko testirat, koliko sta Hanna in Polly pobrali od svoje in koliko od "krušne" matere. Pri njih sta obe mami-psički izmenično hranili dve hkratni legli in si torej delili vzgojo in je bila vsaka v hkratni vlogi mame in mačehe. Punci mislita da sta sestri. Ampak o tem čez kake pol leta če tema še ne bo v arhivu in povsem pozabljena Smiley
Ampak sem prepričan, da v nekem bistvu, bosta vsaka od njiju reflektirali prav svojo mamo. Za hano lahko rečem da je damica in cartljivka kot njena mama, za Polly pa da je bolj umirjena, samostojna in se vede včasih celo malce mačkasto, samozadostno. Kot njena mama. ampak prezgodaj še govorit.
Logiran
luka
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 906


« Odgovor #59 : torek, 14.12.2004 : 08:48:31 »

Fiiiiiuuuuu... ste pa razvili debato! Cheesy Sem moral iti prav pogledat, kako se je tema začela.


Citat
Tudi se ve, kaj je bil primarni razlog vzreje v začetku (karakter, nagoni, telesne značilnosti etc.) in kaj se je priključilo vzreji kasneje (lepotna uniformiranost pasem in neoziranje na karakter pri vzreji- za lepotca/ico pač ni toliko pomembno...)

Torej, če so gledali na karakter pasme in nagon, potem verjetno je nekaj na tem, da pes del lastnosti prinese s sabo.
Logiran
Strani: 1 2 3 [4] 5 6 7   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Tema: ZNAČAJ PSA
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines