mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
ponedeljek, 29.04.2024 : 03:43:10

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Pes za zunaj
Strani: [1] 2 3 4 5 6   Dol
Natisni
Avtor Tema: Pes za zunaj  (Prebrano 21679 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Zoya86
novinec
*
Sporočil: 2


« : petek, 14.11.2008 : 01:02:33 »

Pozdravljeni,

mene pa zanima, katero pasmo psa svetujete za življenje zunaj? Prebirala sem razne forume in opise pasem in nikjer jasno in glasno ne piše kateri pes je rad zunaj in je najbolj primeren za zunaj? Ter seveda tudi primeren za začetnika.

Hvala za odgovor!
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #1 : petek, 14.11.2008 : 01:04:35 »

Le zakaj nikjer ne piše, da ni psa, ki bi si želel biti zunaj namesto vrtnega palčka in bil poleg vsega še popolnoma nezahteven?
Logiran
Datelj
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 84


« Odgovor #2 : petek, 14.11.2008 : 02:00:27 »

Dejstvo je, da so psi družabna bitja in si želijo biti čim več s svojimi ljudmi - zato bodo tudi skoraj vsi ljubitelji psov takoj vzkipeli, ko bodo zaslišali takšno vprašanje. Vendar pa se še vedno mnogo ljudi odloča za psa, ki bo bival zunaj. Nekateri vzreditelji bodo seveda postavili pogoj, da morajo mladički iz njihovega legla živeti s svojim gospodarjem v hiši/stanovanju, zato moraš takoj povedati, da psa ne nameravaš imeti notri in se zavedati, da ti morda ne bodo hoteli prodati mladička. Nekateri pa bodo, seveda če bodo prepričani, da bo za psa kljub temu lepo poskrbljeno (da bo imel čimveč človeške družbe, redne sprehode, da bo lahko hodil v šolo, se igral tudi z drugimi psi etc. - skratka, da bodo lastniki z njim preživeli ogromno kvalitetnega časa in da ne bo prepuščen sam sebi). Seveda te noben štepar ne bo niti vprašal, kaj boš s psom naredila - takih "rejcev" se izogibaj na daleč (več o tem, zakaj kupiti rodovniškega psa in ne "čistokrvnega brez rodovnika" lahko najdeš na mojpes.net portalu - res res je pomembno).

Da ne bo pomote, saj vsi psi so radi zunaj in se zunaj zdivjajo, ko so lastniki z njimi - še raje pa se zvečer zleknejo na kavč ali pred posteljo in opazujejo, kaj počnejo njihovi najdražji - njihova družina. Predstavljaj si, da bi tebe vsak večer zaprli v tvojo sobo (ali pa na dvorišče) in se s tabo ukvarjali le 2-3 ure dnevno (če bi imela srečo), pa ko bi ti dali hrano.

Kar se čisto osnovnih lastnosti tiče, za zunaj nikakor niso primerne pasme brez podlanke, ker jih pozimi zebe, družni in po karakterju družabni psi, ker zelo trpijo, če so umaknjeni od svojega krdela (čeprav moraš vedeti, da vsi psi trpijo, če jih izoliraš - svojo družino imajo namreč za svoje krdelo, in krdela so zelo tesno prepletena družbena oblika). Bolj primerne za zunaj, vsaj kar se tiče temperatur in vremenskih pogojev, so polarne pasme, vendar pa te niso ravno za začetnike...morda tudi kakšni dolgodlaki ovčarji, ki so bili namenjeni temu, da so sami čuvali ovce (vendar so tudi ti bolj samosvoji/samostojni, ker so pač morali biti, tako da morda spet niso primerni za čistega začetnika...). Najbolje je, da si pogledaš malo pasme, ki so na mojpes.net kar dobro opisane, in če se ti bo kakšna zdela zanimiva, povprašaš na forumu (v temi, namenjeni tej pasmi) ali pri vzreditelju. Na vsak način pa je v zavetišču veliko prijaznih kužkov, tudi mladih, ki bodo veseli tudi "zunanjega" doma, samo da bo dom - tako da tudi tam lahko povprašaš, kateri kuža bi lahko živel zunaj.

Ampak res, še enkrat poudarjam, ne izbiraj pasme samo po izlgedu in na Bolhi ali podobnih spletnih trgovinah, sploh pa ne "čistokrvnega brez rodovnika" (ki se mimogrede prodajajo tudi po 400, 500 €) - ti psi običajno živijo v krutih pogojih, kjer jih ohranjajo pri življenju le toliko, da se razmnožujejo, z ljudmi nimajo nobenega stika razen ob času hranjenja, mladički so pa pogosto bolni in nesocializirani - torej nesposobni navezati dober stik s človekom in z drugimi psi. S takim psom imaš lahko velike težave - pa tudi vse prej kot čistokrvni so. Še enkrat ti toplo svetujem, da si prebereš teme o nakupu psa na tej strani, res je pomembno.
Logiran
oaza88
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.748


WWW
« Odgovor #3 : petek, 14.11.2008 : 06:44:30 »

bravo, Datelj, tole si pa super napisal!
Še najbolj všeč mi je drugi odstavek ("da ne bo pomote...") Smiley
Logiran
Zoya86
novinec
*
Sporočil: 2


« Odgovor #4 : petek, 14.11.2008 : 09:51:02 »

Ravno zato, ker me skrbi za psov blagor to sprašujem. Za psa bo dobro poskrbljeno (rodovnik, dovolj pozornosti, primeren prostor,šola,...). Zato bi raje slišala izkušnje lastnikov, ki imajo pse zunaj, kako se psi odzivajo na to, katere pasme imate zunaj, kako imate urejeno zunanje bivališče za psa ... .   Pametovanja lahko preskočimo. Veliko ljudi recimo nima pogojev, da bi imeli psa notri ter bi bili veseli nasvetov, kakšen pes je najpremernejši za življenje zunaj. To seveda ne pomeni, da bo pes zunaj na minus 10 v navadni leseni utici.
Logiran
Alba
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.517


« Odgovor #5 : petek, 14.11.2008 : 09:55:33 »

Mislim, da je tu govora o tem, da pes spi zunaj v pesjaku. To vemo, da ni mogoče za vse pasme.
Jaz imam SH, ki spi načeloma zunaj v pesjaku, kjer je tudi, ko me ni doma in ni s tastom na sprehodu. Razen kadar lije zunaj, potem je notri, ima pa odprta vrata za izhod v pesjak. Drugače je popoldneve z mano zunaj ali pa mi greje noge v dnevni. In vidim, da je najbolj srečna, če lenuhari v moji bližini (razen seveda kadar ne tečeva).
Pozimi dostikrat noče biti v stanovanju, ker ji je prevroče, tako da sem jaz z njo res ogromno zunaj takrat.

Vsak pes rabi bližino človeka in to čimveč ur dnevno.

Če pa bi rada psa, ki bi bil občasno tudi v pesjaku, potem mora imeti veliko dlake. No seveda tudi vsaka pasma ni priporočljiva za začetnike. Je pa veliko tudi odvisno od samega karakterja lastnika. SH ne bi priporočala začetniku, ki sam ni dovolj aktiven v žvljenju, saj so pogosta pohajkovanja, včasih tudi po 6 ur skupaj (v hribe), tek s psom, kolesrjenje s psom, tisto kar ta pes najbolj potrebuje.
Logiran
Alba
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.517


« Odgovor #6 : petek, 14.11.2008 : 09:56:40 »

Aja Alba ima zagrajen prostor 35 kvadratov, kjer ima močno izolirano kočo. Ta ograjen prostor se drži hiše in iz njega je direkten vhod v hišo.
Logiran
Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #7 : petek, 14.11.2008 : 09:59:15 »

Veliko ljudi recimo nima pogojev

Ravno to je del izjave pri kateri jaz kot vzreditelj dobim kar kurjo kožo. Pa ne, da moja pasma ni primerna za zunaj, ampak če nekdo že štarta s tako predpostavko se meni pojavi vprašanje ali sploh imaš pogoje za psa? Kaj pa pomeni, ne imeti pogojev, da je pes noter, a nimaš 1 m2 prostora, ker več ga ne rabi...skratka govorim o načinu pristopa, zato so ti tudi gor napisali, da se ti zna zgodit, da pri komu psa ne boš dobila.

Sicer so ti pa vse napisali zgoraj...katere pasme začni gledat, naštudirat pa moraš sama, nihče tukaj ni ekspert za 10, 20 ali celo več pasem, vsak je za svojo, pa mogoče še kakšno, zato moraš o posameznih pasmah spraševat na pasemskih temah in ne pod nakup. Če pa želiš začet spraševat po pasemskih temah, pa moraš najprej naredit ožji izbor na recimo enih 5 pasem, pa potem dalje.
Logiran
Pepsi
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.033



« Odgovor #8 : petek, 14.11.2008 : 09:59:44 »

Mislim, da je tu govora o tem, da pes spi zunaj v pesjaku.

Meni se pa zdi, da ta pes pod nobenim pogojem ne bi imel vstopa čez hišni prag.  sram Upam sicer, da se motim.


Veliko ljudi recimo nima pogojev, da bi imeli psa notri

Tega stavka jaz ne bom nikoli razumela, pa če živim 100 let!  Sad


Logiran

A home without a dog is just a house.
(Anonymous)
Alba
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.517


« Odgovor #9 : petek, 14.11.2008 : 10:04:24 »

Hmja to je pa potem nekaj drugega. V takem primeru jaz psa raje nimam. Pa imam sama veliko dilem, ko imam albo pozimi gor, pa me skrbi zaradi temperaturne razlike, strah me je, da bo izgubila zimsko dlako. Ampak vseeno, malo kavča ji pa ne more škodovati  Grin.
Logiran
ren
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 198


« Odgovor #10 : petek, 14.11.2008 : 10:08:45 »

Jaz imam svoji psički zunaj: pesjak je v zatišju, v kotli je pozimi mrva, ki jo zaradi higijenskih razlogov menjam na 1 teden, tako da težim vsem kmetom po vasi... AB je tudi v pesjaku, ki je zaprt iz treh strani, kotla je izolirana, notri nima nič, ker vse postavi pred kotlo, mrve ne sme imeti, ker dobi izpuščaje. Ko greš z roko v kotlo je toplo. Ko je zelo mraz, ali pa ponoči, jih zaprem v prostor, ki se imenuje sušilnica, kjer je toplo.
Logiran
ren
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 198


« Odgovor #11 : petek, 14.11.2008 : 10:20:03 »

Tudi jaz mislim, da ravno pretiravati ni treba, ker če so razlike v temperaturi prevelike, naredimo več škode kot koristi. Moj sosed ima malamuta, ki bi najraje spal kar v snegu in če pogledamo kakšne dokumentarce o polarnih psih, vidimo, da ti psi med delovnim časom dejansko spijo na snegu. Ko smo obiskali vzreditelja, ki vzreja pasmo, ki v svoji izvorni deželi še vedno opravlja svojo nalogo čuvanja črede v zelo neprijaznih pogojih, je povedal, da njegovi psički sploh nimata več kotle, ker enostavno nista nikoli šli v kotlo. Res pa je, da ima ta pasma tudi poddlako.
Logiran
nyssa
rad pišem
****
Sporočil: 438


« Odgovor #12 : petek, 14.11.2008 : 11:07:27 »

Če gledamo fizične lastnosti, je za zunaj primeren pes, ki ima veliko dlake in poddlake. Pes, ki ga v izolirani uti ne bo zeblo. In mu poleti ne bo vroče. Kratkodlakci odpadejo, prav tako mali družni psi, čeprav so kosmati. Škoti tudi odpadejo, ker to pač niso psi za ven...
Meni se ne zdi, da je treba napadat ljudi, ker želijo imet psa zunaj, v kolikor se bodo z njim redno ukvarjali. Prenekateri husky, NO, kraševec ipd, živi zunaj, v pesjaku. Prav tako večina pastirskih in ostalih ovčarskih pasem. To, da je vsak pes rad noter, oz. da je večina psov rada noter, je seveda res - nekaj pa je tudi to, kako psa navadimo. Če je pes navajen živet zunaj in je v hiši samo v izrednih ( sneg, huda vročina) razmerah, mu bo tudi to ok.
Vsekakor psa izbirajte najprej po karakterju, po tem, kako paše v vašo družino, kakšne pogoje morate imeti za njega,... šele nato glejte dlako.
Sem zagovornik tega, da če imaš hišo ( ki jo imaš, če imaš prostor za pesjak  Smiley ) , potem imaš tudi prostor za psa. V stanovanju pa sploh nimaš druge kot, da imaš njegovo kosmato rit kar naprej pred nosom  Grin Ampak se pojavi problem, ko ljudje nočejo imeti psa v svojem bivalnem prostoru. Zato mu uredijo spodnje nadstropje ali garažo ali whatever, kar je po pasje samo druga beseda za - pesjak. In tako živijo bullčki, pa bokserji pa dobermani pa rotti...ker imajo pač kratko dlako in niso za ven. In komu je bolje potem - nemcu zunaj v izolirani koči ali bokserju noter?
S postom, ki ga je napisal Datelj, se resnično strinjam, čeprav se mi primerjava z ljudimi ne zdi na mestu, ker niso vsi psi krdelne živali in ne trpijo vsi, če nimajo lastnika zraven.
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #13 : petek, 14.11.2008 : 12:36:13 »

Ne da se mi razglabljat katere so pasme za ven ali ne... Imajo pa tudi škote zunaj nekateri Wink
Logiran
Polzek
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 141


« Odgovor #14 : petek, 14.11.2008 : 12:44:03 »


   Jaz bi imela zunaj samo pse, ki bi bili notri nesrečni.
   Edini, ki mi pridejo na misel so  polarci, pa taogromni ovčarji...kuvaši in pirenejci.
   So mi noro všeč, samo se mi ne da (več) ubadat z "težjimi" psi...pa ne po teži :-)
   
Logiran
Strani: [1] 2 3 4 5 6   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Pes za zunaj
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines