mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 25.04.2024 : 06:56:57

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Kuvasz
Strani: 1 [2] 3 4   Dol
Natisni
Avtor Tema: Kuvasz  (Prebrano 27787 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #15 : sobota, 10.12.2005 : 16:59:46 »

Kuvaszi so pastirski psi, borderji pa ovčarski. pastirski so se uporabljeni za čuvanje čred in naselkov, borderji za zganjanje živali.

Psi so si v marsičem dokaj različni. Niso pa kuvaszi "lenuhi", temveč so aktivni psi. Tudi moja Elza je bila aktivna psica.
Moj glavni problem pri kuvaszih je bil, da je bila psica ena prvih pri nas in da nihče ni pravzaprav vedel, kaj bi z njo počel. Psico sem narobe vzgajala, imela pa je tudi nekaj "popra v riti". Bila je agresivna iz strahu, jaz pa sem (pod strokovnim vodstvom), to agresijo še - nevede - stopnjevala. Verjetno bi bila psica danes, z znanjem in izkušnjami, ki jih imam, povsem drugačna. Ko sem spoznala ljudi, ki so mi pomagali, je bilo že prepozno. Njena hči je bila tako popolnoma mila živalca (sem že poznala vzrediteljico psarna Qecksilber iz Nemčije, ki mi je pomagala).

Za starejše aktivne ljudi so kuvaszi primerni. Za neaktivne pa ne, tudi zato, ker so premočni in imajo preveč energije, če se neizživijo.
Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
martinca
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 140


« Odgovor #16 : nedelja, 11.12.2005 : 11:26:48 »

Saj sem mogoče malo narobe napisala, razmišljala sem namreč tako kot si ti napisala, da so primerni za starejše ampak vseeno aktivne ljudi. Grin

Je pa tako moje mnenje, da ne glede na pasmo vsak pes potrebuje eno določeno aktivnost. Mi je včeraj en gospod rekel, ko je srečal mojega psa: "veste gospa takšnega psa jaz iščem, samo to so takšni hiperaktivci." Pa mu jaz odgovorim: "Naš niti ni, samo zlaufat pa ukvarjat se je treba z njim." Nato on vpraša:"a vsak dan ga je treba pošteno zlaufat?"......Ne vem, nekateri si pač predstavljajo, da si bodo kupili psa(pastirskega, ovčarskegaali lovskega) in ga bodo enkrat na teden peljali na sprehod in so s tem že vse naredili.   
Logiran
Ajda
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 214


« Odgovor #17 : torek, 13.12.2005 : 13:42:14 »

Znanci so pred kratkim zaradi bolezni izgubili svojega kuvasz-u podobnega najdenca. Zdaj si zelo želijo psa te pasme, pa ne vedo, kam se naj obrnejo. Barbka, a telefonske in naslovi iz začetka te teme še držijo? Kaj pa kakšna spletna stran? Se mogoče v Sloveniji za drugo leto planira kakšno leglo?
Logiran
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #18 : torek, 13.12.2005 : 13:47:05 »

Živa,
 Petschore verjetno ne bodo več parili - leta. Baje so v Poljansko dolino pripeljali novo psičko iz Madžarske. Jaz še nisem prišla do njihovega naslova, sem pa ljudem, ki imajo kontakte z njimi rekla, da jih spodbudijo, da pridejo spomladi na vzrejni pregled. V Sloveniji je kar nekaj lepih samcev, in bilo bi lepo, če bi to uspelo.

Na forum se je včlanil tudi srbski vzreditelj Zoran Jejinić, ki ima zelo zanimive stare madžarske linije psov, najdete ga pod imenom "Helfi" . Mogoče bi ga tvoji znanci kontaktirali. Vem, da ima občasno mladiče - zadnjo, ko sem iskala mladiča za nekoga, sem bila prepozna (vsi so bili že oddani).

Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
Ajda
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 214


« Odgovor #19 : torek, 13.12.2005 : 14:56:40 »

Super, Barbka, hvala za info.

Bom poročala, ko/če jim bo uspelo dobiti mladička.
Logiran
masika
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 11


« Odgovor #20 : petek, 16.12.2005 : 10:20:11 »

mene tudi zanima če bi se še kje dalo dobiti kakšnega mladiča pasme kuvasz doma imamo namreč 11 let starega in bomo verjetno kmalu potrebovali novega tega kaj imamo sedaj smo kupili takrat v psarni juenna ki pa je mislim da takrat bilo zadnje leglo
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #21 : petek, 16.12.2005 : 10:35:15 »

masika,
kdo sta starsa tvojega psa?
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #22 : petek, 16.12.2005 : 10:38:17 »

Vertesti Selymes ... x (zelo verjetno) M- Juenna

Hortovi bi bili stari 15 let, Andreja.

Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #23 : petek, 16.12.2005 : 11:15:49 »

To vem, zato pa sprasujem, ker po Hortovi smrti, nekako nisem vec sledila kuvaszem.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
masika
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 11


« Odgovor #24 : petek, 16.12.2005 : 11:40:26 »

starša sta vertesi-selimes lator in merre juennska
Logiran
masika
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 11


« Odgovor #25 : petek, 16.12.2005 : 11:42:00 »

tak da nebo pomote skoten je bil 7.7.1995
Logiran
una
novinec
*
Sporočil: 6


WWW
« Odgovor #26 : nedelja, 02.04.2006 : 22:14:02 »

Neki kinolozi misle da je kuvas postojao u Madjarskoj jos u vreme Huna. Drugi misle da je taj veliki ovcarski pas dosao iz Turske, i stigao u Madjarsku tokom najezde Mongola. Njegovo ime je turskog porekla i znaci "siguran cuvar". Cesto se pominju analogije u konstituciji sa komondorom, da bi se dokazivalo kako su ta dva psa istog porekla.

**

OPIS

To je cvrst ovcarski pas, dobrih proporcija, visok od 75 do 80 (zenke 65 do 72cm), tezak oko 50 kg.

Glava je veoma lepa, nosni hrbat je dugacak, gubica se suzava prema njusci. Stop je dobro izrazen, oci su kose, tamnosmedje boje, usi vise, priljubljene uz glavu, rep je nisko nosen, u uzbudjenju ga podize.

Dlaka je bela ili boje slonove kosti, kratka na glavi i sapama, duga po telu i nogama. Talasasta je i dostize duzinu do 15cm.

Veoma inteligentan, Kuvas je uvek bio izuzetan ovcarski pas i iskusan lovac na medvede, vukove i bizone. Izdrzljiv jei otporan i na najgore nevreme. Dlaka mu ne zadrzava prasinu. Ne sme da bude kovrdzava, ni suvise vunasta. Svoj veliki trenutak je doziveo na dvoru kralja Matijasa, koji je imao obicaj da kaze da moze da se osloni samo na svoje pse. Po kraljevoj smrti kuvas se vraca stadima, koje odlicno brani od vukova.

Zahvaljujuci svojoj lepoti i pitomosti danas se veoma ceni kao pas za pratnju. Nepodmitiv je cuvar kuce i veliki je prijatelj dece. To je pas koji zahteva mnogo prostora i uziva u dugim setnjama. Rado se potcinjava onome ko ume da mu nametne svoju voju. Obuka ce usloviti citavo ponasanje zivotinje, tako da moze da postane cak opasan mehanizam napada ili izvanredan kucni ljubimac umiljat sa svim clanovima porodice, nezan i strpljiv sa decom, prema kojima postupa uglavnom zastitnicki. To je pas, cije su samo prisustvo i pojava dovoljni da obeshrabre svakog moguceg lopova. Kuvasa je neophodno kupiti kod dobrog odgajivaca, koji ce biti u stanju da pruzi sve potrebne podatke o roditeljima psa i njegove karakteristike.
Zivotni vek kuvasa na nasim prostorima zavisi od mnogo faktora. U prvom redu zavisi od toga da li ga koristimo kao psa za pratnju ili kao radnog psa. U prvom slucaju je oko 12-13 godina, a ako ga koristimo kao cuvara stada (sto izvorno i jeste) onda mu je zivotni vek mnogo kraci.

Ako hocete izlozbenog psa, cetkati ga trebate najmanje jednom nedeljno, s tim sto u periodu linjanja to treba raditi cesce. Posto smo mi na planini, Medo je imao izuzetno jaku podlaku i linjao se skoro cele godine (posle igre sa njim izgledate kao da ste se valjali u vuni). Nije im potrebno cesto kupanje, jer im dlaka ne zadrzava prasinu, a sto se tice samog mirisa, mirise na ovcu. Na dlaku im se ne stavlja balsam jer kuvas ne sme da ima mekanu i kovardzavu dlaku. Sto se tice samog odrzavanja to je jedan jako zahvalan pas.

Uperiodu rasta treba voditi racuna da ne bi doslo do pojave sedlastih(ulegnutih) ledja, i da mu se ne krive zadnje noge. U tom periodu mu treba davati dosta kalcijuma (odlicne su ljuske od jaja i surutka). Stenad treba uzimati samo od proverenih odgajivaca, jer to je garancija da cete dobiti uravnotezenog psa. Ja sam upoznala par ljudi iz Vojvodine koji su mi se zalili na agresivnost svojih kuvasa. Meni licno je ta agresivnost nepoznata, jer nas Medo je odrastao pored dvoje dece koje je obozavao, napusteni macici su zimi spavali na njegovim ledjima i jeli zajedno sa njim iz njegove cinije.

Kao cuvar je nepotkupljiv i nikako ga ne treba izazivati dok je stene jer pamti kao slon.  Kuvas je pas koji zahteva mnogo setanja i ako nemate vremena za to on ce jako patiti. Mi smo Meda setali najmanje po dva sata dnevno. To je jedna prelepa rasa ali nije za svakoga jer za veoma kratko vreme iz male bele pufnice izraste jako veliki pas, tako da ga ne bih preporucila ljudima koji zive u stanu, jer to je pas za prostranstvo.
I jos nesto o poreklu:

Za vreme turskih provala u Madjarsku u 16. i 17.veku kuvas je ukrstan zbog osvezenja krvi sa turskim vojnim psima koji su u to vreme bili zvani kawasz.Ti turski psi su poreklom iz Mongolije i nisu bili bele boje sto se moze zakljuciti iz prve rodovne knjige,gde svi psi nisu bili bele boje.Organizovan uzgoj ovih pasa\pocinje 1883.g.kada grof Miksa Estterhazy dovodi dva primerka ove rase na izlozbu u Bec.
 Prvi standard kuvasa datira iz 1905.g..U Nemackoj je klub kuvasa osnovan 1901. a zvao se Orsova.Sediste mu je bilo u blizini Erfurta.Zanimljivo je reci par reci o nstanku imena kuvas.U vreme kada su Turci prodrli u Madjarsku,psi koje su doveli sa sobom zvani su kawasz.To je Turska rec koja u prevodu znaci-naoruzan pas,siguran cuvar,cuvar sigurnosti.Sva tri znacenja samo potvrdjuju namenu koriscenja tog psa,tj:naoruzan pas-pas za vojsku,ratnicki pas koji se u borbi koristi za onesposobljavanje konjice i pesadije,napadajuci ih.Siguran cuvar-za zastitu logora od neprijatelja,a to se moze reci i za poslednje znacenje-cuvar sigurnosti.Osim toga turski naziv kawasz dolazi od arapske reci kawwasz,koja znaci strelac.Ova rec na mongolskom jeziku ima isto znacenje.Rec kuvasz pre jednog veka pisana je i izgovarana bez slova V ,kao ku-as-sa,sto u prevodu znaci ku-pas,as-sa-konj(ovaj pas se u proslosti koristio veoma cesto kao cuvar konja)
Odlika kuvasa je da je odlican cuvar,zastitnik i pratioc svog gospodara.U Madjarskoj ga dresiraju kao psa za zastitu i to sa odlicnim rezultatima.Veoma je privrzen ukucanima,a ostar i nepoverljiv prema strancima.Nikada ne bi trebalo sumnjati u njegovu vernost i hrabrost.To je pas za velika prostranstva,nije podestan za grad i gradske stanove.Vrlo dobro podnosi zimu i niske temperature.Naucno ime ove rase glasi-Canis familiaris undulans hungaricus.

****
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #27 : sreda, 05.04.2006 : 17:57:34 »

una,
dobrodosla na forumu in hvala za tako obsirno predstavitev kuvasza.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
masika
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 11


« Odgovor #28 : sobota, 20.05.2006 : 17:51:21 »

jaz sem se pa na zalost vceraj morala posloviti od mojega kuvasza po enajstih letih zato bi prosla ce kdo ve za kaksno leglo da mi pove
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #29 : sobota, 20.05.2006 : 19:57:16 »

masika, iskreno sozalje,
njemu pa zelim en velik, s soncem obsijan, travnik na oni strani mavrice, kjer se bo lahko podil s svojimi pasjimi prijatelji, dokler se spet ne snideta
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Strani: 1 [2] 3 4   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 1  |  Tema: Kuvasz
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines