mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 20:50:04

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zavetišče Horjul  |  Horjulčki se javljajo iz novih domov (Moderatorji: kaja, Smetka, Zavetišče Horjul)  |  Tema: Heli, grška lepotica
Strani: [1] 2 3 4 5 6 ... 25   Dol
Natisni
Avtor Tema: Heli, grška lepotica  (Prebrano 59769 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
RIs
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 126


WWW
« : sobota, 22.11.2008 : 21:45:57 »

1. Uvod

To je zgodba o Heli.

Ustno izročilo govori o dobrih ljudeh iz Slovenije, ki so med počitnikovanjem na Kilkisu na severu Grčije zagledali shirano psico, staro kake štiri mesece. Niso zmogli pogledati stran. Niso zmogli iti naprej, kot da je ni. Vzeli so jo s sabo in jo pripeljali v Slovenijo, v zavetišče Horjul. Tam je psica spet naletela na dobre ljudi in varno zavetje. Ob ljubeči negi in strokovni roki je hitro okrevala in kmalu s svojo lepoto začarala bralce zavetiškega foruma.

Nekje drugje je bil takrat en Rok. Na službeni konferenci, kjer je po več kot letu dni končno spet srečal staro prijateljico. Sledila je prijetna kava, ob njej pa klepet o vsem. Tudi o psih. Prijateljica ima kar dva, oba iz zavetišča v Horjulu. Ta Rok je takrat bleknil, da bo imel tudi sam nekoč psa. Najverjetneje nekoga iz zavetišča. "Morda kaj takega?" se je nasmehnila prijateljica in na drobnem ekranu mobilnega telefona pokazala sliko Heli.   

Bila sta dve zgodbi. Zgodba o Heli in zgodba o Roku. V tistem trenutku, ko je Rok zagledal sliko lepe Heli,  pa sta ti dve zgodbi dobili skupne platnice iste knjige. Bila je ljubezen na prvi pogled. Bilo je hrepenenje. In bilo je veliko strahu pred odgovornostjo. Pa vendar je bilo vse že odločeno ob prvem pogledu. Vse ostalo je naredil čas. Od prvega srečanja, obilice neprespanih noči, do srede, 19. 11., ko je drugo srečanje odločilo. Zgodbi spadata skupaj v isto knjigo življenja!

Strah se je začel hitro umikati sreči in veselju. V petek, 21. 11., je bilo konec. Konec strahu, konec težkih misli in neprespanih noči. Dobri ljudje iz Horjula so dovolili, in Heli je odšla. K nam. V našo zgodbo, povest naše družine, ki je zdaj šestčlanska. S tem se začenja moja zgodba o Heli. 

Zgodbo živimo. Hkrati jo zdaj tudi pišem. Zakaj? Nikakor ne zaradi samopromocije, res ne. Razlogi so trije, vsi povsem preprosti in iskreni. Prvi je dejstvo, da rad pišem.  Z vsako besedo je moja duša lažja. Pisanje je moja večerna meditacija, ki me pomirja. Zakaj pa pišem o Heli? V odgovoru na to vprašanje se skrivata drugi in tretji razlog za to stran.  Drugi razlog je moj občutek, da sem dobrim ljudem iz Horjula dolžan sporočati, kaj se dogaja z njihovo varovanko. Ker vem, da z odhodom ne pozabijo na svoje štirinožne prijatelje. V mislih ostajajo z njimi, s temi zapisi pa lahko spominu dodajo še sedanjost. No, tretji in zadnji razlog za moje pisanje pa so vsi, ki razmišljajo o posvojitvi psa.  Če bom samo enega od teh z zapisanim prepričal v to, da bodo postali ljubeči posvojitelji, potem so te besede vredne vsake minute, ki jih zvečer kradem spancu, da jih lahko zapišem.

To je zgodba o Heli. In o naši družini. Zdaj Helijini družini. Heli, tole je zate!
Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #1 : sobota, 22.11.2008 : 21:48:48 »

Grin Grin Grin
Dober uvodnik. Čakamo nadaljevanje.
Logiran
T.R.U.
rad pišem
****
Sporočil: 275


« Odgovor #2 : sobota, 22.11.2008 : 22:15:58 »

 Cheesy Dobrodošli med ponosne skrbnike horjulčkov.  Cheesy
Logiran
RIs
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 126


WWW
« Odgovor #3 : sobota, 22.11.2008 : 22:34:19 »

2. Velika sprememba

Petek, 20. november. Kratka noč, zaspal sem šele s slušalkami v ušesih, da je zvok preglasil moje misli. Za par ur v službo, potem pa v zavetišče.

Na dvorišče sem stopil z ovratnico in povodcem v roki. Polona je imela prav, Heli je bistra, saj je takoj, ko je zagledala, kaj imam v roki, začutila, da se nekaj dogaja. In postala izjemno previdna. Še težje ji je bilo, ko smo jo peljali k mojemu avtu. Na poti v Kranj je bilo hudega že preveč, zato je v kletki hitro nastala lužica. Avto sem zapeljal na dvorišče, zaprl vrtna vrata, nato pa odprl kletko, da je Heli skočila ven.

Kakšno olajšanje! Heli ni znorela, ni obupana iskala izhoda, ampak je začela previdno, plašno raziskovati vrt. Dober začetek!  Potem sem ji hotel pokazati še hišo. Tu pa se je začelo. Nikakor ni hotela v hišo. Blazno se je ustrašila neznanega prostora, zato sem jo v hišo dobesedno zvlekel. Upirala se mi je z vsemi štirimi. Prva etapa je bila pritličje, kjer živi moj stari oče. Prvi cilj: njegova kuhinja. Pet minut, in že sta bila s starim očetom prijatelja. Tiščala je glavo k njegovi nogi in se prepustila božanju.  Drugi cilj: dnevna soba tik ob kuhinji. Ojej, Heli spet ni upala. Spet nov, neznan prostor. Kaj sem hotel drugega, spet sem jo zvlekel v dnevno sobo. In tam? Par sekund, pa je bila dobra in je spet raziskovala.  Tako sem jo pustil eno uro, da se je navadila na nov prostor in se sprostila.

Nato sva šla peš v trgovino po hrano zanjo. Trgovina je ob prometni cesti ob kranjskem vodovodnem stolpu. Uboga Heli, avtomobili so jo zelo prestrašili, zato sem bil vesel, da je bila pot ob tej cesti kratka.

Najin naslednji cilj je bil sprehod do šole in vrtca, kjer sva pobrala otroke. Tem se niti sanjalo ni, da bo Heli res prišla v naš dom, zato je bilo presenečenje popolno in zelo lepo, kar čustveno zame. Okrog Heli se je v trenutku nabrala skupina otrok, vsi so jo hvalili in crkljali, Heli pa je, zanimivo, takoj uživala. Nič se ni bala skupine otrok. Na poti iz šole smo srečali gospo, ki je peljala na sprehod majhnega psa. Heli je takoj vklopila samoobrambni mehanizem in začela glasno lajati. Nato se je prestrašila, se sunkovito obrnila in hotela brezglavo pobegniti. Povodec jo je sunkovito ustavil, kar jo je zagotovo zabolelo.  In takrat sem spoznal tisto, o čemer so me v zavetišču že opozorili. Njeno kričanje. Dragi moji, Heli res KRIČI.  Tako predirljivo se je drla, kot bi ji nekdo prerezla trebuh po vsje dolžini. Srce mi je skočilo v glavo, dobil sem noro dozo strahu in skoraj bi se ustavil in jo začel crkljati, tako se mi je zasmilila. Pa sem se še pravi čas spomnil nasveta, da se ji ne smem pustiti manipulirati. Ostal sem odločen. Hitro je ugotovila, da ji kričanje ne bo pomagalo, pa se je spet umirila. In smo šli naprej. A bili smo kot v šoku. Kakšni kriki!

Tako smo prišli nazaj domov. Heli, otroci in jaz. Ups, kaj pa sedaj? Naše stanovanje je v prvem nadstropju. Po stopnicah gor? Ni šanse!!! Tokrat je šlo šele takrat, ko sem jo vzel v naročje in odnesel gor. In tam spet ponovi vajo - vlečenje iz sobe v sobo, v vsaki pa potem hitra prilagoditev in raziskovanje. Seveda je nisem zvlekel v vse sobe, samo v tri, za prvi dan bo dovolj.

Do večera smo bili dvakrat zunaj, drugače pa notri, saj je bilo zunaj hladno. Ob 22 sva šla še na zadnji sprehod. Ko sva se vrnila nazaj na domači vrt, sem komaj še gledal. Takrat pa se je zgodilo nekaj čudovitega. Darilo, ki me je povsem prebudilo. Heli se je začela igrati! Zagrabila je otroško igračko in jo začela premetavati po vrtu. Igri sem se pridružil še jaz in sredi črne noči sva se podila po vrtu in igrala. Kako čudovit občutek! Heli je bila sproščena, igrala sva se! In to že prvi dan! Kako lep dan!

P.S. V to objavo sem želel dodati par fotografij, pa ne znam. Ko kliknem na "vstavi sliko", mi samo napiše tole: "". Mi lahko kdo svetuje, kako dodati slike?
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #4 : sobota, 22.11.2008 : 22:40:35 »

Sliko moraš naložiti na net (v mojalbum npr.), tam pa jo odpreti, klikniti z miško nanjo, da se ti odpre okno, poiščeš properties in celoten naslov skopiraš. Potem ga prilepiš med oba img-ja tule v temi in to je to Smiley
Logiran
RIs
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 126


WWW
« Odgovor #5 : sobota, 22.11.2008 : 22:47:38 »

3. Drugi dan, dan novih spoznanj

Danes, 22. novembra, smo se naučili marsikaj novega o Heli in njenem odnosu do sveta:

1. Do ljudi ne goji nobenega strahu. V treh obiskih nas je obiskalo skupaj 5 odraslih in 5 otrok. Vse se je dogajalo v zaprtem prostoru, pa je ni bilo nič strah. K vsakemu novemu obrazu je pristopila, ga ovohala in se pustila božat. Ljudi ima očitno rada.

2. Psov se, kot kaže, boji. Ko koga sreča na sprehodu, najprej začne lajati ali pa ostane čisto tiho, vsekakor pa zelo hitro dobi noro željo, da bi pobegnila. Takrat jo komaj zadržimo.  Bi rekel, da je ljudje nikoli niso maltretirali, da pa ima nekaj slabih izkušenj z drugimi psi, s katerimi se je morda borila za hrano?

3. Boji se neznanih prostorov. Nikakor se noče preseliti v novo sobo. Tam, kjer je, blazno uživa, ko jo skušaš zvabiti v drug prostor, se pa boji, včasih se malo polula, vsekakor pa se brani oditi v sosednjo sobo. Ko pa je enkrat tam, se v pol minute navadi in uživa. Toda - potem ne upa več nazaj  v prvo sobo, kje je prej že uživala ...  Smiley Ampak, kot kaže, bo tudi to kmalu minilo. Popoldan se je namreč že zgodilo, da je bila radovednost močnejša od strahu in je počasi, previdno sama od sebe šla iz ene sobe v drugo. Jupiii!

Skratka, pri ljudeh sploh nima težav. Pri sobah in psih pa bomo po mojem strah še letos odpravili. Vsekakor pa so vse to saMo malenkostne težavice, pravzaprav bolj izzivi, ki jih z veseLjem in nasmehom sprejemamo. Heli, če je to vse, kar nas čaka, potem je pred nami lahka naloga.

Saj res, še tole: pridno je in pije, stres ni udaril na njen apetit. In prva noč je minila povsem mirno. Vrata kletke je imela vseskozi odprte, pa je vseeno ostala v kletki in mirno spala.  

Aja, zdajle, ko tole pišem, spi ob moji nogi. Mirna je. Doma je.  Wink
Logiran
Klavdija
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 868


« Odgovor #6 : sobota, 22.11.2008 : 22:48:51 »

Same krasne zgodbe...cudoviti konci...
RIS,...bere se, da ste se komaj ucakali Heli...
Se opravicujem...ampak jaz ne razumem najbolj..kako to mislis "vlekel"...Zakaj pa jo vlacis?
A mislis, da ne bi cez nekaj casa sama sla prevohat ostalih sob..pa morda ne vseh prvi dan...saj je se drug in tretji dan pred vami.... Cheesy

lp Kiss
Logiran
helena
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.295


WWW
« Odgovor #7 : sobota, 22.11.2008 : 22:50:11 »

Enga lubčka moji lubici Kiss,sama pa  Cry od ganjenosti.

Me veseli,da je Heli končno doma.

Hvala RIs za obširno razlago Helijinega navajanja na nov dom. Smiley
Logiran
RIs
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 126


WWW
« Odgovor #8 : sobota, 22.11.2008 : 22:53:58 »

Klavdija, brez skrbi, tistega vlečenja je bilo malo. Samo na hodnik, kjer spi, pa v dnevno sobo, kjer smo mi, ljudje, da je bila skupaj z nami, ne pa osamljena na hodniku  Smiley Brez vlečenja bi ostala na hodniku ves dan. Tako pa je bila ves dan z nami.
Logiran
RIs
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 126


WWW
« Odgovor #9 : sobota, 22.11.2008 : 23:07:15 »

Kocka, hvala za nasvet!
Logiran
RIs
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 126


WWW
« Odgovor #10 : sobota, 22.11.2008 : 23:14:07 »

Tako, zdaj pa še par slik prvega dne, ko je Heli prišla k nam:

Prihod domov:

http://picasaweb.google.com/lh/photo/_5lj86nqOkPtbWZ8p08c_g

Prvo raziskovanje vrta:

http://picasaweb.google.com/lh/photo/doaD4ZGPYoP6nacbe0rxkQ

http://picasaweb.google.com/lh/photo/x9T_oHat1Jq5wt-EBAtKSQ

Priprave na prvo noč pri nas:

http://picasaweb.google.com/lh/photo/4IyHvXctNHQTZxvaQO87Uw
Logiran
RIs
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 126


WWW
« Odgovor #11 : sobota, 22.11.2008 : 23:17:14 »

Ups, šele sedaj točno štekam nasvet Kocke. Takole moram torej delati, če želim dobiti sliko neposredno v ta forum:

http://picasaweb.google.com/lh/photo/doaD4ZGPYoP6nacbe0rxkQ
Logiran
RIs
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 126


WWW
« Odgovor #12 : sobota, 22.11.2008 : 23:18:12 »

Grrr, slike me malo hecajo ...

http://picasaweb.google.com/lh/photo/doaD4ZGPYoP6nacbe0rxkQ
Logiran
frigga
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.577


« Odgovor #13 : sobota, 22.11.2008 : 23:19:00 »

Prava lepotica je! Naj vam bo najlepše... Čestitam! Smiley
Logiran
Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #14 : sobota, 22.11.2008 : 23:19:20 »

http://lh3.ggpht.com/_VeA_SyBO_3o/SSiAzzMf7mI/AAAAAAAABg8/KaejnSXSr8c/2008_11_21-Heli.png
Logiran
Strani: [1] 2 3 4 5 6 ... 25   Gor
Natisni
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zavetišče Horjul  |  Horjulčki se javljajo iz novih domov (Moderatorji: kaja, Smetka, Zavetišče Horjul)  |  Tema: Heli, grška lepotica
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines