mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 20:22:29

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 5  |  Tema: Faraonski pes oz. hrt
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Faraonski pes oz. hrt  (Prebrano 10224 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
pia15
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 171


« : petek, 03.05.2002 : 19:34:38 »

Hojla!
Men je pa zelo všeč pasma Faraonski pes oz. hrt pa v Sloveniji se mi zdi, da te pasme ni. Če kdo ve kaj o tej pasmi mi naj prosim pove pa kje bi bili najbljižji vzreditelji te pasme.

LP

Pia
Logiran
sirtaki
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.576


« Odgovor #1 : petek, 03.05.2002 : 20:45:34 »


Ni čisto tako, v Sloveniji obstaja najmanj ena psica te pasme...mislim da nekje v bližini Vrhnike. Več bo pa vedela Barbka...počaki da odkrije tole temo  Wink
Logiran
Barbka
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.360


Seta del Oro: pametna lepota


WWW
« Odgovor #2 : sobota, 04.05.2002 : 11:05:07 »

Pia15 podzravljena,

faraonski pes (hrt) ali kar faron spada med najstaresje pasme psov na svetu, in je "potomec" staroegipčanskega Anubisa. V resnici njihov izvor, tako kot izvor vseh emditeranskih hrtov (vseh podencov ter cirnecov), ni najbolj razsikan oziroma o tem obstajajo razlicne teorije.
Za domovino se steje otok Malta, neizpodbitno pa je, da je v tesnem sorodstvu s Cirneci (manjsimi brati iz Sicilije). Vzreja na Nizozemskem se je tako pricela prav s parom Cirnecov iz psarne Taorminensis.
Na Malti jih uporabljajo za lov na kunce, rpav tako pa za cuvanje koz. V vaseh ga najdes vedno na strehah his. Vzreditelj "avtothotnih" faraoncev na Malti (pravzaprav edini malteski vzreditelj) je gospod Gatt (njegov in druge naslove, lahko dobis pri meni).
Faraoni so zaradi primerne velikosti in seveda atraktivnosti razsirjeni po vsem svetu. So tudi razstavno atraktivnejsi in imajo nekoliko manj lovsekga nagona kot cirneci in podenci.
Tipi faraonov so razlicni - od cistih "razstavnih" - predvsem v ZDA in Skandinaviji, do delavnih linij, za katere se ogrevajo Nemci.
V Slovenijo je prva (in edina) faraonka prisla iz Nizozemske, psarne "of the Netherlands" leta 1996. Aisha zivi v Ljubljani, je pa sterilizirana, tako, da njenih potomcev ne bo Sad

Poleg faraoncec je v Sloveniji je 12 let vzreja Cirnecov, cisto nov pa je resasti podenco ibicenco.


Slika: Aisha Shai of the Netherlands, na razstavi psvo Ljubljana 1999
http://www.imagestation.com/picture/sraid19/p9431182905030099041c287b72b94790/fdc34bcb.jpg

[slika spremenjena v povezavo; Jana]
Logiran

La vita e bella. Včasih si pes, včasih si kandelaber...
AnitaPita
novinec
*
Sporočil: 1


« Odgovor #3 : četrtek, 02.12.2004 : 23:28:26 »

 Huh ???Sem nova na Vaših straneh.Imam veliko vprašanj.Najbolj me zanima ali v Sloveniji obstaja kakšen primerek Faraonskega psa?Po karakterju(pisanem)se mi zdi zelo zanimiv.Na koga naj se obrnem in kje najbljižje obstaja kakšen rejec?
Za odgovore se zahvaljujem.
Logiran
igor
nekaj malega že vem
***
Spol: Moški
Sporočil: 237


« Odgovor #4 : petek, 03.12.2004 : 00:05:34 »

http://www.mojpes.net/forum/index.php?board=5;action=display;threadid=267


Kaj več o tej pasmi ti bo povedala Barbka. Smiley Če si pozorno pobrskala ,si sigurno že odkrila to stran.
Lep pozdrav Melvi Wink
Logiran
iraa
novinec
*
Sporočil: 1


WWW
« Odgovor #5 : nedelja, 09.11.2008 : 09:19:54 »

No jaz sem pa pred nekaj meseci na češkem srečala faraonskega psa in sem se takoj zaljubila. Vse na njih mi je zelo všeč, predvsem njihova eleganca. Veliko sem si prebrala o njih tudi v knjigah, in mi je resnično žal da ni več teh psov tudi pri nas. Upam da se bodo kmalu pojavili kakšni rejci Cheesy
Logiran
Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 5  |  Tema: Faraonski pes oz. hrt
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines