mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 00:55:23

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Okoljevarstveni kotiček  |  Tema: jajce nase vsakdanje
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: jajce nase vsakdanje  (Prebrano 7553 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« : nedelja, 01.03.2009 : 08:44:37 »

Ze kar nekaj casa pri nakupih skusam v nakupovalno kosarico spraviti meso in ostala zivila zivalskega izvora za katera vem, da izhajajo s kmetij (farm), kjer zivali ne tretirajo kot predmet izkoriscanja, ampak za njih skrbijo tako, da lahko zivijo svoji vrsti dostojno zivljenje.

Pred nekaj dnevi sem kupila jajca proste reje. Poleg jajc pa je bil prilozen sledeci tekst:

(Povzetek teksta)
"Etika reje in doslednost pri ravnanju z zivaljo kot zivim bitjem sta za Toni's ze dolga leta nekaj samoumevnega. Toni's *** deluje jasno po nacelu "kmet-kokos-jajce". Kajti le takrat, kadar se nase zivali in kmetje pocutijo dobro, lahko nasim potrosnikom nudimo najbolj kvalitetno jajce. Nasi kmetje ne zivijo samo od, temvec predvsem s svojimi kokosmi. To bi lahko brez razdrzkov oznacili kot partnerstvo med clovekom in zivaljo.
***
Za zdravje nasih kokosi se trudimo v polni meri: s posebnim programom za higieno, z zdravstvenim nadzorom zivali, s tekocimi internimi in eksternimi pregledi kokosi in hlevov ter s stalnim nadzorom hrane. Poleg tega nase kokosi vsaj 8 krat letno obiscejo strokovnjaki. Konec koncev pa imajo kokosi se svojega rejca, ki zanje vsakodnevno skrbi."

V tem trenutku je taksna reja bolj izjema kot pravilo, vendar upam, da jih bo vedno vec.

Moja starsa sta odrasla na kmetiji, nas otroke pa naucila, da je vsaka zival, ki jo imas doma, druzinski član za katerega je treba skrbeti in se z njim ukvarjati.
hm, filozofija nasih prednikov se zdaj vraca, vendar pa to danes stane in se mnogo ljudi raje odloci kupiti jajca iz baterijske reje, ker so znatno cenejsa. Pa smo spet pri denarju, ki postavlja zivljenje neke zivali na zadnje mesto. Kljub temu krutemu dejstvu vseeno upam, da bo taksnih rej vedno vec.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Jinx
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 269


« Odgovor #1 : nedelja, 01.03.2009 : 08:56:52 »

Prejšnji teden sem gledala oddajo na to temo, ki jo je vodil Jamie Oliver. Sicer je bilo v ospredju piščančje meso in ne jajca, ampak filozofija je bila ista. Ugotovili so, da 95% prebivalcev UK zaradi cenovne dostopnosti kupuje meso iz t.i. standardne reje, kjer je gostota piščancev katastrofalna - na enem kvadratnem metru po zakonu lahko biva 19 živali Shocked V glavnem, dosti so promovirali gibanje Freedom food, kjer imajo živali več prostora in kvalitetnejše bivanje (gredi za sedenje, boljše prezračevanje, slamo za kljuvanje, žoge za igranje ...), ugotovili pa so, da bi bilo meso iz takšne reje v primerjavi s standardno dražje za samo 1 funt na piščanca. Oddaja je potekala v studiu z živim občinstvom, ki so lahko tudi poskusili meso iz obeh rej in drugače sodelovali pri oddaji. Meni je bila oddaja zares poučna in zanimiva.

Če koga zanima več o tem, prilagam link: http://www.jamieoliver.com/jamiesfowldinners/


Lp,
Vesna
Logiran
Monster
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 219


« Odgovor #2 : nedelja, 01.03.2009 : 09:18:35 »

Se popolnoma strinjam. Odkar se v naši trgovini ne da več dobiti jajc talne reje, jih sploh več ne kupujem. Moram staknit kje kakšnega lokalnega kmeta ki še prodaja jajca pridelana "po starem".
Logiran
Mel
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.795


« Odgovor #3 : nedelja, 01.03.2009 : 12:36:06 »

Tudi jaz upam, da se bo čimveč ljudi odločilo za nakup jajc in proste in/ali ekeloške reje.

Še malo dodatnih iformacij:

Jajca glede na različne načine reje kokoši nesnic

Baterijska reja je najintenzivnejša oblika reje, pri kateri so kokoši v kletkah, posamezno ali po več skupaj. Jajca iz te reje so v primerjavi z jajci iz drugih rej običajno cenejša. Po načrtu držav članic EU bodo morali rejci kokoši nesnic prenehati s to vrsto reje leta 2012, saj je ta po mnenju Znanstvenega veterinarskega odbora neprimerna z vidika fizioloških in etoloških potreb živali.

Talna ali hlevska reja je prav tako intenzivna reja, pri kateri pa se kokoši prosto gibljejo po hlevu, jajca pa nesejo v posebej urejenih gnezdih. Poskrbljeno je torej za boljše počutje kokoši, zato so jajca kakovostnejša v primerjavi s tistimi iz baterijske reje.

Prosta ali pašna reja - čez dan, ko to dovoljujejo vremenske razmere, so lahko kokoši zunaj. Po nekaterih podatkih iz literature vsebujejo jajca kokoši, ki se prosto pasejo, manj skupne maščobe, nasičenih maščobnih kislin in holesterola ter več vitaminov in drugih zaščitnih snovi.

Ekološka reja - kokoši nesnice morajo biti v prosti reji, hranijo pa jih s krmo, ki je pridelana brez uporabe zaščitnih sredstev (npr. pesticidov, fungicidov) in mineralnih gnojil. Proizvajalci ekoloških jajc morajo strogo upoštevati Pravilnik o ekološki pridelavi in predelavi kmetijskih pridelkov oziroma živil. Certifikat za ekološko kmetovanje izda institucija, ki jo pooblasti Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, to pa je Inštitut za kontrolo in certifikacijo v kmetijstvu in gozdarstvu Maribor.

Kmečka ali dvoriščna reja kokoši nesnic je namenjena predvsem za samooskrbo ter delno za prodajo na domu. Pri tej reji se kokoši prosto sprehajajo od jutra do večera in si same iščejo krmo.

vir: http://www.zps.si/testi-vip/hrana-in-pijaca/kako-sveza-so-jajca-ki-jih-kupujemo.html?Itemid=287

Kdo ima boljša jajca? http://www.vurs.gov.si/fileadmin/vurs.gov.si/pageuploads/PDF/registri/REG-nesnice-2008-12-10.pdf
Logiran
sessa
rad pišem
****
Sporočil: 447


« Odgovor #4 : sreda, 04.03.2009 : 14:47:19 »

Tudi mi smo hodili na kmetijo po jajce, dokler nismo te kokoši videli na lastne oči, kako ždijo v baterijski reji. Kmetija je majhna in na vasi, da se razumemo.
Logiran
tani
novinec
*
Sporočil: 21


WWW
« Odgovor #5 : nedelja, 19.04.2009 : 14:31:51 »

jaz pa sem moram prav pohvalit, da imamo pri nas doma kokoši, ki se pasejo in dobivajo razna žita za dodatno hrano.  Wink če pa kdo omeni, da bi lahko kupovali jajca v trgovini, ostro protestiram (pri nas je večina jajc baterijske reje)! tudi našim prijateljem dostikrat damo jajca, tako da jim ni treba po tista v trgovino(ker vem, da bi kupili tista iz baterijske reje, šparajo Undecided).
Tako da sem ena redkih, ki ima tako srečo, da je jajca, ki so etično in ekološko neoporečna. Cool
Logiran
the_girl
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 996


« Odgovor #6 : nedelja, 19.04.2009 : 21:09:45 »

Danes je bila na poptv-ju dokumentarna oddaja Kokoške na begu? Mislim, da je pisalo, da je 1.del, torej bo naslednji teden nadaljevanje. Je bilo pa prav na to temo: kaj ljudje jemo, pa sploh ne vemo. In pa razlike med načini reje.
Voditelj se je celo odpravil na ulico in postavil en kvadraten meter veliko odprto "škatlo", ter mimoidoče spraševal koliko kokoši bi dali tja notri. Na koncu je povedal, da naj bi imeli na kvadratnem metru 17 kokoši. Ko je v "škatlo" postavil umetne kokoši, je bil prizor grozovit. Tudi mimoidoči so se strinjali, da je to noro.

.... In tako se zamisliš kaj v resnici ješ Undecided
Logiran
vixi
midi
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 938



WWW
« Odgovor #7 : četrtek, 30.04.2009 : 11:07:20 »

Ima kdo podatek, kje bi se dalo dobit kak verodostojen spisek "cruelty free" reje/pridelovalcev/prodajalcev, česarkoli. Kokoši, jajc, drobnice, goveda, prašičev...

Drejči, kje si našla tegale Tonija? Jaz sem naivno jemala jajca farme Hrvatič, ker mislim da na škatli piše - talna reja. Vem sicer, da je talna reja lahko ravnotako kruta a se mi je zdela "boljša" izbira kot odraščanje na rešetki. Očitno to pomeni, da ima kletke na tleh  Huh ker na spisku je pod baterijsko rejo in res nisem vedela, da je to isto (talna reja/baterijska).

Tisti trije reveži, ki so vodeni pod prosto rejo, po moje ne bodo dovolj za vse, ki bi hoteli kupiti jajca iz proste reje. Jaz sem že čisto sita takozvanega napredka.
Logiran

perezvon
novinec
*
Sporočil: 35


« Odgovor #8 : nedelja, 24.05.2009 : 12:03:16 »

Ima kdo podatek, kje bi se dalo dobit kak verodostojen spisek "cruelty free" reje/pridelovalcev/prodajalcev, česarkoli. Kokoši, jajc, drobnice, goveda, prašičev...

Tudi mene to zanima.
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #9 : nedelja, 24.05.2009 : 12:34:06 »

Malce pozen odgovor. Ta jajca lahko kupite pri obeh slovenskih veletrgovcih
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
MaksiMaša
midi
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 919


« Odgovor #10 : nedelja, 24.05.2009 : 13:10:28 »

Ta jajčka kupujem, odkar sem  jih prvič zagledala v hladilniku enega naših vodilnih trgovcev. Mislim, da razlika v ceni od teh in do jajc, ki so še na voljo na policah, ni tako velika, da bi lahko opravičili to, da boge koklje ne vedo, kakšno je lahko kurje življenje.
Logiran
king-roy
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.907


« Odgovor #11 : nedelja, 24.05.2009 : 13:24:40 »

Ta jajčka kupujem, odkar sem  jih prvič zagledala v hladilniku enega naših vodilnih trgovcev. Mislim, da razlika v ceni od teh in do jajc, ki so še na voljo na policah, ni tako velika, da bi lahko opravičili to, da boge koklje ne vedo, kakšno je lahko kurje življenje.

Enako!
Logiran
Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #12 : sobota, 30.04.2011 : 13:26:59 »

Jajca izpod Kamniških planin piše na eni izmed Jatinih škatel jajc.

In v trgovini sem iz firbca pogledala, od kdaj imajo pri Jati kokošim prijazno rejo.

No, pravilno bi bilo: jajca kokoši iz baterijske reje, ki se nahaja okoli
Kamniških planin. Pa kokoši so z žiti hranjene, za spremembo.  Roll Eyes
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #13 : sobota, 30.04.2011 : 21:24:04 »

Jaz sem pa danes po skoraj 10 letih poznanstva čisto slučajno izvedela, da imajo pri prijateljici kokoške doma in imajo tako že 3 leta lastna jajca in sem ji sedaj grozno fouš. Ni namreč na kaki kmetiji doma, samo vrt imajo tako velik, da so ga en del par kokoškam odstopili in to na tako prefinjen način, da jih nikoli nisem opazila, ko sem bila na obisku.

Logiran
Lumpa
novinec
*
Sporočil: 49


« Odgovor #14 : četrtek, 10.11.2011 : 22:14:46 »

Jaz mislim, da bi se tega postopila tudi, če (ko) bi živela na primernem mestu v hiši (pa ne sanjam, da bi imela ravno kmetijo).

Ampak zaenkrat živim še v stanovanju v mestu................ Undecided


Drugače se pa pri nas jajca kupujejo striktno iz proste ali ekološke reje.  Smiley Mislim, da je vredno.
Logiran
Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Okoljevarstveni kotiček  |  Tema: jajce nase vsakdanje
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines