mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 28.04.2024 : 23:02:54

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Izbira mladiča
Strani: [1] 2  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Izbira mladiča  (Prebrano 6702 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
numerouno
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 298


« : četrtek, 05.03.2009 : 11:26:25 »

Velikokrat me ljudje kličejo z željo , da bi imeli mladička nemški bokser. In seveda velikokrat mi ne znajo odgovoriti , kaj konkretno hočejo imeti.

Opisala sem , kako izbrati mladiča delovne pasme in na kaj moramo biti pozorni, če hočemo ohranjati delovne sposobnosti nemškega bokserja.

Vprašanje , ki se nam pogosto zastavlja , je ,

kako izbrati pravega mladiča. Osnovni pogoj za dober izbor je, da bodoči skrbnik ve , kakšnega psa si želi , kaj bo s tem psom počel in kaj pričakuje od psa.

Vemo, da je nemški bokser delovni pes, ne smemo zanemariti njegovih sposobnosti po delu. Res je, da vsak mladiček ni primeren za visoko zastavljene cilje pri šolanju, toda, povdarjam, psa nemškega bokserja je zaželeno peljati na poligon in z njim delati.
Po večini gre bokser v nove domove, kjer je mestno življenje in ravno v takem urbanem okolju se od njega zahteva določeno vzgojenost. Apeliram, da bi moral vsak novi skrbnik, vodnik z novim članom si postaviti cilj , da opravi BBH izpit. Se pravi izpit , kjer pes dokaže , da je socializiran v urbanem okolju.

 Smiley


KAKO TESTIRAMO MLADIČKE PRI NAS

Psi , ki bodo opravljali izpit IPO1, so lahko tudi bodoči potencialni PLEMENJAKI , PLEMENKE , LEPOTNI ŠAMPIONI , INT.ŠAMPIONI , DELOVNI ŠAMPIONI , stabilni in karakterno močni psi. Brez opravljenega izpita ne more biti nemški bokser lepotni šampion. Njegova pot v lepotni karieri brez izpita je nedosegljiva.  Doseže lahko samo mladinski šampionat.

Test in izbira mladička za delo

Zelo pomembno je, da je mladič psihično stabilen(dobri živci), da ima dobro izražene nagone, da je pripravljen sodelovati z vodnikom.

1.Obnašanje mladiča v leglu

- Ob naši prisotnost i(bodočem vodniku) mora biti mladič sproščen, ne sme se nas bati, sproščeno mora priti k nam in biti pripravljen sodelovati z nami. Mladičku ponudimo hrano z roke in on mora priti do nas in jo brez strahu vzeti.


- Mladičke moramo opazovati tudi na tujem terenu. Opazujemo reakcijo in obnašanje mladičev, ki so še vedno skupaj kot leglo. Morajo se obnašati sproščeno, sprejemljivo je še, da se po negotovosti hitro sprosti.


- Pri mladičih moramo še testirati streloplahost.To ne počnemo , da streljamo vsepovprek. Pomembno je, da prve strele, ki ne smejo biti premočni, opravimo v oddaljenosti od legla.

2.Testiranje mladička posamezno


- Najbolj enostavno in najhitreje vidimo zasnove psa, če vsakega vzamemo iz legla in ga zanesemo v zaprt prostor(v bivalni del hiše).
Po tleh namečemo hrano in ga opzujemo kako samostojno premaguje določene ovire.


- V nadaljevanju mladička odnesemo na neznan kraj, kjer ga postavimo na tla in se počasi oddaljimo od njega. Pri tem ga opazujemo kako se obnaša, ko se naenkrat znajde sam na tujem kraju, ali je sposoben spremljati vodnika in na kakšen način to počne.


- Naslednji korak , da mladička rahlo dvignemo s tal z oprijemom okrog trebuška in hrbta.Držimo ga 15-30 sek.Prepuščen nam je na milost in nemilost. Opazujemoali sprejema našo nadvlado ali jo zavrača.


-Za tem ga damo na hrbet.Držimo 15-30sek in opazujemo reakcijo obrambe.Njegove reakcije obrambe , predaje in sprejetja kažejo težnjo sprejeti fizično ali socialno nadvlado.


- Za konec postavimo mladička na mizo. Pri tem opazujemo njegovo reakcijo na višini. Sproščeno se skušamo poigrati.

To so testi za delovnega psa. Želim si, da bi jih imeli čim več v leglu in da si bodo pridobili nove skrbnike oz. vodnike , ki bodo znali izkoristiti ta delovni potencial.

Vesna

***
Logiran
skogkatt
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.691


Dogs have owners, Cats have staff ;)


WWW
« Odgovor #1 : četrtek, 05.03.2009 : 11:36:10 »

Zanimivo.

Mi pa manjka še dodatek kaj je pri kateri točki zaželeno in kaj ne? Mislim katere reakcije želite videti pri delovnem psu?
Logiran

numerouno
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 298


« Odgovor #2 : četrtek, 05.03.2009 : 12:46:11 »

Ko sem napisala , da je pes z IPO1 stabilen in karakterno močan , sem tudi z točkami hotela poudariti , da ne sme biti odstopanja pri mladiču v drugo smer. Se pravi, mladiček mora biti vedno sproščen, miren, željen vodnikove pozornosti in hkrati vedoželjen in iznajdljiv. Če pes oscilira v smer nezaupanja, delnega strahu pri navedenih alinejah , bo težko verjetno dosegal visoke delovne rezultate.

Zelo pomemben je še nadaljni razvoj , kjer pes ne bi smel pridobiti slabih izkušenj.

Pisala sem o temelju kvalitete psa , o nadaljnem zorenju in razvoju pa je odvisno tudi veliko od vodnika in okolice kjer pes živi.

O našem zgonjem razvoju mladičev  in o odpiranju nagonov bom pisala v drugi temi.

Vesna
Logiran
skogkatt
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.691


Dogs have owners, Cats have staff ;)


WWW
« Odgovor #3 : četrtek, 05.03.2009 : 13:02:54 »

 
...Se pravi, mladiček mora biti vedno sproščen, miren, željen vodnikove pozornosti in hkrati vedoželjen in iznajdljiv...

To mi je jasno. Tudi kar se nadaljnjega razvoja tiče.

Specifično me zanima recimo tale primer testa:

- Naslednji korak , da mladička rahlo dvignemo s tal z oprijemom okrog trebuška in hrbta.Držimo ga 15-30 sek.Prepuščen nam je na milost in nemilost. Opazujemoali sprejema našo nadvlado ali jo zavrača.

Lahko malo natančneje o tem, kakšna reakcija psa bi bila za vaš namen uporabe (IPO) optimalna v tem primeru?
Da jo sprejema ali ne, mogoče da malo ne malo ja? Še nikoli nisem zbirala mladička z posebnim namenom uporabe, pa me kot laika zanima. Firbec pač Tongue
Logiran

numerouno
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 298


« Odgovor #4 : četrtek, 05.03.2009 : 13:46:14 »

V teh 30 s si mladič ne more pomagati. Po njegovih reakcijah lahlo razberemo ali sprejema ali zavrača nadvlado nad njim(položaj repa,ušesa,itd.). Repek mora lepo stati , ne pa med noge, ušesa v naravnem položaju, ne sme se tresti, nekateri se polulajo,nekateri otepajo, cvilijo, norijo,..Če je miren in sprejel ta položaj nadvlade , se pravi , da nas po verjetno upšteval kot vodnika.

Toda zapomnite si , SLAB VODNIK-Slab pes. Ni vedno vse odvisno od štirinožca. Mislim na zrelo dobo.
Logiran
skogkatt
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.691


Dogs have owners, Cats have staff ;)


WWW
« Odgovor #5 : četrtek, 05.03.2009 : 13:59:00 »

Jasno. Lahko si kupiš najhitrejši avto, pa ne boš zmagal dirke, če se ga ne naučiš vozit Wink

Ampak ravno ti začetni kriteriji so me zanimali. Ker nekateri izbirajo "najjačega" mladiča, kot pravijo Roll Eyes, nekateri pa bolj zlato sredino Smiley
Logiran

Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #6 : četrtek, 05.03.2009 : 14:10:30 »

jaz imam pa raje mladiča ki se upira in kao ne sprejme nadvlade.
Logiran
skogkatt
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.691


Dogs have owners, Cats have staff ;)


WWW
« Odgovor #7 : četrtek, 05.03.2009 : 14:16:16 »

zakaj? če se ti da, bom vesela Smiley
Logiran

Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #8 : četrtek, 05.03.2009 : 15:30:27 »

ker so mi taki bolj všeč kot wish-to-please psi.
Logiran
skogkatt
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.691


Dogs have owners, Cats have staff ;)


WWW
« Odgovor #9 : četrtek, 05.03.2009 : 15:32:05 »

he he, ja, me too Grin zato so mi pa mačke všeč Tongue
Logiran

nikica4
otrok do 14 let
*
Sporočil: 3


WWW
« Odgovor #10 : ponedeljek, 01.06.2009 : 17:48:33 »

zivjo! upam da se ne boste prevec jezil name ce bom postavila kaksno neumno vprasanje:)
rada bi imela psa majhne rasti , imamo pa ze enega psa ki je velik. ali mi lahko priporocate kaksno pasmo ki bi bila primerna zame majhne rasti? ali bi lahko ziivel zunaj?kaj priporocate?
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #11 : ponedeljek, 01.06.2009 : 18:25:44 »

Pozdravljena nikica4.
Preberi o pasmah, ki so navedene TUKAJ, posebno pozornost posveti karakterju. Ko bos naredila ozji izbor se odpravi na razstave, kjer bos lahko lahko v zivo videla pasmo/pasme, ki so prisle v "ozji izbor". Tam se bos lahko tudi pogovorila z lastniki psov, ki ti bodo dali najbolj kvalitetne informacije in ti olajsale odlocitev, katera pasma je najbolj primerna zate. Potem pa se bos lahko zacela pocasi odlocati o mladicu, ter iskati primernega vzreditelja.
Od nas bos bolj tezko dobila odgovor katera pasma bi ti najbolj odgovarjala, saj te ne poznamo.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
nikica4
otrok do 14 let
*
Sporočil: 3


WWW
« Odgovor #12 : torek, 02.06.2009 : 17:25:11 »

hvala za odgovor
ali mi lahko nastejete nekaj pasem ki so majhne rasti??
hvala
Logiran
nikica4
otrok do 14 let
*
Sporočil: 3


WWW
« Odgovor #13 : torek, 02.06.2009 : 17:25:58 »

in ce bi lahko dobila sliko karkoli kaksnega mesancka??
Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #14 : torek, 02.06.2009 : 17:29:46 »

Nikica, mešančke najdeš v rubrikah Zavetišče Horjul http://www.mojpes.net/forum/index.php/board,150.0.html
Psi iščejo dom http://www.mojpes.net/forum/index.php/board,30.0.html
in Ostala zavetišča za živali http://www.mojpes.net/forum/index.php/board,149.0.html
Logiran
Strani: [1] 2  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Izbira mladiča
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines