mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 25.04.2024 : 10:37:35

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Okostje in muskulatura  |  Tema: Nategnjene vezi
Strani: 1 [2] 3  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Nategnjene vezi  (Prebrano 22258 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Bonie
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 349


« Odgovor #15 : petek, 20.01.2006 : 13:23:49 »

Fortuna,

pri Bonie se je sicer kasneje pokazalo, da sploh ni imela natrganih vezi, pač pa so njej težave delale klopne bolezni, sem pa takrat prebrala vse mogoče o teh vezeh in se pogovarjala z vsemi mogočimi ljudmi...

Kolikor vem imaš v takem primeru dve opciji: mirovanje ali/in operacijo.

Kolikor se spomnim so bila priporočila, če se odločiš za prvo opcijo, da mora pes čisto mirovati vsaj 2 meseca, potem pa začneš s počasnim obremenjevanjem noge. Najprej kratki sprehodi na vrvici, ki jih vedno podaljšuješ. Brez vrvice pa lahko pes hodi šele po 6 mesecih. Dobro je, da psu v tem času dodajaš dodatke z glukozaminom (najboljše Cosequin ali pa inekcije adequana, ki jih psu dal veterinar). Samo včasih, sploh pa pri težkih pseh, tudi s tem mirovanjem ni izboljšanja, potem pač ti preostane samo operacija. Zorko v LJ dela operacije, kjer vstavi v nogo silikon, ki naj bi bil v funkciji vezi, Matko pa odreže del kosti, tako da se spremeni naklon kosti in ni več obremenitve vezi. Povedano po domače... Za težje pse bi naj bila primernejša ta druga operacija, ker se silikon lahko pretrga. Je pa okrevanje po tej drugi operaciji vsekakor težje in poteka približno enako kot če bi se odločila samo za mirovanje. Če boš psico peljala k kateremu od njiju, bosta oba navijala za takojšnjo operacijo, češ da bo drugače v kolenu nastal artritis. Drugi veti, ki so bolj za naravne zadeve, pa ti bodo rekli, da se za operacijo še vedno lahko odločiš, če z mirovanjem ne bo izboljšanja. Artritis pa bo v prizadetem kolenu bojda nastal tako in tako, če se odločiš za operacijo ali ne...

V vsakem primeru se vezi ne zacelijo nazaj, ampak če pes miruje, ostalo tkivo preraste pretrgano vez in tako nadomesti njeno funkcijo. Enkrat sem srečala enega psa, ki je imel v mladosti pretrgano vez in se lastnica ni odločila za operacijo, tako je bil pes eno leto strogo na vrvici, in kasneje ni imel nobenih problemov z nogo več. Je pa imel koleno celo bulasto, ker je ostalo tkivo tako prerastlo raztrgane vezi. Je pa ta pes bojda imel čisto pretrgane vezi, tako da na nogo nekaj časa sploh ni stopil. Če tvoja psica stopa na nogo, potem ima najbrž samo delno pretrgane vezi... Moraš pa zdaj paziti, da si ne bo zaradi prevelikega obremenjevanja druge noge, pretrgala vezi še na drugi nogi. Baje je to pogost pojav.

Pa še dve listi:
orthodogs - tukaj navijajo za operacijo:http://groups.yahoo.com/group/orthodogs/
conservative management - tukaj pa za mirovanje: http://groups.yahoo.com/group/ConservativeManagement/

Upam, da bo s tvojo kužiko čimprej boljše. Pa si sploh sigurna, da ima natrgane vezi? Lahko je tudi kakšna druga poškodba... Proti bolečinam pa ji lahko daš tudi Rimadyl, če ga prenaša. Pa jaz bi takoj šla po Cosequin DS.

Lp, Darja
Logiran
fortuna
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.578


Obožujem vse kar je kosmato in na stirih tackah.


« Odgovor #16 : petek, 20.01.2006 : 13:37:24 »

Živjo Bonie,

hvala za tako izčrpen odgovor.

Pri Shivi sem 99% da gre za poškodbo, kakšno, sem že v prvem postu napisala da zaenkrat še ne vemo.

Takoj, ko se je pojavilo šepanje, smo šli k naši veterinarki, vendar smo ugotovili, da s kolenom ni nič narobe.

Potem sem poklicala dr. Matka, ki mi je svetoval da psica strogo miruje in kuro z Aspirinom - vem, lahko bi šla tudi k veterinarki po Rimadyl, vendar se danes z dr. Matkom ponovno slišiva in se na podlagi morebitnega napredka/nenapredka dogovoriva za obisk pri njemu.

Popoldne izvem več informacij.

Shiva se na nogo opira, včeraj niti šepala ni več, vendar bi bila to čudežna ozdravitev, tako da... danes šepa, pri hoji ne cvili, najtežje se ji je premikati v ležečem položaju, ker se zelo rada "valja" po hrbtu. Takrat jo zaboli.

Upam, da ni kaj hudega . Držite pesti.

Lp, Fortuna.
Logiran

Ce dolgo zivijo skupaj, se zivali vzljubijo, ljudje zasovrazijo.
Marjetka
odvisnež
*****
Sporočil: 540


« Odgovor #17 : petek, 20.01.2006 : 13:54:58 »

Ko je imel nas natrgano vez, smo nonstop tako nihali. Enkrat je bilo v redu, drugic je bila taca spet cisto boga... Ko si je pa vez pretrgal (pri skoku), je pa taca cisto odpovedala, nobene opore ni vec imel. En mesec je cakal na operacijo in stanje se kljub mirovanju ni nic izboljsalo.

Ce poskodba se ni tako huda (se pravi da jo noga se drzi), potem bi se jaz rajsi odlocila za mirovanje.

Samo včasih, sploh pa pri težkih pseh, tudi s tem mirovanjem ni izboljšanja, potem pač ti preostane samo operacija. Zorko v LJ dela operacije, kjer vstavi v nogo silikon, ki naj bi bil v funkciji vezi, Matko pa odreže del kosti, tako da se spremeni naklon kosti in ni več obremenitve vezi. Povedano po domače... Za težje pse bi naj bila primernejša ta druga operacija, ker se silikon lahko pretrga. Je pa okrevanje po tej drugi operaciji vsekakor težje in poteka približno enako kot če bi se odločila samo za mirovanje.

To ni res. Mi smo dali cez to ta drugo operacijo pri Matku (TPLO). Zanjo smo se odlocili ravno zaradi lazjega in hitrejsega okrevanja. Pes je ze 3. dan po operaciji hodil. Sicer z gipskom, ampak je slo. Vse skupaj je okreval mesec in pol, pri silikonskih kitah bi se pa vleklo vsaj 2 meseca, od tega mi moral biti 1 mesec cisto na miru - v kletki.
Logiran
Bonie
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 349


« Odgovor #18 : petek, 20.01.2006 : 14:44:50 »

To ni res. Mi smo dali cez to ta drugo operacijo pri Matku (TPLO). Zanjo smo se odlocili ravno zaradi lazjega in hitrejsega okrevanja. Pes je ze 3. dan po operaciji hodil. Sicer z gipskom, ampak je slo. Vse skupaj je okreval mesec in pol, pri silikonskih kitah bi se pa vleklo vsaj 2 meseca, od tega mi moral biti 1 mesec cisto na miru - v kletki.

Kaj takega pa prvič slišim, da bi pes po tako invazivni operaciji kot je TPLO v mesecu in pol popolnoma okreval. Sicer pa sem napisala samo to, kar je meni takrat povedal Matko, enako pa piše povsod po webu, če malo prebrskaš.

Me pa veseli za tvojega psa, ker šest mesečno okrevanje se meni zdi ogrooomno, sploh pa za zelo aktivnega psa. Če bi meni takrat Matko rekel, da okrevanje traja mesec in pol bi se namreč takoj odločila za operacijo, ampak hvala bogu, da tega nisem storila... ker kot sem že napisala, Bonie sploh nima oz. ni imela natrganih vezi...
Logiran
Marjetka
odvisnež
*****
Sporočil: 540


« Odgovor #19 : petek, 20.01.2006 : 14:59:26 »

Saj ni nic narobe... Se pac zgodi, clovek pomesa...
Mi smo dali TPLO cez in bilo je tocno tako kot sem opisala, pa tudi kar sem prebrala o tem, je drzalo. Tista operacija s silikonom je pa druga pesem. Tam pa res okrevanje traaaja, pa se izid je bolj negotov. Wink
Logiran
fortuna
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.578


Obožujem vse kar je kosmato in na stirih tackah.


« Odgovor #20 : ponedeljek, 23.01.2006 : 11:58:31 »

Pravkar smo prišli od dr. Matka.

Shiva ima natrgano kolensko vez in malce počeno koleno.

Zaenkrat nas čaka strogo mirovanje, koliko časa, bomo pa še videli.

Lp, Fortuna.
Logiran

Ce dolgo zivijo skupaj, se zivali vzljubijo, ljudje zasovrazijo.
Bučka
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 386


« Odgovor #21 : ponedeljek, 23.01.2006 : 12:13:22 »

Pravkar smo prišli od dr. Matka.

Shiva ima natrgano kolensko vez in malce počeno koleno.

Zaenkrat nas čaka strogo mirovanje, koliko časa, bomo pa še videli.

Lp, Fortuna.

Kako se ugotovi natrgana vez? Počena kost z rtg, kaj pa vezi?

Maša
Logiran
fortuna
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.578


Obožujem vse kar je kosmato in na stirih tackah.


« Odgovor #22 : ponedeljek, 23.01.2006 : 12:16:50 »

Na RTG sliki se vidi "senca" tam, kjer ne bi smela biti. Tako sem jaz razumela dr. Matka.

Verjetno ti z odgovorom nisem ravno najbolje pomagala, toda to je vse, kar trenutno vem oz se spomnim.

Logiran

Ce dolgo zivijo skupaj, se zivali vzljubijo, ljudje zasovrazijo.
Bučka
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 386


« Odgovor #23 : ponedeljek, 23.01.2006 : 12:23:01 »

ja, na kosti razumem, da se vidi, na vezeh pa ne. Zato sprašujem, ker mi diagnoza "natrgane vezi" ni najbolj jasna, kako jo določijo.

Kako si je pa počila koleno oz. kost? Se je kam udarila pri divjanju?? grozno...
Logiran
fortuna
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.578


Obožujem vse kar je kosmato in na stirih tackah.


« Odgovor #24 : ponedeljek, 23.01.2006 : 15:27:58 »

Uf, kako se je Shiva poškodovala... da se je, sploh nisem vedela dokler se ni doma ulegla in umirila. Po končanem sprehodu je v avto normalno skočila, doma obiskom pokazala še vse trike, ki jih pozna, potem je šla na svoj jogi in ko se je umirila, se je začelo... cviljenje od bolečin, šepanje, tačka v zrak ipd...

V bistvu sva bili zunaj na snegu, divjala sploh ni, je pa baje ta sneg, še posebno če je pomrznjen, zelo nevaren za naše kosmatince.
Logiran

Ce dolgo zivijo skupaj, se zivali vzljubijo, ljudje zasovrazijo.
simona_val_tomaz
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 32


« Odgovor #25 : ponedeljek, 30.01.2006 : 19:51:06 »

Pozdravljeni!!!!!
Prosim lepo pomagajte, ker mi zdaj več ni nič jasno!!!!!!!!!!!!! NUJNO
Doma imamo nemškega bokserja, katerega diagnoza je natrgane kolenske vezi zadnje leve tačke, za operacijo sva že dogovorjena. Moje osebno mnenje je, ker je pes še mlad,  leto in pol, da bi ga dala operirat, v to me je prepričal veterinar. Kuža se je poškodoval pred 3 tedni, dala sva skozi tretman z injekcijami, stanje se ni popravilo. Zvečer ali pa zjutraj ko se kuža zbudi, šepa. Siceer pa med stojo zadnje tačke ne obremeni, Noga na otip ni boleča, samo pri skrčenju oziroma raztegu noge. Naj ga dam operirat ali ne?Huh Strah me je rehabilitacije, strah me je, da bi se stanje poslabšalo, res ne vem kaj naredit.
za vse informacije najlepša hvala!
Simona Val
Logiran
fortuna
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.578


Obožujem vse kar je kosmato in na stirih tackah.


« Odgovor #26 : ponedeljek, 30.01.2006 : 19:58:49 »

Pozdravljeni!!!!!
Prosim lepo pomagajte, ker mi zdaj več ni nič jasno!!!!!!!!!!!!! NUJNO
Doma imamo nemškega bokserja, katerega diagnoza je natrgane kolenske vezi zadnje leve tačke, za operacijo sva že dogovorjena. Moje osebno mnenje je, ker je pes še mlad, leto in pol, da bi ga dala operirat, v to me je prepričal veterinar. Kuža se je poškodoval pred 3 tedni, dala sva skozi tretman z injekcijami, stanje se ni popravilo. Zvečer ali pa zjutraj ko se kuža zbudi, šepa. Siceer pa med stojo zadnje tačke ne obremeni, Noga na otip ni boleča, samo pri skrčenju oziroma raztegu noge. Naj ga dam operirat ali ne?Huh Strah me je rehabilitacije, strah me je, da bi se stanje poslabšalo, res ne vem kaj naredit.
za vse informacije najlepša hvala!
Simona Val

Simona, za kakšno operacijo gre? Kdo oz kateri veterinar ti jo je priporočal? Lahko mi napišeš tudi na privat, lepo prosim. Me zadeva zelo zanima, saj ima/je imela tudi moja psica natrgane vezi in imamo še vedno strogo mirovanje.

Kakšne injekcije je pa dobival vaš kuža?

Lp, Fortuna.
Logiran

Ce dolgo zivijo skupaj, se zivali vzljubijo, ljudje zasovrazijo.
Marjetka
odvisnež
*****
Sporočil: 540


« Odgovor #27 : sreda, 01.02.2006 : 18:48:46 »

Noga na otip ni boleča, samo pri skrčenju oziroma raztegu noge.

To je znacilno za poskodbo kolenskih vezi in na ta nacin (krcenje/raztezanje) se jo tudi ugotavlja. Kljub temu je tezko reci, kaj bi bilo dobro narediti v tvojem primeru. Moj nasvet je: pojdite po drugo mnenje. Pri tako resnih zadevah mora biti lastnik psa preprican, da ravna prav. Ze tako je precej stresno, ce te pa razjedajo se razni dvomi pa sploh. Ce bi jaz denimo poslusala prvega veterinarja, potem bi ga nemudoma dali operirat na cenejso varianto (vstavitev silikonskih vezi). Ni mi dalo miru pa sem snofala naokoli, med drugim so mi povedali za ta forum in odkrila sem, da obstajata pravzaprav dve razlicni operaciji in da se da v dolocenih okoliscinah vezi pozdraviti tudi z mirovanjem. Seveda pomeni vsaka operacija doloceno tveganje, vendar v nasem primeru mirovanje ni prislo v postev. Izkusnje drugih z operacijo TPLO so me opogumile, da sem zacela verjeti v popolno ozdravitev. Tista silikonska operacija pa je odpadla kot gumb od hlac, saj sem v zvezi z njo slisala za nekaj prav katastrofalnih razpletov, pa tudi v uspelih primerih, so imeli psi se kar nekaj tezav. Huh
Logiran
fortuna
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.578


Obožujem vse kar je kosmato in na stirih tackah.


« Odgovor #28 : sreda, 01.02.2006 : 19:00:42 »

Citat: simona_val_tomaz , Ponedeljek, 30.01.2006 : 19:51:06
Noga na otip ni boleča, samo pri skrčenju oziroma raztegu noge.
---------------------------------------------------------------------------------

To je znacilno za poskodbo kolenskih vezi in na ta nacin (krcenje/raztezanje) se jo tudi ugotavlja.

Torej naj jaz podvomim, da ima moja psica natrgane vezi? Huh

Namreč, Shive pri raztezanju ali krčenju ne boli oz je ni bolelo, ko se je poškodba zgodila in je bila zadeva zelo boleča. Sedaj taco uporablja čisto normalno, se na njo opira, hodi praktično brez šepanja...

Je mogoče da v našem primeru ne gre za natrgane kolenske vezi?  Huh

Lp, Fortuna.
Logiran

Ce dolgo zivijo skupaj, se zivali vzljubijo, ljudje zasovrazijo.
Marjetka
odvisnež
*****
Sporočil: 540


« Odgovor #29 : sreda, 01.02.2006 : 19:03:01 »

Ne. Cisto mozno, da je Shiva pac manj obcutljiva na bolecino. Nasega tudi ni bolelo (oziroma tega ni z nicemer pokazal), pa je vseeno imel pretrgano vez. Veterinar to na otip diagnosticira, s prepogibanjem kolenskega sklepa. Wink
Logiran
Strani: 1 [2] 3  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Okostje in muskulatura  |  Tema: Nategnjene vezi
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines