mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 20.04.2024 : 14:54:26

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Tema: KASTRACIJA
Strani: 1 2 [3] 4 5 6   Dol
Natisni
Avtor Tema: KASTRACIJA  (Prebrano 35340 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
sana
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 231


« Odgovor #30 : sreda, 29.09.2004 : 13:52:55 »

Ne vem, mogoče je res tako izpadlo kot, da za vse krivim kastracijo. Samo povedala sem, da ta poseg pri mojem psu ni imel nikakršnih dobrih posledic, prej polno slabih. Nanook, ne misli, da smo Mačota peljali na operacijo, potem pa čakali kako bo čudežno postal prijazen psiček. Tudi jaz sem poskušala vse mogoče pa ni čisto nič pomagalo. Tako da bom z veseljem upoštevala kakšen tvoj nasvet. Tisto o manjvrednosti pa je bilo mišljeno bolj za šalo kot za res. Mislim pa, da se pes težje zrangira, če ga imajo ostali za psico. Pa še to. Mačota še vedno vsi napadajo kljub temu da je kastriran.  
Logiran
Desobediencia
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.488


« Odgovor #31 : sreda, 29.09.2004 : 21:28:50 »

V branje na znanje, pa čeprav ni v slovenščini: Cool


RAZLOGI ZA STERILIZACIJU I KASTRACIJU:

Puno je razloga za sterilizaciju/kastraciju kućnih ljubimaca važnih za same životinje, njihove vlasnike, kao i za sve ljude s kojima te životinje direktno ili indirektno dolaze u kontakt. Tu spadaju zdravlje životinja, njihovo lakše uklapanje u našu svakodnevnicu, budućnost novih generacija koje najčešće završe tragično te sama sigurnost i zaštita ljudi od onih životinja koje, ne svojom krivnjom, postanu opasne za okolinu (npr. bolesti, ugrizi).

Ogroman broj zdravih pasa i mačaka ubija se svake godine zato što nema dovoljno ljudi koji bi se odgovorno i na zadovoljavajući način brinuli za njih tijekom cijelog njihovog života. Često se starije životinje nađu na cesti, jer ih se njihovi vlasnici jednostavno odreknu. Takva životinja postaje opasna za okolinu, ali ponajviše postaje usamljena i uplašena životinja koja završi u šinteraju ili pod kotačima automobila. Šinteraji nisu rješenje, jer su tamo životinje osuđene na okrutne uvijete i na kraju na okrutnu i nasilnu smrt. Također, životi mnogih kućnih ljubimaca nepotrebno su ugašeni zbog nekontroliranog povećanja njihove populacije, a pravo rješenje je sterilizacija ženki, tj. kastracija mužjaka.

Ljudi su često skeptični kada im neko preporuči operaciju njihovog kućnog ljubimca. Vlada mišljenje da se tim činom "ubija" duh životinje te da je to neprirodno. No, zar je prirodno da životinje žive urbanim životom, na način koji im čovjek nameće, a koji je sve osim prirodan? Što se tiče sputavanja duha životinja, upravo to činimo ograničavanjem i zabranjivanjem životinjama da ispune svoju ulogu produžavanja vrste, tj. reprodukcije. Zato je bolje ukloniti mogućnost reprodukcije, nego ostavljati mužjake sa stalnom željom za ženkama, koje se dva puta godišnje moraju tjerati.

Vlasnici kuja redovito imaju probleme sa šetnjama kada se ona tjera, kao i s održavanjem kuće te okupljanjima grupa mužjaka ispred vrata koji zavijaju cijele noći. Kuja je za to vrijeme nesretna, jer ne može ispuniti svoju ulogu i zadovoljiti svoj instinkt. Prije je vladalo mišljenje da bi kuja trebala imati jedno leglo prije sterilizacije zbog zdravlja. Sada je dokazano da to uopće ne utječe na njezino zdravlje te je samo psihički zbunjuje. Kuja koja se tjera, a nema se priliku pariti, može postati depresivna, agresivna prema drugim psima i čak bježati od kuće u potrazi za mužjakom. Nažalost, takvu kuju brzo nađu drugi psi lutalice koji je nasilno i naizmjence pare, što je za nju bolno i traumatično, a često i kobno. Ako se kujica i uspije vratiti doma, osim sa 6 – 10 štenaca u utrobi, često ostaje i s traumom te može početi iskazivati agresivnost prema drugim psima.

Pitanje je što učiniti? Mnoge kuje teško podnose porod i na kraju su jako iscrpljene i teško se oporavljaju, pogotovo ako su prije toga lutale mjesec dana. Porod zna biti kompliciran te kuja zajedno sa štencima može lako izgubiti život. Dva mjeseca, koja psići moraju provesti uz kuju, zahtjevaju puno našeg vremena, brige, ljubavi te financijskog ulaganja. Udomiti štence, i to pogotovo mješance ili kujice, strašno je težak i odgovoran zadatak. Vi postajete odgovorni za njihovu budućnost i njihove živote. Oni štenci koji se ne uspiju udomiti završe na cesti ili u šinterajima gdje žive kratko i mučno. Za one štence koje uspijemo udomiti ne možemo nikada biti 100% sigurni da žive na odgovarajući način. Tako se krug neželjenih psića ne prekida, jer će se opet naći barem jedna kujica iz tog legla koja će ostati skotna s novih 6-10 štenaca.

Nije ni s mužjacima bolje, jer gotovo svaki pas živi u okruženju neke kuje koja se tjera. Takav pas ju osjeća te postaje nemiran, odbija jesti i spavati, cvili i zavija, tuče se s drugim mužjacima te bježi od kuće. Uvijek postoji opasnost od otrovanja, udarca autom ili kakve druge traume te tužbi ljutitih vlasnika kuje, jer ih takav mužjak prati i "maltretira" . Sve se to odnosi i na mačke.

Još jedan važan razlog za sterilizaciju/kastraciju je zdravlje životinja. Znanost je pokazala kako sve češće, kao i ljudi, životinje obolijevaju od raznih tumora i karcinoma. Kod kuja i maca, to su tumor dojki, maternice, piometra, sepsa, a kod mužjaka i mačaka rak prostate i testisa. Simptomi se teško i kasno otkrivaju, kada je teško spasiti životinju za koju su te bolesti bolne i pogubne. Sterilizacija/kastracija je idealna prevencija tih bolesti. Također je dokazano da operirana životinja živi duže. Danas je takva operacija rutina te životinja već isti dan, par sati nakon operacije, može sve samostalno obavljati. Vlasnik je jedino dužan paziti da životinja ne ošteti šavove koji se vade nakon 7-10 dana.

Životinje koje završe na cesti mogu dobiti razne bolesti, koje mogu biti opasne i za ljude. Takva životinja s vremenom postaje nedruželjubiva, jer često doživljava traume od strane ljudi, pa tako postoji i opasnost da nas ugrize. Da bi se sve to spriječilo, da bi naši kućni ljubimci s nama živjeli sretnije, ne smijemo biti sebični i gledati na sve to s našeg stajališta, već sa stajališta životinje. Trebamo im olakšati život za koji se one nisu same odlučile, nego smo mi tu odluku donijeli za njih. Puno je humanije spriječiti nekontroliranu reprodukciju koja neizbježno vodi do patnje i okrutne smrti životinje, nego zatvarati oči i opravdavati se idejom kako je to neprirodno. Da li je prirodno živjeti na hladnom i vlažnom betonu šinteraja, u strahu od batina, bez hrane i vode, čekajući smrt ili u domu bez ljubavi gdje životinju tuku i zanemaruju?

Ako se životinja sterilizira/kastrira učinit ćemo joj uslugu, jer će moći zadovoljnije i zdravije živjeti, neopterećena instinktima koji joj zagorčavaju život sa čovjekom, tj. život na čovjekov način.

Kada je najranije moguće izvršiti sterilizaciju?
Veterinari specijalisti ginekolozi svakako preporučuju sterilizaciju kujice prije prvog tjeranja. Kujica neće zaostati u rastu (dapače, poznato je da i sterilizacija i kastracija u mladosti svih životinja dovode do produljenog rasta epifize, što rezultira čak nešto višim rastom). Također, sterilizirana životinja neće promijeniti narav, štoviše, bit će umiljatija i zaigranija (poznato je da su odrasle, nesterilizirane kuje često neprijateljski raspoložene prema mnogim psima).

Najviše što zbunjuje vlasnike kujica su izjave veterinara (koji nisu pročitali ništa od stručne i znanstvene literature još od studentskih dana). Sadašnja saznanja su takva da, osim što se ne mijenja narav, ne mijenja se niti temperament životinje poslije sterilizacije. Poznato je da, ako se mužjaka kastrira prije nego što počne dizati nogu pri mokrenju, sigurno će biti "blaže" naravi, ali samo u odnosu prema psima, jer hormoni tada neće upravljati njegovim nagonima za čuvanje i zaštitu terirorija od drugih mužjaka. S druge strane, ako je kujica sterilizirana prije prvog tjeranja, mogućnost da u kasnijoj dobi oboli od tumora mammae (rak mliječne žlijezde) je gotovo jednaka nuli. Ako se kujicu sterilizira poslije jednog tjeranja, mogućnost tumora mammae ipak je izvjesna (iako mnogo rjeđe nego kod nesterilizirane kuje). Također, takve kuje ne obolijevaju od gnojne upale maternice (tzv. pyometra), jer je to također uvjetovano hormonima iz jajnika. Nadalje, zna se da su ženke životinja sklonije razvoju diabetes mellitus-a ("šećerna bolest"), a kod steriliziranih kuja ta je bolest četiri puta rjeđa nego u nesteriliziranih.

Kad čovjek sve to pobroji, shvati da je tjeranje kod kuja najmanji problem. Daleko su veći problem bolesti kao posljedica poremećene funkcije jajnika. Što se tiče debljanja, poznato je da se debljamo od hrane, odnosno prekomjernog unosa kalorija u odnosu na aktivnost. Ako je kujica inače "dobar jelac" i ovako i onako treba pripaziti na količinu hrane koju dobija, naravno, proporcionalno aktivnosti. Debljina kuje nema nikakve veze sa sterilizacijom.


Ekola. Upam, da je komu kaj pomagalo Wink
Logiran
rem
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.248


« Odgovor #32 : sobota, 02.10.2004 : 11:13:50 »

 Roll Eyes ::)Mi smo absolutno proti kastraciji oz. sterilizaciji pri psički, razen iz zdravstvenih razlogov, pišem za pse ki smo si jih sami izbrali in se odločili, da jih bomo imeli radi, mi se s sosedom, ki ima psičko, ko se goni dogovorimo, kje se bomo v tistem času sprehajali, da ona ne lula okrog hiše..., Grin Grin malo je ze jokanja iz naše pasje strani  Shocked  Tongue pa ni hudega, se da potrpeti. Drugače je če, pridejo zdravstvene tezave, ali potepuški psi brez lastnikov. Pri uhajanju od doma moramo pa tudi sami s psom veliko delati, ga tudi paziti,da do tega ne pride, ko enkrat gre na potep so silne muke ga to odvadit Tongue no muke niso tako silne, potrebno je potrpljenje Roll Eyes
Logiran
Chris
gost
« Odgovor #33 : sobota, 02.10.2004 : 17:09:16 »

Roll Eyes ::)Mi smo absolutno proti kastraciji oz. sterilizaciji pri psički, razen iz zdravstvenih razlogov, pišem za pse ki smo si jih sami izbrali in se odločili, da jih bomo imeli radi, ......

A potem jo imaš pa manj rad, ko je sterilizirana ? Lp

Citat
mi se s sosedom, ki ima psičko, ko se goni dogovorimo, kje se bomo v tistem času sprehajali, da ona ne lula okrog hiše...,   malo je ze jokanja iz naše pasje strani     pa ni hudega, se da potrpeti. Drugače je če, pridejo zdravstvene tezave, ali potepuški psi brez lastnikov. Pri uhajanju od doma moramo pa tudi sami s psom veliko delati, ga tudi paziti,da do tega ne pride, ko enkrat gre na potep so silne muke ga to odvadit  no muke niso tako silne, potrebno je potrpljenje  

No ja saj vse ok, samo drugače se pa zarečenega kruha hitro naje.

Lp

Logiran
rem
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.248


« Odgovor #34 : sobota, 02.10.2004 : 18:49:42 »

 ;)Nimaš, ga manj rad, imeti moraš malo več potrpljenja pa se da vse urediti Roll Eyes Roll Eyes, to je naš drugi kuza, mamo kar nekaj zivčkov nakravzanih, ampak še kar shajamo Grin Grin Grin, če pa pride bolezen vmes je pa druga pesem :osicer, pa se vsak odloči na podlagi izkušenj in izmenjavi mnenj Cool Cool, kaj bi pa bilo, če bi bili vsi enako misleči Huh
Logiran
KARMEN
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 350


« Odgovor #35 : sreda, 06.10.2004 : 19:59:23 »

Sana, grozno mi je žal, da se je pri vašem psu to zgodilo, ne bi bila rada v tvoji koži, ker bi me zelo pekla vest. Mislim, da sem se pravilno odločila in se nisem prenaglila, moj samec namreč še vedno ima j.... in jih bo kar obdržal. Pri nas doma obravnavamo vsako žival kot posamični osebek in tako tudi o njej odločamo. Psička je sterilizirana, tako sem jo posvojila, vse naše muce so sterilizirane oz.kastrirane, tudi konja smo kastrirali. Za vsako od teh odločitev smo imeli res pravi razlog, prav pri psu pa ni bil dovolj močan in prepričljiv, zato bo pač ostal mačo. Nikoli ne bom poslušala splošnih mnenj, predvsem veterinarjev. Mislim, da smo se prav odločili. Načeloma pa nisem ZA, niti PROTI.
Logiran
grAce
novinec
*
Spol: Ženska
Sporočil: 2


« Odgovor #36 : petek, 03.12.2004 : 10:44:26 »

Živjo...
Samo eno vprašanje imam na to temo. Upam da mi lahko kdo pomaga. Pri nas v naselju je zelo veliko psov, ki begajo okoli brez lastnikov (čeprav imajo lastnike ampak jih folk kar lepo spušča!!!!! Angry ), ki pa niso večinoma prav nič prijazni, ker branijo svoje teritorije. Do ljudi, ja...ampak do mojega 3-letnega kužota pa prav nič. Seveda je pomembno tudi dejstvo, da je naš pes dokaj ponosen. Danes že moram prav naredit načrt poti...kam bova šla, da ne bova kakšnega takega psa srečala (ker resno NE MARAM pretepov), in vsak sprehod je pravi podvig! Torej-razmišljala sem že o kastraciji... Ali bi to lahko pomagalo, da se pes ne bi zapletal v pretepe... Glede na to kar sem prebrala...naj bi recimo da to bilo res. Ampak vseeno... Bi bilo možno??!!
Hvala
Logiran
TagTu
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.173


« Odgovor #37 : petek, 03.12.2004 : 11:09:54 »

Ampak vseeno.....poznam pse, ki se po kastraciji ali psice po sterilizaciji niso prav nič spremenili....vedenjsko namreč...  Pa tudi take, ki so postali neskončno zoprni...pa tudi take, ki so postali inkontinentni....
Kakorkoli se boš že odločila, vzemi si čas za temeljit premislek....
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #38 : petek, 03.12.2004 : 14:25:39 »

Živjo...
Samo eno vprašanje imam na to temo. Upam da mi lahko kdo pomaga. Pri nas v naselju je zelo veliko psov, ki begajo okoli brez lastnikov (čeprav imajo lastnike ampak jih folk kar lepo spušča!!!!! Angry ), ki pa niso večinoma prav nič prijazni, ker branijo svoje teritorije. Do ljudi, ja...ampak do mojega 3-letnega kužota pa prav nič. Seveda je pomembno tudi dejstvo, da je naš pes dokaj ponosen. Danes že moram prav naredit načrt poti...kam bova šla, da ne bova kakšnega takega psa srečala (ker resno NE MARAM pretepov), in vsak sprehod je pravi podvig! Torej-razmišljala sem že o kastraciji... Ali bi to lahko pomagalo, da se pes ne bi zapletal v pretepe... Glede na to kar sem prebrala...naj bi recimo da to bilo res. Ampak vseeno... Bi bilo možno??!!
Hvala


Napadi na mojega psa so se po kastraciji zmanjsali. Niso povsem izginili, jasno mora biti vedno nekaj pametnjakovicev Roll Eyes, ampak se je pa stevilo incidentov res zmanjsalo.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
tinta
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 143


« Odgovor #39 : sreda, 23.05.2007 : 11:45:56 »

A je lahko kastriran kuža vseeno zelo dober čuvaj?
Logiran
lovethor
odvisnež
*****
Sporočil: 516


« Odgovor #40 : sreda, 23.05.2007 : 12:36:22 »

Naša sterilizirana psička je  Grin - vedno zalaja, ko gre kdo po stopnicah  (če pa bi kdo prišel v stanovanje, pa bi ga verjetno polizala do smrti  Tongue )
Logiran
lejca
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 599


« Odgovor #41 : sreda, 23.05.2007 : 20:02:24 »

A je lahko kastriran kuža vseeno zelo dober čuvaj?
Po kastraciji se njegovo lajanje ni nič umirilo. Še vedno glasno laja, ko pride kdo na obisk, pa ga nikakor ne moremo odvaditi.
Logiran
tinta
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 143


« Odgovor #42 : četrtek, 24.05.2007 : 10:04:28 »

Potem pa se bomo verjetno odločili tudi mi za kastracijo....koliko mora biti psiček star, da ga lahko kastriraš??
Logiran
Sleepy
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.129


« Odgovor #43 : četrtek, 24.05.2007 : 10:19:16 »

A je lahko kastriran kuža vseeno zelo dober èuvaj?

zakaj bi bilo čuvanje/nečuvanje kakorkoli povezano s kastracijo/sterilizacijo??? Kastracija ali sterilizacija vpliva samo na nagon po ohranitvi vrste in spremeni se samo vedenje, povezano s parjenjem. Kastriran samec ne čuti več potrebe po rangiranju (v smislu odganjanja konkurence), markiranju in pa goneče samičke ga ne zanimajo več. Če je kuža naučen se potepat, se bo potepal tudi po kastraciji (ne bo pa si širil kroga). Če je pretepač po naravi (in ne zaradi rangiranja), bo tak tudi ostal, če čuva svoje ljudi, jih bo čuval še naprej, saj to nagnjenje nikakor ni povezano z nagonom po ohranitvi vrste.

Kasrtacija in sterilizacija imasta predvsem zelo veliko prednosti in v primerjavi z njimi so možne (ne pa nujne) negativne posledice zanemarljive.
Logiran
tinta
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 143


« Odgovor #44 : četrtek, 24.05.2007 : 12:52:23 »

Vprašanje sem postavila ker poznam primer bernskega planšarskega psa, ki je bil pred kastracijo izjemno dober čuvaj, pozoren na vse kar se dogaja okoli njega, zelo nezaupliv do tujcev tako, da si ni nihče upal na dvorišče preden so prišli lastniki -  ni nikoli nobenega napadel, vendar le izjemno dober čuvaj je bil. Od kar so ga kastirali je čisto spremenjen - kot da bi bil drugi kuža....večino dneva preleži v kaki sencim, komaj da zalaja, do tujcev je prijazen in zaupljiv sicer se zelo rad igra in na sprehodu je še vedno poln energije, vendar  "čuvanje" je njegova zadnja misel...

Naj še povem, da je to edini primer kastriranega psa, ki ga poznam tako, da vem, da to ni pravilo (zato sprašujem še vas za mnenje)....sama imam dva kastrirana mačka (vem, da ne morem primerjati pse in mačke, pa vendar naj povem), ki so se tudi zelo polenili od kar so kastrirani in je njihova glavna misel spanje....

Zato se sedaj upadamo z dilemo ali naj našega "tamalega" kastriramo ali ne, saj bi želeli, da je še vedno pozoren "čuvaj"...naj še povem, da ima 2,5 meseca in da nenehno naskakuje našo psičko (je to normalo pri tako mladem psu?Huh), kar postaja že zelo nerodno in tudi za psičko moteče...
Logiran
Strani: 1 2 [3] 4 5 6   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Tema: KASTRACIJA
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines