mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 11:17:21

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Tema: KASTRACIJA
Strani: 1 2 3 [4] 5 6   Dol
Natisni
Avtor Tema: KASTRACIJA  (Prebrano 35223 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #45 : četrtek, 24.05.2007 : 13:00:02 »

Tole naskakovanje ni ravno normalno za tako mladega kužka, se pa dogaja in je znak, da ima kuža zelo močan spolni nagon. Jaz bi ga na vašem mestu dala kastrirat. Se pa vsak kuža drugače odzove na kastracijo. Pes moje znanke je na primer še vedno pravi čuvaj kljub kastraciji.
Logiran
tinta
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 143


« Odgovor #46 : četrtek, 24.05.2007 : 13:14:15 »

Ok hvala za nasvet...za muce sem brala, da če imajo res zelooo močen spolni nagon, da lahko vseeno kljub kastraciji ta nagon ostane in še vedno naskakujejo samičke, a kdo ve, če to tudi velja za pse?

A veš morda kdaj bi ga lahko kastrirali, pri kolikih mesecih?...za muce so nam rekli nekje po 6. mesecu, verjetno je pri psi podobno ali se motim?
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #47 : četrtek, 24.05.2007 : 13:18:11 »

Tega pa ne vem. Ti bo kdo drug odgovoril.
Logiran
Sleepy
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.129


« Odgovor #48 : četrtek, 24.05.2007 : 13:33:15 »

Kadarkoli po 6. mesecu je ok, naj pa bi kužki, ki so kastrirani pred enim letom, ostali malo bolj otročji in nekoliko manjši. V ameriki pravijo, da če hočeš s psom resno delat (reševanje, šport... karkoli), da je dobro počakat do enega leta. Zaenkrat pa mislim da so to bolj domneve in ni blo kašne hude raziskave s konkretnimi dokazi. Če lahko, bi jaz počakala, da bo star eno leto.

Vsekakor je veliko manj težav s kastriranimi samci kot nekastriranimi. "orodje" jim ostane, in če bi hoteli, bi lahko mirno naskakovali samice, ker pa nimajo nagona, pa naj tega ne bi počeli. Je pa pri psih naskakovanje tudi socialna gesta, tako da se seveda lahko zgodi, da tudi kastriran samčke koga naskoči.
Logiran
Felina
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 450


« Odgovor #49 : četrtek, 24.05.2007 : 14:52:36 »

No, ker sem se sama zelo veliko ukvarjala z odločitvami okoli kastracije mojega samca, sem dobila kar nekaj informacij....koliko je v vsem tem absolutne resnice ne vem, bom pa vseeno naštela ta dejstva:
- baje je razlika ali ti daš psa kastrirat pred ali po spolni zrelosti, saj ko je enkrat spolno zrel in že ima izoblikovano višino ranga (ali je bolj mačo sorte ali je bolj nežen), lahko velikokrat po kastraciji pride do spremembe vedenja, saj ga drugi predstavniki ne obravnavajo več v skladu z njegovim statusnim simbolom (recimo, da je prej bil alfa samec med soseskimi psmi, sedaj pa ker nima več tako močnega vonja, ga začnejo podrejat in on se seveda na vse kriplje brani ohranit status, se lažje razvije agresivno vedenje, ki ga mogoče prej ni bilo opazit)....med opazovanji psov okoli sebe, se mi je pogosto to dejstvo potrdilo.

- tudi s spremembo karakterjem psa (v stilu zvedavosti in živahnosti) je povezava pred ali po spolni  zrelosti: baje so nekateri psi veliko bolj živahni samo iz dejstva, ker kar naprej iščejo vonjave različnih drugih psov, neprestano si širijo teren in ga zaznamujejo in ves čas so v preži za dogajanjem in vdiranjem v njihov teren.....zato pa po kastraciji, ko nimajo več tega nagona do širjenja in čuvanja terena iz perspektive spolnosti, izgine tudi zanimanje za okolico.....postanejo bolj ležerni, ker jim je vseeno.... zavedat se je tudi treba, da se nekateri psi pri določeni starosti kar naenkrat umirijo, prav pride do drastične spremembe v aktivnosti, samo zato, ker so odrasli in zanimivo  ta čas velikokrat sovpada s časom kastracije, ko so po nekaj letih pubertetniških izpadov lastnikom popustili živci in je pes šel pod nož, ki pa bi se v veliko primerih tako ali tako umiril. Če psa kastriraš pred spolno zrelostjo, nima te potrebe po ustvarjanju svojega teritorija in je živahen zaradi drugih dejavnikov.  Včasih zan biti ta zvedavost varljiva saj ni nujno iz naslova, da je pes živahen sam po sebi ampak samo zato, ker ga zanima dogajanje iz perspektive spolnosti.

- če imaš ti psa, ki je že od malega navajen delat in sodelovat s teboj, to ni nikakor povezano s spolnim nagonom in bo deala po ali pred kastracijo v katerem koli obdobju, pa naj bo kastriran ali ne...samo pri enih nekastrirancih je potrebno nekaj več truda, da sodelujejo s tabo v času gonitve.

- tudi druge lastnosti, ki jih tako cenimo pri psih in niso povezane s spolnim nagonom se naj ne bi spremenile (čuvanje, lovske spretnosti, želja po aktivnosti z lastnikom....)....če tako čisto realno pogledam, resnično ne vidim povezave med spolnim nagonom in željo, da recimo lovski pes z veseljem aportira.

Sedaj pa še moje opažanje pri mojih dveh psih...en kastrat, drugi ne...zakaj? En je že pri 7 mesecih želel preprezlat ograjo, da bi pobegnil k sosedovi goneči psički in ker živimo sredi mesta, si sploh ne upam pomislit, kaj vse bi se lahko zgodilo v samo stotinki sekunde moje nepazljivosti in priložnosti, ko bi stekel preko ceste in direkt v avto, da niti ne omenjam vseh ostalih nevarnostih, ki bi lahko prežale na njega v tem našem čudovitem svetu in da ne pozabimo omenit še en kup nezaželjenih mladičkov, zakatere sokriva bi bila jaz, ker nisem znala ali hotela obvladat svojega samca. Drugi, mislim, da sploh ne ve, da obstaja spolni nagon...njemu lahko goneča psička stoji pred nosom in bo bolj zanimiva kastrirancu kot njemu. nekaj bo sicer šnofal, to pa je tudi to...zato pa tudi ni šel pod nož.

Z nobenim ni nobenih problemom, niti v času gonitev, niti vedenjskih težav in za vsak fiasko v vedenju pri njima bom lahko očrnila samo sebe zaradi mojega neznanja ali storjene kakšne napake, ne bom pa se zanašala na operativne posege, da mi bodo kužka čudežno izboljšale...z obema veliko delam in to se jima pozna. Oba z veseljem delata, kastriranec celo bolj, ampak to bolj zaradi samega namena njegove pasme kot pa zaradi dejstva ali je kastriran ali ne.

Kastracija ni čudežen trikec, ki bo spremenil psa na bolje ali slabše, to zmore le lastnik in izkušnje psa, ki ga vodijo skozi življenje, ga pa bo bolj prilagodil trenutnim razmeram prenaseljenosti mest in celotnega vrveža ter problematike zavrženih živali, ki jih je preveč!!!!!


ufff...sem se razpisala.....upam, da je vsaj približno mogoče razbra, kaj sem mislila povedat

Lp
Logiran
delavec@amis.net
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.444


« Odgovor #50 : četrtek, 24.05.2007 : 15:51:29 »

Xena, če bereš to rubriko, ali lahko še tvoje mnenje napišeš prosim.Za in Proti?

l.p.
Logiran
tjas
rad pišem
****
Sporočil: 392


« Odgovor #51 : četrtek, 24.05.2007 : 16:26:19 »

- baje je razlika ali ti daš psa kastrirat pred ali po spolni zrelosti, saj ko je enkrat spolno zrel in že ima izoblikovano višino ranga (ali je bolj mačo sorte ali je bolj nežen), lahko velikokrat po kastraciji pride do spremembe vedenja, saj ga drugi predstavniki ne obravnavajo več v skladu z njegovim statusnim simbolom (recimo, da je prej bil alfa samec med soseskimi psmi, sedaj pa ker nima več tako močnega vonja, ga začnejo podrejat in on se seveda na vse kriplje brani ohranit status, se lažje razvije agresivno vedenje, ki ga mogoče prej ni bilo opazit)....med opazovanji psov okoli sebe, se mi je pogosto to dejstvo potrdilo.

Pri meni pa ne, še vedno je ostal dominantni samec v okolici. Ker je najstarejši ga vsi spoštujejo. Kastrirali smo pa ga pri 5 letih.

- tudi s spremembo karakterjem psa (v stilu zvedavosti in živahnosti) je povezava pred ali po spolni zrelosti: baje so nekateri psi veliko bolj živahni samo iz dejstva, ker kar naprej iščejo vonjave različnih drugih psov, neprestano si širijo teren in ga zaznamujejo in ves čas so v preži za dogajanjem in vdiranjem v njihov teren.....zato pa po kastraciji, ko nimajo več tega nagona do širjenja in čuvanja terena iz perspektive spolnosti, izgine tudi zanimanje za okolico.....postanejo bolj ležerni, ker jim je vseeno.... zavedat se je tudi treba, da se nekateri psi pri določeni starosti kar naenkrat umirijo, prav pride do drastične spremembe v aktivnosti, samo zato, ker so odrasli in zanimivo ta čas velikokrat sovpada s časom kastracije, ko so po nekaj letih pubertetniških izpadov lastnikom popustili živci in je pes šel pod nož, ki pa bi se v veliko primerih tako ali tako umiril. Če psa kastriraš pred spolno zrelostjo, nima te potrebe po ustvarjanju svojega teritorija in je živahen zaradi drugih dejavnikov. Včasih zan biti ta zvedavost varljiva saj ni nujno iz naslova, da je pes živahen sam po sebi ampak samo zato, ker ga zanima dogajanje iz perspektive spolnosti.

Vsak pes naj si bo kastriran/stereliziran si naredi svoj teritori. Seveda ga nekastrirani samci bolj branijo zaradi testosterona, kot kastrirani.

Kastracija ni čudežen trikec, ki bo spremenil psa na bolje ali slabše, to zmore le lastnik in izkušnje psa, ki ga vodijo skozi življenje, ga pa bo bolj prilagodil trenutnim razmeram prenaseljenosti mest in celotnega vrveža ter problematike zavrženih živali, ki jih je preveč!!!!!

Se strinjam! Wink


Vrinila sem samo svoje komentarje. Pa upam, da ne bo nobenih zamer. Wink
Logiran
tjas
rad pišem
****
Sporočil: 392


« Odgovor #52 : četrtek, 24.05.2007 : 16:30:21 »

Aja pa še to sem želela omeniti. Jaz sem svojega psa morala dati kastrirati zaradi povečane prostate. Zdaj je vse ok in mi ni žal, da je kastriran.
Vedenje po kastraciji:ni spremenjeno, pogojeno je le z starostjo.
Naskakovanje drugih ljudi in živali: tako izraža svojo dominantnost (nad obiski, mačkom,..)

LP
Logiran
Felina
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 450


« Odgovor #53 : četrtek, 24.05.2007 : 20:40:19 »

tjas...super...se mi zdi, da čimveč mnenj tem boljše, ker za sebe vem kako sem bila v dilemi, ko sem se odločala za kastracijo in vsako mnenje mi je prišlo prav.....in tudi sedaj se večina ljudi dotika te teme z veliko distanco, sploh kar se tiče samcev, je kastracija velik tabu...čimveč podatkov, tem boljše, da si narediš pro in kontra...potem pa odločitev.....
Logiran
tjasav
rad pišem
****
Sporočil: 415


« Odgovor #54 : četrtek, 24.05.2007 : 21:57:03 »

Jaz imam zelo dobro izkušnjo s kastracijo. Moj fantek se me zdaj bolj drži na sprehodih, da ne omenim, kako se mu je zmanjšalo markiranje. Ko gre lulat, polula skoraj vse, prej si je pa šparal za kakšnih 16 cipres in še za kakšne kotičke.  Grin Malo se mu je povečal apetit, pri čemer pa je na lastniku samo, da ostane pozoren na primerno količino dajanja hrane in tako pes ne postane požrešen ter se ne redi. In tudi to ni slaba stvar pri nas, saj ga prej nikoli nisem mogla podkupiti s hrano ali s priboljškom, zdaj pa ga seveda lahko. Zdaj je malo manj ''samozavesten'' oziroma mu ne gre več toliko za podrejanje  pri igri, je pa zato igra manj ''agresivna'', saj se Rut hitreje preda in se vrže na hrbet ter se hoče crkljati. In tega še noben samec ni vzel za slabo, ampak je le njemu prilagodil igro.

Lp, Tjaša
Logiran
tinta
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 143


« Odgovor #55 : petek, 25.05.2007 : 10:25:19 »

Kako pa reagirajo drugi samci (mogoče kaki bolj agresivni) do kastriranega psa?.....zanima me ker psa vozim velikokrat sabo kamorkoli grem in nikoli ne veš koga srečaš.....včasih se mi je zgodilo, da smo na kekem sprehodu ali izletu srečali kakega bolj agresivnega psa, ki se je dobesedno zakadil v mojo psičko, ko pa je videl, da je punčka je bilo vse ok....pa sem se vedno bala kaj bi se zgodilo, če bi bil moj kuža psiček - bi ga tisti kuža napadel, bi ga ugriznil?....sedaj imamo poleg samičke še samca in razmišljamo o kastraciji pa me zanima kaj če je kuža kastriran, a morebitni agresivni psi, ki jih lahko kje srečaš vseeno "napadejo" ali se kot pri samici "umirijo" in jih nek spopad in konflik ne zanima??....
Logiran
Felina
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 450


« Odgovor #56 : petek, 25.05.2007 : 12:15:12 »

Pri mojemu se mi zdi, da ko se sreča z ostalimi samci jim ni čisto jasno kaj je on in če tadrug samec ni nesocializiran pretepač (ko kolje vse kaj leze in gre), se ga ne lotijo z agresijo (če pridejo z grebenom, skoraj vedno ko ga povohajo se greben spusti),nato pa skoraj vedno sledi naskakovanjem, kar mojega totalno v luft vrže (kr se on noče podrediti) in pretep je tukaj, tako da se samcev, ki so naskakovalci izgibamo v velikem loku, drugače pa s samci nimam problemov ob normalnem stiku.
Obratno pa je tudi res, da bi tudi moj kdaj rad koga naskočil (kljub kastraciji), vendar je to pri nas strogo prepovedano in se zadržuje...takrat je najbolj smešen.  Tongue
Logiran
tjas
rad pišem
****
Sporočil: 392


« Odgovor #57 : petek, 25.05.2007 : 13:40:38 »

Pri mojemu se mi zdi, da ko se sreča z ostalimi samci jim ni čisto jasno kaj je on in če tadrug samec ni nesocializiran pretepač (ko kolje vse kaj leze in gre), se ga ne lotijo z agresijo (če pridejo z grebenom, skoraj vedno ko ga povohajo se greben spusti)
Tudi pri meni je tako!
Logiran
tjasav
rad pišem
****
Sporočil: 415


« Odgovor #58 : petek, 25.05.2007 : 19:34:35 »

Baje kastriran kuža nima več  ''tistega'' vonja, s katerim bi ''povedal'' drugim psom, da je fant. Zato ga tudi drugi psi ne jemljejo več kot moškega in ni več toliko tega podrejanja v igri. In tudi kastriran pes sam ne čuti več tolike potrebe po nadrejanju in zato se v igri tudi pogosteje ''preda''. Zato se mi ravno dopade, ker je igra dosti manj agresivna in bolj nežna. Seveda to ne velja za vse pse, velja pa sigurno za mojega.
Brala sem, da se zna zgoditi, da bodo drugi psi zmedeni, saj pes nima vonja po ne po samcu in ne po psički. Ampak je treba še poudariti ostalo pasjo govorico, s katero se psi sporazumevajo, saj ne temelji vse le na vonju. Čim se pes da na hrbet, se preda in tako se drug pes naj ne bi počutil več ''ogroženega''. Seveda so to le dejstva za katere najdemo vedno izjeme.

Lp, Tjaša
Logiran
Sleepy
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.129


« Odgovor #59 : ponedeljek, 28.05.2007 : 13:16:01 »

tjasav kar si brala, ti lahko potrdim, da je res  Cheesy

Moje kastrirano revše je že parkrat spodbudilo preveliko zanimanje pri kašnih samcih (prav tečna in zoprna zadeva, moram priznat, če druge pes ne razume "ne" .... ), dobil pa je tudi že kašno samico za vrat.
Še vedno pa se obvezno podreja vsem starejšim samcem in enako pričakuje od mlajših. Tako da svoje "osnovno" vedenje, ki ni "hormonsko pogojeno" kar ohranijo....  Smiley

 Undecided hm... zanimivo... če me kdo vpraša kašen zgleda moj pes, rečem da lep, kot pitbulovska samička....  Cheesy
Logiran
Strani: 1 2 3 [4] 5 6   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Tema: KASTRACIJA
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines