mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
ponedeljek, 29.04.2024 : 01:17:07

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Izbira pasme
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: Izbira pasme  (Prebrano 3277 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
-Kris-
novinec
*
Sporočil: 5


WWW
« : torek, 16.06.2009 : 15:34:38 »

Hey,

za nekje avgusta, septembra se načrtuje nakup psa.. Bi pa imel nekaj (ogromno) vprašanj in vas bi prosil, če mi lahko pri čimvečih pomagate Wink

No kot prvo morem še povedat, da sem bil tud jaz včasih "ma ne rabim rodovnika, na razstave ga ne bom vozu, legel ne bom mel.. to je kr en papir, ki men nč ne pomen", zdaj pa sem se malo bolj izobrazil tko da pes bo rodovniški itak. Tud ce ne bi blo nobenih drugih razlik, že sam zato ker niti prbližn ne bom podpiral šteperjev in ostalih zaslužkarjev! Anyway, da preidem do vprašanj Smiley

Pes bo v bloku cc 60m2 stanovanje kjer živim s punco. Načeloma se izbira zato manjši pes in s punco sva zdaj omejila na 2pasmi. Cairn terrier in Šelti.

-Najbolj pri šeltiju me skrbi njegovo lajanje ker je ovčar. Ima kdo izkušnje s to pasmo v bloku? Namreč nočem da se mi začnejo čez nekaj mesecev buniti sosedi, da je moj pes preglasen :/ Se ga da nauciti, da ne laja zmeraj ko gre nekdo po stopnicah gor ali dol, skratka mimo vrat? In če mi to celo rata, kako je v najini odsotnosti ko bo sam doma?

- Jaz imam drugače zelo fleksibilen urnik, kar pomeni da delam od doma in še to bolj 2,3ure na dan.. Psa bom vzemal čimveč z mano, a na določene stvari ga vseen ne morem. Načeloma se to sliši kot plus, ker bo pes veliko v moji družbi, a po drugi strani a mu ne bo potem še bolj težje razumet, da jaz nekam grem in je sam ker se bo razvadu? Če ne drugega, vsak dan letim ven kam na kosilo, na faks ali na 100 drugih opravkov.. in povsod psa ne morem z sabo.

- po celem stanovanju mam bolj kot ne ali parket ali luminate. Se mi ne bo pes na takem pobil, ko se bo igral? Lahko že kar začnem denar stran dajat za tepihe ali to ne bo nujno? Smiley

- S punco sva na dolgo in široko premlevala o tem, ali pes ali mačka.. In pri vseh polnih mačjih hišah in daritvenih oglasih, naju še zmer stiska tud za mucka. Kolk priporočljivo je imeti 2 taka mladička naenkrat skupaj? Oz. mucek bi bil verjetno kak mesec ali dva prej pri hiši. Je priporočljivo oba pustiti spuščena v določenih prostorih skupaj, ko ni nobenega pri hiši, ali raje koga v box da ne bo raztura nazaj doma? Bognedej kakega fighta? Smiley

In nasploh, po vsem omenjenem, katera pasma bi bila sploh bolj primerna? Jaz načeloma nisem pristaš dolgih sprehodov, ampak za psa bom tudi tole naredu. Drugače pa preferiram igro s psom, se prav metanje žogc, palic, "rausanje" in ostale otročje bedarije Smiley Skratka, čeprav ne maram dolgih monotonih sprehodov, se vseeno ogromno ukvarjam z njem. Je zarad tega katera pasma od teh dveh bolj primerna zame? Sta nama pa drugeče oba zelo zelo všeč in verjamem, da ne bi zgrešila pri nobenem. Tud poznava jih kolkertok že. Cairn je pri sosedih od njenih staršev, škotski ovčar (načeloma itak mal večji šelti?) pa kar pri starših..oz NAŠ Smiley

To bi bilo zaenkrat vse, upam da nisem preveč napisal, bom pa zato še vprašal kaj ko se spomnim Wink Aja pa feel free tud mene kaj vprašat, če je to pomembno za vaša priporočila glede pasme!

lp, kris
Logiran
-Kris-
novinec
*
Sporočil: 5


WWW
« Odgovor #1 : torek, 16.06.2009 : 15:36:34 »

Laminate, da ne bo kdo mislu kak kekec sem Cheesy
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #2 : sreda, 17.06.2009 : 09:34:31 »

To, ali bo mladič zrasel v bevskača ali ne je prirojeno. Ne glede na pasmo se da najti mladiče, ki že v leglu bolj lajajo in tiste ki so tišji. Če je pasja  mama nervozna ali bevskava, je velika verjetnost, da bodo taki tudi mladiči. Tudi med šeltiji se da najti povsem znosno tihe pse izbiraš najtišjega mladiča. Iz bevskača ne moreš narediti tihega psa z nobeno vzgojo - v najboljšem primeru lahko lajanje kontroliraš do določene mere. (se pa da zelo lepo vzgojiti pse, ki lajajo ker izsiljujejo pozornost ali ki lajajo ker čuvajo teritorij)

Mucek in psiček gresta zelo lepo skupaj. Jaz bi ju vsaj na začetku med odsotnostjo ločevala, ker bi oba skupaj pogruntala vsaj 10x več lumparij kot vsak posebej.

Če mladičku na laminatu preveč drsi, daš lahko začasno tja, kjer se največ zadržije čisto navadno lepenko od škatle. Psu ne drsi, pa še zabavo ima ko jo trga. In ko se umaže, jo vržeš stran.
Logiran
-Kris-
novinec
*
Sporočil: 5


WWW
« Odgovor #3 : četrtek, 18.06.2009 : 13:00:49 »

Hvala za odgovor! Vsaj eden Smiley
Logiran
Soul
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.759


« Odgovor #4 : četrtek, 18.06.2009 : 14:59:38 »

-Najbolj pri šeltiju me skrbi njegovo lajanje ker je ovčar. Ima kdo izkušnje s to pasmo v bloku? Namreč nočem da se mi začnejo čez nekaj mesecev buniti sosedi, da je moj pes preglasen :/ Se ga da nauciti, da ne laja zmeraj ko gre nekdo po stopnicah gor ali dol, skratka mimo vrat? In če mi to celo rata, kako je v najini odsotnosti ko bo sam doma?

- Jaz imam drugače zelo fleksibilen urnik, kar pomeni da delam od doma in še to bolj 2,3ure na dan.. Psa bom vzemal čimveč z mano, a na določene stvari ga vseen ne morem. Načeloma se to sliši kot plus, ker bo pes veliko v moji družbi, a po drugi strani a mu ne bo potem še bolj težje razumet, da jaz nekam grem in je sam ker se bo razvadu? Če ne drugega, vsak dan letim ven kam na kosilo, na faks ali na 100 drugih opravkov.. in povsod psa ne morem z sabo.

S to konkretno pasmo žal nimam izkušenj, imam pa nekaj izkušenj z lajanjem psov nasplošno. Bistveno pri vsakem psu je, da se ga že od začetka uči, da naš odhod / prihod za psa ne pomenita nič posebnega. Torej nobenega poslavljanja, ko gremo in nobenega pretiranega veselja, ko se vrnemo. Pes svoje "samote" tako ne bo dojemal kot travmatično, temveč kot normalno stvar v njegovem življenju. Prav tako se psa (govorim na splošno) lahko odvadi lajati na mimoidoče na hodniku, je pa res, da je lahko ta proces učenja pri nekaterih psih nekoliko daljši.
Strinjam se z vami, da psa ne morete vedno vzeti s seboj in menim, da je občasno puščanje psa samega doma dobrodošlo. Nikoli namreč ne vemo kaj se lahko pripeti, in bo pes moral preživeti nekoliko časa brez nas.

Konkreten primer imamo v našem bloku, kjer je sosedov pes večino svojega življenja preživel s svojo skrbnico. Ko je le-ta umrla, je nastal problem, saj pes ni bil navajen biti sam. Sedaj, v času odsotnosti novih skrbnikov, laja, tuli, se "meče ob tla". In to je sposoben početi ves čas, ko ni nikogar doma. Res pa je, da so se tudi oni s tem sprijaznili v smislu: "Tako pač je in mi ne moremo nič narediti", kar seveda ni popolnoma res. Moteče je pa za vse nas, ki smo takrat doma.


- po celem stanovanju mam bolj kot ne ali parket ali luminate. Se mi ne bo pes na takem pobil, ko se bo igral? Lahko že kar začnem denar stran dajat za tepihe ali to ne bo nujno? Smiley

Jaz imam doma položen parket, laminat in ploščice. Imam srednje velikega psa (35 kg) in dve mački. Talne obloge (torej niti parket, niti laminat, niti ploščice) nobenemu od njih ne povzročajo težav, saj so se kaj kmalu naučili kako izkoriščati njihove prednosti in slabosti (pravočasno "bremzanje" in namerno drsanje Tongue ). Res, pa je, da se zaradi pasjega norenja nekoliko poznajo odtisi krempljev na parketu.
Tepiha oz. tapisona jaz niti ne bi svetovala, saj ga je bistveno težje čistiti kot laminat, parket, ploščice. Čistiti ga je pa treba (umazanija, zajedalci, morebitne prebavne motnje psa/mačka, dlake,...). Pri nas se je tepih / tapison (dokler smo ga še imeli) izkazal tudi kot krasna zabava za mački, ki sta ga s pridom izkoriščali za praskalnik  Roll Eyes (Prepovedane stvari so očitno res bolj zanimive od dovoljenih  Wink )


- S punco sva na dolgo in široko premlevala o tem, ali pes ali mačka.. In pri vseh polnih mačjih hišah in daritvenih oglasih, naju še zmer stiska tud za mucka. Kolk priporočljivo je imeti 2 taka mladička naenkrat skupaj? Oz. mucek bi bil verjetno kak mesec ali dva prej pri hiši. Je priporočljivo oba pustiti spuščena v določenih prostorih skupaj, ko ni nobenega pri hiši, ali raje koga v box da ne bo raztura nazaj doma? Bognedej kakega fighta? Smiley

Mucek in psiček gresta zelo lepo skupaj. Jaz bi ju vsaj na začetku med odsotnostjo ločevala, ker bi oba skupaj pogruntala vsaj 10x več lumparij kot vsak posebej.

Se strinjam z Lanabelo. Mi smo najprej imeli psa, ki je pri svojih 5 letih dobil za partnerja malega muca in sta se dobro razumela. Sedaj imam dve odrasli mački, ki sta "dobili" pubertetniškega psa. In se tudi dobro razumejo. Jih pa ne puščam samih brez nadzora. Za psa smo kupili tudi bivalni box, ki se je izkazal kot krasna več funkcijska rešitev. Pes ga jemlje za svoj "brlog" in se vanj umakne, ko želi imeti mir ali ponoči spat. Prav tako v njem preživi čas, ko nas ni doma.


In nasploh, po vsem omenjenem, katera pasma bi bila sploh bolj primerna? Jaz načeloma nisem pristaš dolgih sprehodov, ampak za psa bom tudi tole naredu. Drugače pa preferiram igro s psom, se prav metanje žogc, palic, "rausanje" in ostale otročje bedarije Smiley Skratka, čeprav ne maram dolgih monotonih sprehodov, se vseeno ogromno ukvarjam z njem. Je zarad tega katera pasma od teh dveh bolj primerna zame? Sta nama pa drugeče oba zelo zelo všeč in verjamem, da ne bi zgrešila pri nobenem. Tud poznava jih kolkertok že. Cairn je pri sosedih od njenih staršev, škotski ovčar (načeloma itak mal večji šelti?) pa kar pri starših..oz NAŠ Smiley

Kot že rečeno ne poznam osebno nobene od pasem, ki jih navajate. Tukaj bi vam predlagala, da se obrnete direktno na vzreditelje ene in druge pasme, ki vam bodo najbolj znali predstaviti lastnosti / zahteve / morebitne posebnosti obeh pasem.
Sama sem že prej imela mešanca, sedaj imam spet mešanca. Pri prejšnjem nismo vedeli kaj bo iz njega nastalo, saj nismo poznali staršev, pes je k nam prišel kot mladič.
Psa, ki ga imam sedaj, sem vzela iz zavetišča. Pri izbiri psa je glavno vlogo igral moj način mojega življenja, aktivnosti, hobijev ter karakter psa. Navdušena sem nad njihovo strokovnostjo, saj imam sedaj zame popolnega psa.

Več strokovnjakov za pse priporoča, ne glede na pasmo, vsaj 45 minut sprehoda dnevno. Nekateri to razlagajo tudi kot primerjavo s pticami in zakaj imajo le-te krila - ker morajo za normalno življenje vsak dan leteti. In zato ima riba plavuti - da plava. Kuža pa mora hoditi (gibanje na, čeprav ogromnem vrtu, naj ne bi tega nadomestilo - pes potrebuje sprehod).

Priporočila bi vam knjigo Psi za telebane, ki na praktičen in zelo berljiv način opisuje kako izbrati psa, kako se pripraviti na njegov prihod, na kaj moramo biti pozorni pri izbiri, vzgoji, kako odpravljati morebitne težave, in še in še.

Želim vam "srečno roko" in krasne kosmate prijatelje.
Logiran
alexx
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.911


« Odgovor #5 : četrtek, 18.06.2009 : 15:33:24 »

Uf, Soul - kapo dol! Tole sem pa tudi jaz z veseljem prebrala.  Smiley
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #6 : petek, 19.06.2009 : 07:00:10 »

Kar se tiče parketa in laminata se jaz strinjam s Soul. Še tiste tepihe, ki smo jih imeli po hodniku, smo umaknili, tako da sta ostala damo dva - pod sedežno in pod jedilno mizo, kjer pa pes itak ne hodi preveč. Razlog za odstranitev isti kot pri Soul. Čiščenje in potencialno grickanje. Pa še radi se pri divjanju gubajo in to se mi zdi še bolj nevarno za dvo in štirinožce.

Jaz bi na tvojem mestu obvezno psa navajala na to, da je sam doma. Pa čeprav ga boš zato namerno pustil doma, čeprav bi ga sicer lahko vzel s sabo. Da se le navadi, da ne bo potem gnjavil vas in sostanovalcev (ane Soul Wink)

Glede pasme nimam nasveta, sta pa dva naša psa preveč lajala, pa čeprav vsaj eden od njiju naj ne bi bil znana pasma po lajanju.
Šlo je izključno za pomanjakanje našega znanja na tem področju in nismo pravočasno dojeli Roll Eyes, kaj se dogaja, potem pa smo poizkušali vse mogoče, pa nismo uspeli odvaditi Undecided.
Moteče za nas in za sosede.

V bistvu samo potrjujem z našimi izkušnjami, kar sta napisali predhodnici.
Logiran
Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  nakup psa  |  Tema: Izbira pasme
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines