mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 20.04.2024 : 02:25:00

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  Mešanci  |  Tema: Designer Dog
Strani: [1] 2 3  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Designer Dog  (Prebrano 16351 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« : torek, 28.07.2009 : 08:57:10 »

Našega izraza ne poznam, ampak po svetu so ti mešanci trenutno velik hit (labradoodle, chug, puggle naprimer), starši so rodovniški in mladički prav nič poceni. Za določene mikse obstajajo tudi rejci.
V drugi temi sem zasledila, je ena od forumašic omenila, da na tem forumu namerno produciranje mešancev nikoli ni dobrodošlo, vendar, pa se mi zdi, da ti kužki ne spadajo čisto v enako kategorijo.
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #1 : torek, 28.07.2009 : 09:03:38 »

Ali razmišljam preozko?
Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #2 : torek, 28.07.2009 : 09:05:32 »

Kolikor vem, so to križanci. Se producirajo načrtno - na primer za delovne pse, da dobijo mešanico pravih psihičnih in fizičnih lastnosti. To ni isto kot vaški cucki, ki jih nihče noče in zaradi katerih zavetišča pokajo po šivih, za katere se ne ve, čigavi so in od kod.
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #3 : torek, 28.07.2009 : 09:09:53 »

Designer psi niso križanci z namenom dela. Še zdaleč ne. Kako naj bo delovni pes križanec z mospom, šicujem, pudljem, bišonom, maltežanom? V popolnoma enako kategorijo tole spada kot naši šteparji. Starši teh mešancev večinoma niso rodovniški. Gre za pogruntavščino šteparjev in pasjih farm (puppy millov). Tega ne počne noben resen in odgovoren vzreditelj. Prednjačijo Američani, ki imajo strašno pocukrane spletne strani, ampak če poznaš pravila resne vzreje in če poznaš pasme, ki jih mešajo med sabo (standard, kako izgleda dostojen predstavnik pasme), hitro vidiš, da gre za štepanje za denar, saj imajo veliko število psov, ki so zelo slabi predstavniki svojih pasem, fotografije so posnete tako, da je jasno, da psi ne živijo kot domači ljubljenčki (psi so videti hudo prestrašeni, fotografije so večinoma slabe in iz njih ni videti okolice, na nobeni fotografiji zraven ni videti človeka, če gre za dolgodlako pasmo, so psi po navadi slabo negovani). Poleg tega ni nikjer, ampak popolnoma nikjer podatkov o veterinarskih pregledih, je pa na dolgo in široko opisano, kako ti pošljejo psa kamorkoli v tovornem delu letala in kako jim moraš plačati.

To je še en način izkoriščanja psov, samo nadeli so mu fancy ime.
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #4 : torek, 28.07.2009 : 09:13:54 »

Khm, sicer super, da jih križajo načrtno in trajno za boljše delovne lastnosti psa, ampak kmalu bi se komot našel kakšen ozaveščen ˝Upsar Slovenski˝, ki bi imel priročen izgovor za trajno ˝vzrejo˝ psov stila Bučko (samojed+AM) - super lepo izgleda, pomoje bi šli za med.
Kje je meja? A obstajano kakšni pravilniki na to temo in kako je to urejeno pri nas? A kdo ve?
Moj odgovor Janezu22 v sosednji temi se je nanašal na mladiče, sproducirane zaradi čudeža življenja, lepote in karakterja njihovega psa ali psice, ki se mora nadaljevati in podobnih nebuloz.

No, sem medtem že prebrala odgovor Kalsang, ki potrjuje moje domneve, pa bom post vseeno oddala v nespremenjeni obliki.
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #5 : torek, 28.07.2009 : 09:20:07 »

Saj ti ze samo ime pove, da tukaj ne gre za izboljsanje psihofizicnih lastnosti neke pasme za delo, ampak so steparski dripci iznasli nov izraz za stepanje mesancev in to skrili pod trenutno tako "in" podrocje, ki se ji rece design. Bljak!!!
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #6 : torek, 28.07.2009 : 09:21:10 »

Si ob trenutni situaciji upam reci, da pri nas ti "krizanci" spadajo v popolnoma isto grupo, kot vsi ostali mesanci in/ali "cistokrvni brez rodovnika". Osebno se mi zdi kakrsnokoli poskusanje v smeri raznih doodlov in podobnih neodgovorno pocetje in namisljevanje tistih, ki to pocno. Na voljo je cez 400 razlicnih pasem psov. Pri tem, o cemer pise Houdini, ne gre za iskanje delovnih ali karakternih pointov, temvec vizuelnih. Odgovornost vzrediteljev "rednih pasem" je pogosto vprasljiva, se pa sprasujem, kje je odgovornost morebitnih rejcev takih krizancev, glede na to, da se pse ze po reglcih ne pregleduje, da je na trgu stala, da so kupci neosvesceni ... V ZDA je trg ogromen, ljudi ogromno, rejcev in vzrediteljev ogromno, obsedeni so z vsem novim in pogruntajo vse mogoce bedarije.

Pri nas se igrajo z bul krizanci in lahko pogosto zasledite razne mesance med pitbuli in staffordi ter podobne. Tudi z bandogi se ukvarjajo nekateri zelo intenzivno. Pa so to se vedno mesanci.

Imam kar precej mailov na lagerju, kjer ljudje posiljajo slikce, ki so jih nasli na netu na ameriskih straneh, in na katerih so slikce luskanih mladickov, zraven pa pise, da so ta ali oni doodle. Sprasujejo, kje pri nas se da te mladice dobiti. Ko vprasam, ce vedo, v kaj tak mladic zraste, utihnejo. Ja, mladicki so krasni, vsi po vrsti. Nekoliko drugace postane, ko mladic zraste v nekaj drugega, kar so pricakovali. Je pa v ZDA denar prav tako sveta vladar, kot pri nas in ljudje vsak dan znova in znova iscejo "nekaj posebnega". Ceprav v resnici tistega posebnega ne potrebujejo in ceprav v resnici obstaja mnozica pasem, med katerimi lahko izbirajo.

Glede na izjemno nizko kulturo in odgovornost kupcev, sem odlocno proti produkciji takih variant. Kot je miskica omenila "nacrtno produkcijo" v delovne namene, gre predvsem za vlecne pse, za katere vecinoma (z razliko huskyjev, kjer gre za klasicno stepanje) rejci poskrbijo v celoti, torej tudi z iskanjem ustreznih novih skrbnikov in pri tem ne gre za namisljevanje kupcev, kaj bi imeli in prodajo rejcev, da bi zasluzili, temvec za produkcijo z namenom izbora najboljsih delovnih psov za popolnitev "vlecne ekipe". Ker gre za zelo majhno populacijo in v vecini za preskrbljene pse, ni pretiranih problemov. Pri tem, za kar je bila odprta ta tema, pa gre za problematicno rejo.
Logiran

Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #7 : torek, 28.07.2009 : 09:24:46 »

Edini primer križanja pasem za boljše delovne lastnosti, ki ga poznam pri nas in ki se mi ne zdi sporen, je vzreja psov za vleko sani. Mušerji (vodniki sani) sami vzrejajo pse za svoje potrebe in križajo različne pasme, da dobijo vzdržljivega, hitrega psa, ki z veseljem vleče. Čistih polarcev med temi psi ni več veliko. Je pa to vrhunski šport in mušerji dobro vedo, kaj delajo. Nekje na forumu je že tema o tem, v katero je pisal slovenski mušer, ki vzreja svoje pse. Razlika med njimi in rejci designer psov je v tem, da so vlečni psi vzrejeni za točno določen namen (vleka sani na vrhunskih tekmovanjih) in da niso na prodaj (vsak mušer jih vzreja za svoje potrebe in si želi zdrave, močne pse, zato v vzrejo vlaga tudi določeno skrb). Designer psi so pa nič drugega kot velik šteparski biznis.

Vlečni psi nikakor niso isto kot designer psi.

Ostalo je povedala pa že Jana.

Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #8 : torek, 28.07.2009 : 09:32:00 »

No, primer samojed+AM sem dala zato, ker je se je nanašalo vprašanje prav na konkretnega psa, kjer verjetno pasme prav naključno sovpadajo s polarnimi pasmami, ki jih pretežno mešajo za vleko.
Tega o mušerjih nisem vedela in jih zagotovo ne bi želela metati v isti koš z ostalimi šteparji in ˝ljubitelji˝.
Kaj pa mušerji naredijo, če kakšen pes iz legla po načrtni kombinaciji ne izpade tako, kot so si zamislili in ne dosega pričakovanih lastnosti?
Da pa nekega psa poimenije nekdo Labra(ali katerikolidrugi)doodle, je pa že več kot noro in za moje pojme že ime odlično ponazarja filozofijo tehle dizajnerjev.
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #9 : torek, 28.07.2009 : 09:34:22 »

Če kateri od mušerjevih psov nima pričakovanih lastnosti, zanj odgovoren mušer poišče ustrezen dom. Tudi prek mojpes.neta je mislim slovenski mušer že iskal nov dom za enega svojih psov in pojasnil, za kaj ga oddaja.
Logiran
Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #10 : torek, 28.07.2009 : 09:47:46 »

Ali razmišljam preozko?

Nisem hotela tega rečt ubistvu. Oprosti, če je tako izpadlo. Tudi jaz menim, da je produciranje mešancev vsevprek nesprejemljivo, sploh če je posledica neodgovornega lastništva in/ali odločitve ala, o lej ga Lojze ma pa ungale šnaucerja, a ne bi blo fino, če bi naša  beaglica imela z njim mladiče, bojo ziher super, ali pa lej ga sosedov pes pa zgleda k labradorec, kaj če bi našo "čistokrvno brez rodovnika" naskoču, pa bomo pol prodal.

Hotela sem samo nekako omenit te mešance, ki so precej drugačni, skrajno zaželjeni in križani namerno, med dvema psoma, katerih zgodovina je znana za mladiče pa takorekoč stojijo v vrsti (pri nas mogoče ta trend še ni opazen, marsikje drugje pa zelo, recimo res ZDA). To so določene pasme križane zaradi svojih lastnosti, ne za delovne pse (to je res drugo), ampak iz meni manj sprejemljive nečimrnosti - da dobijo tako in tako izgledajočega psa (čivava+mops), ali pa labradorca z daljšo dlako, ki odpada manj...itd

Nisem tudi hotela rečt, da se mi to zdi pa skrajno uredu in jih podpiram z vsem srcem, samo, da so ti mešanci vseeno precej drugačni in dejansko ne spadajo med vse ostale, čeprav je pa res, da pri nas verjetno ni razlike, če zaradi ničesar drugega ne, pa že zato, ker tudi takšnega povpraševanje po točno določeni mešanici ni.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #11 : torek, 28.07.2009 : 10:03:20 »

Houdini, preberi se enkrat prvi post Kalsang in vsa ameriska lepota tega pocetja bo izpuhtela neznano kam. Ze res, da ljudje za njih stojijo v vrsti in ze res, da krizajo pasemske pse, vendar je vsa ostala zgodba tocno identicna boju za zasluzek, kot jo videvamo pri nas pri reji "cistokrvnih brez rodovnika". Torej - denar, denar, denar ... Ljudje, predvsem podjetni, iscejo vedno nove in nove trzne nise. Tako so, seveda americani, ki o podjetnistvu vedo najvec, ze pred davnimi leti nasli vec trznih pasjih nis in vsak dan najdejo nove. Ena med temi so krizanja razlicnih pasem, da se zadovolji trgu. Ne, da se zadovolji neki novi delovni ali uporabni liniji. Vse, kar je novo, je krasno in zazeljeno - to je njihova politika. Ljubezen pri iskanju in realizaciji takih idej nima nikakrsne vloge. Puppy milly so tam realnost na vsakem koraku. Tudi stacune, kjer te psi gledajo cez izlozbeno okno, so vsakodnevna realnost. Cene psov se oblikujejo po povprasevanju in vec cepcev, ki hoce "tisto novo", generira trg - produkcijo in ceno. in ker nic ni vecno novo, pogruntajo nova in nova krizanja. Seveda recejo, kako oh in sploh so psi, ki so jih krizali. Vsekakor. Vendar nicesar ne naredijo za selekcije, nicesar za standardizacijo, se najmanj za odgovornost pri vzreji, prodaji, nakupu, oskrbi. Tam se ne vtikajo v to, kako kupec ravna s psom. Tam ne sprasujejo, kam bo pes sel, kaksno zivljenje bo imel. Tam psa sproducirajo in prodajo. Tako, kot tukaj, le da je razlika v velikosti trga in pri nas ne gre za tako mnozicne produkcije (tudi novitet), kot tam. Lahko pa mi verjames, da so razni doodli tudi pri nas. le prodajajo se se vedno po 200 ali 300 €.

Ja, tole vsekakor ne smem pozabiti: internet prenese VSE. Na internetu lahko vsak objavi VSE, kar mu pase. Posebej pa se na internetu lahko vsak predstavi, kot njemu pase in svoje delo predstavi tako, kot njemu pase. Za ugotoviti, kaj je res in kaj samo "net predstavitev", je pa treba kaj vec od gledanja internetnih strani. To velja za ZDA (ali ves ostali svet) in za Slovenijo. To velja za dvoriscne steparje, za inovativne rejce in za odgovorne vzreditelje. To velja tudi za nas vse. Ce povrsno pogledas, nas ima vecina krasno vzgojene pse. Pa jih imamo res?
Logiran

Houdini
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.128


WWW
« Odgovor #12 : torek, 28.07.2009 : 10:47:13 »

Ja, tole vsekakor ne smem pozabiti: internet prenese VSE. Na internetu lahko vsak objavi VSE, kar mu pase. Posebej pa se na internetu lahko vsak predstavi, kot njemu pase in svoje delo predstavi tako, kot njemu pase. Za ugotoviti, kaj je res in kaj samo "net predstavitev", je pa treba kaj vec od gledanja internetnih strani. To velja za ZDA (ali ves ostali svet) in za Slovenijo. To velja za dvoriscne steparje, za inovativne rejce in za odgovorne vzreditelje. To velja tudi za nas vse. Ce povrsno pogledas, nas ima vecina krasno vzgojene pse. Pa jih imamo res?

S tem se pa absolutno strinjam.
Kot sem že rekla, ni bil moj namen propagirati designerjev, zagovarjati šteparjev ali karkoli podobnega, menim samo, da se vseeno razlikujejo od navadnih mešancev.
Pasja problematika je obširna, tako glede mešancev, neodgovornega lastništva, šteparjev (ki štepajo vse po vrsti, čistokrvne, mešance brez rodovnikov in mešance križ kraž), neodgovorni lastniki pa se naveličajo tudi čistokrvnih psov. In seveda je vse zgoraj napisano res, kot je tudi res, da proti marsikomu tu o stvareh vem veliko veliko manj in z večino napisanega se tudi absolutno strinjam

Vendar pa puppy mills štepajo vse po vrsti tudi pse, ki so čistokrvni in tiste, ki naj bi to bili. Seveda je vse to početje le izkoriščanje psov in vredno obsodbe in borbe proti temu. In ni bil moj namen sprožiti debate o izkoriščanju psov ali pa o neodgovornih lastnikih.
Vseeno pa se mi zdi, da kljub temu, da je to novotarija, modni krik ali karkoli podobnega še vedno obstaja dejstvo, da tako kot si marsikatera "afna" po svetu želi čivave zato ker je majhna in gre u torbico in jo ima ta in ta  in kot si milijoni želijo mopsov, ker so tako ljubki, sedaj obstajajo ljudje, ki si želijo raznih boodlov. In oboji (pasemski in boodli) imajo enake "šanse", ker jih izbirajo po enakem kriteriju (sicer hudo zgrešenem, a to je zopet druga tema), ki je popolnoma drugačen od kriterija pri mešancih, na katere veliko ljudi že iz štarta gleda kot na nezaželjeno potrošno robo.


Saj vidim sproti, ko berem, da ne izpade tako kot hočem, ker res izgleda kot da jih vse po vrsti zagovarjam. Pa temu res ni tako. Hotela sem samo povedati, da vseeno vidim razliko med "navdanim" mešancem (ne najdem boljšega izraza) in pa temi boodli ipd. V čem jo vidim, sem pa že pisala.
Logiran
kocka
živim tukaj
***
Sporočil: 7.518


« Odgovor #13 : torek, 28.07.2009 : 11:01:18 »

Torej, doodli so zaželjena legla, ker je za njih veliko kupcev. In kje je tu razlika, če jih primerjaš s čistokrvnimi brez rodovnika?
Razlika med obojimi zgoraj omenjenimi in vaškimi cucki pa je itak več kot očitna - zunanji izgled in motiv/razlog, zakaj so na svet sploh prišli.
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #14 : torek, 28.07.2009 : 11:08:45 »

V bistvu te ne razumem, kakšna naj bi bila ta razlika. Dejstvo je, da so pasemski starši teh križancev v veliki večini nerodovniški in ne rodovniški, kot misliš ti. Razlika med našimi šteparji in šteparji teh križancev je v reklami, v obeh primerih pa najebejo psi. Ti križanci niso v ničemer na boljšem kot drugi šteparski psi. Enako so ogroženi in enako izkoriščani.

O razlikah bi lahko govorili kvečjemu v skrbi, ki jo posamezni rejec namenja mladičem. Vsekakor je razlika z našo dva meseca in pol staro mešanko, ki je sad upsa med dvema lastniškima mešancama v naši soseski, ki je rasla gor v leglu, za katerega je bilo dostojno poskrbljeno in ki so jo potem tako kot vse njene brate in sestre podarili novim lastnikom, mama pa gre na sterilizacijo.

Zame je razlika v ravnanju rejca, lastnika legla, kakor koli in tisti, ki namenoma producirajo križance/mešance/doodle za biznis pri meni pogrnejo na vsej črti.

Kinološko gledano pa so vsi ti psi mešanci, eni imajo pač srečo, da pridejo na svet v takšnih okoliščinah kot naša Ajka, drugi pa so spravljeni na svet samo za služenje denarja.

In kje je tu skrb za zdravje? Poznavanje genetike? Pasjega značaja? Dednih bolezni?

Nikjer. O tem ni ne duha ne sluha ne pri enih ne pri drugih rejcih križancev/mešancev/doodlov. Po domače, boli jih kita, samo da je biznis.
Logiran
Strani: [1] 2 3  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  Mešanci  |  Tema: Designer Dog
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines