mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 00:31:40

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Obnašanje živali v krdelu vs obnašanje ljudi
Strani: [1] 2  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Obnašanje živali v krdelu vs obnašanje ljudi  (Prebrano 12747 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Nikomah
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 269


« : sreda, 07.10.2009 : 08:14:05 »

Dvolični smo samo ljudje in nekatere opice.

Hm, ne vem za to,.... Misliš hominide? (Verjetno ne kakšne dvolične marmozetke..)  Grin
Logiran
zona
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 612


« Odgovor #1 : sreda, 07.10.2009 : 08:17:09 »

Gospod Miroslav Krleža,je lepo opisal nekatere ljudi-je pa v hrvaščini-Jana oprosti. Čovjek je nevjerojatno jaka životinja: pojeo je sve druge životinje oko sebe, i samoga sebe ždere, i spava u blatu i u vodi, a gavrani mu kljucaju oči. - Miroslav Krleža
Včasih res drži,ne?
Logiran
Nikomah
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 269


« Odgovor #2 : sreda, 07.10.2009 : 08:27:28 »

Gospod Miroslav Krleža,je lepo opisal nekatere ljudi-je pa v hrvaščini-Jana oprosti. Čovjek je nevjerojatno jaka životinja: pojeo je sve druge životinje oko sebe, i samoga sebe ždere, i spava u blatu i u vodi, a gavrani mu kljucaju oči. - Miroslav Krleža
Včasih res drži,ne?

Zona, še boljša mi je misel iz tvojega avatarja.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #3 : sreda, 07.10.2009 : 08:29:40 »

Nikomah-ne nujno samo hominidi. Baje znajo biti resnično kompleksno žleht in kar še zraven paše tudi pavijani, pa še bi se našel kakšen primer v živalskem svetu. Tistim, ki trdijo, da imajo dvoličnega psa, ki zna tudi lagati, je ljubosumen in maščevalen, pa opozarjam, da morajo v tem primeru z njimi ravnati kot z osebo in ne kot z živaljo.
Logiran
Nikomah
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 269


« Odgovor #4 : sreda, 07.10.2009 : 08:37:01 »

Nikomah-ne nujno samo hominidi. Baje znajo biti resnično kompleksno žleht in kar še zraven paše tudi pavijani, pa še bi se našel kakšen primer v živalskem svetu. Tistim, ki trdijo, da imajo dvoličnega psa, ki zna tudi lagati, je ljubosumen in maščevalen, pa opozarjam, da morajo v tem primeru z njimi ravnati kot z osebo in ne kot z živaljo.


Hehe...

No, da so babuni žleht in nevarni je znano, ampak to še ni dvoličnost. Morava bolje opredeliti dvoličnost; Hinavščina, licemerstvo, taktična dvojna igra, z namenom lastnega okoriščanja ali/in škodovanja drugemu, dvojna morala (zame veljajo druga pravila kot za ostale...), ipd.
Vsega tega se ne bi upal prisoditi nobeni vrsti razen naši. Ker, če se motim, potem homo politicus ni edina politična vrsta na planetu...
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #5 : sreda, 07.10.2009 : 08:52:38 »

Ma klinc Nikomah, saj veš, da so pri živalih zasnove čisto vsega, kar imamo ljudje za lastno samo naši in nobeni drugi vrsti.
OTR, ampak si ne morem kaj: tisto, kar so počele moje psice, ko so odstavljale dolgoletno vodjo kardela, ki je postala senilna, bi prav lahko imenovali politična igra (na nekem zelo rudimentarnem nivoju seveda): 4 so sklenile začasno zavezništvo in skupaj spodnesle pomočnico šefice. Same šefice so se lotile šele, ko je ostala sama brez zaveznice. Ko jim je uspelo, so se za vodstvo zgarbale med seboj. In ko je bila ustoličena nova šefica, je tista, ki je prej pomagala stari šefici postala pomočnica novi.
Logiran
Nikomah
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 269


« Odgovor #6 : sreda, 07.10.2009 : 09:16:23 »

Zelo zanimiva tema, mogoče bi jo lahko posebej odprli...  Smiley
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #7 : sreda, 07.10.2009 : 09:20:33 »

Saj smo jih že imeli odprte take teme, samo ne spomnim se kje in kdaj.
Logiran
Nikomah
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 269


« Odgovor #8 : sreda, 07.10.2009 : 09:31:26 »

Jaz namreč mislim, da gre v živalskih družbah predvsem za frontalno merjenje moči in spodnašanje avtoritete v trenutku, ko alfa pokaže znake šibkosti.
To, da pretendenti za tron že prej kažejo svoje namere in si pridobivajo zaveznike, je sicer res nek zametek političnega, ampak daleč od racionalnega, strateškega, zahrbtnega spletkarjenja in manipuliranja v človeški varianti.
Logiran
zona
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 612


« Odgovor #9 : sreda, 07.10.2009 : 09:36:25 »

Jaz namreč mislim, da gre v živalskih družbah predvsem za frontalno merjenje moči in spodnašanje avtoritete v trenutku, ko alfa pokaže znake šibkosti.
To, da pretendenti za tron že prej kažejo svoje namere in si pridobivajo zaveznike, je sicer res nek zametek političnega, ampak daleč od racionalnega, strateškega, zahrbtnega spletkarjenja in manipuliranja v človeški varianti.
Hmm-vsekakor vredno razmisleka.
Logiran
Nikomah
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 269


« Odgovor #10 : sreda, 07.10.2009 : 09:39:41 »

...recimo, zgodba Lion Kinga se v naravi, med pravimi levi ne bi odvijala na tak način...  Gre za antropomorfizem, ki pomoje dostikrat latentno vstopi tudi v polje akademskega. In tu se živalim godi "krivica"...  Mi pač vse vidimo skozi svoje človeške oči in tolmačimo skozi lastno mentaliteto... Smiley
Logiran
Nikomah
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 269


« Odgovor #11 : sreda, 07.10.2009 : 09:41:36 »

(...sem za nadaljevanje te debate, prosim če admin. odreže ta del in ga premesti v ustrezno temo...)
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #12 : sreda, 07.10.2009 : 10:12:33 »

Citat
Jaz namreč mislim, da gre v živalskih družbah predvsem za frontalno merjenje moči in spodnašanje avtoritete v trenutku, ko alfa pokaže znake šibkosti.

Pri nas ni bilo tako preprosto. Alfa je kazala znake šibkosti že večkrat prej (po operaciji recimo je trajalo več tednov, da je prišla k sebi), pa tega niso izkoristile. Niti enkrat. Ko je postala senilna pa je postala tudi zoprna: vzela si je več hrane kot jo je lahko pojedla, kaznovala je podrejene za prazen nič... Prvi upori so bili res frontalni in so spodleteli, zato ker je pomočnica zvesto čuvala vodjo. Šele potem so se skupaj spravile na pomočnico, ki ji pa senilna šefica ni več ščitila hrbta...Je pa to prerivanje trajalo kar dolgo, ni šlo za en spopad, v katerem je stari poražen in zavlada novi. Trajalo je več tednov.

In sedanja šefica, ki je tudi že precej v letih in zadnjih nekaj let ni imela zanesljive pomočnice,  si je sama vzgojila  močno zaveznico. Ko sem prinesla domov novo mladičko, jo je vzela v zaščito (kar je nenavadno, ponavadi v krdelu to vlogo prevzame tista psica ki je po rangu zelo nizko), ji dopustila vse mogoče in nemogoče nesramnosti, jo branila pred drugimi psicami, kadar so jo hotele kaznovati za nesramnost, jo naučila vse kar je znala sama in ji, ko je dovolj zrasla tudi postavila jasne meje, kaj si pri njej lahko privošči in česa ne. Dokler bosta držali skupaj, jima druge ne morejo čisto nič. Nekoč bo mogoče pomočnica vrgla šefico, ampak do sedaj se pri nas to, da bi pomočnica nastopila proti šefici še ni zgodilo (ne glede na to, koliko je močnejša)

Seveda je vprašanje koliko, če sploh kaj, od tega je bilo narejeno zavestno ali celo načrtno. Dejstvo pa je, da je dogajanje v pasjem (prej volčjem) krdelu  zelo podobno dogajanju v primitivni človeški skupnosti. Verjetno ni slučaj, da so (bodoči) ljudje in  (takrat še) volkovi nekoč davno prišli skupaj.
Logiran
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #13 : sreda, 07.10.2009 : 10:25:56 »

Zelo zanimivo debato se začeli. Če lahko samo dodam: to, kar Lanabela opisuje za svoje pasje krdelo, se dogaja tudi v čredah konj.
Logiran
Nikomah
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 269


« Odgovor #14 : sreda, 07.10.2009 : 10:28:41 »

Lanabela, po tvojih opisih si predstavljam, da imaš doma krdelo desetih ali več psov. Ali nisi imela včasih samo 3 psice?
Logiran
Strani: [1] 2  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Obnašanje živali v krdelu vs obnašanje ljudi
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines