mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 20.04.2024 : 14:45:37

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Potepuhi, napadalni psi, lovci in kmetje  |  Tema: drobnica, volkovi in psi
Strani: 1 2 [3] 4   Dol
Natisni
Avtor Tema: drobnica, volkovi in psi  (Prebrano 21522 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #30 : sreda, 14.10.2009 : 14:18:23 »

"Trening" naj bi šel tako, da mladiči od najnežnejše mladosti rastejo skupaj z ovcami, ki jih potem imajo za svoje. Mislim da je večja verjetnost, da bo zamenjal ovco za plen ovčarski pes kot pa pastirski. So pa pastirski načeloma nevarni tudi ljudem.  Zakaj naj bi bil "trening" drag pojma nimam, možno da je za kmeta tudi hrana+osnovna veterinarska oskrba za psa odveč. Če pes opozori na volka pravočasno, ga lahko pastir odžene. Kar pa pomeni, da mora biti tam blizu ob ovcah. Torej lastnik ovc ne more delati nič drugega ali pa mora nekoga plačati.

Ne mislim na Hrvaško, sem napisala, da ne vem kako imajo urejeno tam. Konkretno sem mislila na Bosno in tisti konec Črne gore ob meji z Albanijo.

Kar se krokarjev tiče  pa pravijo tako, da koze branijo mladiče, ovce pa samo gledajo in ne naredijo nič. Opis, kako krokar ubije jagenčka je bil pa tako  silno slikovit da dvomim, da bi se ga kar tako izmislili. Ne vem, če imajo toliko domišljije.
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #31 : sreda, 14.10.2009 : 14:20:17 »

Kalsang, si res prebrala moj post?

Ce si danasnji slovenski ovcjerejec kupi sarplaninca (recimo v sloveniji) in tudi ce je od malega pri credi, se zgodi (lahko) to, kar sem napisala. In se je ze zgodilo. V Sloveniji, seveda. Torej - psi so nezanesljivi.

Nanook - normalna ovca brani svojega mladica. In krokar nima kej zraven praskat (ja, seveda, odnasa ostanke, so mrhovinarji in oportunisti). Za tisto odnasanje se mi je zdelo, da je bilo tako misljeno, samo nisem hotla prevec predvidevat.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #32 : sreda, 14.10.2009 : 14:23:34 »

No, saj nisem napisala, da so ovce normalne. Wink
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #33 : sreda, 14.10.2009 : 14:25:03 »

Hvala, Lanabela, ze cel cajt razmisljam, kako se jim prav rece - pastirski psi, ja.

Krokarji - ja, ponovno, oslabelega, bolanega, deformiranega, na pol mrtvega, osamljenega, ja. Ne pocakajo, da zival umre, preden se spravijo nanj. Ampak to ne pomeni, da jih pobijajo. Ti mladici tako ali tako ne bi preziveli.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #34 : sreda, 14.10.2009 : 14:28:06 »

Ce si danasnji slovenski ovcjerejec kupi sarplaninca (recimo v sloveniji) in tudi ce je od malega pri credi, se zgodi (lahko) to, kar sem napisala. In se je ze zgodilo. V Sloveniji, seveda. Torej - psi so nezanesljivi.

Sem prebrala tvoj post in sem ti tudi odgovorila, da se to ne zgodi zaradi pomanjkanja treninga temveč zaradi tega, ker ni več selekcije mladičev glede na njihove delovne sposobnosti. Teh psov niso nikoli trenirali. Od kotitve dalje so živeli pri čredi, ko so pokazali svoje sposobnosti, so tisti sposobno ostali in se svoje naloge učili od drugih, odraslih psov. In velika večina teh psov je bila zanesljivih.

Treningov nikoli ni bilo.

Če si danes ovčjerejec kupi šarplaninca pri običajnem vzreditelju, ki nima črede, ki ne selekcionira glede na delovne sposobnosti in kjer leglo ni od kotitve pri ovcah, pes ne bo znal opravljati svoje naloge, še zlasti, če bo edini pes pri čredi. To ni stvar treninga, ampak selekcije in pravega okolja od kotitve dalje.
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #35 : sreda, 14.10.2009 : 14:28:45 »

"Trening" naj bi šel tako, da mladiči od najnežnejše mladosti rastejo skupaj z ovcami, ki jih potem imajo za svoje. Mislim da je večja verjetnost, da bo zamenjal ovco za plen ovčarski pes kot pa pastirski. So pa pastirski načeloma nevarni tudi ljudem.  Zakaj naj bi bil "trening" drag pojma nimam, možno da je za kmeta tudi hrana+osnovna veterinarska oskrba za psa odveč. Če pes opozori na volka pravočasno, ga lahko pastir odžene. Kar pa pomeni, da mora biti tam blizu ob ovcah. Torej lastnik ovc ne more delati nič drugega ali pa mora nekoga plačati.

Tocno to sem prej napisala - problem je, ker je pac pri nas tako:

Psi delujjo predvsem ob prisotnosti cloveka. Samo to pac v nasi drzavi in nasem standardu ne gre. Ker ima veliko ovcjerejcev sluzbo + ovce (in se to dalec od hise) in obje kvalitetno opravljat/upravljat ne gre. 

Mal mi e nagaja, ampak mislim, da se da razbrat, kaj sem napisala.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #36 : sreda, 14.10.2009 : 14:31:49 »


Današnji šarplaninci in kraševci že dolgo ne opravljajo več svojega dela in tu ni več selekcije glede na delovne sposobnosti. Znanje, kako vzrediti pravega čuvaja črede, pri nas ne obstaja več. Se pa seveda potem sliši, kako so psi nezanesljivi, kako jih lahko kar naenkrat prime in postanejo agresivni do črede.
Enkrat sem se o tem že razpisala - nekje nad Idrijo je rejec drobnice, ki uspešno - vsaj po njegovih besedah - uporablja kraškega ovčarja pri čuvanju črede.
Je pa res, da se veliko preveč drobnice dandanes še vedno pase kar tako, brez kakršnegakoli nadzora in očitno brez kakršnekoli skrbi. Škoda, res. Škoda za izumrtje starodavne tradicije, škoda predvsem za nedolžne žrtve naše neumnosti ali pa nesposobnosti.
Največrat je očitno sicer na delu kombinacija ene in druge  Tongue
Logiran
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #37 : sreda, 14.10.2009 : 14:37:51 »

Sem prebrala tvoj post in sem ti tudi odgovorila, da se to ne zgodi zaradi pomanjkanja treninga temveč zaradi tega, ker ni več selekcije mladičev glede na njihove delovne sposobnosti. Teh psov niso nikoli trenirali. Od kotitve dalje so živeli pri čredi, ko so pokazali svoje sposobnosti, so tisti sposobno ostali in se svoje naloge učili od drugih, odraslih psov. In velika večina teh psov je bila zanesljivih.

Treningov nikoli ni bilo.

Če si danes ovčjerejec kupi šarplaninca pri običajnem vzreditelju, ki nima črede, ki ne selekcionira glede na delovne sposobnosti in kjer leglo ni od kotitve pri ovcah, pes ne bo znal opravljati svoje naloge, še zlasti, če bo edini pes pri čredi. To ni stvar treninga, ampak selekcije in pravega okolja od kotitve dalje.

Ok. Potem pa nisem dobro napisala. Al me pa ti neces razumet. Al pa imas resitev, ki je jst ne poznam. Se mi je utrnilo zdajle - kam pa naj grejo nasi ovcjerejci (ki trenutno seveda ob drobnici nimajo psa, da bi uvajali novega) po svojega psa? Zdaj. Ne v preteklosti. Tko, cist resno vprasam. Kot konkretno resitev (ki jo lahko tudi kje predlagam, recimo).  

Če si danes ovčjerejec kupi šarplaninca pri običajnem vzreditelju, ki nima črede, ki ne selekcionira glede na delovne sposobnosti in kjer leglo ni od kotitve pri ovcah, pes ne bo znal opravljati svoje naloge, še zlasti, če bo edini pes pri čredi. To ni stvar treninga, ampak selekcije in pravega okolja od kotitve dalje.

Torej - iz tega izhaja, da so psi nezanesljivi.
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
pridna
midi
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.335



« Odgovor #38 : sreda, 14.10.2009 : 14:38:40 »

Ja, vem za tega tipa. Moram(o) enkrat do njega. A ga ti poznaš?
Logiran

Ustvaril sem si svoje mnenje. Prosim, ne zmedite me z DEJSTVI. (neznani avtor)
Kalsang
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.406


« Odgovor #39 : sreda, 14.10.2009 : 14:40:33 »

Pridna, psi so nezanesljivi, ČE niso vzrejeni za določeno nalogo. So pa ZELO zanesljivi, če so vzrejeni zanjo. Stvar ni črno bela. Niso vsi psi nezanesljivi.

Kam naj grejo naši ovčjerejci? K drugim pastirjem (v tujino), ki še vedo, kako se stvari streže.  Če bi jih zanimalo seveda. Kar močno dvomim glede na to, koliko malo truda povprečen ovčjerejec pri nas vloži svojo čredo ovc.
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #40 : sreda, 14.10.2009 : 14:45:21 »

Ekološka kmetija Žgavec, Vojsko nad Idrijo. Ne poznam osebno, sem si pa shranila en članek na to tematiko, kjer je bila omenjena ta kmetija in ponovno uvajanje KO kot pomoč pri čuvanju črede. Človek nikoli ne ve... Wink
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #41 : sreda, 14.10.2009 : 14:46:36 »

Pridna, prav res si želim, da imaš prav ti. Kar se krokarjev tiče. Da si kmetje pridno izmišljujejo, samo da bi dobili odškodnino. Edini par krokarjev, ki sem ga videla v naravi v živo, ovc ni nadlegoval, ker jih tam ni. Tako da ne vem. Opisi so bili prepričljivi in so si med seboj ravno prav podobni, da bi bili lahko do pikce resnični. So pa vsi opisovali samo napade  čisto na frišno skotene jagenčke, ne na večje.

Psi, ki so iz dobre vzreje in dobro socializirani z ovcami (ne natrenirani, tisti so ovčarski) so povsem zanesljivi. Bolj zanesljivi od človeka.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.300


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #42 : sreda, 14.10.2009 : 15:01:40 »

Morda ne bo skodilo branje Smiley Kraševec kot pastirski pes
Logiran

moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #43 : sreda, 14.10.2009 : 15:06:32 »

Super, hvala!
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #44 : sreda, 14.10.2009 : 15:33:13 »



Krokarji - ja, ponovno, oslabelega, bolanega, deformiranega, na pol mrtvega, osamljenega, ja. Ne pocakajo, da zival umre, preden se spravijo nanj. Ampak to ne pomeni, da jih pobijajo. Ti mladici tako ali tako ne bi preziveli.

A to pises meni al komu?  Huh
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Strani: 1 2 [3] 4   Gor
Natisni
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Potepuhi, napadalni psi, lovci in kmetje  |  Tema: drobnica, volkovi in psi
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines