mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 06:04:07

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o mačkah  |  zdravje mačk  |  Tema: Cepljenje
Strani: 1 [2] 3  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Cepljenje  (Prebrano 16429 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
helena
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.295


WWW
« Odgovor #15 : torek, 09.06.2009 : 11:35:42 »

Cepljenje proti steklini je smiselno, če je mačka tudi zunanja ali le zunanja.
Cena mislim, da je malo nižja, čipiranje ni obvezno (vsaj ne bi vedela, da je)
Logiran
kaja
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.951


Če ni ves moker in slinast ni pravi poljub! Wuf


« Odgovor #16 : torek, 09.06.2009 : 11:39:06 »

Ja, gre za tudi zunanjo macko.  Hvala. lp
Logiran

skogkatt
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.691


Dogs have owners, Cats have staff ;)


WWW
« Odgovor #17 : torek, 09.06.2009 : 11:45:44 »

Čip ni obvezen, le po želji in je doplačilo.
Logiran

mista
novinec
*
Sporočil: 2


WWW
« Odgovor #18 : ponedeljek, 06.07.2009 : 14:38:57 »

Zdravo!

Zanima me, katero cepljenje je bolj "nujno" - cepljenje proti levkozi ali proti kugi - to sta najpomembnejši cepljenji pri mačkah, ali ne? Imam namreč več mačk in jih bom dala po nasvetu veterinarja najprej testirat in cepit za FeLV. ALi hkrati s testom za FeLV opravijo tudi test za FIV?
Logiran
Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #19 : ponedeljek, 06.07.2009 : 16:43:55 »

Zdravo!

Zanima me, katero cepljenje je bolj "nujno" - cepljenje proti levkozi ali proti kugi - to sta najpomembnejši cepljenji pri mačkah, ali ne? Imam namreč več mačk in jih bom dala po nasvetu veterinarja najprej testirat in cepit za FeLV. ALi hkrati s testom za FeLV opravijo tudi test za FIV?

Test za FeLV in FIV se opravlja z istim "testerjem", tako da rezultate za oboje zveš hkrati.

Mačja kuga je vsekakor hitreje prenosljiva med mački kot FeLV, posebej če so ti kastrirani/sterilizirani. Virus je namreč zelo obstojen, lahko ga prineseš celo na obleki in čevljih, ni nujno, da okužene mačke sploh pridejo v neposreden kotakt, zato je nujno potrebno cepiti tudi izključno notranje mačke. Levkoza pa se prenaša večinoma s krvjo.
Logiran
mista
novinec
*
Sporočil: 2


WWW
« Odgovor #20 : ponedeljek, 06.07.2009 : 17:26:01 »

Hvala za odgovor. Nisem vedela, da se mačja kuga prenaša na tako enostaven način. Cepljenje proti levkozi se nato ponavlja vsako leto, proti mačji kugi pa lahko na 2-3 leta?
Logiran
Tinchka
rad pišem
****
Sporočil: 485


« Odgovor #21 : torek, 07.07.2009 : 00:27:08 »

Če so muce samo notranje, jih cepi samo proti mačji kugi in mačjemu prehladu (je isto cepivo za oboje), če so pa tudi zunanje, pa tudi proti levkozi. Test je v prvem primeru priporočljiv, v drugem pa obvezen (pozitivne mačke ne smeš cepit, ker bi s tem bolezen samo pospešila). Kuga je res zelo obstojna, vendar odraslih mačk ponavadi ne prizadane, občutljivi so le mladiči. Večji problem zna biti s prehladom.
Logiran
Gargamel
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.064


« Odgovor #22 : nedelja, 12.07.2009 : 22:31:44 »

mista,

proti FeLV cepiš, če muca hodi tudi ven. Navadno se cepi nekaj dni po cepljenju proti kugi in boleznim zgornjim dihal (= eno cepivo), lahko pa tudi naenkrat (so cepiva, kjer je kombinirano skupaj proti FeLV in kugi). Če je muca izključno notranja, cepiš samo proti kugi in boleznim zgornjih dihal. Če gre za 1. cepljenje mladiča, priporočam cepljenje proti FeLV nekaj dni kasneje po cepljenju proti kugi (če boš seveda cepila oboje); vsako 1. cepljenje mačjega mladiča proti kugi in respiratornim boleznim je namreč neke vrste "test" - če ima mladič slučajno kugo, se bo tako manifestiralo. Lahko ima tudi recimo reakcijo na cepivo in se "usuje" pa je tako manj stresno za sistem, da "daje čez" le eno cepljenje (upam, da sem razumljivo napisala).

Cepljenje ponavljaš na 2-3 leta (velja za obe cepivi), ker mačka zagotovo proizvede protiteles več kot za 1 leto. Cepivo proti FeLV je mislim da nekaj več kot 90-odstotno (ni torej 100%). Pred cepljenjem proti FeLV močno svetujem testiranje (mačko, ki je poz. na FeLV, seveda ne cepiš z aktivnim cepivom, morda z neaktivnim, če ga dobiš). FeLV test je lahko le lažno negativen (lažno poz. ne more biti) - če hočeš bit ziher, testiraš mačko (pa če gre za mladiča ali odraslo mačko) po treh tednih od kar je pri tebi oz. izključno notranja.

FIV/FeLV se v teoriji ne prenašata le z krvjo, temveč tudi z slino, vendar do prenosa redkokdaj pride, ker je npr. FIV tako virus tako "krhke" sestave (da se tako izrazim), da skoraj takoj "razpade".

Lp, Maja
Logiran
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #23 : ponedeljek, 17.08.2009 : 20:33:00 »

Meni pa nekaj ni jasno. Danes sem cepila mačko (proti kugi in boleznim dihal, verjetno, iskala sem cepivo, za katerega mi je zabičala Smetka, da ga moram zahtevati, ker je po nekem drugem bila reakcija - sem skoraj rabila dopust, da sem ga našla sram) in  vprašala, kdaj naj ponovim. Enopomenski odgovor vet., da čez leto dni, ker proizvajalec samo tako dolgo jamči za učinkovitost.
Gargamel pa pravi drugače. Zdaj pa res  nič ne vem.  Undecided
Logiran
Gargamel
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.064


« Odgovor #24 : četrtek, 27.08.2009 : 22:24:02 »

mislim, da je vsako za 1 leto (pravi proizvajalec), je pa odvisno koliko protiteles telo proizvede (verjetno zagotovo vec kot za 1 leto). Ne proizvede jih torej "tocno" za 1 leto (cepljenje je vnos aktivnega virusa v telo, ki je sicer oslabljen, telo pa pricne proizvajati protitelesa).

Ce cepis (mladica) prvic, cepis drugic cez cca 1 mesec (+/-) nato cez 1 leto od drugega cepljenja. Nato (moj oseben nasvet) na 2-3 leta. Ce si cepila (odraslo) macko prvic, potem obnovis cez 1 leto in nato na 2-3 leta. To je "moj sistem".

LP, M
Logiran
Lu Lu
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 59


WWW
« Odgovor #25 : petek, 28.08.2009 : 11:10:54 »

Maja, a je to "ziher " ? Da namreč muco po prvem cepljenju ko je že odrasla , lahko naslednjič čez 2 ali celo 3 leta ?
Imam za cepiti notranjo muco ,staro 2 leti, precepljeno kot mladiček po pravilih in potem čez eno leto nazadnje.
Katero cepivo proti kužnim boleznim je trenutno preporučljivo?
Hvala za odgovor. Smiley Kiss
Logiran
Gargamel
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.064


« Odgovor #26 : petek, 28.08.2009 : 18:35:34 »

Maja, a je to "ziher " ? Da namreč muco po prvem cepljenju ko je že odrasla , lahko naslednjič čez 2 ali celo 3 leta ?
Imam za cepiti notranjo muco ,staro 2 leti, precepljeno kot mladiček po pravilih in potem čez eno leto nazadnje.
Katero cepivo proti kužnim boleznim je trenutno preporučljivo?
Hvala za odgovor. Smiley Kiss

Sama bi cepila sedaj prvic, cez leto drugic in nato na 2-3 leta.

Za cepivo ti pa ne znam svetovati (poznam Purewax in Felocell).

Lp, Maja
Logiran
Gargamel
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.064


« Odgovor #27 : petek, 28.08.2009 : 18:37:19 »

Ah, oprosti, sem te povrsno brala - ce je bila do sedaj cepljena po "regelcih", zadnjic po 1 letu, bi od tega cepljenja naprej na 2-3 leta (do max 9 leta). Ce ima muca moznost izhoda ven, morda bolj pogosto.
Logiran
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #28 : petek, 28.08.2009 : 19:35:07 »

Hvala, Gargamel, potem pa tudi jaz verjetno ne bom točno čez leto (oba, Šnapi in Miu/Jakob sta bila cepljena po regelcih, do sedaj trikrat in sta seveda samo notranja).
No, jaz sem iskala purevax, kolikor vem zato, ker ima očitno manjše stranske učinke, vsaj po nekem drugem je bila muca ful boga. Po purevax je bilo sedaj vse ok, sem pa kar iskala, predno sem našla nekoga, ki ga je bil pripravljen naročiti. Očitno večina uporablja nekaj drugega.
Logiran
Lu Lu
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 59


WWW
« Odgovor #29 : ponedeljek, 31.08.2009 : 07:10:47 »

Hvala Gargamel, muca je seveda isključno notranja in bo zeeelo vesela če ne greva na "špikanje " v septembru..
Torej Purevax...,dosedaj smo zmeraj cepili z Fellocelom..
Hvala punce..
Logiran
Strani: 1 [2] 3  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o mačkah  |  zdravje mačk  |  Tema: Cepljenje
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines