mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 27.04.2024 : 19:05:18

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 9  |  Tema: Tibetanski terierji s Tibeta
Strani: 1 2 [3] 4 5 6   Dol
Natisni
Avtor Tema: Tibetanski terierji s Tibeta  (Prebrano 9643 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
luvi7777
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 642


« Odgovor #30 : četrtek, 04.02.2010 : 23:39:28 »

Malo branja za širitev obzorij:
http://www.lhasa-apso.org/articles/bailey.htm

Odličan tekst  Smiley
Hvala
Logiran
MARKO HREN
rad prihajam sem
*
Spol: Moški
Sporočil: 1.788


« Odgovor #31 : petek, 05.02.2010 : 10:23:33 »


Za konec bi opozorila samo na dve izjavi, ki sta kontradiktorni:
-ena je ta, da je tibetanski terier tisti pes, ki ima rodovnik, ki to potrjuje.
-druga pa, da je tibetanski terier tisti pes, ki ustreza standardu.

Kaj zdaj? "Ali-ali" ali "in"?  Evil zacnite biti bolj kriticni.


Napisal sem in ne samo jaz "Tibetanski Terierji so tisti, ki ustrezajo standardu. Pa če je to LAMLEH, LUNEVILL ali NATIV ali katera koli izmed teh kombinacij". Ne vem sicer v čem naj bom kritičen ... opozarjam pa, da kadar jaz  govorim o TT-jih mislim rodovniške Tibetanske Terierje (seveda pa me lahko najdete kje v kakšnem tesktu kjer sem bil površen - ampak to ne spremeni destva kaj je rodovniški TT). Za ostale pse recimo potomce rodovniških (brez vzrejnega pregleda) ali nerodovniških staršev in za pse iz Tibeta kjer predniki niso znani ali pa so in nimajo rodovnika - pa mislim da so v tipu TT-ja ... Ne jaz, ne ti, ne kdorkoli - le KZS po pravilnikih določa če kdo in kako lahko dobi pogojni rodovnik. Piše pa tudi koliko časa - generacij je treba da to postane rodovnik (torej da ni več pogojni rodovnik).

Še vedno sem v istem čolnu in skušam veslat ... ne vem pa če grem v pravo smer - help  Wink  mi je pa všeč tale glavica in če bi našel TT-ja, ki ima spodaj črne ali temne tačke, črne ali temne konice ušesov in morda še gobček - bi tudi spremenil osnovno stališče "dva sta dovolj" ... cena, razdalja in spol pri tem sploh nima veze  Wink




[attachment deleted by admin]
Logiran
MARKO HREN
rad prihajam sem
*
Spol: Moški
Sporočil: 1.788


« Odgovor #32 : petek, 05.02.2010 : 10:29:52 »

... aja sedaj me bodo spet kregal - sam barva ti je važna - OK priznam grešim  Roll Eyes ampak kaj ko se mi pa zdi tako lepa kombinacija in če je greh da mi je takle všeč ... "kar na grmado z mano"  Evil
Logiran
A-Tsa-Rja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.337


« Odgovor #33 : petek, 05.02.2010 : 10:45:04 »

Ja Marko poznam enega odraslega samca ko je podobne barve. Mislim pa da si ga videl na WDS.  Wink

Za mladička pa ni nujno da bo tak, kot je ta ko se skoti.
Logiran
MARKO HREN
rad prihajam sem
*
Spol: Moški
Sporočil: 1.788


« Odgovor #34 : petek, 05.02.2010 : 11:22:02 »

 Huh sem ga verjetno spregledal ... k sm slep k kura, če pa najdeš sliko mi jo prosim pošlji al pa tukaj objavi  Smiley
Logiran
luvi7777
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 642


« Odgovor #35 : petek, 05.02.2010 : 13:15:11 »

Kak Brik uživa,....
Posebno mi je lijepa ona kad spava  Smiley ...u tim trenucima kad su mirni i kad sanjanju su baš nešto posebno...


Ja Marko poznam enega odraslega samca ko je podobne barve. Mislim pa da si ga videl na WDS.  Wink

Jesi li mislila na Sheshika's D'Nampar nangza of Shambawara?
Logiran
A-Tsa-Rja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.337


« Odgovor #36 : petek, 05.02.2010 : 13:23:08 »

Ja pa nima črnih šap, tako da ni po Markovem okusu.  Grin Grin

Ja ko TT-ji spijo zgleda kot čisto drugi svet.
Logiran
Jasi
midi
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 698



WWW
« Odgovor #37 : petek, 05.02.2010 : 14:04:27 »

Luvi,
Bom samo dodala kot pojasnilo, kolikor vem sama, glede na to, da nisem (so)lastnica "natur" psa.
Najprej vsem za boljše razumevanje priporočam v branje  PP članek, objavljen v KTR 1/2009, kjer med drugim podrobno razlaga tudi prepletanje med pasmami psov v Tibetu. Je napisano v nemščini, a se splačat prebit skozi. Gre pa za celoten opis in razvoj projekta.
Kolikor vem je iskanje psov TT tipa  v Tibetu dolgotrajen postopek in seveda ne kupijo in v Evropo pripeljejo kar vsakega, ki ga najdejo, ampak najboljše predstavnike med njimi. Kužki po nakupu še kar nekaj časa ostanejo na Kitajski, da so opravljeni vsi pregledi in zbrana vsa dokumentacija.
Glede pripeljanih psov pa moje dosedanje opažanje, vsi psi, ki so prišli v Slovenije so bili podvrženi vzrejnemu pregledu, zunanjost je bila popisana s strani 3 različnih sodnikov. Za primer prvega med njimi  lahko povem, da je bilo sodnikov še več, saj sem opravljala praktični del sodniškega izpita za TTje pri g. Zidarju. In z najine strani je dobil soglasno oceno odlično.
Vsi so dobili rodovnike, priznane s strani FCI, torej imajo rodovnike - pogojne SPR. Ko bodo rodovniki njihovih potomcev imeli izpolnjene 3 generacije, se bo le tem, torej tretji generaciji potomcev izdalo "normalne" rodovnike.
Vsi njihovi potomci do sedaj so ostali pod nadzorom in so del skrbnega vzejnega programa. Za nadaljno vzrejo se uporabljajo najboljši. Za vse potomce, ki sem jih videla na lastne oči na vzrejnih pregledih (ponavadi tam ali stažiram ali sem zapisničarka) lahko mirno napišem, da so značilni predstavniki TTjev. 

Nanook, daj prosim malo podpirat mojo lenobo in pošlji članek, sama sem ravno mal nehala študirat prehrano in se začela pripravljat na vzgojo mladička, se ve v kateri smeri
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #38 : petek, 05.02.2010 : 21:04:24 »

Grem po vrsti, magari bom svoje pisanje razdelila v poglavja z naslovi, bo mogoce bolj jasno. Namrec, bolj jasno vsakemu, ki bo prebral tisto kar bo napisano. (sej se mi smilite, cisto zares  Evil, ker je to ena tema, ki mi je zanimiva in zabavna in ze dooolgooo ni bilo teme, ki bi mi bila tako zabavna in zanimiva, kar pomeni da Nuki pise, sploh ne neha, bralec zraven glasno zeha sram Grin Wink).

Bom citirala (in upam da ne bom napacno kliknila):

1.   poglavje-kaj je pasma, kaj je tibetanski terier

Kalsang, ce pod pasma razumes to, da je zadeva priznana pri FCI oz. da jo je sploh kdo "opisal", potem tezko govorimo tem, da je kaksna pasma v naravi. Ce pa je pasma zgolj skupina posameznikov, ki se po dolocenih lastnostih razlikuje od drugih predstavnikov, potem pa pasme v naravi so, so bile in upam, tudi bodo. Se pravi je odvisno od pojmovanja pasme.
.


No u razmišljanju i uzgoju (ako se podrazumijeva da se radi o uzgoju s papirima) uzgajivači će se truditi težiti standardu pasmine.
Vjerujem da i na Tibetu ima primjeraka koji bi bili u tipu /standardu ali ne zaboravimo da se pasminskim imenom mogu zvati isključivo psi kojima je porijeklo poznato. Da li su pareni sa susjedovim mješancem ili s nekim drugim psom na žalost to ne znamo, no zato vidimo da ih ima vrlo različitih.
Naravno da su oni oduvijek gore na Tibetu, ali kao pasmina su prepoznati nakon priznavanja.

Evo ja sam dobila ovakvu uputu s kojom se apsolutno slažem:
"Cistokrvni ****" ne obstajajo, ce nimate zraven tudi rodovnikov. Ce so podobni ***** po vasem laicnem mnenju, to se niso ******. ..... ce nimate tudi papirjev. nije pasminski pas...a psi koji su trenutno na Tibetu ga papir na žalost nemaju...
 
Znači, pasminski pas je onaj koji ima rodovnik.
Tibetski terijer je isto tako onaj koji ima rodovnik (koliko se god to nekom sviđalo ili ne), a ne pas koji je na Tibetu.
To je pas s Tibeta u tipu Tibetskog terijera.

(podcrtala sem jaz)

Kot sem napisala tole z rodovniki velja za evropske tibetanske terierje (=tiste, ki se vzrejajo v Evropi), pri katerih lahko recemo, da je nerodovniski tibetanski terier iz Butal, mesanec. Tega NE moremo reci za tibetanskega terierja na Tibetu, ki prav tako nima rodovnika.

To za primitivne pasme ne velja in bilo bi finofajn, ce bi tudi pri kaksnih drugih pasmah odprli rodovne knjige (al kako se ze rece) in zaceli s "phaenotypbestimmung"-i (kako se pri nas rece?). 


Kaj res ne vidite oz. ne razumete, da je razlika med nerodovniskim tibetanskim terierjem v Evropi, ki je produkt stepanja in zasluzkarstva in tibetanskim terierjem, ki je zivel na Tibetu, katerega starsi so ziveli na Tibetu, ki ni v sorodu z evropskimi itd.?

Glejte tudi primer s kolesarjem, nomadi in tib. mastifi.

Na drugi strani imamo definicijo, da je TT tisti pes, ki ustreza standardu. Kar je prav lahko v nasprotju s tisto prejsnjo, namrec da je TT, TT, ce ima papirje (pa ni vazno kako izgleda). Kam torej dat vse tiste lhasoidne TTje/gigantske TTje, ki so TTji po rodovniku, po izgledu pa ne vec toliko? (jaz vem kaj bi naredila z njimi) So to sicer TTji, ki pac odstopajo od standarda, ampak ker jim v rodovniku pise, da so TTji, to tudi so? Tisti na Tibetu, ki so bolj po standardu kot marsikateri TT, pa niso TTji, ker nimajo rodovnika?

Enkrat na podlagi prednikov-rodovnik, drugic na podlagi izgleda-videza, fenotipsko. Kakor nam tisti trenutek ustreza?

Na Tibetu so fenotipsko tibetanski terierji vsi tisti, ki ustrezajo dolocenemu opisu-ustrezajo eni definiciji, ne pa hkrati tudi drugi-nimajo namrec papirjev. Za nekatere organizacije/posameznike/vzreditelje/sodnike zaradi tega niso TTji, za druge pa so. Jasno je vsak upravicen do svojega mnenja, ampak potrebno je gledati sirse. Tudi zame lhasoidni TTji niso glih najbolj TTjasti (kdo drug bo pa v nezavest padel ob silni lepoti takega primerka), pa jih ne mislim fliknit stran. Je pac od nekje dalec zadaj butnilo kaj (ali je bila pa vzrejna vizija/kombinacija zgresena). Ce pa tak pes/psica daje normalne dolgonoge ne-vlak-o-like zdrave potomce, zakaj ne? Zaradi tega, ker je lhasoiden, se ni avtomaticno za »v smeti«. Tako kot niso za »v smeti« nerodovniski tibetanski terierji na Tibetu.  Cool

Ne zelim si v prihodnosti slisat o TTjih kaj podobnega kot smo lahko poslusali o dolocenih pasmah v BBCjevem dokumentarcu*. »If it doesn't have long profuse coat, it's not a tibetan terrier. Might have a beautiful type, but if it doesn't have long profuse coat, it isn't a tibetan terrier.«. In potem naj se zakljucijo »Changing the breed standard would make perfect sense, perfect sense that is, to anyone but a TT breeder.« Ne, TEGA resnicno ne zelim slisat/videt. Tudi zato je TT zame v prvi vrsti prvobiten, primitiven pes (ze napisano), ne pa v prvi vrsti dolgodlak. Bi bila zelo vesela, ce bi sel v 5. grupo.

2.   Kompetenca in standardi

Predvidevam, da se je zacelo s tem: Dalec najbolj kompetentni glede dlake so zagotovo tibetanci s Tibeta in ne FCI.

Ce se na podlagi neke opazovane populacije v dol. casovnem obdobju na dol. obmocju napise standard, se potem na podlagi tega standarda vzreja 10, 20, 30,... let, se po 10, 20, 30,... letih ugotovi, da veliko psov standardu ne ustreza vec-odstopajo recimo po visini, zakaj hudica se gre potem spremenit standard? Zato, ker neka skupina ljudi ni vec sposobna vzrediti 55cm psa, ampak samo se pritlikave 45cm, se s standardom opisano visino zniza za ne 1, ne 2, ampak npr. 7 cm. Ce gremo v takem primeru v domovino te pasme, kjer najdemo pse, ki so vsi po vrsti vecji kot pa predpisuje ta nov standard, me zanima, kaksna bolana logika nam narekuje, da tam ziveco populacijo oznacimo za netipicno/nepasemsko kar se visine tice. 

Primer pasme: mas skupino psov, ki zivijo tako na otokih kot na celini. Med seboj so si podobni, imajo precej skupnih znacilnosti. Se najde nekaj ljudi, ki se odlocijo, da bodo poskusali to skupino psov registrirati kot pasmo. Polovijo nekaj posameznikov, jih parijo, zrihtajo nekaj generacij, zapisejo nek okviren standard in gredo do zahodnjakov, ki pravijo, da bodo priznali pasmo. Ko gre papirologija skozi, je pasma priznana. S to razliko, da potanovem niso vec tipicni predstavniki tisti, ki jim nekaj malega fali, so torej "napaka" in se z njimi ne sme vzrejati. Pa ceprav so ravno tako tipicni in "pasemski" kot tisti, ki tisto nekaj malega imajo, prav tako zivijo na enakem obmocju, na enak nacin, se tudi parijo s tistimi "pasemskimi". Se pravi, so se parili, dokler se neki pametnjakovici na podlagi ene bedaste lastnosti niso spomnili, da oni pa niso vec tapravi. Pa ceprav je okolje v katerem so ziveli in zivijo, dokazalo drugace. S priznanjem pasme in zaprtjem rod. knjige se je gen. bazen se bolj zozal, izpadli so in izpadajo tisti, ki jim nekaj malega fali. Zakaj? Ker ocitno za zahodnjake niso dovolj atraktivni? Primer je delno izmisljen, upam pa da je jasno kaj mislim, ko napisem, da zame neka organizacija ni najbolj kompetentna narekovat kaj je in kaj ni neka primitivna pasma.

FCI ni bila niti v plenicah, ko so ti ze  veselo skakljali naokrog (in bili upodobljeni v templjih, na slikah,...). Zato si po eni strani zelim, da niti ena pasma iz Azije ne bi bila vec priznana. Ceprav bi  bilo zanimivo imeti vietnamskega psa/vietnamskega grebenarja od vzreditelja, jih grem raje gledat v njihovo okolje.

Kdor razume, razume. Kdor ne, bohpomagej, bolj trotlziher res ne znam napisat. Mi je pa popolnoma vseeno kdo se z mano strinja in kdo ne. Cisto resno, ce bi morala ta trenutek nasteti osebe, ki se v vsem strinjajo z mano, pristanem na 0. Ce mi date 1 teden, je se vedno 0. Ker take osebe ni. Ce bi bila, bi mi bilo dolgcas. Kristus, se moja zelo dobra prijateljica je ortodoksna vegetarijanka, si lahko predstavljate kako izgledajo pikniki? Ona meni cez mizo, da sem mesozder, jaz njej nazaj, da je detritivor.

Moj namen ni nikogar prepricevat v nekaj; stvar bodisi razumete ali pa ne. Dejstva so zapisana v knjigah, pogojno na stenah, na slikah, kaj boste z njimi (z dejstvi in knjigami, slikami, stenami,...) storili, je vasa stvar.

Dejstvo je, da je na Tibetu npr. velik crn pes z ozigi (ali brez), ki mu nomad pravi do-khyi, tibetanski mastif, pa ceprav mu okrog vratu ne visi rodovnik. Lahko skacete do stropa in nazaj, da nima rodovnika, da predniki niso znani, da je lahko mimo prisel kaj-jaz-vem npr. njufic (ja, ziher, preplaval je morje, prehodil pol Tibeta, prisel ravno pravi cas, da je naskocil mamo od tega psa, naredil kup otrok, ki cisto slucajno izgledajo tako kot TM, odplaval nazaj in srecen umrl... Tongue).
Ce gremo namrec v take ekstreme, lahko jaz mrtvo hladno recem, da vsi tisti psi, ki nimajo narejenih testov starsevstva na podlagi DNA, niso nujno potomci psov, ki so sicer zapisani v rodovniku in torej nimajo znanega porekla.

3.   Selekcija, karakter, razstave in se kaj


Nanook problem je v tem, da nočeš sprejet, da “dodajam NEKATERIM” lastnikom in vzrediteljem"nič ne manjka pri TT-ju kot ga/jih imajo". Torej ne vidijo ali bolje rečeno še ne vidijo tako kot ti … Imajo doma takega TT-ja kot ga je človek s selekcijo prilagodili sebi in svojim razmeram. Pa zaradi tega še niso slabi ... njihovi psi niso vsi slabi predstavniki TT-jev ki sodijo le na rdeče preproge ... pa da te ne citiram še naprej. Tisti, ki vedo kaj jim manjka, oziroma lepše povedano, kaj bi lahko izboljšali pa so - ste zadevo že pokrenili ... Mislim, da nihče – oziroma vsaj jaz “ne oporekam prednostim, ki jo prinese širitev genskega pola" ... pot je začeta, rezultati prihajajo in šele zgodovina bo pokazala prednosti, morda tudi slabosti. Vsak korak ima rezulat ...

Marko tu se ne gre za ljudi, ampak za pse in pri psih ne gre samo za posameznike, ampak za celotno pasmo. Psa brez napak ni in ce lastniki in vzreditelji ne zmorete dovolj kriticnosti do lastnih psov in vzreje, potem jo po hitrem postopku pridobite ali pa nehajte z vsem skupaj. Jaz ti za vsakega od svojih psov lahko povem kaj tocno me na njem moti, kaj tocno ni po standardu, kako tocno bi moralo biti, da bi bilo po standardu, povem ti tudi ali mi je to, da ni po standardu grozno ali ne. In to, da jih kriticno opisem se ne pomeni, da jih nimam najrajsi na svetu, da so zame bili, so in bodo najlepsi in najboljsi in da zaradi tega, ker so ZAME najlepsi in najboljsi, niso avtomaticno najlepsi in najboljsi tudi za PASMO. Lahko ti povem kaj mene moti pri mojih treh izbranih pasmah, namrec pri tibetanskem terierju, tajskem grebenarju in shar peiju, pa to se ne pomeni, da te pasme niso meni najljubse in najboljse. Prosim pa, da me ne sprasujete kaj si mislim o kaksnem konkretnem psu.

Ce ljubitelji ne znamo biti  kriticni do pasme, vzreje in posameznikov, naj bodo kritiki potem tisti, ki sploh niso ljubitelji, pa sicer s svojimi dejanji oz. odlocitvami posredno diktirajo kaj je in kaj ni lepo, zazeleno, pravo?

Zdej pa moje mnenje, ki ti mogoče ne bo čist všeč ali pa tudi: izgled in značaj/karatker našega TT-ja mi ustreza - zdi se mi čudovit in funkcionalen, če uporabim tvoj izraz skratka primeren za naše okolje in način sobivanja v našem tipu družin, v našpem načuinu življenja ... ne vem kako naj to sploh dobro povem. Pes iz Tibeta je iz drugega okolja – tam ga oblikujejo tamkajšnje razmere in potrebe človeka, tukaj pa so pse oblikovale tukajšnje razmere in potrebe človeka … To bo naredila tudi nadaljna selecija tu in tudi na Tibetu.

Se enkrat-tu se ne gre zate ali zame, tu se gre za pasmo. Ti bom poskusila razloziti na primeru.

Dva predstavnika primitivne pasme. Eden je totaln cukr do tujih ljudi (do domacih sploh), zaupljiv, prijazen, vsem tala lupcke. Ni plasen, konfliktom pa se kljub temu izogiba. Bi clovek rekel, da je idealen za nase zahodnjasko okolje in ploskal kako karakterno enostavna in fajn pasma je to (japajade).

Drugi je totaln cukr-do domacih, tala lupcke levodesno, se izogiba konfliktom zunaj, z njim res ni tezav. Do tujcev je nezaupljiv, ne pusti se pobozat, zeli ohraniti distanco. Ne bo ugriznil ali savsnil, ampak se bo izmuznil. Je precej previden, lahko bi rekli plasen, v neznanem okolju se toliko bolj. Za nekoga morda tezavnejsi za sobivanje v nasem okolju, a dejansko tipicen, prvinski, primitiven,... Tudi po izgledu. Ja, vsekakor je prvi bolj primeren za nase okolje, ampak to se ne pomeni, da je njegovo vedenje tisto pravo za pasmo tipicno vedenje. Ker ni. Pes te pasme je do tujcev zadrzan, ne napadalen, lupckov pa tudi ne tala. Glede na to kam gredo te dni zakoni in predlogi, je vedenje prvega bolj dobrodoslo kot vedenje drugega, vendar pa to ne spremeni dejstva, da prvo vedenje ni tipicno in izstopa. Pa ce je 200 predstavnikov lupcketalajocih in 10 nezaupljivih, je pa 200 predstavnikov glede tega netipicnih in 10 originalnih. Pri tem je popolnoma vseeno katero vedenje je bolj vsec tebi, meni ali pa sv. Petru.

Da namrec na zahod pripeljejo neko azijsko pasmo, jo spremenijo in potem kricijo, da tisti predstavniki, ki so ostali v Aziji, niso tipicni zaradi tega, ker so drugacni od teh, ki smo jih mi na zahodu itak spremenili, je absurd. butnglavc In to se je dogajalo, to se dogaja in to se bo dogajalo.
Nekateri ljudje bi dandanes radi imeli psa, ki izgleda kot npr. tajski grebenar (lep ko sus), ima pa karakter npr. labradorca ali pa delovnega nemca ali pa borderja. Sorry misko, ne gre to tako. Tisto sekundo, ko bo tajski grebenar imel tak karakter kot labradorec, nemc, border, to ne bo vec tajski grebenar, pa ceprav bo morda tako izgledal.


1. Na moja mi pitanja sva nisi odgovorila, pa kad ti bude bolje...
2. Što se samih izložbi tiče vidim da kod tebe vladaju dvostruka mjerila.
3. Kad tvoji favoriti dobiju titule na Klupskoj specijalki u Slo onda je to wow, a za TT koji dobije 4XBOB na Cruftu (gdje se izlaže svake godine oko 30 i više Tibetskih terijera) te Best in Show Crufta (Najljepšeg psa svih pasmina na Cruftu) onda je to onaj bezveze dobio.....ima tu još primjera ali da se ne ponavljam... Svaki veliki uspjeh TT je sama promocija pasmine. I isto kako se netko veselio kad je dobio titulu cac na Klupskoj specijalki, tako se netko veselio i kad je pokupio BIS Crufta  Wink kužiš?, a ti sad ocijeni težinu...
4. Eto, bilo bi lijepo da se nakon ovakvog uspjeha na specijalki svi ti psi nastave izlagati.

1. Odgovarjam zdajle. Wink
2. Ne, kar se mene in razstav tice, veljajo samo ena pravila-namrec moja.  Smiley
3. Tako je. Ko moji favoriti na specialki pri specialistu za pasmo zmagajo razred, je to zame wow Afro; ce zmaga kdo drug pa bravo plosk plosk. Ahem, od vseh razstav na svetu najdes Crufts. In od vseh ljudi v tej temi, se s Cruftsom obrnes name? Name, ki znam BBCjev dokumentarec-se pravi dokumentarec, zaradi katerega je v nemilost padel KC z vzreditelji in Cruftsem vred, dokumentarec zaradi katerega BBC ni prenasal Cruftsa in smo imeli live cam, dokumentarec, zaradi katerega so baje sponzorji odpovedali sodelovanje s KC/Cruftsom, dokumentarec, ki si ga na youtube ogledam priblizno 1x mesecno in ljudem na facebooku zivce param s statusi... in se je tega-skoraj na pamet. In potem mi meces pod nos, da nisem bila navdusena, ko je TT zmagal na Cruftsu (zmagal je pred tem dokumentarcem, ane?). Lips Sealed Huh Mende sem povedala kaj mi ni in zakaj mi ni bilo vsec, pa se drugi so to pojasnili. A grem iskat nazaj?
Popolnoma razumljivo in normalno je, da so lastniki veseli, ko zmagajo. Popolnoma razumljivo in normalno je, da meni ni potrebno biti vesela zaradi zmage XY, ampak je to moja izbira. In moja izbira je sledeca-zmaga moj favorit=wow, zmaga kateri drugi=bravo, plosk plosk.
Kaj je vec vredno? Osebno bolj cenim mnenje specialista za pasmo zato mi Matgova stirica pomeni vec kot odl, CAC, CACIB, BOB, BIS all-rounderja.
4. To je pa njihova odlocitev.


Ne vidim gdje to piše, no ja uopće ne dvojim da je Tibetski terijer onaj koji IMA rodovnik, i bilo bi idealno da je u standardu (ako i nije sve tipično manje se greške  dobrim kombiniranjem daju ispraviti).... a rodovnik pas ili ima
Dakle, ono što mi je fascinatno tvoja tvrdnja da je svaki pas s Tibeta koji možda sliči na standard Tibetskog terijera za kojeg..Tko??!!  Huh ...kaže da je Tibetski terijer JEST Tibetski terijer... Malo preprejednostavno da bi bilo savršeno...
Odlično je zamišljena ideja o širenju poola, no nemojmo zaboraviti da je u takvim projektima selekcija itekako potrebna i nužna. Malo sam se zamislila nakon tvoje rečenice kako ti se sve čini lakim: dovedeš psa s Tibeta, 3 suca kažu: da da to je Tibetski terijer, i to je to...a gdje je selekcija potomaka, znaš li kolika je to odgovornost i posao kroz 3 generacije?...I zašto misliš da bi svi morali dobiti pogojne rodovnike? Trebali bi ih dobiti oni koji su najtipišniji standardu, a oni koji nisu trebali bi biti isključeni iz uzgoja, zar ne?

Npr. tule:
Citat
Vjerujem da i na Tibetu ima primjeraka koji bi bili u tipu /standardu ali ne zaboravimo da se pasminskim imenom mogu zvati isključivo psi kojima je porijeklo poznato.
  in tule
Citat
Tibetski terijer je isto tako onaj koji ima rodovnik (koliko se god to nekom sviđalo ili ne), a ne pas koji je na Tibetu.

A-Tsa-Rja pa tule (si sposojam tvoj post, ceprav vem, da nisi edina, ki tako misli):
Zame so tibetanci tisti ki ustrezajo standardu. ...

Na ostalo ti je ze Jasi odgovorila. Samo zato, ker jaz poenostavljeno napisem, se ne pomeni, da je stvar enostavna. Pri nas ze nekaj casa velja, da vsi mladici v legu dobijo rodovnik-in prav je tako. Selekcija je orodje, kaj bomo s tem orodjem poceli, je nekaj drugega. Selekcija se vrsi ze na Tibetu, je pa res, da je malce drugacna kot pri nas. Kaj bomo selekcionirali?
Eni pri selekciji gledajo najprej na zdravje in karakter, sele potem na videz. Drugi na prvo mesto postavijo kaj drugega. Doloceno selekcijo vrsimo tudi mi, kupci in bodoci kupci. Nekateri bolj strogo, nekaterim je vseeno in bi vzeli karkoli, samo da je.

Sklepam da z »I zašto misliš da bi svi morali dobiti pogojne rodovnike?« mislis na potomce tibetanckov s Tibeta. No, to je povsem enostavno. Zato, ker se rodovnike dodeli vsem mladicem v leglu (em, kdaj se jih ze tetovira, pri 7 tednih?) in ne sele takrat, ko so ze odrasli. Vzrejno vrednost oz. kvaliteto vzrejnega psa/psice se doloca na podlagi njihovih potomcev. Ni nujno, da bo en ne-ravno-najlepsi pes dal zanic potomce in se zdalec ni nujno, da bo nek super duper svetovni prvak dajal dobre potomce. Kot sem ze napisala je bistvo ocem nevidno in kvaliteto se lahko oceni na podlagi potomcev. Ja, seveda lahko jaz sklepam, da bosta dva strma dilute tajca dala po vsej verjetnosti strme dilute tajce, ni pa to pravilo. Treba je pogledati potomce (pa brate, pa sestre, pa za nazaj), ki jih pes/psica daje z razlicnimi psicami/psi in na podlagi tega potem oceniti njegovo/njeno vzrejno vrednost. Pri tem je spet odvisno kaj sami zelimo videti pri potomcih-je to dober karakter, zdravje, lepota,... Tibetanski terierji s Tibeta pa imajo eno ekstra kvaliteto-predstavljajo namrec nekaj fejst novega na gen. nivoju.

Vsaka vzreja je odgovornost in vsak vzreditelj je za vedno odgovoren za vse pse, ki jih je s svojo vzrejo spravil na svet. Vzreja s psi, uvozenimi s Tibeta, ne izstopa iz tega, vzreja s tukajsnimi TTji pa prav tako ne.



Mene zanima sljedeće:
*Koliko je pasa s Tibeta uveženih u Evropu zadnjih godina JEST dobilo uzgojnu dozvolu a koliko NIJE?
Mislim, da nikako ne bi bilo dobro da SVAKI dobije.
*Koliko JE potomaka dobilo ocjenu za dalje a koliko NIJE i TKO selekciju vrši?
*Da li smatraš da je u takvom projektu uvođenja nove krvi potrebna selekcija ili ne?
Ja i mnogi drugi misle da je potrebna.  Roll Eyes 
Jednostavno zato što NISU svi psi s Tibeta , samim time što su s Tibeta idealni za širenje poola na uštrb drugih stvari. Jer ako selekcije  ne bude ..hm... je li to pošetno prema pasmini?

Tudi na tole je ze odgovorila Jasi in vsem ze vnaprej sporocam, da jaz nisem pravi naslov za taka (=prvi dve zvezdici) vprasanja in ne morem podati tocnih informacij; obrniti se morate na vzrejno komisijo, ne name. Mislim da ni nihce omenjal, da selekcije ni, ali?
Zakaj menis, da ne bi bilo dobro, da vsak s Tibeta uvozen pes dobi vzrejno dovoljenje? Samo zato, ker so uvozeni s Tibeta? Kako bos ocenila kateri so primerni za sirjenje gen. poola, ce pa ne ves kaj dajejo, ne poznas njihove zlahte?

No, pa dajmo malo o tej famozni selekciji.
Selekcija tam gor. Najprej so morali njihovi starsi, stari starsi, pra-starsi,...preziveti razmere in okolje tam gor. Ce ne veste kaksno je, googlajte. Kako je prisla do samca-uporabite domisljijo (so njo furali v drugo vas, so psa pripeljali k njej, se je sparila s sosedovim,...). Psica je morala potem skotiti mladice in jih spraviti gor. Ti so morali (no, vsaj nasi uvozencki, drugi so mogoce pomrli) preziveti razmere tam gor dokler jih niso nasle nase kinoloske vzrejne odprave (Ma kako drugace rec? Kinoloske ekspedicije? Men je odprava bolj pustolovsko.).
Selekcija pri nas. Psica se skoti v topli hisi. Veterinar na voljo 24h/dan. Spi na kavcu, je samo najboljso hrano. Naredijo oceno zunanjosti, vzrejni pregled, slikajo kolke, pregledajo pogacice, oci, naredijo DNA test, test sluha in tako dalje (odvisno kaj zahteva VK in koliko vesti premore sam vzreditelj). Do samca jo peljejo z avtom/avionom (ali grejo pa k sosedu, odvisno katerega samca zelijo). Breja psica-najboljsa oskrba, veterinar 24/dan na voljo. Psica skoti v topli hisi, kotilnici. Vet. 24h/da na voljo (ce ni, bi moral biti). Mladicem se streze od spredaj in zadaj dokler ne odidejo v nove dobre domove.

Bi RES radi primerjali ti dve (ZELO poenostavljeno opisani) selekciji? Najhujsa stvar, ki se TTju pri nas zgodi, ce ni tak kot mora biti oz bi moral biti glede na nek napisan standard in zahteve (12cm dlaka, se pomnite?), je ta, da nima nikoli potomcev in da ne gre na razstave (mogoce oslepi, opcija je tudi CCL). Tam gor na strehi sveta izgubi zivljenje. Ja, v redu, po vsej verjetnosti vsak uvozeni TT ne bo svetovni prvak (to pomoje tudi ni namen uvoza). Pa tudi vsak svetovni prvak ne bi prezivel razmer na Tibetu.

V koncni fazi so lahko posledice za populacijo enake-namrec oba predstavnika sta lahko izlocena iz vzreje (in torej dobita darwinovo nagrado?).

Ja jesam za širenje poola i ne guram glavu u pijesak, no prozivanje da cijeli svijet ne zna, FCI ne zna...a molim te TKO zna...
Tko je taj koji odlučuje....Ti, Ja, ili netko treći? Ili organizacija koja je zadužena za to?
Svatko od nas radi po savijesti  Roll Eyes i pravilima

Cesa ne ve cel svet, FCI? Na kaj tole leti?

O standardu je napisano visje (oziroma v primeru, da bo tole predolgo za en post, v prejsnjem postu).

Nisam baš shvatila (razumijela napisano jesam) kakve veze ima vremenska prognoza ovih dana u Hr i Slo sa samim uzgojem no dobro... Cool

Tole:
-Luvi, zdaj pa sam rec, da ste imeli soncek. Tongue Sem fous. Mi imamo vec kot pol metra snega in so sprehodi obupni, ker namrec razen mene ocitno nihce ne hodi na sprehod po barju, kar pomeni, da moram jaz delati potko. Utrujajoce.

Leti na:
Nemojte misliti da sam bila na Tibetu zbog dugog ne javljanja, malo smo se ogrijali na otoku Rabu..a vidim da se debata rasplamsala.

In to je vse.

- Mi najdes en razlog, ki pravi da je en CAC, en CACIB, en BOB, en EU, INT, W. CH, ena spangica, copek, krtaca, sampon, olje, conditioner, dodatek, sprej, puder,... vreden vec kot pa sirok gen. bazen? Za posameznika? Morda. (ne zame) Ampak kot ze tolikokrat poprej-ne gre se za posameznike, gre se za pasmo. In za pasmo je velik gen. pool pomembnejsi od zgoraj nastetega. Pes mora biti najprej ziv in zdrav, preden je lahko lep. ZAL pri nekaterih pasmah to skoraj ne velja vec. Undecided Lips Sealed
S obzirom na dužinu posta nisam se mogla vraćati na prošlu stranu, pa sam sad išla isčitavati ovo za što me prozivaš da sam ja rekla, pa ako ponovo bolje pročitaš vidjet ćeš da JA to nigdje nisam napisala.
Dakle, nigdje nisam napisala da je sve gore navedeno bitnije od zdravlja pasme, tako da nije korektno da mi to stavljaš "u usta".
Dobrim odabirom širenja poola, upravo kritičnošću (koju i sama spominješ) i selekcijom cjelokupan rad će biti hvalevrijedan ....

Del, ki si ga citirala, leti na:

Se pravi, jaz s Tibeta (iz domovine!!! pasme) privlecem psa, ki je kvadratast, ima odlicne kote, kvalitetno dlako, tipicno glavo tudi za FCI standard, dobre sape itd., nima pa rodovnika (ga dobi naknadno, praznega). Takega psa se oznaci za mesanca, ker starsi niso znani.

*********
 KAJ RES NE VIDITE, DA JE ZA PASMO TIBETANSKI TERIER TO, DA NA TIBETU OBSTAJA (NASIM) RELATIVNO NESORODNA POPULACIJA TIBETANSKIH TERIERJEV, VREDNO VEC KOT VSI CACIBI, CACI, BOBI, EU, INT, WORLD, BISS SAMPIONATI, SPANGICE, COPKI, KRTACE, FENI, SAMPONI, CONDITIONERJI, OLJA, DODATKI, SPREJI, PUDRI,...SKUPAJ in se na deseto potenco?

****

Za drugi dio mislim da malo preuveličavaš.  Wink



Kar sem jaz razumela kot to, da jaz z  "KAJ RES NE VIDITE, DA JE ZA PASMO TIBETANSKI TERIER TO, DA NA TIBETU OBSTAJA (NASIM) RELATIVNO NESORODNA POPULACIJA TIBETANSKIH TERIERJEV, VREDNO VEC KOT VSI CACIBI, CACI, BOBI, EU, INT, WORLD, BISS SAMPIONATI, SPANGICE, COPKI, KRTACE, FENI, SAMPONI, CONDITIONERJI, OLJA, DODATKI, SPREJI, PUDRI,...SKUPAJ in se na deseto potenco?" povelicujem pomembnost relativno nesorodne populacije TTjev. Zato te v zg. postu tudi sprasujem, ce mi najdes en razlog, ki pravi, da je karkoli od zgoraj nastetega pomembnejse od te populacije (za pasmo).

Jasi, a je to ta clanek, ki si ga jaz vedno pozabim sposodit in prebrat sram? Mam nekje zadaj v glavi, da mi je nekdo nekoc ze omenjal da moram en clanek nujno prebrat, pa ne vem, ce je to ta in ce si bila to ti. sram

O pasmah se pa spomnim naslednjega (ce clovek +15 let hodi na predavanja tistih, ki so bili tam gor, in tezi z vprasanji, lahko celo kaj izve vegi).
Po njihovo gre nekak takole
- majhen pes s kratko dlako je tib. spanjel
- majhen pes z daljso dlako je lhasa apso
- srednji pes je tibetanski terier
- tibetanski mastif aka do khyi (potem imas tu samostanski tip in nomadski tip?)
- velik pes z bolj kustravo dlako je (do) kyi apso

Po vsej verjetnosti pa se znotraj posam. pasme razlikujejo posamezni psi tudi glede na obmocje Tibeta, kjer zivijo/so ziveli, pa glede na to ali so ziveli/zivijo v samostanih ali pri nomadih ali po vaseh ipd.. Ne vem, morda bi pri nas temu rekli linije. TMji nomadske linije ali pa nomadskega tipa, TMji samostanskega tipa/linije...

Ce se recimo sparita TM in kyi apso, so tisti mladici, ki so podobni TMju do khyi, tisti, ki so podobni kyi apsu, pa kyi apso. Se pravi se jih razdeli oz. se doloci pasmo na podlagi izgleda.

Ce se prav hudo ne motim, je bilo o tem govora tudi na zadnjem predavanju, kajne?

Nanook, daj prosim malo podpirat mojo lenobo in pošlji članek, sama sem ravno mal nehala študirat prehrano in se začela pripravljat na vzgojo mladička, se ve v kateri smeri

O Tariju? Poslan ze nekaj casa nazaj. Smiley


*
Well you could change the breed standard. Changing the standard would make perfect sense, perfect sense that is to anyone other than a ridgeback breeder.

No, I do not believe in that. Quite franky I think it's rubbish. Well without the ridge they're not a ridgeback, are they. It doesn't matter, it might have a beautiful type, but without the ridge it isn't a ridgeback.

Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #39 : petek, 05.02.2010 : 21:14:33 »

Ohja, ziher spet enkup napak. Upam, da je vsaj po poglavjih in citatih prav razdeljeno. No, ce kaj ni jasno zapisano, kar vprasajte. Afro predaja

Napisal sem in ne samo jaz "Tibetanski Terierji so tisti, ki ustrezajo standardu. Pa če je to LAMLEH, LUNEVILL ali NATIV ali katera koli izmed teh kombinacij". Ne vem sicer v čem naj bom kritičen ... opozarjam pa, da kadar jaz  govorim o TT-jih mislim rodovniške Tibetanske Terierje (seveda pa me lahko najdete kje v kakšnem tesktu kjer sem bil površen - ampak to ne spremeni destva kaj je rodovniški TT). Za ostale pse recimo potomce rodovniških (brez vzrejnega pregleda) ali nerodovniških staršev in za pse iz Tibeta kjer predniki niso znani ali pa so in nimajo rodovnika - pa mislim da so v tipu TT-ja ... Ne jaz, ne ti, ne kdorkoli - le KZS po pravilnikih določa če kdo in kako lahko dobi pogojni rodovnik. Piše pa tudi koliko časa - generacij je treba da to postane rodovnik (torej da ni več pogojni rodovnik).
...

(podcrtala sem jaz)

Si pozabil prebrat do konca. Na koncu namrec pise se tole: PS: Psa brez napak ni, vsakemu psu "nekaj manjka" oz. ima "nekaj prevec". Tisti, ki tega ne vidite, zacnite biti bolj kriticni.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #40 : petek, 05.02.2010 : 23:23:50 »

Slucajno nasla se eno delitev po pasmah, ki deli pasme najprej v dve skupini-druzne (companion, teh je 5) in mastife (te so 3) in TTja uvrsca med mastife.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
luvi7777
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 642


« Odgovor #41 : sobota, 06.02.2010 : 00:37:28 »

Nanook, ja zaista volim čitati, učiti i upotpunjavati svoja saznanja, no dva puta pročitavši tvoj post ti upravo radiš, ono što govoriš da ne radiš, tj. pokušavaš ljudima nametnuti svoja razmišljanja kao jedina ispravna, a puno toga pokušavaš omalovažavati i mislim da to ne nije u redu; niti kao osobe niti kao moderatora. ...osim toga svak ima pravo razmišljati svojom glavom, a ne biti dio nečijeg mozga..

1.   poglavje-kaj je pasma, kaj je tibetanski terier....

Ajmo najjednostavnije: ukucaš u Google Tibetanski terier ... što dobiješ?

Ne postoji Evropski Tibetanski terijer  ....jedino ako si mu ti dala naziv. Jedan je Tibetski terijer. Nema ih dva , tri ili šest...

Slažem se s tobom da pasa u tipu ima svakavih, no oni sa diskvalificirajućim manama ne mi trebali ići u uzgoj iako imaju rodovnike.
No moram prizanti da niti na jednoj izložbi nisam vidjela toliko različitih tipova TT-a kao na specijalki (na slikama sam vidjela apsolutno sve pse i moraš priznati da e izgledalo kao da su u ringu više od jedne pasme svakako..a možda još i koja više..)
Ja to kažem otvoreno jer tako jest....
što se tvog malo čudnog komentara na Cruft (i uopće uspoređivanja "težine" Crufta i zadnje specijalke) tiče..ajjjooojjjj...znaš što bi bilo koji TT dao da dobije pozivnicu i nastupi na Cruftu. Samo što puno njih ne bi imalo što tražiti tamo. 
I zašto uopće prodavati PR .... Nanook, svi koji uzimaju pse koji su potomci pasa s Tibeta nadam se da su svjesni da ne uzimaju Show psa s kojim će harati po izložbama. Uostalom to niti nije njihova svrha dovođenja na Zapad.
I opet degradiraš svjetski poznate suce koji imaju čast suditi na Cruftu. Žalosno je kao izlagač ograničiti se na 2-3 suca i misliti da je svijet tvoj (ne tvoj već općenito)...Izbor sudaca je stvar svakog Kluba kad organizira svoju Klupsku izložbu, pa stoga razumijem i izbor ovogodišnje sutkinje.

2. Ce gremo namrec v take ekstreme, lahko jaz mrtvo hladno recem, da vsi tisti psi, ki nimajo narejenih testov starsevstva na podlagi DNA, niso nujno potomci psov, ki so sicer zapisani v rodovniku in torej nimajo znanega porekla.....

Voljela bih kad iznosiš ovakve podatke da ih argumentiraš pa da budu vjerodostojni.
Uopće nije extremno tvrditi da se ne zna porijeklo pasa dovedenih s Tibeta jer da se zna pisalo bi im u pogojnim rodovnicima...Dakle nije to nikakav extrem već činjenica. Dok tvrditi da je netko falcificirao rodovnike sparivši dva psa a upisavši trećega  hm...pa ako imaš dokaze reci ako takvog znaš...

Što se standarda tiče naravno da nema savršenog psa ( osim za mnoge Willya  Smiley koji zaista nije imao niti jednu jedinu niti najnajnajmanju manicu; od stopa, glave, očinu , visine, dlake, karaktera, kretanja....).
Svaki pas ima manu. No općenito ukoliko su ta odsutpanja u svim segmentima onda treba razmisliti da li je taj pas uopće za daljni uzgoj...

Teško je kombinirati i isčitavati iz rodovnica sve potrebno, a još je teže kombinirati i čekati što ćeš dobiti kad rodovnika nemaš. Utoliko je ovo drugo još i teže.

3. /Prvo kažeš: 2. Ne, kar se mene in razstav tice, veljajo samo ena pravila-namrec moja.
    /pa onda kažeš:  Psa brez napak ni, vsakemu psu "nekaj manjka" oz. ima "nekaj prevec". Tisti, ki tega ne vidite, zacnite biti bolj kriticni.


Pa valjda to vrijedi za sve pa i za tebe.... malo više kritičnosti za sve, zar ne?
Da li misliš da se pojedini  (ne svi)  novi vlasnici iznenade kad vide na specijalki "susjedovog drugačijeg...kako ti kaže evropskog Tibetskog terijera"? Pa ukuca na netu..pa gle opet "onakav"...i ? eto ja sad kažem ono što mnogi misle a neće (ne mogu) reći..
Dakle, zato je potrebna selekcija. Zato je potrebno ako se vidi da neki pas daje dobre štence pustiti ga dalje, ako ne daje, ne pusiti ni njega dalje ni njegove potomke.

Onaj dio o preživljavanju neću specijalno komentirati (jer nije se u pisanju radilo o selektivnom preživljvanju već o poštivanju pravilnika FCI o standardu te selekciji po pitanju standarda /što izgleda što karaktera) osim što ću ti reći da ni ti ni ja ne bi preživjele gore, a opet  njihovi psi sigurno ne dožive starost onako na lancima, polugladni, spareni, pušteni...kao naši, jer je našima omogućena savršena prehrana i skrb. Sve je to relativno ...


4. "KAJ RES NE VIDITE, DA JE ZA PASMO TIBETANSKI TERIER TO, DA NA TIBETU OBSTAJA (NASIM) RELATIVNO NESORODNA POPULACIJA TIBETANSKIH TERIERJEV, VREDNO VEC KOT VSI CACIBI, CACI, BOBI, EU, INT, WORLD, BISS SAMPIONATI, SPANGICE, COPKI, KRTACE, FENI, SAMPONI, CONDITIONERJI, OLJA, DODATKI, SPREJI, PUDRI,...SKUPAJ in se na deseto potenco?" povelicujem pomembnost relativno nesorodne populacije TTjev. Zato te v zg. postu tudi sprasujem, ce mi najdes en razlog, ki pravi, da je karkoli od zgoraj nastetega pomembnejse od te populacije (za pasmo).

Na ovo sam ti odgovorila u prijašnjem postu. Ali da ponovim. Ništa nije bitnije od zdravlja, ali to ne znači da psa neću počešljati, okupati, pofenirati i u njemu i tome svemu uživati... Da se neću veseliti svakom velikom uspjehu bilo kojeg TT na velikom natjecanju jer je to pobjeda svih nas....
Za mene nije ILI-ILI, nego je i jedno i drugo...I ne vidim razloga da bi jedno isključivalo drugo  Wink ..Znači I-I!


Za mene je ta ideja o projektu širenju gen/poola bila na prvu fantastična, no ako su moja saznanja/informacije točne tj. da se daje da svi potomci (pa i oni koji uopće ne odgovaraju standardu TT-a) idu dalje, postajem malo rezervirana što je i razumljivo (nisam jedina)...
No vrijeme će defintivno pokazati važnost dovođenja pasa s Tibeta, te rezultate koji će se vidjeti nakon 3 generacije.

Na Ljiljaninim slikama koje sam  imala priliku gledati bio je usitinu jedan pas na Tibetu kojeg je ona i posebno izdvojila, taj pas je bio, uz to što je s Tibeta,  uisitnu prelijep, čak i za one uvjete ....









Logiran
Jasi
midi
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 698



WWW
« Odgovor #42 : sobota, 06.02.2010 : 11:56:41 »

Luvi,
ne gredo vsi potomci naprej za vzrejo.
Sem že napisala in ponavjlam, ker sem osebno za take primere.
lp Jasi
Logiran
Jasi
midi
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 698



WWW
« Odgovor #43 : sobota, 06.02.2010 : 11:57:39 »

Se opravičuje, pisati bi moralo : ker vem osebno za take primere
Logiran
luvi7777
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 642


« Odgovor #44 : sobota, 06.02.2010 : 16:33:55 »

Luvi,
ne gredo vsi potomci naprej za vzrejo.
Sem že napisala in ponavjlam, ker sem osebno za take primere.
lp Jasi


hvala Jasi  Smiley to je konkretan supe odgovor (oprosti ako sam previdjela kad si ga već prije napisala)
Logiran
Strani: 1 2 [3] 4 5 6   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 9  |  Tema: Tibetanski terierji s Tibeta
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines