mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
torek, 28.05.2024 : 21:58:01

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 8  |  Tema: Labrador retriever
Strani: 1 ... 105 106 107 108 109 [110] 111 112 113 114 115 ... 120   Dol
Natisni
Avtor Tema: Labrador retriever  (Prebrano 198797 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
smodlask
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 63


« Odgovor #1635 : sreda, 02.06.2010 : 09:28:37 »

Nekaj linkov o tej bolezni:

www.labradorcnm.com
http://www.woodhavenlabs.com/clearances.html
http://www.canadasguidetodogs.com/health/hmlr.htm
http://www.woodhavenlabs.com/documents/CNM.pdf

tega najdeš v ZDA in Kanadi veliko, v Evropi manj, dvomim pa, da kakšen vzreditelj labijev v slo dela tudi te teste, ali se mogoče motim?
Logiran
popo
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 748


« Odgovor #1636 : sreda, 02.06.2010 : 14:42:36 »

Smodlask: Ne, starsi niso testirani za CNM. V bistvu res redko, redko kdo testira za CNM, ker je tega dejansko zelo malo. Po resnici povedano bom zelo presenecen, ce bo vas pes pozitiven na CNM.
Tudi na to temo včasih nanese pogovor med kolegi vzreditelji in poznavalci pasme. V večini primerov so to ljudje, ki so v pasmi več kot 20-30 let in vsa ta leta podrobno spremljajo populacijo labradorcev v Evropi. Prav vsak izmed njih mi je rekel, da v vseh teh letih ni imel niti ene izkušnje z labradorci, ki bi kazali katerokoli od oblik miopatije... Nekateri so mi celo povedali, da v vseh teh letih niso niti slišali o kakšnem labradorcu, ki bi kazal znake miopatije.
CNM znanstveniki spremljajo že 30 let, test za CNM pa je na voljo šele 5 let.

Bolezen poznam, ampak zgolj toliko koliko preberem. Dejstvo je, da obstaja kr nekaj bolezni, ki zadevajo misicevje, ki pa se zelo razlikujejo med sabo. Tudi tiste, ki v svojem imenu vsebujejo ime miopatija, zato je tukaj tezko vleči določene zaključke.
Že če pogledamo klasične znake CNM bi po prebranih opisih skoraj zagotovo rekel, da vas pes nima te bolezni (zato sem na zacetku tudi napisal, da bi bil presenecen, ce bi test bil pozitiven). Namrec, ce je pes obolel za CNM se to pokaže med 2-5 mesecem starosti. Literatura navaja, da je do te starosti vec kot ocitno, da je pes obolel in da je znake nemogoce spregledati.
Jaz bi na vasem mestu  razlog definitivno iskal nekje drugje…

 Zgoraj napisano je tudi eden izmed razlogov zakaj se dejansko ne testira. Po raziskavah sodec se prav vse dedne miopatije, ki se pojavljajo pri Labradorcih pojavijo v prvih mesecih zivljenja. To pomeni, da bi hitro vedeli, ko se skoti obolel mladiček in bi kasneje s testiranjem ugotavljali stanje starsev. In ce to povezemo s tem kar sem napisal uvodoma (da vzreditelji v vseh teh letih niso imeli izkusenj z mipatijo), se vzreditelji iz tega razloga ne odlocajo za testiranja. Kaksen vpliv bo to imelo na prihodnost ne vem…vsekakor je zmeraj pametno testirat, ampak med vzreditelji CNM oz. miopatija na splosno ni noben bav bav in res redko kdo s je ze srecal s tem pojavom.

Dr. Tiret, ki se ze vec let ukvarja z miopatijo pri labradorcih in je najbolj zasluzen da je test za CNM na voljo je v eni izmed svojih publikacij povedal:
»At present, two inherited myopathies have been described in the Labrador Retriever breed.
One is called "Dystrophinopathy" and the other "Muscular Myopathy". Both are congenital3 but many
aspects make these diseases distinct myopathies.«
Opomba: Congenital = formely, pups born with symptoms. By extension, a disease with symptoms appearing in the very first months of postnatal life may be considered as congenital.

Nadalje pove: »At birth, affected puppies are indistinguishable from their
control littermates but as from two weeks of age, a progressive significant weight loss is observed.
At one month of age, the absence of tendon reflexes is noticed and used as an early and reliable
diagnosis. The age of onset of the disabling phenotype varies between 2 to 5 months with an
awkward gait and a decreased exercice tolerance, associated with a generalized muscle weakness
worsened with cold.«

Kasneje pove tudi, da so vecino primerov psov z CNM odkrili med Field Trial labradorci in da so identificirali tocno dolocene rodovniske linije po katerih se je bolezen sirila.

Tako da, ce bos iskala ob vseh teh genetskih testih iskala tudi legla, kjer sta starsa testirana tudi na CNM bos iskala kr nekaj casa. Dalec od tega, da ne obstajajo vzreditelji, ki testirajo, ampak taksni so zelo redki, saj jih vecina ne testira.

Lp, Marko

P.S: Pa najlepsa hvala vsem za cestitke in komentarje. Sedaj se bo vec dogajalo, tako da bom prilepil tudi vec fotk Smiley
Logiran
popo
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 748


« Odgovor #1637 : sreda, 02.06.2010 : 14:56:45 »

aha...se nekaj...

Sem zasledil vprasanje ce je HMLR in CNM isto...
Kolikor sem prebral gre za eno in isto zadevo. Sprva se je polezen imenovala HMLR vendar pa so jo kasneje preimenovali v CNM.

Sem pa se malo surfal in prebral vaso temo... po prebranem res ne bi sklepal na CNM, sem pa nasel ene druge povezave, ki zajemajo znake, ki si jih opisala.

Gre za vrsto miopatije, ki se imenuje dystrophinopathy.
Gre za bolezen, ki prizadene samo samcke. Eden izmed znakov je tudi povecanje kreatin kinaze.

Bom kr kopiral "obnovo".

First, dystrophinopathy affects only males as it is
transmitted by the X chromosome (recessive X-linked disorder). Second, the lack of dystrophin, a
protein involved in cellular membrane integrity, in males affected by dystrophinopathy induces
necrosis of muscular cells and results in an abnormally elevated level in blood of an intracellular protein called creatine kinase (CK). Third, muscles of males suffering from dystrophinopathy are subjected to an important process of necrosis4. Hopefully, dystrophinopathy in Labrador is a very rare myopathy restricted to limited pedigrees.

Upam, da sem kaj pomagal!

lp
Logiran
smodlask
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 63


« Odgovor #1638 : sreda, 02.06.2010 : 19:06:44 »

Ja, najlepša hvala popo za te informacije, tudi jaz sicer mislim, da naš labi nima CNM, ker res nima tipičnih znakov, tudi starost ne ustreza, ampak smo dali vseeno test narediti, da to izključimo. Ker trenutno delamo vse možne preiskave, da izključujemo določene stvari 100 %, tudi klopne bolezni, ščitnico itd.

Vem, da trenutno večina vzrediteljev ne testira, ampak to še ne pomeni, da čez nekaj let ne bo ta test delalo več vzrediteljev. Kot sem že rekla, če bi kupovala labija, bi zahtevala pred nakupom tudi ta test, vsaj na mladiča, ki ga kupujem in na moje stroške, če bo negativen oz. carrier.

Ja kot praviš distrofinopatija (duchennova mišična distrofija pri ljudeh) - tudi to sem že prebrala, ampak je zelo malo info o tem, ker kot tudi sam citiraš, gre za zelo redko bolezen pri labijih. Nekje pa sem zasledila, da so znaki zelo hudi in da pes nima dolge življenjske dobe. Spet ni čisto tipično za našega psa.

Možnost c: miopatija kot posledica mehanske poškodbe diska na vratnem delu hrbtenice (ampak, spet se 3 različni ortopedi sploh ne strinjajo, da je disk sploh premaknjen oz. vkleščen).

Možnost d: avtoimuna bolezen

Verjetno bomo delali še biopsijo mišic, pa bomo potem videli, za kaj gre.

Glede tega, kaj pravijo razni vzreditelji, da niso slišali o labijih z miopatijo...mogoče pa jih njihovi kupci mladičev niso o tem obvestili, če je bil njihov pes mogoče pozitiven oz. niti niso testirali na to bolezen...ne vem, ne bom preveč pametna.

Vsekakor pa sporočim, kakšni bodo izvidi glede CNM za našega labija.

Popo, tebi kot vzreditelju pa želim vse najboljše in da boš imel predvsem zdrave labije, prave predstavnike te pasme.

Logiran
alexy
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.308



WWW
« Odgovor #1639 : sreda, 02.06.2010 : 19:18:16 »

popo ful so luštni tamalčki Cheesy  Kiss
Logiran
popo
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 748


« Odgovor #1640 : sreda, 02.06.2010 : 20:37:58 »

smodlask. ni kaj. Bom se malo prebrskal, ce bi bilo kaj podobnega.
Vem, da trenutno večina vzrediteljev ne testira, ampak to še ne pomeni, da čez nekaj let ne bo ta test delalo več vzrediteljev. Kot sem že rekla, če bi kupovala labija, bi zahtevala pred nakupom tudi ta test, vsaj na mladiča, ki ga kupujem in na moje stroške, če bo negativen oz. carrier.
Glede tega, kaj pravijo razni vzreditelji, da niso slišali o labijih z miopatijo...mogoče pa jih njihovi kupci mladičev niso o tem obvestili, če je bil njihov pes mogoče pozitiven oz. niti niso testirali na to bolezen...ne vem, ne bom preveč pametna.

Ne bi rekel, da je v tem tezava. Kot sem ze napisal se te zadeve hitro vidijo. Pa tudi, ce bi recimo vzreditelj "spregledal" obolelega mladica, sem preprican, da ne obstaja lastnik, ki bi za psa odstel 600 in vec € (oz. 1000€ in vec v tujini), pa ne bi poklical vzreditelja , ko mladic ne bi mogel pravilno hoditi oz. bi mu odpovedovale misice.

Upam, da boste resili zadeve. In pa hvala za vzpodbudne besede Wink

Sasha hvala Cheesy
Logiran
popo
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 748


« Odgovor #1641 : sreda, 09.06.2010 : 22:35:37 »

Nasi tamali pa pridno rastejo. Sedaj so stari 25 dni.  Smiley







Vec fotografij lahko najdete na ****

Na voljo je se ena psicka!


lp, M
Logiran
Lynn
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.504


« Odgovor #1642 : četrtek, 10.06.2010 : 11:21:47 »

Oh, prečudoviti so! Kiss Kiss Kiss
Logiran
nezzek
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 4.483


« Odgovor #1643 : četrtek, 10.06.2010 : 21:55:31 »

Krasne bučke! Kiss
Logiran
popo
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 748


« Odgovor #1644 : petek, 25.06.2010 : 18:33:44 »

Po dolgem casu se spet javljamo...

Tamali imajo ze 6 tednov in lepo napredujejo. Danes smo imeli photoshooting.  Cool

Za pokusino...nas decko Smiley

http://i286.photobucket.com/albums/ll116/soulpatchers/Litter%20B/buddha_okvir-1.jpg

lp, Marko
Logiran
A-Tsa-Rja
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.337


« Odgovor #1645 : petek, 25.06.2010 : 21:18:13 »

Ampak tale fotka je pa noro čudovita. Kiss
Logiran
popo
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 748


« Odgovor #1646 : sobota, 26.06.2010 : 17:32:33 »

Hvala Smiley

Sledijo pa se dekleta














Lp, Marko
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #1647 : sobota, 03.07.2010 : 20:01:37 »

Eno vprasanje za vse "labradoriste". Kaj so "field trial" labradorci (oz. linije) res karakterno ful zahtevni (bolj ostri od "navadnih")?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
alexy
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.308



WWW
« Odgovor #1648 : sobota, 03.07.2010 : 22:30:33 »

Nanook ja so.
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #1649 : sobota, 03.07.2010 : 23:14:11 »

To so taki fuuuul naspidirani, lažji, na višjih tacah, po domače bolj delovni. So psi tudi pri nas in razsturajo na veliko Smiley
Logiran
Strani: 1 ... 105 106 107 108 109 [110] 111 112 113 114 115 ... 120   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 8  |  Tema: Labrador retriever
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines