mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 09:54:44

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Okostje in muskulatura  |  Tema: miopatija, šibkost mišic...
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: miopatija, šibkost mišic...  (Prebrano 6893 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
smodlask
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 63


« : petek, 28.05.2010 : 08:23:12 »

Zdravo,

zanima me, ali ima kdo izkušnje s psom, ki bi imel miopatijo, oz. mišično šibkost in težave v gibanju? Imam namreč 6 let starega labradorca, ki ima težave s hojo, bil slikan rtg okostja pred 4 leti, ko je bil star 2 leti,  že zaradi takih priblemov - takrat je določen ortoped v LJ dal diagnozo, da ima premaknjen disk v hrbtenici, svetoval, da ga pazimo pri gibanju, le kratki sprehodi večkrat dnevno po ravnem. Mi smo seveda upoštevali vse to, toda po 4ih letih - sedaj, so se težave s hojo spet nekoliko okrepile, šli k drugemu ortopedu (v Topolšico), ta ugotovil, da je okostje vse b.p. in da so težave v mišicah, encim ki kaže na težave v mišicah je močno povečan.
Pes da izgublja mišično maso, kar se tudi nekoliko vidi, če ga potipaš, ni več tako mišičast. Ni še dal čisto zadnjega odgovora, ker mora narediti še test za revmo (na sladkorno negativen, na klopne bolezni tudi, test za ščitnico negativen). V primeru, če gre res za miopatijo, pa da se to sploh ne da zdravit, tako nekako je namignil.

Ali ima kdo psa, ki bi že imel to bolezen - miopatija - pa da lahko pvoek kakšne izkušnje s tem?
Koliko let je dočakal tak pes, kakšno je življenje z njim, ko se težave povečajo?
Logiran
alexy
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.308



WWW
« Odgovor #1 : torek, 01.06.2010 : 14:31:14 »

smodlask a test za miopatijo ste delali?

Tule je en teks o miopatiji:

http://www.woodhavenlabs.com/documents/CNM.pdf

Te smem vprapat ali je tvoj labi rodovniški in od kje prihaja? Miopatija je namreč dedna..
Logiran
smodlask
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 63


« Odgovor #2 : torek, 01.06.2010 : 18:01:58 »

Ja, sem si pregooglala že kar nekaj o tej miopatiji.  Moj je rodovniški labi, tako da je to možno. Prihaja iz linije psarne Oliveland.

Test za dedno miopatijo smo ravno danes poslali v Avstrijo, tako da vidimo, kaj bodo pokazali izvidi. Mislim, da je test za CNM (centronuklearno miopatijo), ampak veternarka je samo debelo gledala, ko sem ji povedala ta izraz, ona govori o "dedni miopatiji - HMLR - hereditiary myopathy of lab. retrievers". Zdaj pa ne vem, ali je to eno in isto ali ne...Nekje na netu sem zasledila, da kao ni čisto isto, ampak o tem ni veliko informacij.

Sicer pa naš labi razen tega, da izgublja mišice, nima ravno nekih tipičnih znakov CNM, kajti ta bolezen se baje pokaže že zelo zgodaj, naš pa ima zdaj 6 let, ko je bil star 2-3 leta, je bil še ful mišičast, počasi in skoraj neopazno so se mišice manjšale, tako da jih danes na prsnem košu skoraj da nima, bicepsov nima. Mi smo pač mislili, da "emšo" dela svoje...

Drugi problem pa je, ker različni veti postavljajo različne diagnoze, kot sem povedala že v prvem postu, potem pa vedi, kaj je prav.

Ta veterinarka (občasno pride k našemu lokalnemu vetu, s katerim se poznamo, zato mi je rekel, da naj psa še ona pogleda, čeprav smo bili že pri slavnem Matkotu), ki ga je danes gledala, pa ne izključuje možnosti, da mu prednje mišice šibijo tudi zaradi možne poškodbe hrbtenice oz. diska, kajti v takem primeru da kao lahko pride  tudi do slabše oskrbe mišic s hrano in kisikom, kar potem vpliva na hiranje mišic. Potem pa še tretja opcija, da gre za avtoimun odziv samega organizma in da najeda lastno telo...

No, ne vem, bomo najprej počakali izvide glede miopatije, kjer pogledajo DNK.

Samo jaz sem čisto zmedena, mogoče našega labija peljem k preveč različnim vetom, kajti vsak po svoje pove, tako da ne vem več, kaj je prav.

Matko pa je rekel, da lahko pogruntamo, če gre za to dedno regeneracijo le z biopsijo mišic...
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #3 : torek, 01.06.2010 : 18:43:39 »

Test na klopne ste naredili?
Izguba mišične mase je redno na sporedu pri erlihiji.
Logiran
smodlask
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 63


« Odgovor #4 : torek, 01.06.2010 : 18:50:38 »

Delali smo hitri test za borelijo, erlihijo in anaplazmo, vse je bilo negativno. Zdaj pa smo test ponovili, ampak tokrat je tisti pravi test, za določanje titrov, poslano danes v avstrijo (je ceneje kot pri nas) - testirat smo dali za borelijo in anaplazmo (to je vrsta erlihije).
Logiran
AngSeter
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.679


WWW
« Odgovor #5 : torek, 01.06.2010 : 19:04:58 »

...aha...
Logiran
smodlask
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 63


« Odgovor #6 : torek, 01.06.2010 : 19:18:56 »

ja pa tisti povečan encim je bil CK - kreatin kinaza mislim da je to
Logiran
smodlask
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 63


« Odgovor #7 : nedelja, 06.06.2010 : 12:19:20 »

Dobili izvide klopnih bolezni iz Avstrije - tokrat pravi testi, ne hitri (hitri test je pokazal vse negativno). Pozitiven na borelijo - kronična borelioza?, anaplazma (oz. erlihija) negativno.

Čakamo še test na CNM. Borelija po besedah našega veta naj ne bi imela vpliva na izgubljanje mišične mase, tako da naj bi bilo še nekaj drugega...jutri vprašam še za drugo mnenje glede tega.
Logiran
banAncy
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 122


WWW
« Odgovor #8 : nedelja, 22.12.2013 : 15:04:03 »

Upam, da pisem v pravo temo:) imamo mogoce kdo idejo kako bi lahko pri psu ojacal misico, ki zadrzuje urin. Namrec propalin ne pomaga kaj dosti. Po mojem mnenju je problem v misici, ker ce popije veliko vode mu kaplja. Bi mogoce lahko probala, da ga takoj ne peljem vn in da bi se malo zadrzeval, ceprav bi malo kapljalo? Veterinar meni , da je problem v misici, ker drugih tezav niso nasli.
Logiran
Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  zdravje  |  Okostje in muskulatura  |  Tema: miopatija, šibkost mišic...
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines