mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 09:23:12

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: evtanazija
Strani: [1]   Dol
Natisni
Avtor Tema: evtanazija  (Prebrano 6589 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Zala_
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.180


« : sobota, 29.05.2010 : 10:48:29 »

Včeraj zvečer sem se peljala proti mestu in že od daleč videla, da sredi ceste leži zbita žival. Bil je muc, ko sem pripeljala bližje pa sem videla, da trza oziroma je bil ves v krčih Cry Muc je imel v do kosti olupljene dele zadnjih tačk in repa, dlaka je okrog njega ležala v kosih (ponekod še s pripeto kožo), uček je imel izbit iz glavice, trebuh krvav, pa sunkovito je trzal (da sem edina ustavila in da me je folk blesavo gledal, kaj delam sredi ceste, sploh ne bi  Lips Sealed). Ne glede na to, da sem že 1000x razmišljala kaj naredit v takem primeru (in da imam tudi v avtu vedno improvizorno opremo), me je najprej zagrabila panika (do sedaj so bile vse živali, ki sem jih našla povožene, že mrtve). Potem sem ga naložila v avto in peljala do veta. Sem mislila, da je že v avtu poginil (je ležal kot mrtev), pa mu je pri vetu še bil srček in mu je dal injekcijo. Muc je bil v takem stanju, da mu ne bi mogel pomagati niti najboljši vet, če bi ga takoj po zbitju dobil na mizo, revček je bil res hudo ranjen.

In sem potem premišljevala - bil je petek zvečer in torej delajo samo dežurni veterinarji. Imela sem (sva) srečo, da je bil dežuren ravno najbližji možen veterinar in da mu je takoj skrajšal muke. Ampak kaj pa, če je dežuren veterinar, ki je dlje (na primer pol ure vožnje), ali pa če si na takem mestu, da imaš do najbližjega dolgo vožnjo (kakšno hribovje, odročna vas)? Se da v tem primeru živali kakorkoli pomagat oziroma zmanjšat bolečine? Ker če je do veta zelo daleč, bo tako ali tako poginil v mukah, pa naj bo v tvojem avtu na poti ali v jarku za cesto. Saj vem, da je to bolj retorično vprašanje, ampak a se da taki živali kakorkoli pomagat oziroma ji skrajšat muke?
Logiran
maja01
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.095


« Odgovor #1 : sobota, 29.05.2010 : 12:45:25 »

Bolecine lahko zmanjsas z vsemi obicajnimi analgetiki, ki se uporabljajo v veterini (+nekaj humanih - npr. tramadol, lahko tudi morfij ...). Za evtanazijo se uporablja T61, ki se ga drugi kot veterinarji ne smejo uporabljati (ali prodati), lahko pa predoziras barbiturate, morfij, anestetike ... Ali pac uporabis kaksen manj farmacavtski prijem. Jaz tega zadnjega ne zmorem.
Logiran
Zala_
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.180


« Odgovor #2 : sobota, 29.05.2010 : 12:54:11 »

Torej se lahko da človeške anestetike? Veterinarske je verjetno težje dobit, sploh over the counter.
Pa jim to hitro prime in olajša bolečino?

Saj tistemu mucu včeraj ne bi pomagalo če bi imela tablete, ker je imel razsut gobček in mu verjetno ne bi uspela dat.

Kaj nefarmacevtskega pa tudi jaz ne bi mogla. Čeprav bi mogoče, če si res v zaj***ni situaciji (žival se matra, pomoči pa daleč naokrog nobene) bilo to še najbolj humano.
Logiran
missysb
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.096


« Odgovor #3 : sobota, 29.05.2010 : 12:56:19 »

Zala, mi smo pa tole sprobali in je res super...

http://www.supercombe.si/pripomocki/642-aplikator-za-tablete.html
Logiran
maja01
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.095


« Odgovor #4 : sobota, 29.05.2010 : 20:11:32 »

Naceloam se jih seveda ne daje. Ampak, ce je zival itak samo za na evtanazijo (in jo takoj peljes tja) , potem je pac precej vseeno in v kaksni dozi das, samo da prime.
Ce gre pa za poskodovano zival, ki se jo bo kakorkoli resevalo, pa lahko seveda s tem naredis nepopravljivo skodo.
Logiran
Smetka
mega
***
Sporočil: 20.189



WWW
« Odgovor #5 : nedelja, 30.05.2010 : 15:30:11 »

Zala_, v taki situaciji, ki jo opisuješ, je bolj malo verjetno, da maček sploh ve zase, če pa že, ga telo samo brani pred preveliko bolečino. Najbolj zoprne so situacije, ko je polomljen, pa ne za umret. Takrat je smiselno čimprej protibolečinsko dat, v katerih drugih situacijah je pa bolj ali manj vseeno.
Logiran

Zala_
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.180


« Odgovor #6 : nedelja, 30.05.2010 : 15:54:42 »

Se pravi podobno kot pri človeku, ko ob nenadni hudi poškodbi ''zablokira'' in ne čutiš bolečine? Tisti krči so bili res podobni takšnim ''predsmrtnim'' oz samo proženju živčevja.

Sej če imaš poškodovano žival, ki se ji da pomagat, moraš pa verjetno kar dobro vedet koliko česa rabi - in to še s sabo imet, kar je verjetno precej težko izvedljivo, da česa samo še bolj ne zafrkneš.
Logiran
Smetka
mega
***
Sporočil: 20.189



WWW
« Odgovor #7 : nedelja, 30.05.2010 : 23:06:07 »

Ja, agonija izgleda za nas bistveno bolj grozna kot "le" polomljena žival. Za žival je obratno - agonijo skrajšaš ali pa je pač ne, če nimaš T61 pri roki, ker ne čuti več.
Logiran

Zala_
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.180


« Odgovor #8 : nedelja, 30.05.2010 : 23:14:33 »

Hvala za razlago Smiley
Logiran
Strani: [1]   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: evtanazija
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines