mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 18:59:40

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: ZUNANJA MAČJA HIŠKA - SENO ALI DEKCE, NIHAJNA VRATA?
Strani: [1] 2 3  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: ZUNANJA MAČJA HIŠKA - SENO ALI DEKCE, NIHAJNA VRATA?  (Prebrano 27963 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
slavica
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 254


WWW
« : ponedeljek, 29.11.2010 : 13:47:19 »

Pozdravljeni.
Poleg notranjih muc imamo še dva, ki sta (v glavnem) zunanja. Skupaj sta prišla od nekje k naši hiši,  popolnoma sestradana, dobesedno kost in koža, prosila sta hrano. Smo ju poredili, s/k (sta punca in fant), pa vse kar paše zraven (proti bolham, glistam itd.).
Sedaj sta že dve leti pri nas, sta krasna muca, malo že mejita na debeluščka. V glavnem sta zunaj, notri zdržita samo kakšno noč, ko je res fejst mrzlo, potem ju pa moram spustiti ven, sicer prenehata jest in se z glavo zaletavata v okna in vrata.

Letos smo podrli stari senik, kjer sta ponavadi spala. Ker ju na notri ne morem navaditi, mi sorodnik za njiju že dela hiško, ki bo ta ta teden fertik (do takrat sta ponoči notri, pač morata biti, čeprav sta že zelo jezna in tudi jesta zmeraj manj).
Hiška bo dvignjena od tal cca 50 cm, imela bo dva vhoda, ta pravo streho (kot za "prave" hiše, da ne bo zamakalo),pa še malo balkončka. Narejena bo iz dveh plasti lesa, vmes bo stiropor, da bo bolj izolirana. SKratka, ni da ni  Roll Eyes.

Sedaj pa dve vprašanji:

-vhoda sta dva, z nihajnimi vratci. Kako za vraga mačko naučiti, da se tudi skozi nihajna vrata lahko nekam pride? A to same pogruntajo?
Malo razmišljam, da bi vratca kar snela, samo potem jima bo pa pihalo... Shocked.
Sicer bo hiška z zadnjo steno slonela na "pravi" hiši in bo tudi na prednjem delu dvorišča, ker tukaj ponavadi najmanj piha, pa vseeno.

-kupila sem nove dekce, sedaj pa sem v dilemi, saj mi nekateri pravijo, naj jima rajši posteljem s senom, da bo boljše? Kva pa vem? dekce lahko operem. No ja, tudi seno lahko vsake toliko zamenam in pomijem notri.... Seno bi kar kupila v trgovini za živali, tistega, ki ga dajem našemu zajčku. Moj sicer pravi, da pretiravam, ampak se mi zdi, da bi s senom od sosednje kmetije privlekkla še bolhe pa še kaj nezaželjenega...Mnenja?

A je še kaj, na kaj moram paziti? Moram pripomniti, da je kaj takega pri nas nemogoče dobiti, medtem ko je v tujini tega polno.Ker pa to ni prav majhna reč, je seveda draga poštnina. Ne vem, zakaj tega pri nas ni, vsi nimajo žlahtnikov, ki so vešči v mizarstvu in imajo tudi ustrezno orodje.

Vratca so pa dvoja,  da bosta muca imela še kakšen izhod, če bi ju v domeku kaj napadalo (smo na vasi in so pogoste kune).

Torej, kakšno mnenje ali nasvet, če sem kaj pozabila, bo zelo dobrodošlo.

Hvala in lp
Logiran
slavica
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 254


WWW
« Odgovor #1 : ponedeljek, 29.11.2010 : 13:48:15 »

Šele sedaj sem videla, da sem naslov napisala z velikimi črkami - se opravičujem, ni bilo namerno, ne bom več  Roll Eyes
Logiran
pinga
rad pišem
****
Sporočil: 370


WWW
« Odgovor #2 : ponedeljek, 29.11.2010 : 16:18:29 »

Moja dva nista sama pogruntala nihajnih vrat, ampak sem ju morala malo poučiti Wink. Mi smo to počeli skozi igro, skozi vrata sem vrgla miško ali trakec in jima le-te malo privdignila, toliko da sta lahko videla na drugo stran. Ko sta bila nekje na polovici, sem vratca spustila. Tako smo se igrali nekje 3 dni večkrat na dan, da sta osvojila tehniko.
Lahko pa poskusiš tudi s hrano. Muc naj bo na eni strani vrat, ti pa mu na drugi strani ponudi najljubši priboljšek, ostalo pa enako kot sem napisala zgoraj.

Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #3 : ponedeljek, 29.11.2010 : 20:25:27 »

Jaz bi jima raje dala dekice, kot si že sama omenila, jih lahko lepo opereš.  Smiley A boš poslikala hiško, ko bo gotova ? Bi jo res rada videla  Smiley
Logiran
svrk
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.000


« Odgovor #4 : ponedeljek, 29.11.2010 : 21:07:39 »

Ej Slavi,
kaj pa če daš pred steno z vratci kak vetrolov, kot je pri pasjih hišah. Morda potem ne bi rabila nihajnih vratc.
Logiran
vesoljka
rad pišem
****
Sporočil: 486


« Odgovor #5 : ponedeljek, 29.11.2010 : 21:27:57 »

Jaz bi dala dekce, saj muce niso kot kužki (ki gazijo čez vse kar jim pač pride pod tace), izbirajo čim bolj suhe in fine poti. Tudi te iz flisa recimo ze zelo hitro posušijo (že če jaz pulover iz flisa operem, že skoraj suh pride iz stroja), jaz ne bi dala kakšnih bombažnih materilov notri (ki vlečejo vlago nase).

Drugače pa navijam za vratca. Jaz sem enega navadila tako, da sem ga dala v drugo sobo (tam, kjer ni želel biti), in potem vratca odprla, da sva se videla skozi, potem je že sam prišel k meni. Tako nekajkrat, pa saj hitro ugotovijo pomen. Jaz bi muci dala not v hiško nekaj res slastnega zanjo, potem vratca "odprla" (torej jih pridržala, kot če bi šla sama notri), in čakala, da se sama opogumi. Ko bi šla notri zaradi hrane, radovednosti, bi pač roko dala stran, da bi se zaprla. Verjemi, da bo ugotovila, kako ven priti. Al pa mogoče prvič pridrži, da pride nazaj. Saj, podobno sem učila svojega na mačji WC z vratci.
Je bila pa nekoč ena muca pri hiši, ki ji res ni "vžgalo", dolgo časa... Zdaj imam pa enega priseljenca, je kot mali mucek vztrajal, da pride k meni v stanovanje, in je lump celo pogruntal, kako s krempljem obrniti vratca k sebi, in potem zlesti skoznje (ker sem jih zanalašč zapirala v eno smer, tj. da ne more priti zunanji muc k meni). Seveda si je sčasoma izboril "posvojitev" (ja, imam svojega zunanjega, ki podobno kot opisuješ ti, ne zdrži v stanovanju... zato sem imela samo enega, do lanske jeseni, ko so sosedi ostali brez svojega... upam, da tudi brez nadaljnih). Dala sem ga kot primer, kaj vse mačke pogruntajo, če se nečesa trmasto lotijo...
Logiran
dog_lover
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.775


« Odgovor #6 : ponedeljek, 29.11.2010 : 23:04:57 »

Jaz imam v hiški, kjer bivata 2 nikogaršnja (občinska) muca slamo in pa dekice iz flisa... očitno jima takšna ureditev paše, ker vidim, da hodita spat vanjo.
Slama je enkratni toplotni izolator.
Logiran
slavica
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 254


WWW
« Odgovor #7 : torek, 30.11.2010 : 08:56:21 »

Živjo.

Bom poskusila, tako kot ste svetovali, s hrano.
Če pa nikakor ne bo šlo, bomo pa dali samo še deske z obeh strani "balkončka", ki bo itak
že pod streho. Z zadnjo strano bo naslonjena na hišo, tako da jima potem ne bi smelo fejst pihat,
tudi če bi morala nihajna vrata dol vzet.

Ja, tudi poslikala jo bom  Cheesy, čeprav šele spomladi, saj sedaj ni čas za to. Zunaj bo barva pokala in
se ne bo sušila, nočem jo pa zaradi slikanja imeti nekaj časa v garaži, da bi mucka zato kasneje
imela hiško.

Hvala vsem, in lep dan
Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #8 : torek, 30.11.2010 : 09:01:30 »



Ja, tudi poslikala jo bom  Cheesy, čeprav šele spomladi, saj sedaj ni čas za to. Zunaj bo barva pokala in
se ne bo sušila, nočem jo pa zaradi slikanja imeti nekaj časa v garaži, da bi mucka zato kasneje
imela hiško.

Hvala vsem, in lep dan

Velja  Smiley
Logiran
neko
odvisnež
*****
Sporočil: 975


« Odgovor #9 : torek, 30.11.2010 : 12:07:46 »

@ Slavica in Branka:  Zdaj ne vem, ali sem jaz narobe interpretirala vajine besede- ampak delovalo mi je tako, da je Branka spaševala, ali bo Slavica pofotografirala (poslikala) hiško, Slavica pa je odgovorila, da jo bo popleskala (poslikala) šele naslednje leto   Wink
No, zdi se mi, da sta se narobe razumeli?   Smiley
Logiran
vesoljka
rad pišem
****
Sporočil: 486


« Odgovor #10 : torek, 30.11.2010 : 12:17:30 »

Muce vratca res dobro sprejmejo, sprejemejo jih tudi kot neko "varnostno zaščito", recimo moj vedno gleda skozi, kdo pride k sosedom, torej se ne boji, da bi kdo lahko prišel "za njim", sicer bi zbežal stran.

Le malo potrpežljivosti je potrebno, sploh zato, ker so večinoma zunanje, pa ne poznajo dobro takšnih in drugačnih vrat. Če se jim bodo vratca pridržala "na stežaj", medtem ko bosta raziskovali hiško, šli neštetokrat notri in ven (tako kot to muce znajo, hehe), ne bi smel biti problem tudi, da ko so že enkrat notri, da vratca spustiš in da same pridejo ven. Po mojih izkušnjah ne bi smeli histerirat, ampak z radovedostjo ugotavljat, kako ta zadeva deluje. Ven bosta pomoje šli že iz radovednosti, kaj se je to zdaj zaprlo. In potem spet "ponovi vajo"... Res mislim, da ne bi smelo biti problemo, le prestrašit se jih ne smejo.  Afro
Logiran
slavica
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 254


WWW
« Odgovor #11 : torek, 30.11.2010 : 12:43:58 »

Ksantipa, zdaj mi je šele "vžgalo"  Cheesy.

Hiško bom fotografirala in dala slikce na forum (če bom znala  Roll Eyes).
Pobarvala jo bom pa spomladi, pa jo lahko tudi takrat še enkrat fotografiram.

Jap, saj tudi v moji "izvorni" regiji (beri Prekmurje) pravijo fotografiranju slikanje,
tako ne bi smela falit. Kaj čem, sem brala in pisala še pred prvo kavo, pa mi možgani še
niso čisto zakurblali  Grin.

Z vratci pa bom vsekakor poskušala, saj jima bo veliko bolj toplo.
Se že veselim, gotovo bo prav zabavno, zame in za muce  Wink


LP,
Logiran
Cats
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.266


« Odgovor #12 : torek, 30.11.2010 : 14:12:25 »

slavica, jaz imam viška dvoja plastična nihajna vrata, ki sem snela z mačjih wcjev (dolga štorija). Če rabiš za projekt, mi piši na cats 274 na gmail pika com, in ti pošljem.
Logiran
slavica
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 254


WWW
« Odgovor #13 : torek, 30.11.2010 : 14:17:16 »

Cats, hvala, vendar je hiša že fertik, tako da je mojster tudi vratca že kupil.
Mogoče bo komu drugemu na forumu prišlo v poštev.

Zdajle ima še edino rahlo logistično težavo - kako spraviti hiško v avto, da jo
pripelje iz Prekmurja na Gorenjsko  Shocked.
Bo že; je rekel, da je dost trmast, mu bo že ratal  .
Logiran
branka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 8.174


« Odgovor #14 : torek, 30.11.2010 : 18:25:18 »

@ Slavica in Branka:  Zdaj ne vem, ali sem jaz narobe interpretirala vajine besede- ampak delovalo mi je tako, da je Branka spaševala, ali bo Slavica pofotografirala (poslikala) hiško, Slavica pa je odgovorila, da jo bo popleskala (poslikala) šele naslednje leto   Wink
No, zdi se mi, da sta se narobe razumeli?   Smiley

Haha, pa res, pa še sama nisem "pogruntala"  Grin ti pa imaš "uč" in dobro bereš  Cool
Logiran
Strani: [1] 2 3  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: ZUNANJA MAČJA HIŠKA - SENO ALI DEKCE, NIHAJNA VRATA?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines