mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sreda, 24.04.2024 : 23:16:46

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Okoljevarstveni kotiček  |  Tema: Živalim najbolj "prijazno" kmetijstvo
Strani: [1] 2 3 4 5 6 7   Dol
Natisni
Avtor Tema: Živalim najbolj "prijazno" kmetijstvo  (Prebrano 19354 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« : nedelja, 06.03.2011 : 21:51:17 »

Spodaj imamo temo o kozmetiki in čistilih, ki niso testirana na živalih, tole temo pa odpiram za debato o tem, kako pridelana hrana (mleko, jajca, meso, med) je rejnim živalim najbolj "prijazna".

Zanima me, če kdo ve, če je mleko z oznako eko hkrati tudi vedno mleko krav, ki so v prosti reji (predvidevam sicer, da ja).

Pri raziskavi "mlečne ponudbe" sem omembo krav, ki se med pomladjo in jesenjo prosto pasejo, našla samo pri mleku Planika in Bohinjskem mleku (ki pa sicer nimata iznake eko).

Na mlekomatih večinoma ne piše v kakšnih pogojih imajo krave).

Potem so tukaj jajca. Nekaj časa sem kupovala tudi jajca iz hlevske reje pa moram reči, da me je po natančnejši preučitvi pogojev za hlevsko rejo, minilo.

Pri bio jajcih je večinoma omenjeno, da so kokoši v prosti reji.

Zasledila sem podatek, da je ekološko pridelan med tudi čebelam prijaznejši, ima kdo kakšne podatke o tem?

Prav tako bi me zanimalo, kakšne so razlike med živalim prijazno pridobivanje volne in kako potrošniki lahko lahko ločimo eno volno od druge.

Mesa sicer ne jem, jedo ga pa moje živali. Ali kdo izmed vas kupuje meso živali iz proste reje? Nekaj časa sem tudi iskala brikete, kjer bi se uporabljalo izključno meso živali  iz proste reje, a jih je kdo našel?

Toliko za začetek  Smiley
Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #1 : nedelja, 06.03.2011 : 21:58:16 »

Jajca Smiley Jaz sem šla malo prebirat in iskat po netu. Prosta reja naj bi bilo tisto najprijaznejše, kar lahko dobiš med trgovinskimi jajci. V naših trgovinah sem zasledila dve znamki, ki imata deklarirano jajca iz proste reje - Tonijeva (avstrijsko) in od Meje Šentjur (slovensko). Ampak moraš v velike trgovine, da dobiš jajca proste reje. V tamalih "vaških" trgovinah imajo večinoma najcenejša, baterijska jajca.

Za pasje brikete pa grem brskat, vem, da sem ravno pred kratkim pri enih briketih videla v podrobnejšem opisu navedbo, da naj bi bilo meso izključno iz živali, ki se pasejo. Če najdem... Smiley
Logiran
Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #2 : nedelja, 06.03.2011 : 22:15:11 »

Kaj pa eko jajca? (ponekod jih imajo, ne pa povsod) Kar se mi je tu zdelo "prijaznejše", je bilo, da kokoši niso krmljene z umetnimi gnojili, ampak z zrnjem. Ne vem pa, če so pogoji proste reje v eko / bio reji kaj strožji (manjše število kokoši, več izhodov iz hleva na prosto itd.)

Logiran
an-ja
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 255


« Odgovor #3 : nedelja, 06.03.2011 : 22:23:38 »

Mi večinoma dopustujemo na turističnih kmetijah. Dve od njih sta bili eko. Pri prvi so vso hrano pridelali sami doma, živali so se pasle prosto zunaj, res pa je da daleč okoli ni bilo nič razen travnika in gozda. Pri drugi pa so imeli vse sami razen jajc. Ker za eko kmetijo rabiš imeti kokoši na prostem, tam kjer so oni pa bi morali imeti pokrite, ker bi jim drugače jastrebi in druge ujede vse kure snedli. In so jajca "uvažali" iz eko kmetije v dolini. Smiley
Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #4 : nedelja, 06.03.2011 : 22:32:08 »

Pri Tonijevih jajcah sem na njihovi spletni strani prebrala, da naj bi se kure res pasle, imajo odprt izhod in se gibljejo, kakor jim paše - v kurnik ali pa zunaj.

Aja, sem našla brkete: pri Acani priše, da je meso od "Free-range" piščancev, torej naj bi bili pašni piščanci, pri ovci piše, da je "ranch-raised", karkol že to pomeni v praksi. Pri znamki Lukullus sem zasledila, da naj ne bi uporabljali GSO, drugega ne piše nič relevantnega. Pri znamki Defu Organic pa, da so vse sestavine njihovih briketov 100% "organic", ekološke pridelave in "No meat from factory farming", pa isto nič GSO.
Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #5 : nedelja, 06.03.2011 : 23:06:04 »

Tudi tanovi Bosch organic briketi so po opisu tudi blizu temu, da naj bi bilo meso boljšega izvora. "Bosch values the practice of keeping animals in their natural environment as well as the preservation of breeding species. This ensures compliance with animal protection, meat production, and environmental laws."

Glede jajc pa opis, kako naj bi živele kure pod znamko Tonijeva jajca: http://www.tonis.at/si/tonis-welt/srecne-kokosi/tonijeva-reja-v-skladu-s-standardi-za-dobro-pocutje-zivali.html
in kaj o prosti reji in ekološki reji pravijo pri Meji Šentjur: http://www.meja.si/?id=27
Logiran
Pepsi
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.033



« Odgovor #6 : ponedeljek, 07.03.2011 : 00:39:03 »

Ziwi Peak je tudi od živali, ki se prosto pasejo. Niso briketi, pač pa neke vrste "lističi" v velikosti briketov. Moje so nore na to. Je zelo hranljivo in porabiš 3x manjše količine, kot bi briketov - kar pa je ravno prav, ker je drago kot pr' norcih.
Jaz zato kupim eno vrečo le občasno in malo mešam z briketi. Obstajajo pa tudi priboljški te znamke - če poskuš najprej to (mislim, če pes poskusi, no  Roll Eyes) ; bo takoj jasno, če bo teknila tudi "ta velika" vreča.
Logiran

A home without a dog is just a house.
(Anonymous)
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #7 : ponedeljek, 07.03.2011 : 08:02:29 »

Zanima me, če kdo ve, če je mleko z oznako eko hkrati tudi vedno mleko krav, ki so v prosti reji (predvidevam sicer, da ja).

Pri raziskavi "mlečne ponudbe" sem omembo krav, ki se med pomladjo in jesenjo prosto pasejo, našla samo pri mleku Planika in Bohinjskem mleku (ki pa sicer nimata iznake eko).
Za mleko Planike in Bohinjsko mleko sem skoraj 100%, da je iz proste paše-vsaj poleti. Pozimi so hranjene s senom in so seveda v hlevih. (Bila sem tam na ogledu...)

Za jajca se vedno trudim, da so iz kokošim prijazne reje. Razlika v okusu je očitna...
Neverjetno, kako dobro predstavitev ima tale Toni.

Meso redko kupujem, zato na žalost nimam izkušenj.

Super je tale tema res!
Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #8 : ponedeljek, 07.03.2011 : 08:55:18 »

Tule: http://www.vurs.gov.si/fileadmin/vurs.gov.si/pageuploads/PDF/oznacevanje_jajc_in_reja_kokosi_nesnic.pdf
so pogoji za oznake, vtisnjene na jajcih (prva številka 1, 2 in 3), ki pomenijo tip reje.

Opozarjam na sledeče.
Do zdaj sem jajca talne reje kupovala pri Hoferju. Na njih je oznaka '2' - to pomeni hlevsko rejo.
V Mercatorju sem pred kratkim odkrila jajca, ki so bila na pokrovu enako označena kot talna reja. Ta pojem je očitno komercialen in si ga vsak proizvajalec lahko priredi po svoje - ta druga  (znamke nimam v spominu) so imela namreč ozanko '3', kar pomeni, da kure bivajo v  kletkah, ki pa so na tleh (zaradi mene so magari zložene ena na drugo, s tem da zgornja nadstropja prodajo kot baterijsko rejo, pritličje pa kot hlevsko).

Glede mleka sem pa dobila informacijo, da trgovina Ho** pod svojo lastno mlečno znamko M** skriva Planiko.
Logiran
Ewa
rad pišem
****
Sporočil: 462


WWW
« Odgovor #9 : ponedeljek, 07.03.2011 : 09:06:29 »

Jaz kupujem jajca kokoši s pašnika (točno to piše na kartonu, upam, da tudi drži).

Z mesom nima nobena izkušenj? Predvsem me zanima, kako/kje bi se dalo dobit eko piščančje meso (oz. perutnino pač). Govedina pri nas ne gre toliko v promet, če pa že, pa poskusim dobit od sosedov ali pa vsaj pohorje beef. Tiste krave so vsaj poleti zunaj.

Kar se volne tiče pa nimam pojma, v vsakem primeru je britje dokaj kruto, ampak tu se res da zelo malo naredit.

Vidim, da bomo res začeli uporabljat Acano.  Smiley
Logiran
Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #10 : ponedeljek, 07.03.2011 : 09:10:32 »

Tule: http://www.vurs.gov.si/fileadmin/vurs.gov.si/pageuploads/PDF/oznacevanje_jajc_in_reja_kokosi_nesnic.pdf
so pogoji za oznake, vtisnjene na jajcih (prva številka 1, 2 in 3), ki pomenijo tip reje.

Opozarjam na sledeče.
Do zdaj sem jajca talne reje kupovala pri Hoferju. Na njih je oznaka '2' - to pomeni hlevsko rejo.
V Mercatorju sem pred kratkim odkrila jajca, ki so bila na pokrovu enako označena kot talna reja. Ta pojem je očitno komercialen in si ga vsak proizvajalec lahko priredi po svoje - ta druga  (znamke nimam v spominu) so imela namreč ozanko '3', kar pomeni, da kure bivajo v  kletkah, ki pa so na tleh (zaradi mene so magari zložene ena na drugo, s tem da zgornja nadstropja prodajo kot baterijsko rejo, pritličje pa kot hlevsko).

FŽ, tale brošura se super Smiley Priporočam vsem v branje.

Da pa povzamemo za tole temo: obstaja razlika med prosto in ekološko rejo.

V ekološki reji kokoši nimajo skrajšanih kljunov, na kvadratni meter hleva je mogoče gojiti 4 kokoši, čez dan dostop do pašnika.

V prosti reji očitno to z nekrajšanjem kljunov ni obvezno, na kvadratni meter hleva je mogoče gojiti 9 kokoši, čez dan imajo kokoši dostop do pašnika.

V hlevski reji je prav tako 9 kokoši na kvadratni meter, nimajo dostopa do pašnika.



Mislim, da si nočemo zares preveč živo predstavljati, kaj pomeni 9 kokoši na kvadratnem metru prostora  Lips Sealed

Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #11 : ponedeljek, 07.03.2011 : 09:41:49 »

Do zdaj sem jajca talne reje kupovala pri Hoferju. Na njih je oznaka '2' - to pomeni hlevsko rejo.
V Mercatorju sem pred kratkim odkrila jajca, ki so bila na pokrovu enako označena kot talna reja. Ta pojem je očitno komercialen in si ga vsak proizvajalec lahko priredi po svoje - ta druga  (znamke nimam v spominu) so imela namreč ozanko '3', kar pomeni, da kure bivajo v  kletkah, ki pa so na tleh (zaradi mene so magari zložene ena na drugo, s tem da zgornja nadstropja prodajo kot baterijsko rejo, pritličje pa kot hlevsko).
Boldana beseda je napačna - mislila sem, da pritličje prodajo kot 'talno' (ker je to komercialen pojem, za hlevsko pa morajo standarde izpolnit)
Point - berite oznake na jajcih, ne na škatlah, ker so lahko zavajujoče.
Logiran
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #12 : ponedeljek, 07.03.2011 : 10:41:26 »

Huh, okoli teh jajc sem se tudi jaz spraševala, ker mi cifre niso šle skupaj! No, zdaj vem!.Hvala! Kiss
Logiran
an-ja
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 255


« Odgovor #13 : ponedeljek, 07.03.2011 : 10:54:39 »

A lahko eno vprašanje - čigavo mleko pa je Planika? Jaz sem bolj iz bohinjskega konca doma (in krave se pasejo celo pomlad in poletje zunaj, ko bi ve videle tiste lepe pašnike in planine - še jaz se včasih pasem tam!)
Logiran
čaja
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.037


WWW
« Odgovor #14 : ponedeljek, 07.03.2011 : 10:58:16 »

Jaz sem najprej kupovala jajca iz proste reje, vendar sem začela kupovati tista iz ekološke reje, saj imaš le pri teh zagotovilo, da ne hranijo kokoši z GSO. Aja, ekološka jajca imajo oznako "0".

Kar se tiče mleka... mlekarna Planika odkupuje mleko od okoliških kmetov, ki svoje krave res večinoma pasejo zunaj, nekateri jih poleti "preselijo" celo v višjeležeče planine, kjer imajo super pogoje.  Smiley Imajo tudi svojo farmo nekje pri Bovcu, za tam nisem sigurna v kakšnih pogojih redijo krave. Nekaj mleka dobijo tudi iz Bohinja, ki ga potem tržijo pod drugo blagovno znamko. Meni je njihovo mleko najboljše tudi zaradi tega ker ni homogenizirano. Njihovo mleko trži najboljši sosed pod svojo znamko zdrave hrane, prav tako tudi Šp** v več različicah.

Glede mleka sem pa dobila informacijo, da trgovina Ho** pod svojo lastno mlečno znamko M** skriva Planiko.

V tole malo dvomim, lahko pa povprašam.
Logiran
Strani: [1] 2 3 4 5 6 7   Gor
Natisni
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Okoljevarstveni kotiček  |  Tema: Živalim najbolj "prijazno" kmetijstvo
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines