mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
sobota, 20.04.2024 : 11:53:14

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Okoljevarstveni kotiček  |  Tema: Živalim najbolj "prijazno" kmetijstvo
Strani: 1 2 3 4 5 [6] 7   Dol
Natisni
Avtor Tema: Živalim najbolj "prijazno" kmetijstvo  (Prebrano 19325 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #75 : torek, 08.03.2011 : 07:36:13 »

Kakšni pa so bili ti ukrepi pri perutnini? O tem res nimam pojma, saj ne jem mesa... Me pa zanima. Smiley
Logiran
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #76 : torek, 08.03.2011 : 10:06:45 »

Kakšni pa so bili ti ukrepi pri perutnini? O tem res nimam pojma, saj ne jem mesa... Me pa zanima. Smiley

Takrat, ko je izbruhnila ta zadeva, so prepovedali bivanje perutnine na odprtem. Tako da ne vem, kako je zdaj s tem.
Logiran
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #77 : torek, 08.03.2011 : 10:13:58 »

Aha, pišuka, potem pa tale eko s prostim bivanjem ne zdrži ravno, .... Jst, hvala!  Smiley
Sej verjamem, da so se razmere že spremenile.

Jst, sej ne jemljem iz kontektsta. Ampak, moje čisto laično razmišljanje je, da bi moral vsak pridelovati zase in viške prodajati zgolj za užitek/dodatni zaslužek... Ker pa tam, kjer bi lahko rasla zelenjava oz. druga hrana, raste tobak (ki ga ne moremo pojesti), ki je seveda bolje plačan (zaradi evropskih subvencij pač sedaj ne več), pride do težav ravno v revnih državah. To je razmišljanje zgolj na navedenem primeru...
Se mi zdi, da je najbolj revna država tista, ki ne more sebe prehraniti (smo blizu?  Huh ). Pa ne trdim, da se ne sme zaslužiti, ampak ne na račun lastne lakote in pomanjkanja.
Logiran
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #78 : torek, 08.03.2011 : 10:17:14 »

Aha, pišuka, potem pa tale eko s prostim bivanjem ne zdrži ravno, .... Jst, hvala! Smiley
Sej verjamem, da so se razmere že spremenile.

Jst, sej ne jemljem iz kontektsta. Ampak, moje čisto laično razmišljanje je, da bi moral vsak pridelovati zase in viške prodajati zgolj za užitek/dodatni zaslužek... Ker pa tam, kjer bi lahko rasla zelenjava oz. druga hrana, raste tobak (ki ga ne moremo pojesti), ki je seveda bolje plačan (zaradi evropskih subvencij pač sedaj ne več), pride do težav ravno v revnih državah. To je razmišljanje zgolj na navedenem primeru...
Se mi zdi, da je najbolj revna država tista, ki ne more sebe prehraniti (smo blizu? Huh ). Pa ne trdim, da se ne sme zaslužiti, ampak ne na račun lastne lakote in pomanjkanja.


Saj po moje smo nekje na istem stališču ...
Jaz sem samo precej kritična do kmetijske politike EU . ne do kmetijske politike kot take, ker ta je potrebna za zaščito domačih kmetov. Ampak izvaja se pa s takimi sredstvi, da kmetom to bolj malo pomaga in da politika naredi več škode kot koristi. Kljub vsem "reformam", ki pravzaprav niti niso bile reforme.
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #79 : torek, 08.03.2011 : 10:29:45 »

Priporočam v branje delo Jeana Giono-ja, Lettre aux paysans sur la pauvreté et la paix (v slovenščini ga menda ni, jaz imam IT prevod). Letnik 1938, izgleda pa napisano danes (med ostalim piše tudi o uporabi biogoriva) Smiley
Logiran
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #80 : torek, 08.03.2011 : 11:16:47 »

Moksa, a je to težka francoščina?... ker je moje znanje bolj na nivoju začetnika, bilo pa je tudi že boljše, bi se tega celo lotila (v italjanščini pa res ne bo šlo...). Ker zveni zelo zanimivo!  Smiley
Logiran
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #81 : torek, 08.03.2011 : 11:21:49 »

Priporočam v branje delo Jeana Giono-ja, Lettre aux paysans sur la pauvreté et la paix (v slovenščini ga menda ni, jaz imam IT prevod). Letnik 1938, izgleda pa napisano danes (med ostalim piše tudi o uporabi biogoriva) Smiley

Letnik 38???
A je tekst dostopen kje na internetu? Našla sem samo povzetek, pa tam ni nič o biogorivih.
A se ti da napisati povzetek? (
Logiran
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #82 : torek, 08.03.2011 : 11:23:41 »

Eh, smotana sem, prehitevam sama sebe ...
Luna7, povzetek je napisan v francoščini, ki ti po moje z nekim osnovnim zannjem ne bi smela predstavljati problemov. Za cel tekst pa ne vem, ker ga nisem našla.
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #83 : torek, 08.03.2011 : 11:31:42 »

A francoščina? Pojma nimam, meni je še kar berljiva & razumljiva, tudi zato ker sem z italijanščino na ti  Grin Bom poskusila dobiti kje kaj več, drugače pa vam naredim povzetek (zvečer  Tongue ).

Gre za drobno knjižico, ne vem če pride na 100 strani.
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #84 : torek, 08.03.2011 : 18:14:19 »

Na kratko o Pismu kmetom o revščini in miru: gre za neke vrsto odprto pismo kmetom v obupanem poskusu, da bi se le-ti vrnili k osnovni dejavnosti - kmetovanju, kot so ga enkrat poznali, t.j. kmetovanje, katerega industrija (=denar) še ni uničila. Želja po dodatnem zaslužku (več od običajne pridelave zase in menjave lastnih pridelkov za druge, ki jih magari izdela ali pridela nekdo drug) po Gionojevem mnenju uniči prvobitno srž kmetovanja (preživeti sam, ne biti popolnoma odvisen od npr industrije - moja pripomba/razlaga) in iz kmetov ustvari bitja, ki se v nenehnem pehanju za denarjem spremenijo v navadne delavce, v proletariat (ki dela za nekoga drugega). Iskanje dodatnega zaslužka kmete prisili, da se sprijaznijo s socialnimi razlikami in posledično sprejmejo/se sprijaznijo tudi z vojno kot kulminacijo iskanja dodatnega zaslužka (moja pripomba: heh, Irak, Afganistan, Kosovo - če se omejim samo na najbolj razvpite primere zadnjih nekaj let). Samo po sebi je torej umevno, da se kmet na tak način odpove lastni sreči, lastnemu zadovoljstvu, katero naj bi bilo dosegljivo zgolj znotraj njegove lastne posesti - z izključitvijo zunanjega sveta (in torej z izključitvijo Zgodovine) in tudi s sprejetjem revščine se nekako približa tihemu zadovoljstvu, najde mir in srečo. Kmet živi v skladu z naravo in ker naravo zelo dobro pozna, ne more "padati na finte" modernega sveta (in torej npr na finte prehrambene in vse ostale industrije).

Največja razlika med kmetom in nami, ki delamo za nekoga: kmet dela zase, ne opravlja nekega poklica, temveč enostavno živi. V nekem sožitju z naravo sledi njenim ciklusom, je odvisen od njenih muh, od njene dobrohotnosti (ko in če, dodaja zlobna moksa Tongue ) In v današnjem svetu je - povsem normalno -  obsojen na izumrtje.

Vojna kot kulminacija želje po zaslužku...Mir je zato kmetov največji zaveznik. In denar njegov sovražnik, ker se je prisiljen zadolževati, če želi preživeti.

En kratek poenostavljen kvazi-citat: "cilj države ni podarjati radost, radost svobode, temveč nenehno nadzirati bivanje ljudi. Cilj moderne države ni človek, temveč država. Ko človek dela zato, da bi zaslužil, ne dela več zase. (...) Posameznik je bitje, ki se ga država najbolj boji."

Konec kratke in zelo mizerne obnove, pri kateri sem si pomagala s kolumno mojega očeta, objavljena januarja letos  Evil
Obnova je res mizerna, ker je knjižica en mali zaklad, zato res priporočam v branje.

jst: če te bolj podrobno zanima del o biogorivu, ga bom poiskala, vendar se mi zdi, da ga avtor zgolj omenja kot norost, da se hrana prideluje v grozovitih količinah za - poganjanje strojev. In ponavljam: pisalo se je leto 1938 (krepko se je že kuhalo, pravzaprav bili smo blizu vrelišča in v knjigi se to nekako čuti, danes pa tudi  Undecided )
Logiran
jst
odvisnež
*****
Sporočil: 630


« Odgovor #85 : torek, 08.03.2011 : 20:15:34 »


jst: če te bolj podrobno zanima del o biogorivu, ga bom poiskala, vendar se mi zdi, da ga avtor zgolj omenja kot norost, da se hrana prideluje v grozovitih količinah za - poganjanje strojev. In ponavljam: pisalo se je leto 1938 (krepko se je že kuhalo, pravzaprav bili smo blizu vrelišča in v knjigi se to nekako čuti, danes pa tudi Undecided )


Hvala za obnovo. Smiley
Bom poskusila poiskati ali na internetu ali v knjižnici ... italijanski tekst mi pa žal ne pomaga.

Glede biogoriv: tu imam še eno veliko kritiko na račun EU in specifično Evropske komisije. Namreč, tudi ko je vsem jasno, da to ne gre, da bi hrano uporabljali za goriva (ker se s tem hrana le še draži in ker to tudi ne pripomore bistveno k zmanjševanju izpustov), Komisija vztraja pri ciljih, kot so bili zapisani, še preden je nastopila prehranska kriza. Očitno bi morala brati tekste iz leta 1938 ...
Logiran
miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #86 : torek, 08.03.2011 : 20:36:48 »

Amen. Jst, popolnoma prav imaš.
Logiran
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #87 : sreda, 09.03.2011 : 08:12:28 »

Sej vem, veliko zahtevam sram, ampak, a morda imaš kakšen sken tega teksta?
Pa hvala za povzetek, super se bere!  Kiss
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #88 : sreda, 09.03.2011 : 08:43:39 »

luna7 - ne, samo knjigo, žal.
Logiran
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #89 : sreda, 09.03.2011 : 10:08:55 »

  Azn Pa bi želela, da ti jo poskeniram?  Cool
Logiran
Strani: 1 2 3 4 5 [6] 7   Gor
Natisni
mojpes.net  |  Kajin kotiček  |  zaščita živali in razno  |  Okoljevarstveni kotiček  |  Tema: Živalim najbolj "prijazno" kmetijstvo
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines