mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 19:29:05

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  predpisi in dokumenti  |  Tema: Tetoviranje psov postaja zgodovina
Strani: [1] 2  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Tetoviranje psov postaja zgodovina  (Prebrano 12363 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« : četrtek, 12.05.2011 : 18:19:30 »

Čipiranje psov je z zakonom zapovedano že vse od leta 2003. S 1. januarjem 2011 tudi Kinološka zveza Slovenije (v nadaljevanju KZS) v skladu z direktivo Evropske unije opušča tetoviranje rodovniških psov in ga s 16. junijem 2011 (vir KZS) povsem nadomešča s čipiranjem. Tetoviranje ostaja samo še kot možnost označevanja za lovske pasme, za katere po mnenju Zbora kinoloških sodnikov praktični razlogi narekujejo, da se jih še naprej tetovira, saj se s pogledom v uhelj takoj ugotovi, da gre za pasemskega psa, vsekakor pa je uporaba tetovirane številke, kot sistem identifikacije, dovoljena samo za čas prehodnega obdobja do 3. julija 2011 (vir VURS).

Ne gre za posebno novost pri čipiranju psov, saj so po veljavni zakonodaji že do sedaj tudi vsi pasemski psi morali biti čipirani, temveč gre za opustitev tetoviranja, s tem pa za spremembe pri identifikaciji rodovniških psov in prenos obveznosti čipiranja z novih lastnikov na vzreditelje. Do sedaj se je kot sistem identifikacije za rodovniške pse uporabljalo številko vpisa v rodovno knjigo, ki je bila tetovirana psu v uhelj ali kožno gubo med trebuhom in stegnom na notranji strani zadnje leve noge, kjer ni dlak. Od sedaj naprej se tudi za identifikacijo rodovniškega psa uporablja mikročip.

Čipiranje psov je po zakonodaji za vse pse obvezno ob prvem cepljenju proti steklini, kar pomeni pri treh mesecih starosti mladiča. Pasji mladiči lahko gredo od matere k novim lastnikom ob dopolnjeni starosti 8 tednov, vendar morajo biti mladiči iz rodovniških legel ob tem po novem že čipirani.

Cel zapis ...
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #1 : četrtek, 12.05.2011 : 18:20:19 »

Zadeva se izvaja že od začetka leta in me zanima, kakšne imate izkušnje vzreditelji in kupci?
Logiran

miskica
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.338


« Odgovor #2 : četrtek, 12.05.2011 : 18:45:31 »

Če prav pomnim pomladanska poročila spelemg, ki ima havančke, so njej še tetovirali tamala dva, čeprav sta bila letošnja.
Logiran
deteljica
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.357


« Odgovor #3 : petek, 13.05.2011 : 08:18:04 »

Zadeva se izvaja že od začetka leta in me zanima, kakšne imate izkušnje vzreditelji in kupci?
Za lovce vem, da je odločitev da se bo še vnaprej tudi tetoviralo in se to izvaja.
Logiran
white rose
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 149



WWW
« Odgovor #4 : petek, 13.05.2011 : 22:21:26 »

Mi smo že mladičke kotene 15.1. samo čipirali. Je pa malo več pisarije in pošiljanja številk čipov na KZS, da jih vpišejo v rodovnike.
Logiran
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #5 : nedelja, 15.05.2011 : 12:02:22 »

končno brez tetoviranja ....
tistega zmazka, pa čeprav vem, KAJ NAJ BI bilo tetovrano jaz nisem znala niti ne znam prebrat na nobeni moji psici.

moje izkušnje ....
pri prvem ogledu legla sem vzrejno tetovirnemu refererentu povedala, da bom samo čipirala. ob obisku vet-a, smo bejbe cepili in čipirali. plačala sem cepivo in EU knjižice, ne glede na to, da ena sigurno ne bo cepljena stekline v SLO (izvoz). do sedaj je bil čip vključen kao v ceno stekline. ob čipiranju sem pri vetu izpolnila obrazce o lastništvu za KZS, nalepila gor čipirne nalepke, ta obvestila dostavila na KZS, zdaj pa čakam izdajo rodovnikov.

meni zadeva čisto cool in  eazy... predvsem pa MANJ STRESNO za mladiče, če se mene praša.
Logiran
čarka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.288


WWW
« Odgovor #6 : nedelja, 29.01.2012 : 22:24:04 »

Mene pa čisto laično zanima, kakšna je sledljivost psa s tetovirno številko, ki ni čipiran.
Kje je ta zavedena, oz. kdo vse lahko ima vpogled v "tetovirni register"  sram

Upam, da ni vprašanje preveč butasto, a gre za vprašanje, ki je bilo naslovljeno name  predaja
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #7 : nedelja, 29.01.2012 : 22:42:31 »

Tetoviralo se je (lovske pasme nekateri še, drugih pa od lanskega julija ne več) rodovniške pse. Vse tetovirne številke so napisane v Slovenski rodovni knjigi, oz. v tujih rodovnih knjigah, če gre za psa, uvoženega iz tujine. Vsekakor je prvi naslov za podatke o psu z znano tetovirno številko Kinološka zveza Slovenije - KLIK.
Logiran

čarka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.288


WWW
« Odgovor #8 : nedelja, 29.01.2012 : 22:47:45 »

Jana, hvala  Kiss

A se na ta način izve samo vzreditelja, pri katerem je bil pes tetoviran ali tudi lastnika, ki ga je kupil?
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #9 : nedelja, 29.01.2012 : 23:06:29 »

Huh, tole zna bit problematično Wink Smiley

Vsekakor imajo podatke o vzreditelju, pri katerem je bil pes skoten. Koliko vzrediteljev in novih lastnikov ob menjavi lastništva javi svoje podatke na KZS, pa je že bolj vprašanje. Zna se tudi zgoditi, da imajo celo o vzreditelju stare podatke.
Zdaj, ko je čipiranje pogoj za izdajo rodovnika, je verjetno podatkov o kupcih več vpisanih.
Logiran

čarka
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.288


WWW
« Odgovor #10 : nedelja, 29.01.2012 : 23:11:05 »

Hvala  Afro objem
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #11 : nedelja, 29.01.2012 : 23:15:11 »

Ma, ni za kaj Cheesy
Pri tetovirnih številkah je največji štos, da jo sploh prebereš. Ko enkrat imaš tetovirno, ni tak problem najt vzreditelja. Na KZS imajo vsaj ime in priimek, če že naslov ne velja več. Potem se pa mal akcije med vzreditelji naredi, saj se večina v pasmi med seboj pozna. Wink
Logiran

natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #12 : nedelja, 29.01.2012 : 23:55:31 »

na KZSju ti podatka ne bodo kar tako dali. prej tako kot je napisala jana ... med vzreditelji. zakon o varovanju osebnih podatkov  Wink

podatek o kupcu mora bit na KZS saj je drugače pri njih zavedeno, da je pes pri vzreditelju, če ni podatka. export pa brez novega lastnika ne gre iz KZS.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #13 : ponedeljek, 30.01.2012 : 11:07:36 »

Če imaš tetovirno številko od najdenega psa, ti načeloma dajo naslov lastnika (če tega nimajo pa vsaj vzreditelja). Kar tako za štos pa seveda podatkov ne dajejo ven.
Če je bilo dobro tetovirano, je številke moč prebrati tudi še pri starem psu - samo malo moraš vedeti, kako izgledajo tetovirane cifre.
Logiran
MojaRia
novinec
*
Sporočil: 5


WWW
« Odgovor #14 : torek, 31.01.2012 : 23:06:14 »

Zadeva se izvaja že od začetka leta in me zanima, kakšne imate izkušnje vzreditelji in kupci?

Znanka je imela lani proti koncu poletja leglo, in so ji mladiče tetovirali.
Logiran
Strani: [1] 2  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  predpisi in dokumenti  |  Tema: Tetoviranje psov postaja zgodovina
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines