mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 07:11:09

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: Potepuški muc
Strani: 1 [2] 3  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Potepuški muc  (Prebrano 16360 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
siva lara
novinec
*
Sporočil: 48


« Odgovor #15 : nedelja, 18.09.2011 : 00:52:25 »

To, da je najdena stvar, kar žival pravno gledano je, po 24 urah avtomatsko kar tvoja, ne bo glih držalo. Tud skrbet zanjo kar v nedogled nisi dolžan oz. da kar postaneš njihov skrbnik, karkoli naj bi to pomenilo.
Logiran
Laeja
nekaj malega že vem
***
Sporočil: 186


« Odgovor #16 : nedelja, 18.09.2011 : 05:30:44 »

hvala za odgovore ... enako velja tudi za divje živali?
Logiran
Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #17 : nedelja, 18.09.2011 : 06:32:15 »

airedale, glede na tvojo starost je jasno, da ne razumeš povsem, da gre tukaj za predpise in ne za to, kdo komu kako pomaga. Nikjer nisem napisala, da zavetišča morajo sprejeti vse mačke, temveč da morajo na zakonski način poskrbeti za mačke, o katerih jih najditelji obvestijo. Če to pomeni sterilizacijo/kastracijo v lastni ali pogodbeni veterinarski ambulanti na stroške občine in vrnitev nazaj v okolje, je to to. Če gre za najdeno poškodovano mačko, se zavetišče odloča skupaj z veterinarjem in glede na sredstva, ki so na občini voljo, ali se bo poškodovanega mačka oskrbelo in zdravilo ali evtanaziralo. Žal tudi na občinah ni vedno na voljo dovolj denarja za osnovno oskrbo (s/k, cepljenje in čipiranje), čeprav bi moral biti. Najditelj se lahko v večini primerov odloči, da najdenega mačka obdrži kot svojega in zanj v celoti poskrbi sam. Potem tukaj zavetišče in občina nimata kaj početi.

Kolikor razumem prvo vprašanje, gre za to, kaj z mačkom in ne za to, katero zavetišče je za hvaliti in katerega za grajati. Tukaj ni kaj priporočiti, saj so postopki povsem jasni.

Glede na to da je najditelj dolžen prijaviti najdbo živali v roku 24ur zavetišču / veterinarski organizaciji torej:
- najditelj najde žival,
- kontaktira zavetišče, ki je polno / občina ne izda naročilnice, ker so porabili sredstva itd.,
- možna je torej S/K in vrnitev v okolje (kdo v drugem primeru, kjer občina ne izda naročilnice, plača S/K?),
- ali to da najditelj mačko obdrži, posvoji.

A se prenos skrbniških pravic in dolžnosti na posvojitelja sme zgoditi prej, preden mine 8 dni? Kaj če se vmes, v zakonskem roku,
javi prejšnji lastnik živali, je najditelj dolžan vrniti žival ali ne? Kdo to ureja - zavetišče, VURS?

Evo, to vprašanje se mi zastavlja.



Logiran
Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #18 : nedelja, 18.09.2011 : 06:33:24 »

hvala za odgovore ... enako velja tudi za divje živali?

Kako to misliš, v kakšnem primeru?

Divje živali ne moreš kar posedovati, za to potrebuješ posebna dovoljenja, da jo lahko zadržuješ v ujetništvu.
Logiran
Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #19 : nedelja, 18.09.2011 : 06:41:45 »

Glede na to da je najditelj dolžen prijaviti najdbo živali v roku 24ur zavetišču / veterinarski organizaciji torej:
- najditelj najde žival,
- kontaktira zavetišče, ki je polno / občina ne izda naročilnice, ker so porabili sredstva itd.,
- možna je torej S/K in vrnitev v okolje (kdo v drugem primeru, kjer občina ne izda naročilnice, plača S/K?),
- ali to da najditelj mačko obdrži, posvoji.

A se prenos skrbniških pravic in dolžnosti na posvojitelja sme zgoditi prej, preden mine 8 dni? Kaj če se vmes, v zakonskem roku,
javi prejšnji lastnik živali, je najditelj dolžan vrniti žival ali ne? Kdo to ureja - zavetišče, VURS?

Evo, to vprašanje se mi zastavlja.

Pa še nekaj - mačka je bila prijavljena zavetišču po opisanem postopku, sprejeta pa ne. Po dogovoru z zavetiščem jo obdrži najditelj.
Kako je sedaj z minimumom, ki je sicer predpisan kot pogoj za zavetišča (kastracijo, sterilizacijo)? V čigavi pristojnosti je zagotoviti ali preveriti, da bo / je maček /a sterilizirana / kastrirana? Kdo v takšnem primeru "drži roko nad tem"?
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #20 : nedelja, 18.09.2011 : 07:41:48 »

To, da je najdena stvar, kar žival pravno gledano je, po 24 urah avtomatsko kar tvoja, ne bo glih držalo. Tud skrbet zanjo kar v nedogled nisi dolžan oz. da kar postaneš njihov skrbnik, karkoli naj bi to pomenilo.

Gre za živo "stvar", ki potrebuje oskrbo in je ni mogoče dat kar nekam na polico in počakat, da jo kdo pride iskat. Tudi najdene ključe se naj bi neslo na policijo, mačka se nese pa v zavetišče. Ključi ne potrebujejo hrane, veterinarske oskrbe ... in se ne razmnožujejo, mački pa. Za ključe ne velja posebna zakonodaja, za mačke pa so predpisani zakonski postopki.

- možna je torej S/K in vrnitev v okolje (kdo v drugem primeru, kjer občina ne izda naročilnice, plača S/K?),
- ali to da najditelj mačko obdrži, posvoji.

A se prenos skrbniških pravic in dolžnosti na posvojitelja sme zgoditi prej, preden mine 8 dni? Kaj če se vmes, v zakonskem roku,
javi prejšnji lastnik živali, je najditelj dolžan vrniti žival ali ne? Kdo to ureja - zavetišče, VURS?

Pa še nekaj - mačka je bila prijavljena zavetišču po opisanem postopku, sprejeta pa ne. Po dogovoru z zavetiščem jo obdrži najditelj.
Kako je sedaj z minimumom, ki je sicer predpisan kot pogoj za zavetišča (kastracijo, sterilizacijo)? V čigavi pristojnosti je zagotoviti ali preveriti, da bo / je maček /a sterilizirana / kastrirana? Kdo v takšnem primeru "drži roko nad tem"?

Najbrž nihče ne plača kar sam od sebe s/k (vsaj zavetišče in najditelj tega nista dolžna) in bi rekla, da gre za dogovore z zavetiščem, kako naprej, koliko časa bo maček v začasnem skrbništvu, kakšno je to začasno skrbništvo (karantena ...) in pod kakšnimi pogoji, kako s s/k ... Verjetno je o primeru, kot ga opisuješ, smiselno obvestiti VURS, ki najbrž ima kakšne vzvode do občine, da vendarle napraskajo denar za s/k.

Po VURS se skrbništvo prenese že s hranjenjem najdene mačke, lastništvo pa seveda ne. Zakonski rok je in če se v tem času pojavi lastnik, je mačka treba vrniti, če dokaže lastništvo, kar je težko, ker maček najbrž ni čipiran (če je čipiran, se itak običajno lahko najde lastnika).

Najditelj se lahko v večini primerov odloči, da najdenega mačka obdrži kot svojega in zanj v celoti poskrbi sam. Potem tukaj zavetišče in občina nimata kaj početi.

To so se verjetno odločili pri Nairwen in tako se odloči vsak, ki ne obvesti zavetišča o najdenem mačku tako, kot narekuje zakonodaja. "Obdržati" zunanjega ne-s/k mačka, dokler je z njim vse ok in dokler nam hranjenje ustreza, obvestiti zavetišče pa šele potem, ko nam nekaj ni ok in bi radi za tega istega mačka rešitve od drugih (občine), pač ni ok. Morda je celo čipiran, pa tega ne bomo vedeli, če nekdo ne preveri. In zunanjega mačka je treba s/k. Če se odločiš najdenega mačka obdržati, potem je seveda skrb najditelja, da poskrbi za njegovo oskrbo od najdbe naprej.
Logiran

moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #21 : nedelja, 18.09.2011 : 07:47:37 »

Laeja, divje živali so kategorija zase in so obravnavane popolnoma drugače - tukaj najdeš nekaj napotkov:
http://www.dzzz.si/sl/divje-zivali-v-ujetnistvu.html
http://www.dzzz.si/sl/kaj-storiti-ce-najdete-poskodovano-divjo-zival.html
Logiran
moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #22 : nedelja, 18.09.2011 : 07:50:42 »

Jana, siva lara se je najbrž (ampak to naj pove sama) sklicevala na tale tvoj post:
Imam pripombe:

- Hranili ste mucka, o njegovem prihodu niste nikogar obvestili in zdaj, ko z njim ni vse v redu, želite rešitev. Sklepam, da glede na to, da ste po zakonodaji dolžni najdeno žival "prijaviti" pristojnemu zavetišču v 24 urah, pa najbrž tega niste pravočasno storili, je maček vaš.
To, da če najdbe mačka ne prijaviš v roku 24 ur zavetišču, je potem tvoj, namreč ne drži.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #23 : nedelja, 18.09.2011 : 07:58:23 »

Cigav pa je potem?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #24 : nedelja, 18.09.2011 : 08:02:50 »

Verjetno bi moralo biti "vaš" v narekovajih, oz. morda bolje "vaša skrb".
Kakorkoli obračamo smo za najdenega mačka dolžni poskrbeti. Če o najdbi obvestimo zavetišče, je skrb zanj na zavetišču oz. na nas v primeru, da se dogovorimo z zavetiščem za začasno skrbništvo. Če pa ga ne obvestimo, potem pač ni skrb za mačka od nikogar drugega, kot naša. Lastništvo mačka je tudi po VURS mogoče izkazat z mikročipom, za kar pa tudi oni pravijo "da je primerov malo".
Logiran

moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #25 : nedelja, 18.09.2011 : 08:08:40 »

Ne vem, Nanook, od najditelja zagotovo ne, od koga pa je, naj povedo profiji - če jim je to sploh jasno, seveda. Primer: muc mi zbeži, najde ga sosed pet hiš naprej, ga zadrži, vendar ga ne prijavi zavetišču in ga ne pelje k vetu. Muc je čipiran, čip v CRP dokazuje lastništvo, ki je še dodatno podkrepljeno s posvojitveno pogodbo, veterinarskim kartonom, še kaj bi se našlo. Sosed je v obdobju, ko ga vzame k sebi, kvečjemu njegov skrbnik, nikakor pa ne njegov lastnik. Lastništvo se ponavadi s čim dokazuje in sam VURS prekleto dobro loči v raznih uradnih postopkih med lastniki in skrbniki - tako v primeru psov, kakor tudi v primeru mačk.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #26 : nedelja, 18.09.2011 : 08:55:34 »

Primer: muc mi zbeži, najde ga sosed pet hiš naprej, ga zadrži, vendar ga ne prijavi zavetišču in ga ne pelje k vetu. Muc je čipiran, čip v CRP dokazuje lastništvo, ki je še dodatno podkrepljeno s posvojitveno pogodbo, veterinarskim kartonom, še kaj bi se našlo. Sosed je v obdobju, ko ga vzame k sebi, kvečjemu njegov skrbnik, nikakor pa ne njegov lastnik. Lastništvo se ponavadi s čim dokazuje in sam VURS prekleto dobro loči v raznih uradnih postopkih med lastniki in skrbniki - tako v primeru psov, kakor tudi v primeru mačk.

To je eden od pointov, zakaj je treba takoj (ok, v 24 urah) o najdbi (psa ali mačka) obvestiti zavetišče.
Sam VURS govori o skrbništvu mačk brez čipov, o lastništvu pa pri čipiranih (najbrž tudi pri neizgubljenih oz. nenajdenih - kjer ni problema, tudi ni ugotavljanja lastništva).
Če sosed ne obvesti zavetišča oz. ne da preveriti čipa pri veterinarju, oz. če ga ne pelje nikoli k veterinarju, je maček njegova skrb, lahko rečemo tudi, da je "njegov", ti pa si ne moreš prav nič pomagati, če ne izveš, kje maček sploh je in ne dobiš možnosti dokazati lastništvo.

Prostoživeč označen maček je občinski. Torej je lastniški.
Privat maček je lastniški, ko je označen oz. če je pod nadzorom (se ne izgubi / ga nihče ne najde).
Skrbeti pa je treba za vse mačke. Če maček ni naš in pod našim nadzorom, mu je treba najti lastnika (starega ali novega) ali mu ga določiti (občino - ob izpustu mačka nazaj v okolje, vendar šele potem, ko je bil oskrbljen v zavetišču - označen in s/k). Če skrbimo za neznano mačko brez s/k, podpiramo problem. Iz tega nastajajo kolonije mačk, ki so še večji problem. Če kot "skrbnik" (beri stališča VURS) skrbimo za mačko in ji omogočamo razplod, je to naša skrb in naš problem, tudi potem, ko se razširi. Na to običajno najditelji ne mislijo.

Lastništvo mačka je tudi po VURS mogoče izkazat z mikročipom, za kar pa tudi oni pravijo "da je primerov malo".
Logiran

moksa
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.901


« Odgovor #27 : nedelja, 18.09.2011 : 09:59:34 »

Če kot "skrbnik" (beri stališča VURS) skrbimo za mačko in ji omogočamo razplod, je to naša skrb in naš problem, tudi potem, ko se razširi. Na to običajno najditelji ne mislijo.

No, ni samo naš problem, gre tudi za nespoštovanje vsaj 11.člena ZZZiv.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #28 : nedelja, 18.09.2011 : 10:09:29 »

Moj citiran stavek se nanaša na dejstvo, da ljudje ob hranjenju mačk (brez ostale oskrbe - prijava, označitev, s/k), ki pridejo v njihovo bližino, ne pomislijo na posledice (bolezen, razmnoževanje) in se razburjajo, ko reče občina ali VURS, da so to "mačke v najditeljevem skrbništvu". "Naš problem" je mišljeno "moj" ali "tvoj" - pač tistega, ki "vzame najdeno mačko v svojo oskrbo". Sem spada tudi 11. člen ZZZiv.
Logiran

Skuiki
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.758


« Odgovor #29 : nedelja, 18.09.2011 : 10:14:10 »

Po mojem mnenju je to, da bi najdeno žival po prijavi obdržal (ker je zavetišče ne more sprejeti, ker občina ne izda naročilnice ali pa ker si se za to odločil, saj bi jo rad posvojil itd.) in ne VURS ne zavetišče ne bi imela nič s tem, čisto "sivo področje".

Pravilnik se namreč glasi:

- Imetnik zavetišča mora zagotoviti namestitev živali v zavetišče v roku 24 ur po sprejemu obvestila, če gre za poškodovano žival, pa v roku 4 ur.

in

- Če je zavetišče polno, se imetnik zavetišča lahko dogovori z najditeljem ali drugo zainteresirano osebo, da le-ta skrbi za žival v času, dokler je zavetišče polno, oziroma zaprosi za pomoč drugo zavetišče. (11. člen)

Glede prostoživečih mačk:
- Če se najde zapuščene prostoživeče domače mačke, imetnik zavetišča te živali sprejme, jim po potrebi zagotovi ustrezno veterinarsko oskrbo, zagotovi sterilizacijo oziroma kastracijo in jih po okrevanju, če ni interesenta, ki bi jih prevzel v skrbništvo, ustrezno označene vrne v okolje, kjer so bile najdene, če je okolje primerno za vrnitev. (12. člen)

Maček bi moral torej v vsakem primeru v zavetišče / v začasno oskrbo / v drugo zavetišče, ki priskoči na pomoč. V nov dom (tudi če je ta pri najditelju) bi moral pod istimi pogoji (in istem zakonskem roku) kot vsi ostali mački, moral bi biti tudi S/K, kakor predpisuje pravilnik.





Logiran
Strani: 1 [2] 3  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o mačkah  |  o mačkah - razno  |  Tema: Potepuški muc
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines