mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 15:17:56

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 6  |  Tema: Dalmatinci - čvek
Strani: 1 ... 52 53 54 55 56 [57] 58 59   Dol
Natisni
Avtor Tema: Dalmatinci - čvek  (Prebrano 141884 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
luna7
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.656


« Odgovor #840 : sreda, 13.01.2010 : 08:59:10 »

Me že prav firbec daje, kaj vse mu je ratalo izvedeti Smiley
Ja, mene tudi. Se spomnim, da sem mu dala podatke od naših mladičkov, pa ogromno me je naučil o tej pasmi.  Smiley
Logiran
oxy
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 220


WWW
« Odgovor #841 : sreda, 13.01.2010 : 11:11:07 »

Zdravo. Kje pa lahko dobim to knjigo o dalmatincih?Huh
Lp, Špela
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #842 : sreda, 13.01.2010 : 12:15:03 »

Zdravo. Kje pa lahko dobim to knjigo o dalmatincih?Huh
Lp, Špela

KLIK Wink
Logiran

JasmineBianca
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 173


« Odgovor #843 : sreda, 13.01.2010 : 12:55:35 »

Si jo bom morala pa kar sama verjetno naročiti!  Cool Baje mi ni treba nič novega izvedeti, ker imam itak psa že doma. Mislim, imajo nekateri ideje.

Mimogrede, a ve kdo kater pes je na naslovnici? Malo me na enega Aika spominja, ki je drugače s Koroške.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #844 : sreda, 13.01.2010 : 13:04:40 »

Na naslovnici je Int. Ch. Multipla Like a Prayer, lastnica in foto Barbara Koren Wink
Logiran

JasmineBianca
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 173


« Odgovor #845 : sreda, 13.01.2010 : 13:09:19 »

O, to je bil pa ekspresen odgovor. Hvala.  Cheesy
Pa še pravi je potem, ker ga kličejo Aiko.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #846 : torek, 16.11.2010 : 09:30:44 »

Morda kdo ve kaksen je status tistih ameriskih dalmatincev, ki so homo ali heterozigoti za SLC2A9 mutacijo? Jih FCI priznava in je ze kaksen v Evropi ali imajo status mesanca in niso priznani?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #847 : torek, 16.11.2010 : 09:35:30 »

Sori, mal dvoumno napisano; misljeno je kot homozigoti, ki defekta NIMAJO (torej normal/normal, ne mutant/mutant).
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
skogkatt
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.691


Dogs have owners, Cats have staff ;)


WWW
« Odgovor #848 : torek, 16.11.2010 : 10:25:47 »

To bi tudi mene zanimalo...
Logiran

JasmineBianca
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 173


« Odgovor #849 : torek, 16.11.2010 : 13:56:05 »

A so to tisti psi, ki jih v Evropi poimenujejo NUA (NORMAL URIC ACID) dalmatinci, v Ameriki pa LUA dalmatinci?

Če da, potem v Angliji že vzrejajo z njimi, ena izmed vzrediteljic je Julie Evans, ki ima dve psici.

Sicer pa vem, da so v Franciji zastavili projekt vzreje, tole pa je izsek iz ene spletne strani, kjer vzrediteljica pojasnjuje kako bo z leglom njene psice, ki je NUA, načrtovano pa je za februar 2011:
"Wendy is definitively entered in the Livre d'Origines Français ( French Kennel Club register).
She has entered " à titre initial" with an exceptional mention of her United Kennel Club number; this will allow interested persons access to her full origins.
Her PEA (BAER) is also mentioned on the pedigree.
Her offspring will receive a birth certificate (Certificat de naissance) from the Société Centrale Canine provided that the formalities are completed in the usual way.
They can receive a full pedigree after confirmation of the birth certificate.That is, the dog is examined by a specially qualified judge who certifies that it complies with the breed standard. ALL PEDIGREE DOGS IN FRANCE ARE SUBJECTED TO THIS EXAMINATION, which in Dalmatians cannot take place before 12 months of age.
Wendy's offspring will carry my affix
Generations 1 and 2 can be exported with an "Export Pedigree", in lieu of a Certificat de Naissance, to any country which complies with the FCI rules.
Obviously the pedigree will not be complete until the third generation.
There are no restrictions on showing and Wendy's descendants are eligible to qualify for the French National Championship title. "


WAFDAL (Svetovna zveza za dalmatince v katero so včlanjeni tudi evropski klubi) pa si zastavlja takšna vprašanja in ne vem, ali so si že uspeli odgovoriti, ker nisem tolk spremljala.
There are some questions we need to ask ourselves:
1. Is it our duty to try to cure an inherited defect, when the opportunity has come?
2. Should we import some LUA Dalmatians to Europe and start to introduce the LUA gene into our own population?
3. If we agree, should WAFDAL as an organisation take a responsibility for a project that needs to include DNA-testing, complete reporting of the results of all litters and assist in getting the kennel clubs acceptance of registration of LUA Dalmatians?


Tolk zaenkrat, če kaj pomaga.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #850 : torek, 16.11.2010 : 14:40:04 »

So tapravi, ja, hvala. Ce sem prav razumela, jih AKC (se) ne priznava, KC jih pa ze. WAFDAL vprasanja so pa retoricna, ane?
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
king-roy
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.907


« Odgovor #851 : torek, 16.11.2010 : 14:49:04 »

A se komu da laikom malo obrazložit zakaj tukaj sploh gre?
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #852 : torek, 16.11.2010 : 20:26:43 »

Dalmatinci imajo dedni defekt, zaradi katerega lahko pride do tvorbe kamnov, kristalov ipd., kar vodi v razlicne probleme. Ce prav razumem razne tekste, je stvar prisla celo tako dalec, da v ZDA ni niti enega dalmatinca (ne vem pa kako je s tem drugje po svetu), ki bi imel normalno (neokvarjeno) kopijo gena, torej so cisto vsi homozigoti (mutant/mutant). V 70ih letih je vzreditelj dalmatincev v ZDA vkrizal (samo ena paritev) pointerja ravno zaradi tega defekta. Pse iz te paritve je nato krizal z cistokrvnimi dalmatinci in potomci teh psov (do zdaj ze 14. generacija) so danes (edini?) dalmatinci, ki niso homozigoti za okvarjen gen. Fora je, da to seveda bojda niso dalmatinci, ampak mesanci, ker se pac v 14. generaciji 1x pojavi pointer, ne dalmatinec, Roll Eyes in je zato priznavanje teh psov kot dalmatincev enmalcek komplicirano. Tongue

Samo to je zdaj ful nahitro povedano.

Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #853 : torek, 16.11.2010 : 20:29:29 »

Aja, se to, zadeva se deduje recesivno.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
JasmineBianca
nekaj malega že vem
***
Spol: Ženska
Sporočil: 173


« Odgovor #854 : sreda, 17.11.2010 : 08:15:57 »

Tako kot je Nanook napisala tudi jaz raumem zadeve. Sem čisti družboslovec kar se teh zadev tiče, pa še vse je v angleškem jeziku, tako da se včasih malo lovim okoli kakšne zadeve.

Retorična vprašanja pa si poleg WAFDAL-a postavlja tudi AKC, pa velika dilema je okoli teh psov, ker niso čistokrvni.  Roll Eyes Stanje čistokrvnosti pri 12. generaciji je menda bilo okoli 99,7 %. Novejših podatkov pa nimam.
Stanje v Evropi je tudi "menda" katastrofalno, samo ne vem ali je kdo delal natančne raziskave. Nekje sem zasledila, da bi bilo potrebno delati tudi obdukcije pri psih, ki nikoli niso kazali težav s kamni in kristali, ker bi jih menda vseeno našli v mehurju. Se pa baje kažejo posledice na drug način in sicer z alergijsko reakcijo (koprivnico, ki jo mimogrede moja psica že imela kar nekajkrat, pa je veterinar brez testov ugotovil, da je posledica kakšne trave in s tem sem se takrat sprijaznila  Undecided  in pa še nekaj je, pa se ne spomnem trenutno).

Se najde vsaj nekaj vzrediteljev, ki gledajo v prihodnost pasme in razumejo, da je potrebno nekaj narediti.

Tako je v Angliji (KC) uspelo in so registrirali uvožene LUA dalmatince v svojo rodovno knjigo, vendar bodo potomci teh psov v rodovniku označeni in šele 4. generacija bo brez dodatnih oznak. Prejšnje generacije tudi ne bodo upravičene do export rodovinka prvih 5 let, ker hočejo strogo slediti psom, ki izhajajo iz teh kombinacij (zdravstveni testi).

Toliko za ob prvi jutranji kavi.  Wink
Logiran
Strani: 1 ... 52 53 54 55 56 [57] 58 59   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 6  |  Tema: Dalmatinci - čvek
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines