mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 22:29:53

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Priporočena cena prvega cepljenja s strani KZS
Strani: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9   Dol
Natisni
Avtor Tema: Priporočena cena prvega cepljenja s strani KZS  (Prebrano 43997 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #90 : petek, 11.11.2011 : 23:08:39 »

eno vprašanje??? kdo pa ima uradno splošni dostop oz. kdo ima omejen dostop do CRPja???

me ne boste prepričali, da tiste damice pri vet-u, ki dejansko vnašajo podatke vedo kaj je zakon o varovanju osebnih podatkov ... še manj me boste pa prepričali, da samo jaz in tina nimava problemov tako z KZS kot z vzrejnimi referenti?Huh

in ČE imate težave z vzrejnimi referenti ... koliko njih pa ste prijavili na KZS?? pa ne mi prosim, pisat, da jih ne morejo kaznovat ... dejstvo je, da se mora naredit prijava, če ne delajo prav. verjetno 50.čl. PSDja še velja, ali je tudi ta neveljaven??
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #91 : petek, 11.11.2011 : 23:41:48 »

natis, ni splošnega in omejenega dostopa, temveč je dostop. Eden in edini, dobi ga pooblaščena oseba po zakonu (recimo vodja zavetišča ali vodja ambulante ali vodja blabla neki). Za svoje geslo odgovarja, vsak vstop v sistem se beleži in v kolikor nima veterinar (ali bejba na šalterju) podlage (beri: cepljenje proti steklini za tvojo psico, ali zahteve s tvoje strani po tvojih podatkih o vpisu tvoje psice v CRP), tvojih podatkov v CRP NE SME VIDET. Mimogrede - na tvojo željo ne sme pogledati podatkov o cepljenju psa od tvoje sosede, kot jih tudi ne sme pogledat za svoje sosede. Tudi inšpektor mora imeti za dostop do tvojih podatkov podlago (recimo prijavo na VURS, da tvoj pes ni cepljen, da ga zanemarjaš ...), prav tako morajo v zavetišču imeti podlago za ogled tvojih podatkov (recimo: najdejo tvojega čipiranega psa in pogledajo v CRP podatke o lastniku). Če veš, da je kdo gledal TVOJE podatke in podatke o tvojem psu, lahko zahtevaš pregled vsega: kdo, kdaj, na kakšni podlagi. In lahko sledijo kazni, če imam prave info, so le-te za pravne osebe do 5.000 €.

Ker tegale nekako nočete verjet, da ni hec, bo morda pomagalo, če vprašaš svojega veterinarja (ali bejbe v ambulatni), če so pred časom morali plačati kazen, ker so špegali v CRP, katere lastnike - svoje stranke morajo vabit na obvezno cepljenje psov.
Pa Helene Blagne in firbcev na DURS se tudi najbrž še kdo spomni Tongue. Tudi tam so letele glave, ker so brez podlag (pa čeprav so bile bejbe pooblaščene za zijanje v DURS baze, saj so bile tam zaposlene za obdelavo podatkov) zijale višino Helencinih prihodkov.
Kot pa je jasno - kjer ni tožnika, ni sodnika in ni kazni. Za kazen ruknit, je dovolj en samcat tožnik.

Nikjer ne piše, da imajo vsi težave s KZS in vzrejnimi referenti. Očitno pa ima težave precej vzrediteljev. Različne, ne vsi enake, vendar večina v povezavi z legli in s tem povezanimi storitvami s strani KZS.

50. člen
Če vzreditelj ali lastnik psa meni, da so strokovni delavci KZS ali strokovni organ kršili določila tega poglavja, se lahko pritoži pri matični kinološki organizaciji (članici KZS) in prek nje SS KZS. Ta odloči, ali naj zadevo obravnava disciplinski organ KZS ali pa bo sam sprejel dokončno odločitev.


Tole zagotovo še velja, saj bolj povšalnega in splošnega člena ne najdeš pogosto. Kako pa dati pritožbo in kam (na članico, ki bo dala naprej na SS KZS?), da so pravila narobe, ker se sploh na vseh nivojih ne izvajajo tako, kot piše v njih?
Pa velja tudi zakonodaja o sprejemanju plačil na roke, ne glede na to, da gre za potne stroške. Pa še nekaj zakonov je, ki opredeljujejo 'delo s strankami' in 'plačevanje storitev'.
Logiran

Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #92 : ponedeljek, 14.11.2011 : 09:38:41 »


50. člen
Če vzreditelj ali lastnik psa meni, da so strokovni delavci KZS ali strokovni organ kršili določila tega poglavja, se lahko pritoži pri matični kinološki organizaciji (članici KZS) in prek nje SS KZS. Ta odloči, ali naj zadevo obravnava disciplinski organ KZS ali pa bo sam sprejel dokončno odločitev.


Tole zagotovo še velja, saj bolj povšalnega in splošnega člena ne najdeš pogosto. Kako pa dati pritožbo in kam (na članico, ki bo dala naprej na SS KZS?), da so pravila narobe, ker se sploh na vseh nivojih ne izvajajo tako, kot piše v njih?


Glej Jana, če se lahko lastnik psa xyz pritoži direktno na kinološko zvezo Slovenije, zakaj za boga sem mu jaz dala prav dobro telesno oceno (pa četudi je pred pol leta že dobil enako telesno oceno na vzrejnem od druegega sodnika), le da bi pol leta pred¸tem dobil samo pogojno vzrejno dovoljenje za 1 leglo, potem pa je pač dobil navadno "polno" vzrejno dovoljenje - vmes je pa na eni razstavi dobil odlično od tretjega sodnika in bil prepričan da pač ima brezhibnega psa. In sem bila zaradi tega takoj obravnavana tako na UO kot na SS KZS, kjer je pa bilo sicer odločeno, da je njegova pritožba čisto neutemeljena; potem ne vem zakaj ne bi obravnavali tudi pritožbe koga drugega, pa naj bo to moje, tvoje ali od koga tretjega? Tisti, ki ima težave naj pošlje pritožbo - direktno na KZS - s točnimi navedbami, dne tega in tega me je obiskal vzrejni referent, ki ni opravil svojega dela, temveč samo prinesel administrativne obrazce, bla bla, zdaj sem na pamet natipkala, ker pač pravite, da so težave različne. Ampak dajte to napisat tisti, ki te težave imate, pa zahtevajte uradni odgovor. Pol pa se lahko pritožujete/mo ali se je ali se ni kaj naredilo. Smo pa neuradno izvedeli, da prihajajo pritožbe v smislu "na forumu sem prebral" in "slišal sem" in pa anonimke, se pravi brez navedbe vzrejnega referenta in/ali brez podpisa vzreditelja, ki ima težave...tak pa se ne da ne.
Logiran
lunca
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 583


« Odgovor #93 : ponedeljek, 14.11.2011 : 11:46:42 »

Mateja,ta tvoj vzrejni referent je bil še dober,če je hotel samo vrstni red pri imenih zamenjat.Meni so pri prvem leglu hoteli ime psarne sklanjat.So mi vsi lasje pokonci stali,dokler jih nisem prepričala,da to pa ne bo šlo tako.Sedaj to rajši vse sama naredim,izponim sama vse obrazce za prijavo legla,skupaj pa potem izpolnemo samo še del o pregledu psice in mladičev.
Tjaša
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #94 : ponedeljek, 14.11.2011 : 13:19:17 »

McKruster, vsekakor upam, da na vseh nivojih KZS vržejo brez obravnave v smeti vso pošto, ki jo dobijo brez podpisov in da rešujejo zadeve enako odgovorno v obeh primerih - KZS proti nevestnim vzrediteljem in odgovorni vzreditelji proti nevestnim v KZS.
Logiran

Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #95 : ponedeljek, 14.11.2011 : 13:21:59 »

McKruster, vsekakor upam, da na vseh nivojih KZS vržejo brez obravnave v smeti vso pošto, ki jo dobijo brez podpisov in da rešujejo zadeve enako odgovorno v obeh primerih - KZS proti nevestnim vzrediteljem in odgovorni vzreditelji proti nevestnim v KZS.

Jaz sem ti opravičujem Jana, danes sem res utrujena in matrajo me one čudne ženske zadeve. Ampak nimam pojma kaj si hotela s tem stavkom povedat.  sram sram sram
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #96 : ponedeljek, 14.11.2011 : 13:33:22 »

 Smiley ni frke.

Na tole je moj komentar:

pa neuradno izvedeli, da prihajajo pritožbe v smislu "na forumu sem prebral" in "slišal sem" in pa anonimke, se pravi brez navedbe vzrejnega referenta in/ali brez podpisa vzreditelja, ki ima težave...tak pa se ne da ne.

Se pravi, da upam, da na KZS (v vseh odborih) zavržejo takoj in brez obravnave vse, kar dobijo v 'obdelavo' brez polnih podpisov, torej vse anonimne 'prijave' in drekanja.
Obenem upam, da se na vseh nivojih rešujejo pritožbe in vloge enako odgovorno in z enako skrbnostjo ter po pravilnikih in zakonodaji:
- pritožbe KZS oz. njihovih odborov nad delom vzrediteljev,
- pritožbe vzrediteljev nad delom KZS in njihovimi odbori.
Torej v obe smeri, ne glede na to, kdo se pritožuje in nad čemer se pritožuje, če se ve, kdo se sploh pritožuje.
Logiran

Uma
tukaj sem doma
**
Spol: Ženska
Sporočil: 2.309


« Odgovor #97 : ponedeljek, 14.11.2011 : 14:02:54 »

 Hja, to ne vem, sem izvedela čisto neuradno, kar pomeni, da pač očitno neke anonimne pritožbe prihajajo ne, nimam pa pojma koliko, in v katerih primerih in s kakšnimi tematikami.

Meni je zanimiv ta slovenski fenomen pošiljanja anonimk, kot da se slovenci nismo pripravljeni soočiti z realnostjo in si svojo dušo lajšamo s tem, da pošiljamo anonimke. Pa ni to stvar samo kinologije, se je dogajalo tudi na naši firmi npr, pa še kje. Očitno smo res narod brez jajc ali kaj. Ne leti stvar na nikogar osebno, ampak tak se zazdi včasih, če poskušaš stvari malo bolj od daleč pogledat. Jaz vem, da marsikomu nisem všeč, da me marsikdo ne mara, pa zelo redko sem doživela, da mi je to kdo v obraz povedal, na žalost itak zveš vse okrog treh vogalov. Je pa res, da me veliko ljudi ne mara zato ker sem komu v obraz povedala kaj si mislim, očitno imajo ti isti ljudje raje hinavščino, ki je pač jaz ne maram...tudi na račun tega, da me mara kak človek manj kot sicer  Roll Eyes

Mater sem zakomplicirala ta zadnji stavek...grem se raje z otrokom ukvarjat, pasja banda itak spi  Grin Grin Grin
Logiran
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #98 : ponedeljek, 14.11.2011 : 14:16:00 »

nič nisi zakomplicirala  Wink sem se  kar nasmehnila zraven in ugotovila, da pa le nisem edina ... ah ... če bi v sloveniji foušija gorela ne rabila nobenega petrola al pa ostalih bencinskih podjetij
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #99 : ponedeljek, 09.01.2012 : 19:54:07 »

Pes - prijatelj ali molzna krava?
Veterinarji za cepljenje z 2,27 evra vrednim cepivom zaračunajo 21,32 evra (brez DDV).
Brigite Ferlič Žgajnar, Ozadja
pon, 09.01.2012, 06:00

Glede pobude, da psov ne bi cepili vsako leto, temveč na daljše obdobje in v skladu z navodili proizvajalca cepiva, je kmetijsko ministrstvo pozvalo veterinarsko upravo (Vurs), naj zadevo prouči.

Izsledki preiskave

Na Vursu so v odredbi o izvajanju sistematičnega spremljanja stanja bolezni in cepljenj živali lani predpisali kontrolo imunosti na steklino pri psih ob drugem cepljenju. V preiskavo bo zajetih 424 živali, do zdaj pa so zbrali 365 vzorcev krvi. Brez zadostne količine protiteles je bilo 23,56 odstotka psov. Pri prvem cepljenju je bilo uporabljenih šest različnih cepiv, katerih, niso navedli. »Dokončanje vzorčenja in nadaljnje statistične analize so nujni za prepoznavanje in določitev dodatnih dejavnikov tveganja, ki lahko vplivajo na uspešnost cepljenja psov proti steklini,« je zapisal tiskovni predstavnik Vursa Matjaž Emeršič.

Ceno cepljenja proti steklini, ki je enaka po vsej državi, oblikuje posebna komisija za cene pri veterinarski zbornici, potrdi pa Vurs, prav tako jo potrdi devetčlanski svet uporabnikov pri kmetijskem ministrstvu (v njem so trije veterinarji). Do konca preteklega leta je cena poleg samega cepljenja vsebovala tudi takso in stroške identifikacije (čipa), registracije in enotnega evropskega potnega lista za pse, po sistemu solidarnosti razdeljene na osem let. To pomeni, da lastnik na novo cepljenega psa ni plačal celotnega stroška čipa in knjižice v enem letu, ampak v osmih. Strošek cepljenja je znašal 28,73 evra, skupaj z dvajsetodstotnim davkom in 41 centi pristojbine oziroma takse 34,89 evra. Kinološka zveza Slovenije in druge organizacije civilne družbe so bile po besedah dr. Zemljiča tiste, ki so zahtevale odpravo sistema solidarnosti, zato so z letošnjim letom uvedli spremembe. »Sistem vakcinacije, identifikacije in registracije smo razdelili na posamezna opravila in takšen sistem predlagali Vursu. Vakcinacija danes lastnika psa stane 25,84 evra (z davkom in pristojbino 31,42 evra), za čipiranje, registracijo in potni list pa plača zgolj ob prvem obisku 24,92 evra (plus DDV).«

Zaostrovanje razmer

Po mnenju predsednika Kinološke zveze Slovenije Blaža Kavčiča sodobna cepiva proti steklini omogočajo bistveno daljše intervale imunosti: »Vsakoletno cepljenje psov je izključno finančno motivirano. Gre za skubljenje odgovornih lastnikov psov in popolno nepripravljenost stroke za sodelovanje pri odpravljanju problemov.« Kavčič opozarja na vse več zapuščenih psov, s čimer se niti Vurs niti veterinarji zavzeto ne ukvarjajo: »Zavzeto pa zaračunavajo pristojbine tam, kjer jih zlahka poberejo – pri lastnikih rodovniških psov. Jasno nam je, da je treba določene zadeve plačati in da mora obstajati neka oblika davka za lastnike psov (v Avstriji so obdavčeni s 46 evri na leto, op. p.), in cepljenje proti steklini je tak davek. Je pa številka pretirana in tako visoka je tudi zato, ker je prerazporejena na premajhno število odgovornih lastnikov.« Denar, ki ga država kot pristojbino pobere pri cepljenju, bi morala po njegovem nameniti za nadzor nad reprodukcijo psov, kajti tukaj je izvor težav: »Ker ga ne, je jasno, da država in občine potem potrebujejo veliko sredstev za zavetišča.« Povedal je še, da so Vursu in zbornici predstavili vrsto predlogov in da so izredno nezadovoljni z njihovim ravnanjem. »Kot kinologi si želimo razvito veterinarsko stroko, ampak ta je do zdaj pokazala premalo pripravljenosti spoštovati interese lastnikov psov. Oderuštvo, klientelizem in birokratski odnos bodo pripeljali do odločnih protestov odgovornih lastnikov psov, ki lahko dobijo tudi oblike državljanske nepokorščine!«

vir http://www.delo.si/zgodbe/ozadja/pes-prijatelj-ali-molzna-krava.html
Logiran

Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #100 : sreda, 25.01.2012 : 20:12:51 »

Z veseljem obveščam vse, da je KZS končno dala na svojo spletno stran protokol ob ogledu legla in s tem povezane obrazce. KLIK (spodaj)
Poleg tega je ukinjeno plačevanje kilometrine tetovirnim referentom na roke.
Zdaj čakamo še na konkretne in strnjene podatke (protokol Wink) o novem načinu označevanja in cepljenjih pasemskih psov, ker ne verjamem, da je dovolj, da o tem kaj izvemo šele takrat, ko tetovirni referent že pride pogledat leglo.
Logiran

natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #101 : četrtek, 26.01.2012 : 23:11:29 »

No, KZS nam je podražila tudi čipiranje mladičev, ki je bilo ob cepljenju proti nalezljivim boleznim pri večini veterinarjev brezplačno, zdaj pa bo vzreditelje stalo skoraj 25 € po mladiču:

Ceno cepljenja proti steklini, ki je enaka po vsej državi, oblikuje posebna komisija za cene pri veterinarski zbornici, potrdi pa Vurs, prav tako jo potrdi devetčlanski svet uporabnikov pri kmetijskem ministrstvu (v njem so trije veterinarji). Do konca preteklega leta je cena poleg samega cepljenja vsebovala tudi takso in stroške identifikacije (čipa), registracije in enotnega evropskega potnega lista za pse, po sistemu solidarnosti razdeljene na osem let. To pomeni, da lastnik na novo cepljenega psa ni plačal celotnega stroška čipa in knjižice v enem letu, ampak v osmih. Strošek cepljenja je znašal 28,73 evra, skupaj z dvajsetodstotnim davkom in 41 centi pristojbine oziroma takse 34,89 evra. Kinološka zveza Slovenije in druge organizacije civilne družbe so bile po besedah dr. Zemljiča tiste, ki so zahtevale odpravo sistema solidarnosti, zato so z letošnjim letom uvedli spremembe. »Sistem vakcinacije, identifikacije in registracije smo razdelili na posamezna opravila in takšen sistem predlagali Vursu. Vakcinacija danes lastnika psa stane 25,84 evra (z davkom in pristojbino 31,42 evra), za čipiranje, registracijo in potni list pa plača zgolj ob prvem obisku 24,92 evra (plus DDV).«

 Vir: Prijatelj ali molzna krava?

Delo, 09.01.2012
s tem, da so steklino pocenili za 3,47 €…..    Undecided



imam info od svojega vet-a da za tole podražitvijo kar lepo stoji veterinarska zbornica, ki je za svoje člane (vsaj tako se »hvalijo«) uspela uskladiti cene z VURSom. težko težko dvomim, da ma KZS kaj pri tem vsaj po mojih infotih.

dejstvo je, da tale ukrep ne bo pripeljal do drugega, kot da bo spet xy število psov neoznačenih in nečipiranih. da bi pa VURS enkrat ... ampak SAMO ENKRAT ... v eni malo večji vasi naredil akcijo in počipiral in cepil VSE (VSE!!!!!!) pse ... to je pa itak iluzija ane....

moje mnenje je,  ... vkolikor prinese nečipiranega in necepljenega psa k veterinarju fizična oseba, da bi morala bit kazen VELIKA. lahko tudi 1000€. ZAKAJ???  ker  bi s tem ščasoma zatrli nerodovniško šteparijo .... neoznačenega in necepljenega mladiča, bi mojem predlogu LAHKO prinesel samo zavetišče, torej nekdo, ki dela tam.vsi ostali pa res enormno kazen. namreč, samo tako, da se butaste kupce udari po žepu, bo nek učinek.

primer ... danes sem imela na tel. gospo, k ise je zanimala za nakup pudlja ... sem mislila, da sem jo prepričala, da psa ne moreš kupit od danes do jutri in da MORA DOBIT čipiranega in cepljenega psa in da vem pri kom bo kupila inda NAJ NE POČNE TEGA, ker bo razliko med njeno in mojo ceno znosila k veterinarju ... no znosila bo razliko krat nekaj.... pa mislite, da se ji je dalo dopovedati .... NE ... po dveh urah, mi je ženska povedala, da oni hočejo mladiča TAKOJ ZDAJ in da gredo pač k tej gospe. UPAM, da me ne bo nikoli več klicala in spraševala za nasvete ... od mene jih nima ŽAL.
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #102 : petek, 27.01.2012 : 00:17:18 »

neoznačenega in necepljenega mladiča, bi mojem predlogu LAHKO prinesel samo zavetišče, torej nekdo, ki dela tam.vsi ostali pa res enormno kazen. namreč, samo tako, da se butaste kupce udari po žepu, bo nek učinek.

Verjetno je dopustna oddaja pasjega mladiča iz zavetišča, ko še ta ni cepljen proti steklini, samo med osmim tednom in tremi meseci starosti, vsekakor pa mora biti pred oddajo čipiran in cepljen proti kužnim boleznim, ne glede na starost.

- Pravilnik o pogojih za zavetišča za živali
- Zakon o veterinarskih merilih skladnosti
- Pravilnik o ukrepih za ugotavljanje, preprečevanje širjenja in zatiranje stekline
Logiran

natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #103 : petek, 27.01.2012 : 07:38:39 »

no prav zaradi tega, ker se lahko čipira šele ob steklini, bi jaz tudi to spremenila. obvezno naj bo čipirat ob kužnih in to do 8 tednov starosti mladiča .... bythebook NOBEN mladič več ne bi smel bit nečipiran, pa še enormno kazen za lastnika tega nečipiranega mladiča "nabit". pa inšpektorje na teren ... naj pridejo na igrišča za pse s čitalcem, pa na sprehajalne poti, pa po vaseh ... naj hudiča premaknejo svoje riti iz pisarn  Angry Angry Angry zraven, bi dala pa še kazen in to fejst veliko za vse vete na vaseh, kjer bi se najdlo nečipirane in necepljene pse. verjemi, da se na vasi TOČNO VE, kje so psi in koliko (pri kateri bajti) samo hierarhija in "da se slučajno ne zamerim franceljnu, ker potem mi ne bo dal dobrega mesa ko bodo klali" je žal prisotno povsod.

in JA še vedno bi "tolerirali" samo neoznačene pse, ki bi jih pripeljal nekdo iz zavetišča in bi ga zavetišče tudi "prevzelo" za oddajo od "navadnih smrtnikov" pa NE.


ja ja saj se dobro bere, koliko je pa izvedljivo vemo pa vsi .... Sad
Logiran
Jana
Jana Pahovnik
administrator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 29.296


Sijejo zvezdice na nebu ...


WWW
« Odgovor #104 : petek, 27.01.2012 : 07:57:19 »

natis, iz zavetišča nihče po zakonu NE SME pripeljat neoznačenega psa, oz. pes neoznačen NE SME iz zavetišča.
Cepljenje proti kužnim ni zakonska obveza.
Logiran

Strani: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9   Gor
Natisni
mojpes.net  |  aktualno  |  vroče teme  |  Tema: Priporočena cena prvega cepljenja s strani KZS
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines