mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
četrtek, 28.03.2024 : 22:55:55

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Vzgoja pasjega mladička  |  Tema: Hoja psa po stopnicah
Strani: [1] 2  Vse   Dol
Natisni
Avtor Tema: Hoja psa po stopnicah  (Prebrano 10968 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Andrej_
novinec
*
Sporočil: 33


WWW
« : sobota, 05.11.2011 : 12:06:53 »

Zdravo,

mene pa zanima, kake imate izkušnje tisti, ki stanujete v blokih. Prebral sem namreč, da pes naj nebi hodil po stopnicah zaradi kolkov.

Je to res? Drugi prenašate psa po stopnicah ali ga pustite, da gre sam?

Prosim za odgovore in lep dan,
Logiran
SunnyDay
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.364


« Odgovor #1 : sobota, 05.11.2011 : 12:34:40 »

Prav si prebral. Predvsem hoja navzdol je problematicna!
Ja, nosili smo, dokler se je le dalo (v 3. nadstropje), kar se je zgodilo priblizno pri sestih mesecih in ca. 32 kg. Dokler sva zmogla, sva ga nosila v obe smeri, potem pa se nekaj casa za dol (kar je lazje Wink).
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #2 : sobota, 05.11.2011 : 12:40:51 »

Če stopnic ni res izjemno veliko, ni nobene potrebe da bi (zdravega) psa, ki je dovolj velik, da lahko normalno stopi iz ene stopnice na drugo, nosili.  Dobro je samo preprečiti divjanje po stopnicah, zlasti navzdol. Pa ne zaradi kolkov ampak zaradi vezi in morebitnih poškodb pri padcih. Je pa mladička fino nesti dol iz preprostega razloga - ker se sicer lahko polula kar na stopnich. Pač. Samo še en od številnih mitov.
Logiran
Andrej_
novinec
*
Sporočil: 33


WWW
« Odgovor #3 : sobota, 05.11.2011 : 12:44:55 »

Sem pozabil napisat, da je še mladiček, star 4 mesece
Logiran
pudelj
tukaj sem doma
**
Sporočil: 2.450


« Odgovor #4 : sobota, 05.11.2011 : 13:27:10 »

Jaz nosim 17 letno Kajo vedno po stopnicah, 2,5 letno Keli pa le redkokdaj pustim, da gre sama po stopnicah. Res pa je, da nista težki (obe skupaj imata cc 9 kg).
Logiran
Andrej_
novinec
*
Sporočil: 33


WWW
« Odgovor #5 : sobota, 05.11.2011 : 13:40:42 »

Naša "bajsika" pa ma že zdaj skoraj 11kg :=)
Logiran
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #6 : sobota, 05.11.2011 : 13:42:39 »

jaz svoje redno nosim po stopnicah do cca 8-9 meseca, pa smo v hiši in do ven rabijo eno nadstropje. res pa je, da moje nisto težke. athena, ki ima 8m in sedaj postopoma opuščamo nošenje po stopnicah, ima 5,5kg. mladiče pa sploh nosim, pa ne samo zaradi morebitnega lulanja ...

če mene vprašaš... dokler boš zmogel (zaradi kg) ga nosi ...
Logiran
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #7 : sobota, 05.11.2011 : 14:11:52 »

Hm, ja, mene tudi zelo zanima, kako to izgleda pri večjih in težjih psih (sploh ti so nagnjeni k poškodbam kolkov, ne tamali), ne samo v blokih brez dvigala, ampak tudi v hišah (saj jih ni veliko v eni etaži, v večstanovanjskih pa je včasih tudi potrebno prehoditi nadstropje ali dve).
Jaz sem tudi malo skeptična do tega, da stopnice res poškodujejo kolke, po moje je bistveno slabše lahko kakšno bezljanje, skakanje s sunkovitimi pospeški pa še kaj bi se našlo, na kar sploh ne pomislimo.
Jaz bi težjega dala na oprsnico in ga lepo vadila čim bolj počasne hoje po stopnicah, divjat dol mu ni treba.  Tudi malega ne bi nosila več kot nekaj mesecev.
Logiran
natis
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.518


« Odgovor #8 : sobota, 05.11.2011 : 14:15:44 »

pri tavelikih pasmah so kolki, pri tamalih ... konkretno pudljih ... pa patele ... jaz ne poznam mladiča, ki ne bi bezljal po stopnicah ... vsaj moji so vsi taki ... mogoče se hočejo pa mene rešit z norenjem ven  Grin Grin Grin Grin Grin
Logiran
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #9 : sobota, 05.11.2011 : 14:31:23 »

No, divjat mu jaz po stopnicah ne bi pustila, sicer pa je meni jasno, da jaz svojega pudlja z njegovimi 14 kg in mojimi zdravstvenimi omejitvami nikoli niti ne dvigujem, kaj šele nosim.
Sicer pa je pri kolkih in pateli tudi nekaj genetike, ne samo stopnic, a ne.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #10 : sobota, 05.11.2011 : 14:33:29 »

Jaz sem svojim mladičem vedno pustila prosto gibanje po mili volji - vključno s stopnicami, ki jih sicer res ni veliko, a so se pogosto podili po njih gor pa dol kar za hec. samojedi, goldni in mešanci. Od 7 tedna dalje jih nikoli nihče ni nosil po stopnicah. poleg tega so lahko po mili volji skakali, gibali so se tudi po težjih terenih, edino zelo grobe igre z večjimi psi  nisem dovolila. Kolke smo slikali ponavadi že pri starejših, recimo tam okrog 3 leta, pa so imeli 0/0 oziroma kasneje A/ A, ena psica je imela A/B.
Dejansko je za kolke najslabše: prehitra rast, debelost, drseča podlaga, ponavljajočei se gibi - kroženje po pesjaku recimo....predvsem pa dednost - beri konstitucija.
Logiran
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #11 : sobota, 05.11.2011 : 14:36:12 »

Aja, živiva v bloku brez dvigala, treningov po stopnicah pač ne delava, 3-4 dnevo je pa pač treba ven. Mladiča bi nosila do 10kg, naprej ne smem več, zdrav lastnik in predvsem moški lahko to mejo nekoliko dvigne. Pač po zdravi pameti.
Ja, točno to, kar je rekla Lanabela: drseč, preveč namazan parket zna bit hujši strup od nekajletne zmerne hoje po stopnicah. Sesujejo se pri hitrem gibanju lahko v hipu tako, da niso nikoli več isti.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #12 : sobota, 05.11.2011 : 14:41:00 »

Mogoče bi bila potrebna previdnost pri zelo masivnih psih - ampak take si je za višja nadstropja itak silno nespametno omisliti - težki psi se hitro postarajo, imajo veliko težav z gibalnim aparatom in jih je pogosto zaradi tega potrebno nositi po stopnicah - vsak, ki si omisli psa za v višje nadstropje bi moral premisliti, kako ga bo spravil gor in dol, če bi dobil izrastke na hrbtenici ali kaj podobnega, kar bi mu onemogočalo hojo po stopnicah.

Z divjanjem je pa tako: bolje je preprečevati, vendar so bili mladiči, ki so povsem od začetka  obvladali gibanje po stopnicah druge zoprne terene dovolj spretni in tudi previdni, da niso potrebovali omejitev. Drugim pa zaradi previdnosti raje svetujem da psa za hojo po stopnicah pripnejo na povodec.
Logiran
SunnyDay
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 5.364


« Odgovor #13 : sobota, 05.11.2011 : 16:39:46 »

Kje je torej meja za masivnega psa (bernardinec, bordojec, mastif)? In kje je meja, koliko stopnic je veliko? Undecided In zakaj ortopedi vedno v povezavi s kolki omenjajo tudi stopnice in strma pobocja (poleg ostalega)? Ostanek stare doktrine?
Logiran
sanco1a
živim tukaj
***
Sporočil: 6.031


« Odgovor #14 : sobota, 05.11.2011 : 16:47:57 »

Mene zanima, zakaj bi bilo problematično prav dvigovanje tac  recimo 10-15 cm visoko, skakanje pa recimo ne?
Pa kako so prišli do tega - eksperimentalno-empirični izsledki, seveda večletni in v primerjavi s tistimi, ki niso nikoli hodili po stopnicah.
Pa vem tudi, da so zdrsi, na katere niti ne pomislimo, lahko res hudi za psa.
Logiran
Strani: [1] 2  Vse   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  vzgoja  |  Vzgoja pasjega mladička  |  Tema: Hoja psa po stopnicah
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines