mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 29.03.2024 : 05:55:07

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  knjižni kotiček  |  Razna literatura, revije, koledarji (Moderator: Nanook)  |  Tema: O psih
Strani: 1 [2] 3 4   Dol
Natisni
Avtor Tema: O psih  (Prebrano 16943 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #15 : četrtek, 10.11.2011 : 14:50:56 »

Bolje kupit pasemskega psa kot pa knjigo. Kupi zdravega mladiča iz dobre vzreje, izberi si zdravo pasmo, pa bodo računi za veta ostali na minimumu. Za "navadne" težave in preventivo si izberi dobrega veterinarja, ki ni predrag, taki so, samo najti jih je treba.
(seveda to ne pomeni, da posvojitev iz azila ni v redu, a če si nekdo želi pasemskega psa....)

Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #16 : četrtek, 10.11.2011 : 14:50:56 »

Jaz pa nisem prepričana, če je kaka razlika. Ful se poudarja zavetiške, kar je sicer lepo - naj spraznijo ZH pa vse namestitelje in še ostala zavetišča - sem ta prva za da dobijo vsi 'odvečni' dom. Ampak zavetiški so tudi nepreverjena reja glede karakterja in zdravja če pogledaš tako. Pa zato rabiš morda (samo moja domneva) še kak € več na strani za morebitno komplikacijo - vsaj v primerjavi z dobrim rodovniškim leglom, kjer tudi kak DNK test naredijo.
Če je priden, lahko tisto tisočko že nekako zasluži. Pa jo da na stran. Meni se precej bolj važno zdi, da se najprej odloči, kaj bo s psom konkretno počel (ok, tudi beagle lahko, če bo res delal v lovskih vodah, da bosta oba zadovoljna in ne bo stranskih učinkov življenja za tisto, za kar pes ni) in na ta način zoža izbiro na zanj pravo skupino pasem in končno na eno od njih oz na nekaj karakternih lastnosti, ki so mu pomembne. S tem si bo na jasnem in bo tudi zavetiška izbira precej bolj jasna - ni isto, če hočeš v zavetišču psa ali pa znaš povedat kako in kaj bi ti počel in kaj rabiš, je precej lažje svetovat. Ter vedet, da človek misli resno in ve v kaj se spušča.
Logiran
Nanook
Moderator
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #17 : četrtek, 10.11.2011 : 15:17:34 »

Kot so ze pred mano napisali kaksne splosne knjige o psih, ki bi kaj vec kot zgolj povrsno oplazila zdravstveni del, ni.

Za zdravje imam jaz Google (Scholar in Books), IVIS (International Veterinary Information Service), Messonnierjevo Natural Health Bible For Dogs and Cats, homepatsko Homeopathic Care for Cats and Dogs, pa Book of the Bitch. Za res strokovne knjige je (poleg google books) najpreprosteje pobrskat na vet. oddelku v Konzorciju. Ampak na racunaj na ceno 15eur. Rajsi se dodaj kaksno nulo.
Prehrana: enostavni sta knjigi od M. Segal (K9Kitchen in Optimal nutrition), bolj komplicirani in strokovni pa Canine and feline nutrition (Case, Carey, Hirakawa, Daristotle) in Home prepared dog and cat diets (Strombeck, dobis zastonj na internetu).
Kar se ucenja/solanja tice je pa spet odvisno od tega, katera smer te zanima; agiliti, trikci, ples s psom, frizbi, lovske zadeve,...

Ce pa bi te zanimala kaksna specificna zdravstvena tezava, sta scholar in books skoraj dovolj, ne potrebujes nujno kaksnega prirocnika, pod pogojem (jasno), da znas guglat. Vedno vec je open access journalov in vedno vec clankov je objavljenih na ta nacin +  tudi avtorji sami velikokrat fliknejo pdf na svojo spletno stran, tako da lahko do informacij prides tudi na ta nacin.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Cats
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.266


« Odgovor #18 : četrtek, 10.11.2011 : 15:21:16 »

Lanabela in FŽ, jaz se z vama čisto strinjam, toda dobila sem vtis, da je količina denarja, s katerim bodoči lastnik razpolaga, dokaj omejena. Če to vse porabi za čistokrvnega mladiča, bo zmanjkalo za oskrbo in se bo zatekel k naredi-sam varianti. In to je za mene narobe. Če ni dovolj sredstev za eno IN drugo, in če ne more počakati, da se količina sredstev ustrezno poveča, potem je moja predlagana varianta rešitev.

Ob tem je treba poudariti, da je nakup "čistokrvnega brez rodovnika, ker itak ne bo šel na razstave" napačna in daleč najdražja varianta, ki jo MOČNO odsvetujem. To tukaj sicer ni bilo omenjeno, ampak vseeno.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #19 : četrtek, 10.11.2011 : 15:31:39 »

kakorkoli obrneš, je še najbolj zanesljivo imeti dobrega veterinarja, ki ti ne zaračuna vsakega pritiska na kljuko in ki ga lahko kaj vprašaš tudi po telefonu. Kdor nima res veliko izkušenj, naredi še najbolje, če mladiča ob prvih znakih bolezni popoka k vetu. ga še najmanj košta. je pa obstajala v slovenščini ena knjiga, v prodaji je zanesljivo ni več, naslov je imela en tak splošen moj pes ali naš pes, naši psi  ali nekaj podobnega, ki je imela za eno osnovno rabo povsem uporaben veterinarski del, kjer si po sistemu tabelic z simptomi prišel do vsaj do tega, ali moraš k veterinarju nujno takoj, ali lahko počakaš do naslednjega delovnega dne, ali pa gre za nenevarno zadevo, pri kateri lahko počakaš še malo dlje. V knjižnicah se to knjigo še prav gotovo najde.
Bo pa tisti, ki bi rad kaj naredil sam in prihranil denar nad laičnimi veterinarskimi priročniki razočaran: ne glede na to, koliko denarja odšteješ zanj in kako debel je, vedno na koncu piše,  da moraš k veterinarju.
Logiran
Cats
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.266


« Odgovor #20 : četrtek, 10.11.2011 : 15:38:29 »

Verjetno tole misliš? KLIK NA SLIKO
Moja knjiga o mačkah (isti avtor) je na tem sistemu.
Logiran
Pepsi
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 6.033



« Odgovor #21 : četrtek, 10.11.2011 : 15:57:10 »

Meni se zdi tale bolj verjetna: KAJ SE DOGAJA Z MOJIM PSOM? (v originalu: What's Up With My Dog?)

Avtor: Bruce Fogle, izdajatelj Mladinska knjiga 2003

Slika je tukaj, upam da lahko objavim:
http://www.emka.si/kaj-se-dogaja-z-mojim-psom/PR/32999,466

Ima za vsak problem po točkah  navedene in dobro opisane znake, tako da lahko razume tudi vsak začetnik in piše točno tako, kot je navedla Lanabela: v katerem primeru je treba k veterinarju takoj in kaj lahko počaka do naslednjega dne. 

Jaz še zdaj včasih kaj noter pogledam in bi nakup priporočila vsem, ne samo začetnikom. Smiley
Logiran

A home without a dog is just a house.
(Anonymous)
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #22 : četrtek, 10.11.2011 : 19:24:02 »

Ja cats, prav to sem imela v mislih, meni se zdi uporabno. One druge ne poznam, sliši se v redu.
Logiran
AndrazM
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 89


« Odgovor #23 : nedelja, 13.11.2011 : 11:57:59 »

Nanook hvala za linke, mi bojo zelo prav prišli...
Sicer vem, da je bolj "moralno", da posvojiš psa iz zavetišča ampak tam dobiš mačka v žaklu, kar se lahko konča z nesrečnim življenjem lastnika in psa.
Če kupiš psa od priporočenga rejca, lahko točno vidiš starše, in se da zelo veliko (seveda pa ne vse) zvedeti o mladiču od staršev... Tudi rejec ti da veliko začetno "dozo" znanja o pasmi ali celo mladičku, kar v zavetišču ne moreš dobiti, tako kvalitetno. Imam pa doma že dober mesec kuverto, ki se počasi polni iz dela štipendije, tudi imam ene 15knjig o psih iz knjižnice, ki jih pridno prebiram in berem veliko tudi na tujih forumih.
Kolega je posvojil mešanca in je imel zelo zelo veliko stroškov pri veterinarju zaradi takšnih in drugačnih zadev... pa nočem nič posploševati, sam ko hodi Murphy okol ravno tebe izbere in potem imaš 50€ za psa pa 1000€ za veterinarja, ali pa 500€ za psa, 30€ za veterinarja... Jaz bom pri rejcu vzel in upam na najboljše ter pripravljam na najslabše.
Drugače pa hvala za nasvete..
Logiran
king-roy
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.907


« Odgovor #24 : nedelja, 13.11.2011 : 12:14:34 »

Sicer vem, da je bolj "moralno", da posvojiš psa iz zavetišča ampak tam dobiš mačka v žaklu, kar se lahko konča z nesrečnim življenjem lastnika in psa.

Joj, daj preberi malo, kaj pišeš.

Kolega je posvojil mešanca in je imel zelo zelo veliko stroškov pri veterinarju zaradi takšnih in drugačnih zadev... pa nočem nič posploševati

Res bi bilo bolje, da ne posplošuješ.
Jaz imam doma rodovniškega psa iz odlične vzreje in mešanko/najdenko. In je rodovniški redni obiskovalec vetov in imamo z njim veliko več zdravstvenih nadlog. Pa zato ne pišem naokrog, da so mešanci bilj zdravi od rodovniških.
Logiran
AndrazM
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 89


« Odgovor #25 : nedelja, 13.11.2011 : 14:29:25 »

Nevem kaj si hotel s prvim citatom povedati? Upam da nisi prvič prebral to frazo...
Logiran
king-roy
rad prihajam sem
*
Sporočil: 1.907


« Odgovor #26 : nedelja, 13.11.2011 : 15:16:51 »

Nevem kaj si hotel s prvim citatom povedati? Upam da nisi prvič prebral to frazo...

Želela sem povedati, da je izjava, da s posvojitvijo živali v zavetišču dobiš mačka v žaklju, neprimerna in netočna. In daje vedeti, da nimaš pojma, kako poteka posvojitev živali v dobrem zavetišču.
Svetujem, da malo prebereš teme, kjer se oddajajo psi, pa ti bo mogoče bolj jasno kako to gre.
Logiran
AndrazM
še malo sramežljiv
**
Spol: Moški
Sporočil: 89


« Odgovor #27 : nedelja, 13.11.2011 : 17:15:21 »

Priznam, da nevem kako točno izgleda, ampak ne vidim načina, da ti povedo o prednikih ali o kakšnih dednih bolezni. Predvidevam, da samo jamčijo da pes ni agresiven ali kaj podobnega in ni (trenutno) bolan...
Logiran
lunca
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 583


« Odgovor #28 : nedelja, 13.11.2011 : 19:29:25 »

AndrazM,glede na to,da si si omislil Beagla tudi glede vzrediteljev in info o prednikih psa ne bi bila ravno 100%,da bo dobil vse podatke.Veliko jih je takih med njimi,ki o tem ravno nimajo pojma,čeprav vzrejajo pasmo.
Tjaša
Logiran
fižolova župca
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.076


« Odgovor #29 : nedelja, 13.11.2011 : 20:30:58 »

Zgleda tako, da hočejo (v dobrih zavetiščih) precej vedet o tebi, ker je pri psu s preteklostjo sploh pomembno, da se najdeta dva prava. Pa tudi sicer so edini, ki kaj vedo o karakterju psa (dejansko vedo, ni to kar nekaj, večina biva tam dovolj dolgo in videli so jih že toliko, da jim je jasno, kaj za eno žival imajo pred seboj). Glede karakterja si torej lahko kar dobro obveščen.

Glede zdravja bi si pa jaz ne upala kar propagirat zdravih zavetiških, sej je lepo in se sliši romantično, ne vem pa če je realno. Človek, ki je pripravljen posvojit, mora bit v tolko 'poseben', da ne išče perfekcije ne glede barve in značajskih lastnosti kot tudi da je pripravljen na kak zdravstven problem in ga je sposoben psihično in finančno požret. Reklamacije psa iz zavetišča si recimo ne predstavljam, pri rejcu pa doživiš celo vračilo dela kupnine (poznam osebno enega takega, čeprav jih v splošnem najbrž ni glih na tone). Torej, kako je lahko pes iz legla z narejeno DNK analizo ali vsaj s premišljeno vzrejno kombinacijo isto kot nek nevemoodkod kosmatinec? Pomoje ni, pa konec, pa če nam je to všeč ali ne. Za vaške fifije bi še pogojno kupila tole, za tiste pasmi podobne pa ne, ker so praviloma iz sumljivih rej, čipirani in v normalne roke predani nekako ne pristajajo vsak dan tam (rod. brez vzrejnih, raznorazni šteparski, nerodovniški, ki so bli v prejšnjih generacijah izločeni in niso pod kontrolo pa ja...).

AndražM, jaz mislim da mora dejansko bit prav vsak bodoči lastnik psa pripravljen na bolezni, ker vedno lahko udari ven kaj genetskega, včasih je bolezen tudi stvar slučaja ali ga pa sam userješ in ti zboli. Strah pred tem, da boš v zavetišču fasal strašno bolnega in nepreverjenega je po mojem pretiran, je pa res da ziher ne moreš bit in če si želiš naredit ob dejstvu, da si življenje obogatiš z nečem tako fajn kot je pes, naredti nekaj 'moralnega' (kot praviš sam), pač požreš ta riziko.

Lunca, ne gre zato, ali je precej vzrediteljev odgovornih, itak da imaš zaslužkarje in nakladače, pri enih pasmah mogoče več, pri drugih manj, imaš pa možnost samostojnega vpogleda v pretekle generacije, pridobivanje informacij od drugod ipd. Pri zavetiških se temu pač odpoveš. Pač dobiš in imaš rad, kar pa tudi ni tako slabo - kot je med drugim vidno iz precej zgodb tule gor.
Logiran
Strani: 1 [2] 3 4   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  knjižni kotiček  |  Razna literatura, revije, koledarji (Moderator: Nanook)  |  Tema: O psih
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines