mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
petek, 19.04.2024 : 12:24:10

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Pes v družini in gospodinjstvu  |  Tema: Družina - krdelo ?
Strani: [1] 2 3 4 5 6 ... 9   Dol
Natisni
Avtor Tema: Družina - krdelo ?  (Prebrano 31624 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
Sammy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.634


« : sobota, 20.08.2005 : 18:41:08 »

V zadnji številki revije Moj pes je zaslediti nek članek med drugim razglablja tudi o tem, ali se pes v človeški družini šteje za člana krdela. Pisec je mnenja, da naj psi na nas ne bi gledali kot na pse in zato tudi nimajo potrebe po tem, da bi prevzeli vodilno vlogo.

To me je zbegalo, ker odkar sem v "pesjanarstvu" slišim in berem o tem, da mora lastnik psa poskrbeti za to, da postane njegov šef, ker slej ko prej (ponavadi v "puberteti") psa zamika, da bi "nam zavladal".

Kaj torej menite?
Logiran
dogue de bordeaux
rad pišem
****
Sporočil: 481


« Odgovor #1 : sobota, 20.08.2005 : 18:46:03 »

Lahko, da ima prav vendar ni nujno, da pa pri drugi zivali oz. v tem primeru cloveku nebi poskusil prevladati, ceprav ve da ni pes.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #2 : sobota, 20.08.2005 : 19:13:50 »

Hm, jaz bi zacela dvomiti ze prej, namrec tam, ali je to "krdelo" pri psih res taka nuja oz. ali so tudi v naravi psi vedno v krdelih in je to pac edina stvar, ki jo poznajo.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
luka
odvisnež
*****
Spol: Moški
Sporočil: 906


« Odgovor #3 : sobota, 20.08.2005 : 19:20:14 »

V naravi živijo v krdelih zato, ker jim le to omogoča večje možnosti za ulov plena. Kako pa gledajo na nas ljudi, sem se pa tudi  jaz že nekajkrat vprašal. Res me zanima, ali nas štejejo za člane krdela ali ne.
Logiran
dogue de bordeaux
rad pišem
****
Sporočil: 481


« Odgovor #4 : sobota, 20.08.2005 : 20:47:45 »

Odvisno kako gledas na kardelu. Ce gledas ali nas ima rad, ali nas spostuje, ali smo mi tisti kateremu veselo prinese plen, ali k nam zbezi ko ga je strah, ali se stisne k nam ko ga zebe, ali gre k nam spat, vse pac enako kot bi se obnasal pri pasjem clanu kardela pol zagotovo ja. Ce pa gledas kot skupina enakih zivali, z bolj ali manj enakimi geni in enako preteklostjo, ki zivijo skupaj pol pa ne.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #5 : sobota, 20.08.2005 : 21:07:45 »

Odvisno kako gledas na kardelu. Ce gledas ali nas ima rad, ali nas spostuje, ali smo mi tisti kateremu veselo prinese plen, ali k nam zbezi ko ga je strah, ali se stisne k nam ko ga zebe, ali gre k nam spat, vse pac enako kot bi se obnasal pri pasjem clanu kardela pol zagotovo ja. Ce pa gledas kot skupina enakih zivali, z bolj ali manj enakimi geni in enako preteklostjo, ki zivijo skupaj pol pa ne.

Ne eno, ne drugo v bistvu. Wink
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Sammy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.634


« Odgovor #6 : sobota, 20.08.2005 : 21:14:18 »

Ne eno, ne drugo v bistvu. Wink

torej kaj?
Logiran
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #7 : sobota, 20.08.2005 : 21:24:26 »

Pisec je mnenja, da naj psi na nas ne bi gledali kot na pse in zato tudi nimajo potrebe po tem, da bi prevzeli vodilno vlogo.

Nisem se sicer nikoli poglabljala, ali sem za mojega psa pes ali ne, vendar pa na tole klobasanje o vodilni vlogi lahko recem le to, da je po tej teoriji moj pes se kako preprican, da sem pes tudi jaz  Grin  Grin ali pa pisec nima pojma o pasji nravi.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #8 : sobota, 20.08.2005 : 21:27:14 »

torej kaj?

Hm, jaz bi zacela dvomiti ze prej, namrec tam, ali je to "krdelo" pri psih res taka nuja oz. ali so tudi v naravi psi vedno v krdelih in je to pac edina stvar, ki jo poznajo.

Se pravi-dvom v sam koncept krdela. Povedano poenostavljeno.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Drejči
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.862



« Odgovor #9 : sobota, 20.08.2005 : 21:47:06 »

Samo na kratko. Psi niso ustvarjeni za solo zivljenje, so krdelne zivali.
Logiran

Moj cilj v zivljenju je...
...biti enako dobra, kot moji psi mislijo, da sem.

Nekateri pravijo, da sem pasja. Prav imajo.
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #10 : nedelja, 21.08.2005 : 08:50:28 »

Ja, to je mantra, ki jo ponavljamo ze lep cas.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
marko006
rad pišem
****
Spol: Moški
Sporočil: 285


« Odgovor #11 : nedelja, 21.08.2005 : 09:53:47 »

noja, da canidi v naravi živijo v krdelih - v to ni treba dvomiti. tudi v to ne, da si psi želijo družbe in socialnih kontaktov.
lahko pa seveda dvomimo v "koncept kredela", kot ga pojmuje večina ljudi.
če nekje na tem ali kakem drugem forumu berem poste, kako je nekdo uspel "obdržati status alfe" napram nekajmesečnemu  mladiču, kaj vse so "znaki poskusa dominiranja", kako psi skušajo "prevzeti vodstvo"... se mi poraja tista krščanska misel: "blagor revnim v duhu...."

vodja krdela, šef, alfa...to je (seveda tudi v mešanem krdelu človek-pes, če ga hočemo tako imenovati), vedno tisti ki skrbi za preživetje in dobro počutje krdela. ker ponavadi človek ve, kje so briketi in kako se da priti do njih, zna odpreti pipo za vodo in vrata stanovanja ali dvorišča za sprehode, je človek v tem krdelu vedno šef, ki pa seveda "uči in nauči"- aktivno ali pasivno - ostale člane krdela(pse), kako priti do željenega - za psa je to v glavnem hrana in pozornost.
tako, da psom - po moje sploh ni potrebno "pokazati kdo je šef" - samo naučiti jih je treba, "kaj šef želi, dovoli ali prepove".
ali je to pametno delati ravno na obraten način, kot to delajo psi medseboj je pa seveda vprašanje.
mi ponavadi mladičkom marsikaj dovolimo("saj je še mladiček, bo že, se bo že navadil, saj bomo šli v šolo...), potem pa v šolo pa komande, kričanje potegi za ovratnice in če se slučajno kuža upa kaj braniti, ga po možnosti z združenimi močmi inštruktorjev in ostalih tečajnikov z batinami naučimo "kdo je šef".
kužki med sabo pa obratno - v prvih tednih (5-10 po mojih izkušnjah) znajo biti z mladiči razmeroma grobi, potem pa to ni več potrebno, ker mladiček že ve "kdo je šef".

da povzamem - mislim, da ima pes ljudi za "člane krdela" in "šefe". ali jih spoštuje in jim sledi, ker jim zaupa in ker je nad njimi navdušen, ali jih skuša samo na kakršenkoli naučen način pripraviti do tega, da odprejo naslednjo konzervo, je pa odvisno od samih "šefov" in njihovih sposobnosti.

lp
marko
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #12 : nedelja, 21.08.2005 : 10:04:32 »

In ce nadaljujemo-je posteno na podlagi ene vrste posplositi vedenje (te vrste) na vse predstavnike te druzine in sicer kot edino pravilno, sprejemljivo in splosno razsirjeno, ce pa je mislim da povsem jasno, da se vrste med seboj razlikujejo in da je ena izmed teh vrst po svoji stevilcnosti in prilagodljivosti dalec pred ostalimi in je potemtakem pripisovanje oz. enacenje vedenj vsem vrstam v bistvu napaka, saj se je le eni uspelo povzpeti tako visoko. Ce poenostavimo.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Zoia
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 717


« Odgovor #13 : nedelja, 21.08.2005 : 10:08:28 »

mi ponavadi mladičkom marsikaj dovolimo("saj je še mladiček, bo že, se bo že navadil, saj bomo šli v šolo...), potem pa v šolo pa komande, kričanje potegi za ovratnice in če se slučajno kuža upa kaj braniti, ga po možnosti z združenimi močmi inštruktorjev in ostalih tečajnikov z batinami naučimo "kdo je šef".

No, pri nas je obratno. V mladosti ima kuza tocno zacrtano, kaj lahko pocne, cesa ne sme.. Ko pa odraste in si pride gor, kdo je alfa, mu pa dovolimo skoraj vse. Ce hoce na kavc-naj gre, ampak tocno ve, da ce recem "dol", mora dol Wink
Logiran
čenča
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 311


« Odgovor #14 : nedelja, 21.08.2005 : 10:19:15 »

Hmm...''krdelo'', ''družina''...mi psa prištevamo ''v'' on pa nas najbrž tudi.
Logiran
Strani: [1] 2 3 4 5 6 ... 9   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Pes v družini in gospodinjstvu  |  Tema: Družina - krdelo ?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines