mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
nedelja, 28.04.2024 : 12:12:57

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Pes v družini in gospodinjstvu  |  Tema: Družina - krdelo ?
Strani: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9   Dol
Natisni
Avtor Tema: Družina - krdelo ?  (Prebrano 31695 krat)
0 članov in 2 gostov pregleduje to temo.
Sammy
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.634


« Odgovor #90 : torek, 23.08.2005 : 13:13:06 »

Kakšno korist bi imela? Meni je recimo pomembno, kako izgleda moj pes in če ga počešem, je na pogled še lepši.
Logiran
dogue de bordeaux
rad pišem
****
Sporočil: 481


« Odgovor #91 : torek, 23.08.2005 : 13:27:32 »

Ne gre se za korist. Zakaj to delas? da ni dlak, da je lep itd. ne pa zato, ker bi si on zelel. Pa kdo ima korist pri cesanju in umivanju? vi, ko imate potem cisto stanovanje, ne pa pes, ki se v vecini primerov mora it valat, da si povrne svoj vonj(po njegovo ga z samponom umazemo in zasmradimo). Res, da nekaterim cesanje pase, ampak vecini ne.
Logiran
n3wfka
rad pišem
****
Spol: Ženska
Sporočil: 343


« Odgovor #92 : torek, 23.08.2005 : 13:36:57 »

Za dolgodlake (in tudi ostale pse) je česanje NUJNO potrebno! Če ga ne češemo, se mu dlaka zavozla, odmrla dlaka ostane v kožuhu, delci odmrle kože in druga umazanija se kopičijo v kožuhu, kar privede do prhljaja, vnetji, zajedalcev, neprijetnega vonja. Vse to za psa že ni prijetno, ali pač!?  Huh  Saj si imel dolgodlakega psa, bi pa že moral vedeti.

Lp
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #93 : torek, 23.08.2005 : 13:58:22 »

Skupni prednik psa in volka je odkril novo niso-stalna bivalisca pri cloveku in se temu primerno prilagodil. Vir hrane so bili odpadki in iztrebki ipd., zato zdruzevanje v krdelo ni bilo vec tako nujno potrebno kot to srecamo pri volkovih. Da pozres en odvrzen kos mesa ne potrebujes krdela, se vec, to te lahko celo ovira. Torej se je poleg zunanjosti spremenilo tudi vedenje in zdruzevanje v krdela ni bilo vec taka nuja kot poprej oz. ni predstavljalo kake bistvene prednosti. Tako da so okrog pohajkovali v parih, posamic, v krdelu, odvisno od okoliscin. Niso se pa drzali koncepta krdela, ker to preprosto ni bilo vec potrebno. So pac tako zelo prilagodljivi,  tega ne potrebujejo ves cas in znajo zelo dobro preziveti tudi brez krdela.

V skladu s pobiralci odpadkov se je seveda razvil tudi odnos clovek-pes, ki je bil na zacetku verjetno +0, kasneje pa je presel tudi v +-, -0, ++, s tem da je (po moje) danes dalec najvec +- (v korist psov).

Nan, ne bo ravno tako zlahko šlo skozi. Zakaj se torej perujci še vedno združujejo v krdela, pa čeprav živijo divja krdela nekako tako, kot si zgoraj opisala?
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #94 : torek, 23.08.2005 : 16:12:21 »

Ker so psi pac prilagodljiva vrsta. Iz istega razloga verjetno tisti psi, ki sem jih jaz videla na Tajskem, krdel niso tvorili apriori, ampak so vsak zase pohajkovali po ulicah. Niso pa ne eni, ne drugi prvobitni, primitivni psi.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
dogue de bordeaux
rad pišem
****
Sporočil: 481


« Odgovor #95 : torek, 23.08.2005 : 17:11:33 »

Za dolgodlake (in tudi ostale pse) je èesanje NUJNO potrebno! Èe ga ne èešemo, se mu dlaka zavozla, odmrla dlaka ostane v kožuhu, delci odmrle kože in druga umazanija se kopièijo v kožuhu, kar privede do prhljaja, vnetji, zajedalcev, neprijetnega vonja. Vse to za psa že ni prijetno, ali paè!? Huh Saj si imel dolgodlakega psa, bi pa že moral vedeti.

Lp

Se strinjam, vendar pes ne ve kaj se zgodi, ce ni cesanja in recimo ne premisljuje "jaz mam pa najboljsega lastnika, ker me cese" in to ni razlog za zivljenje psa v nasem kardelu.
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #96 : torek, 23.08.2005 : 18:02:19 »

Nanook: ni bilo tako preprosto. Takratni ljudje niso živeli v izobilju in kosi mesa se niso valjali okrog prebivališč. Še mozeg so pobrali iz kosti, psom so tako ostali kvečjemu drekci. Zdi se mi, da je bilo dogajanje precej bolj kompleksno.
Sicer je pa že bilo napisano, da eni psi se združujejo v krdela drugi pa ne. tudi psi, ki so najbližje primitivnim spadajo lahko v eno ali drugo skupino.
je pa tu še vpliv okolja. moja mama ima tudi več psov, pa se ji nikoli ni naredilo krdelo, čeprav so bili nekateri v bližnjem sorodstvu z mojimi, ki pa so naredili krdelo. zakaj? iz čisto preprostega vzroka. Moja mamica se za pse preveč boji in jim ne dovoli neomejenih medsebojnih stikov, ker se strašansko boji, da bi se stepli. Zaradi stalnega vmešavanja v njihove zadeve ne morejo vzpostaviti neke povezave in notranje strukture, ki je potrebna za krdelo. Končni rezultat je pa ta, da imajo pri hiši trenutno tri psice, s tamalo se taveliki dve nekako zelo za silo tolerirata, taveliki dve pa morata biti strogo ločeni, ker bi se sklali na življenje in smrt. če bi prišli skupaj.

Kar se pa tiče česanja, ok korist imam v tem, da so psi lepi za pogledat, ampak ob samem česanju kot takem nimam kakšnega posebnega užitka in sprostitve( da bi mi padel krvni pritisk recimo. Prej obratno, pa še žulje lahko dobim, takrat, ko se vse naenkrat molsajo)
Psi pa od tega imajo večkratno korist. Najprej, med samim česanjem uživajo in se povsem sprostijo (stavim da njim pa res pade krvni pritisk) in to zagotovo je eden od vzrokov, da se v "mojem" krdelu dobro počutijo. Druga stvar pa je, da se dobro počutijo tudi ko so že počesane, saj jih odmrla dlaka srbi, morebitni vozli pa cukajo. Ampak bistvo je tisti socialni element, česanje samo kot tako. Če jih srbi odmrla dlaka, si znajo pomagati tudi tako, da se smukajo po grmovju in se kar solidno očedijo.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #97 : torek, 23.08.2005 : 18:06:11 »

Nikjer nisem napisala, da so takratni ljudje ziveli v izobilju (pri tem je vseeno ali vzamemo za letnico 150.000 ali pa 15.000 let nazaj) in nikjer nisem napisala, da so se kosi mesa valjali naokrog. Napisala sem, da so takratni skupni predniki psa in volka nasli novo niso->takratni ljudje-stalna bivalisca in odpadki, iztrebki ipd..
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #98 : torek, 23.08.2005 : 18:08:27 »

Hehehe, Lanabela, imam 7 goličev na voljo. Teh pa ti ne bo treba česati :-)
Logiran
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #99 : torek, 23.08.2005 : 18:15:25 »

Da pozres en odvrzen kos mesa ne potrebujes krdela


Yo: moram priznati, da sem ti včasih kar fouš. Kar se dlake tiče. Pa verjetno mora biti strašno fin občutek takega nagca božat. Pa bistveno manj so nemarni, če se ti prislinijo v posteljo. Samo glede na tvoje opise bi rekla, da so zame nekoliko prezahtevni.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #100 : torek, 23.08.2005 : 18:23:10 »

Hm, tistile citat je moj, ne od Yo.
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #101 : torek, 23.08.2005 : 18:24:54 »

Vem.
Logiran
Yo
živim tukaj
***
Spol: Ženska
Sporočil: 3.836


« Odgovor #102 : torek, 23.08.2005 : 18:27:11 »

Hm, tistile citat je moj, ne od Yo.

Smo opazili, ja. Lanabelo so očitno nagci popolnoma zmedli, hehehe.
Lanabela, tipat pa lahko prideš, da boš videla, kako to zgleda.
Logiran
Nanook
midi
***
Spol: Ženska
Sporočil: 7.399


NS Lama Tari


WWW
« Odgovor #103 : torek, 23.08.2005 : 18:28:35 »

Ocitno res. Smiley
Logiran

"The good thing about science is that it's true whether or not you believe in it." -Neil deGrasse Tyson
Lanabela
živim tukaj
***
Sporočil: 4.474


« Odgovor #104 : torek, 23.08.2005 : 18:50:34 »

Ma ne, samo tako hitro pišete, da se ne da dohajati, sem mislila, da je jasno kam kaj paše.  Pol je pa čudno izpadlo.
Nagca bom pa pošlatala, samo da mi kakšen pride pod roke. so mi prav simpatični. Pa luštni bi bili skupaj za videti, samojedi pa nagci...samo verjetno bi se packi prav hitro en od drugega naučili vse lumparije, ki jih mogoče še ne obvladajo.
Logiran
Strani: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  o psih - razno  |  Pes v družini in gospodinjstvu  |  Tema: Družina - krdelo ?
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines