mojpes.net
o psih pasme galerija forum zaščita živali posvojite psa

Dobrodošel/la, gost. Prosim prijavi ali registriraj se.
ponedeljek, 29.04.2024 : 16:06:44

Prijava z uporabniškim imenom, geslom in dolžino seanse.
* Domov Pomoč zemljevid po mojpesForumu Prijava Registracija
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 2  |  Tema: Šarplaninec
Strani: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 11   Dol
Natisni
Avtor Tema: Šarplaninec  (Prebrano 59818 krat)
0 članov in 1 gostov pregleduje to temo.
LIZA
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.939


« Odgovor #45 : torek, 19.04.2005 : 17:02:33 »

Sem bila tudi v Vrtojbi malo aktivna pri šarplanincih-Kim je dobila PRM in drugo mesto pri BOB.
Je mogoče še kdo od vas razstavljal šarplaninca in možno, da smo se videli?
Logiran
sanci_cat
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 947


« Odgovor #46 : nedelja, 24.04.2005 : 12:29:32 »

Prijateljica ima črnega šarplaninca, brez rodovnika (to zato, ker naj bi bila njegova mati prestara, ko ga je skotila).

Kolikor mi je ona povedala o svojem (ime mu je Šarp), je ta pes dominanten, sicer miren in toleranten, ko se pa razjezi, ga je težko ustaviti.
Ni podrejen gospodarju ampak ga obravnava kot enakovrednega.
Baje da se po starosti 3 let tako umirijo, da delujejo že skoraj apatično...


Lp, Sanja
Logiran
Manca
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 76


« Odgovor #47 : torek, 26.04.2005 : 21:01:10 »

OJ!
Samo za informacijo, jaz sem lastnica tistega črnega šarota, o katerem je govorila sanci_cat in bi res rada izmenjala mnenja z drugimi lastniki šarplanincev, ker s to pasmo pred svojim črnuhom nisem imela veliko izkušenj, pa me zanimajo še izkušnje drugih. Wink
                                lep pozdrav
                                                       manca
Logiran
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #48 : petek, 29.04.2005 : 09:56:33 »

S kolegom sem si zadnjič ogledala makedonsko oddajo o šarplanincih. Med drugim so v oddaji napeljevali, da naj bi bil kraški ovčar celo njihov. Me pa res zanima ali je šaro makedonski ali srbski? Poleg vsega tega je bilo rečeno še, da so rodovne knjige za šarplanice v Sloveniji in da jih ne spustimo iz rok. Kdo kaj ve ve o tem?
Logiran
Manca
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 76


« Odgovor #49 : petek, 29.04.2005 : 20:02:55 »

Šarplaninec je makedonski, srbi nimajo nič pri njem Angry Kar se pa tiče kraškega ovčarja, pa je slovenska avtohtona pasma, res pa je, da sta bila včasih šarplaninec in kraški ovčar vpisana pod skupnim imenom, mislim, da ilirski ovčar, pa naj me kdo popravi če se motim, pa morda od tam izhajajo ti dvomi o avtohtonosti pasem. rodovne knjige za šarplanince v Sloveniji so in mislim, da bodo kar ostale, kajti ni tako malo vzrediteljev v Sloveniji, da bi jih kar zanemarili.
Logiran
andi
rad prihajam sem
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.633


WWW
« Odgovor #50 : sobota, 30.04.2005 : 15:29:01 »

Manca, ne slovenske rodovne knjige ampak makedonske.
Logiran
sanci_cat
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 947


« Odgovor #51 : sobota, 30.04.2005 : 19:55:40 »

Par povezav:
http://www.**
http://www.***
http://www.***


Šarpaninec je skupaj s Kraškim ovčarjem potomec prastare rase ovčarskih psov, ki so skupaj z nomadskimi Iliri naseljevali prostor današnjega Balkanskega polotoka in ozemlja nekdanje Jugoslavije. Ime je dobil po gorovju Šarplanina na meji med Makedonijo, Kosovom in Albanijo. Prvič se je pojavil v kinoloških standardih leta 1939 kot Ilirski ovčar. Kot vzor za postavitev standarda pa mu je služil Kraški ovčar. Zaradi prevelikih razlik v velikosti so ga leta 1957 končno registrirali kot samostojno pasmo pod imenom Jugoslovanski ovčarski pes - Šarplaninec. V času 2. Jugoslavije se je pasma razširila po celotni državi in je tudi v Sloveniji pridobila veliko ljubiteljev predvsem zaradi sorodnosti s Krašovcem, ki pa je bil med 2. Svetovno vojno skoraj povsem iztrebljen. Svoje pa je k razširjenosti in popularnosti naredila tudi bivša JLA, ki je te pse zaradi izjemnih lastnosti uvedla za čuvanje odmaknjenih skladišč in državne meje.


Lp, Sanja

Logiran
Manca
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 76


« Odgovor #52 : nedelja, 01.05.2005 : 21:08:50 »

Hvala za opozorilo, sanci Smiley Si bom poskusila zapomniti. te kiniloške zadeve mi zgleda ne ležijo kaj preveč.
Logiran
sanci_cat
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 947


« Odgovor #53 : petek, 13.05.2005 : 13:48:02 »

Tu so 4 slike (saj jih bo kmalu več) kjer si lahko ogledate Mančinega šarplaninca ter njo.  Grin

http://softy.moj-album.com/album/423355/


Lp, Sanja
Logiran
LIZA
midi
*
Spol: Ženska
Sporočil: 1.939


« Odgovor #54 : petek, 13.05.2005 : 16:34:17 »

Manca, tudi temni šarplaninci so pri nas?
Logiran
Manca
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 76


« Odgovor #55 : petek, 13.05.2005 : 20:40:54 »

Žal ne, mislim, da je moj eden in edini črni šarplaninec v Sloveniji(za druge države ne vem, vendar na netu ga še nisem zasledila) Undecided, ker je črna barva pri tej pasmi zelo redka in mislim, da tudi ni posebno cenjena. Jaz sama ne bi vedela, da obstaja črn šarplaninec, če ne bi enega moj oče in mama dobila za poročno darilo. In tudi rejec, pri katerem smo kupili tega psa, je bil zelo presenečen nad njegovo barvo, rekel je, da ima že 12 let vzrejo, pa je bil to njegov prvi črn šarplaninec. Smiley
Logiran
Manca
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 76


« Odgovor #56 : petek, 13.05.2005 : 20:43:52 »

Sanci_cat, fuuuuuuuuullllllllll cartkane slikice, kaj Grin Grin Grin
Logiran
T.M.T
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 577


« Odgovor #57 : sobota, 14.05.2005 : 10:05:15 »

Ja mene je tudi presenetila črna barva Shocked.Mi smo šarplaninko imeli doma pa je bila železno siva in umazano bela.Ima tvoj šaro rodovnik?
Sicer pa ful kjut slikce Wink.

lp
Logiran
sanci_cat
odvisnež
*****
Spol: Ženska
Sporočil: 947


« Odgovor #58 : sobota, 14.05.2005 : 17:20:41 »

Ob taki hvali jih bo treba pa več nardit, a ne?  Wink Grin

Manca nujni foto sestanek! Grin


Mancin šarplaninec je bil prvi, ki sem ga videla, pa mi je tak črn bolj všeč (osebno mnenje).



Lp, Sanja
Logiran
Manca
še malo sramežljiv
**
Sporočil: 76


« Odgovor #59 : sobota, 14.05.2005 : 20:43:54 »

A bomo naredili fotomedela iz njega, ali kaj? Ne dvomim, da bo užival Grin Grin Grin Grin Grin

Žal pa nima rodovnika, ker je bila njegova mama stara že 13 let, ko je imela to leglo in rejec zanjo ni dobil več vzrejnega dovoljenja. Sedaj sem sicer v stikih z njim, če bi se dalo to kako naknadno pridobiti, vendar ni veliko možnosti Sad Sad
Čistokrven je sigurno, ker je rejec to sam potrdil in mislim, da se mi ni zlagal, ker sva že par let v dobrih prijateljskih odnosih, ima pa tudi svojega samca, tako da sam pari.

Drugače pa, temni šarplaninci sicer so, vendar samo s temnim odtenkom dlake, niso pa črni. Kakor sem brala pravila za razstavljanje teh psov, se mi zdi, da je črna barva priznana le takrat, ko je popolnoma črn, kar pa moj ni, ima namreč belo liso na prsnem košu.

Ld
Logiran
Strani: 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 ... 11   Gor
Natisni
mojpes.net  |  o psih  |  pasme  |  FCI 2  |  Tema: Šarplaninec
Skoči na:  

domov | o psih | pasme | galerija | forum | zaščita živali | posvojite psa | piškotki | admin | splošni pogoji

2000-2023 Jana. Vse pravice pridržane.
Vsako kopiranje vsebin ali njihova uporaba v nasprotju s
splošnimi pogoji uporabe mojpes.neta je prepovedana.
Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines